Αθήνα;Για Αθηνα κανεις;

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μελίλωτος εγγύηση τα τελευταία χρόνια(ο δρόμος με τα υφασματάδικα, πίσω από την πλατεία της Αγίας Ειρήνης).
http://www.melilotos.gr/
Στον Μελίλωτο έφαγα πραγματικά πολύ καλά πέρσι την άνοιξη και το συστήνω ανεπιφύλακτα....συμπαθέστατες και οι τιμές του. Επίσης ανακάλυψη πρόσφατα ότι στη διπλανή γωνία από το Μελίλωτο, έχει ανοίξει κάτι σαν winery το οποίο ειδικεύεται στο ισπανικό κρασί αλλά και στα ισπανικά μεζεδάκια. Το όνομά αυτού Los Gatos....Είναι πολύ καλό, αλλά ο χώρος μέσα είναι μικρός αν και πανέμορφος (ίσως αξίζει λίγο περισσότερο από Απρίλιο έως Οκτώβριο που μπορείς να κάτσεις έξω). Τέλος στο ίδιο τετράγωνο, επί της Καλαμιώτου, να αναφέρω και μια άλλη μεγάλη μου αδυναμία, το Estrella με τα φοβερά γλυκά (δοκιμάστε το μπουγατσάν- κρουασάν με γέμιση κρέμας μπουγάτσα, αλλά και πολλά άλλα)...έχει και brunch νομίζω τα ΣΚ.
Δύο τάσεις που θα ήθελα να επισημάνω στην Αθήνα όσον αφορά την εστίαση, είναι η άνθιση του street food διαφόρων εθνικοτήτων, αλλά και του brunch τα ΣΚ που πλέον έχουν πολλά μαγαζιά
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ είδα το Στέλλα Κοιμήσου του Γιάννη Οικονομίδη στο Εθνικό. Θα παίζεται μέχρι 21/1/2018. https://www.n-t.gr/el/news/allnews/?nid=32505
Πολύ δυνατό και ιδιαίτερο έργο, με εξαιρετικές ερμηνείες, μου "έμεινε", αλλά ψάξτε το λίγο πριν το αποφασίσετε, εκτός κι αν είστε φαν του Οικονομίδη, οπότε βουρ. Είναι στη μικρή σκηνή και συνήθως γίνεται sold out.
Εϊδα πέρσι το "Στέλλα Κοιμήσου"...μου άρεσε αρκετά. Τϊ απίστευτος ηθοποιός ο Στάθης Σταμουλακάτος!!! Πάντως νοιώθω ότι ο λόγος του Οικονομίδη λειτουργεί καλύτερα στον κινηματογράφο παρά στο θέατρο. Μια παράσταση που αξίζει επίσης κάποιος να δει είναι και ο Αγριος Σπόρος στο Θέατρο επί Κολωνώ με τον Τάκη Σπυριδάκη...απίστευτο θεατρικό έργο. Αξίζει επίσης να κυνηγήσετε και κάποιος παραστάσεις στο Θέατρο του Νέου Κόσμου. Προχτές είδα το Heisenberg με την Κόρα Καρβούνη και τον Περικλή ΜΟυστάκη και μου άρεσε πάρα πολύ!!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γεια σας! Θα ήθελα προτασεις για Αθήνα! Οχι πολυ κυριλε καταστασεις... καμια ωραια μπυραρια, ή τσοπουράδικο με φαγητο...
Σκεφτομουν βόλτα στο "Νιαρχος" , αξίζει;
Little kook για γλυκακι
Θέατρο; Μανταμ σου σου - ή κατι άλλο;
Τι άλλο προτείνετε;
Αν και έχω κατέβει δεκάδες φορές στην Αθήνα για οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, πρόσφατα είχα επιτέλους ένα άκρως τουριστικό τετραήμερο στην πόλη, οπότε θα σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου ...
Την "Μαντάμ Σουσού" την είδα τον Οκτώβρη στο ΠΑΛΛΑΣ 3-4 μέρες μετά την πρεμιέρα της και ένιωσα τι θα πει μεγάλη Αθηναϊκή θεατρική παραγωγή! Εντυπωσιακά σκηνικά και κουστούμια, αλλά η Παπαδοπούλου δεν κολλούσε στο ρόλο. Οπότε το προτείνω μόνο για την εμπειρία της μεγάλης παραγωγής.
Στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) να πας οπωσδήποτε!! Η καλύτερη ώρα για μένα, είναι να φτάσεις τουλάχιστον μία ώρα πριν τη δύση του ήλιου για να δεις και το καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα από το φάρο! Να μείνεις και νύχτα όμως για να το δεις και φωταγωγημένο που είναι εντυπωσιακό! Εάν τα καταφέρεις και μπεις και στην όπερα ακόμη καλύτερα.
