Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

Roi_S

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα! Ότι θέλετε για Βιέννη μπορώ να σας βοηθήσω μιας που είμαι μόνιμη κάτοικος εδώ και χρόνια
Ειπα να "εκμεταλλευτώ" την ευγενικη προσφορά σου! Θα ηθελα να μας ενημερωνες αν η γραμμη U4 του μετρο λειτουργει. Γιατι ειναι αυτη που μας εξυπηρετει αρκετα γιατι περνα ακριβως εξω απο το ξενοδοχειο που σκοπευουμε να κλεισουμε. Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
καλημέρα σας!τα Χριστουγεννα θα βρίσκομαι Αυστρία μεσω Μπρατισλάβας.Φτάνω Τετάρτη απόγευμα Μπρατισλάβα..μένω Τετάρτη και Πέμπτη (να τη δω και αυτη λίγο) και Παρασκευη πρωι 22/12 παίρνουμε τρενακι και πάμε Βιεννη μέχρι τις 27 /12 βραδυ..Σκεφτομουν ανήμερα Χριστουγεννων (νωρίς το πρωι)να ξεκινησουμε με τρενο και να πάμε Σαλτσμπουργκ και λεγαμε να μείνουμε εκεινο το βραδυ...και να γυρισουμε την επομενη απογευμα 26/12 να διανυκτερευσω αλλη μια μερα Βιεννη και να επιστρέψω Ελλάδα..η πτήση μου είναι 27/12 στις 21:00 οπότε θα ειναι μια γεματη μερα ακόμα στη Βιέννη... πως σας φαίνεται???Αξίζει η "ταλαιπωρία" να περάσουμε τα Χριστούγεννα στο Σαλτσμπουργκ??
Σχετικά με το Σάλτσμπουργκ
Γνώμη μου είναι να μείνετε τουλάχιστον 1 ημέρα. Αυθημερόν δεν αξίζει. Εγώ έμεινα 2 ημέρες και ήθελα και τρίτη. Αξίζει να ανεβείτε στο κάστρο Hohensalzburg με το τελεφερικ που έχει ωραία θέα και να δειτε τα βασιλικά διαμερίσματα, το πολύ ωραίο μουσείο του κάστρου, καθώς και το μουσείο της μαριονέτας που είναι εξίσου ενδιαφέρον. Επίσης έχει 2 κατοικίες του Μότσαρντ (Mozart's Birthplace & Mozart Residence) σε διαφορετικά σημεία που αξίζουν την επίσκεψη. Πανέμορφο είναι και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και Τεχνολογίας καθώς και το Μουσείο των παιχνιδιών που ενθουσιάζει μικρούς και μεγάλους! Ένα μικρό μουσείο που αξίζει να επισκεφτείτε είναι και το Panorama Museum. Επίσης υπάρχουν ανελκυστήρες που σε ανεβάζουν στο λόφο Moenchsberg στην πιο εντυπωσιακή βεράντα με θέα όπου βρίσκεται το Μουσείο μοντέρνας τέχνης. Αξίζει μία επίσκεψη και στον ζωολογικό κήπο.
Λίγο έξω από τη πολή βρίσκεται το Μουσείο - ζυθοποιία Stiegl's Brauwelt, η μεγαλύτερη ιδιωτική ζυθοποιία της Αυστρίας όπου έχει ξενάγηση και στο τέλος δοκιμάζεις όποια μπύρα θέλεις δωρεάν και φεύγεις και με δώρο....
Όλα όσα ανέφερα (τελεφερικ, μουσεία, ασανσέρ, μπυραρία, λεωφορεία) το 2016 που πήγα ήταν δωρεάν με Salzburg Card που άξιζε τα λεφτά της!!!
Τέλος έχει πολύ ωραία καφέ, εστιατόρια και ζυθοποιίες που κάνουν τη δική τους μπύρα!
Ζυθοποιείο Die Weisse 5.JPG
 
Last edited:

EugenG

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Ειπα να "εκμεταλλευτώ" την ευγενικη προσφορά σου! Θα ηθελα να μας ενημερωνες αν η γραμμη U4 του μετρο λειτουργει. Γιατι ειναι αυτη που μας εξυπηρετει αρκετα γιατι περνα ακριβως εξω απο το ξενοδοχειο που σκοπευουμε να κλεισουμε. Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
Γύρισα χθες από Βιέννη η γραμμή λειτουργεί κανονικά!!
 