Βράδυ ποτάκι στο 'A for Athens" για την καλύτερη θέα της πόλης! Κάνε όμως κράτηση γιατί είναι αρκετά τουριστικό. Δεν έχω δει πιο όμορφη άποψη της Ακρόπολης από πουθενά αλλού.
Ωραία κοκτέιλ και στο "NOEL" που αυτήν την εποχή θα είναι υπέροχα στολισμένο!
Τέλος, εάν σου περισσεύουν χρήματα και θέλεις σπέσιαλ κρεατοφαγία κάνε κράτηση για το "Βεντήρη Roast House" στην περιοχή Hilton. Τιμή πάνω από 30€/άτομο, ανάλογα με το κυρίως πιάτο που θα επιλέξεις. Φάγαμε εξαιρετικά 2 συνεχόμενες μέρες.
Καλά να περάσεις!
 
Last edited:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Φυσαρμόνικα στην Μεσογείων απέναντι από το πεντάγωνο, φοβεροί μεζέδες και πιάτα, ωραίος χώρος και πολύ ευγενικό προσωπικό, γίνεται χαμός όμως οπότε κράτηση οπωσδήποτε. 15-20 ευρώ / άτομο
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και έχω κατέβει δεκάδες φορές στην Αθήνα για οικογενειακές και επαγγελματικές υποχρεώσεις, πρόσφατα είχα επιτέλους ένα άκρως τουριστικό τετραήμερο στην πόλη, οπότε θα σου μεταφέρω τις εντυπώσεις μου ...
Την "Μαντάμ Σουσού" την είδα τον Οκτώβρη στο ΠΑΛΛΑΣ 3-4 μέρες μετά την πρεμιέρα της και ένιωσα τι θα πει μεγάλη Αθηναϊκή θεατρική παραγωγή! Εντυπωσιακά σκηνικά και κουστούμια, αλλά η Παπαδοπούλου δεν κολλούσε στο ρόλο. Οπότε το προτείνω μόνο για την εμπειρία της μεγάλης παραγωγής.
Στο Ίδρυμα Νιάρχος να πας οπωσδήποτε!! Η καλύτερη ώρα για μένα είναι να φτάσεις τουλάχιστον μία ώρα πριν τη δύση για να δεις και το καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα από το φάρο! Να μείνεις και νύχτα όμως για να το δεις και φωταγωγημένο που είναι εντυπωσιακό! Εάν τα καταφέρεις και μπεις και στην όπερα ακόμη καλύτερα.
Βράδυ ποτάκι στο 'A for Athens" για την καλύτερη θέα της πόλης! Κάνε όμως κράτηση γιατί είναι αρκετά τουριστικό. Δεν έχω δει πιο όμορφη άποψη της Ακρόπολης από πουθενά αλλού.
Ωραία κοκτέιλ και στο "NOEL" που αυτήν την εποχή θα είναι υπέροχα στολισμένο!
Τέλος, εάν σου περισσεύουν χρήματα και θέλεις σπέσιαλ κρεατοφαγία κάνε κράτηση για το "Βεντήρη Roast House" στην περιοχή Hilton. Τιμή πάνω από 30€/άτομο, ανάλογα με το κυρίως πιάτο που θα επιλέξεις. Φάγαμε εξαιρετικά 2 συνεχόμενες μέρες.
Καλά να περάσεις!
Το Ίδρυμα Νιάρχος είναι ίσως το ομορφότερο σύγχρονο κτίριο της Αθήνας...ενα πραγματικό -ας μου επιτραπει ο χαρακτηρισμος- μνημείο της πόλης
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το Ίδρυμα Νιάρχος είναι ίσως το ομορφότερο σύγχρονο κτίριο της Αθήνας...ενα πραγματικό -ας μου επιτραπει ο χαρακτηρισμος- μνημείο της πόλης
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ) είναι πραγματικό στολίδι για την Αττική! Ας ελπίσουμε να αξιοποιηθεί σωστά και να εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση του γιατί τα κόστη συντήρησης αυτών των εγκταστασεων είναι τεράστια....
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Κατά τη γνώμη μου δεν ταιριάζει στην Αττική τέτοιο φαραωνικό μέγεθος, προσωπική δε άποψη ότι αξίζει το χρόνο της μόνο κάποια παράσταση και τίποτε άλλο, λόγω της καινοτόμας ηχοκατασκευής του ιταλού αρχιτέκτονα