Roi_S

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μόσχα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστω EugentG για την απαντηση! :)
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Κ εγώ μόλις γύρισα .. λειτουργεί κανονικά .. πετύχαμε κ καλό καιρό αλλά νομίζω ήμασταν τυχεροί !
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εκλεισα Μπρατισλαβα 3ημερο 20 Απριλιου και λεω να παω και Βιεννη μια μερα αυθημερων.Να παω με το τρενο η με το λεωφορειο λες?Απο εκει μετα το κεντρο της Βιέννης είναι κοντα?Ευχαριστω!!!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δε το κάνεις ανάποδα? Αν δεν έχεις συγκεκριμένο λόγο να είσαι εκεί (δουλειά), τότε τράβα Βιέννη.........
εχω κλεισει ηδη Μπρατισλαβα για εκδρομη 3μερη απλα ελεγα αμα θα ηταν καλη ιδεα να παω την 2η στην Βιεννη αυθημερων.Λες να μην παω θα κουραστούμε πολύ?
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
εχω κλεισει ηδη Μπρατισλαβα για εκδρομη 3μερη απλα ελεγα αμα θα ηταν καλη ιδεα να παω την 2η στην Βιεννη αυθημερων.Λες να μην παω θα κουραστούμε πολύ?
Οχι να πας. Απλά μετά θα κλαις γιατί πήγες Μπρατισλάβα κ όχι Βιέννη, για το κυρίως κομμάτι του ταξιδιού σου............
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οχι να πας. Απλά μετά θα κλαις γιατί πήγες Μπρατισλάβα κ όχι Βιέννη, για το κυρίως κομμάτι του ταξιδιού σου............
Απλα εβγαινε πιο φθηνα η Μπρατισλαβα και δεν ημουν για Βιεννη..Ελεγα εστω να την δω λιγο τουλάχιστον,να παρω μια ιδεα!!!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Απλα εβγαινε πιο φθηνα η Μπρατισλαβα και δεν ημουν για Βιεννη..Ελεγα εστω να την δω λιγο τουλάχιστον,να παρω μια ιδεα!!!
Πολλοί πάνε Μπρατισλάβα λόγο φθηνότερων αεροπορικών (εγώ ήμουν βλάκας που δε το έκανα), κάθονται 1,2 μέρες κ πάνε βιέννη μετά κ γυρνάνε να πάρουν το αεροπλάνο της επιστροφής....
Η διαφορά στις πόλεις είναι χαοτική. Κ στους ανθρώπους. Έμεινα 4 μέρες Βιέννη , προσπάθησα να δω ότι αξίζει, δηλαδή τα πάντα, πέθανα (αλλα το χάρηκα) στον ποδαρόδρομο κ στο ποδήλατο κ όταν πήγα Μπρατισλάβα, έλεγα ότι χαράμισα της μέρες............
Βασικά Βιέννη, πρέπει να μείνεις μια εβδομάδα. Δεν είναι ότι είναι τεράστια, απλά έχει πολλαααα ενδιαφέροντα πράγματα να δεις κ να κάνεις.
 

billkozani

Member
Μηνύματα
42
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολλοί πάνε Μπρατισλάβα λόγο φθηνότερων αεροπορικών (εγώ ήμουν βλάκας που δε το έκανα), κάθονται 1,2 μέρες κ πάνε βιέννη μετά κ γυρνάνε να πάρουν το αεροπλάνο της επιστροφής....
Η διαφορά στις πόλεις είναι χαοτική. Κ στους ανθρώπους. Έμεινα 4 μέρες Βιέννη , προσπάθησα να δω ότι αξίζει, δηλαδή τα πάντα, πέθανα (αλλα το χάρηκα) στον ποδαρόδρομο κ στο ποδήλατο κ όταν πήγα Μπρατισλάβα, έλεγα ότι χαράμισα της μέρες............
Βασικά Βιέννη, πρέπει να μείνεις μια εβδομάδα. Δεν είναι ότι είναι τεράστια, απλά έχει πολλαααα ενδιαφέροντα πράγματα να δεις κ να κάνεις.
ευχαριστω φιλε θα δω πω θα κανω!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom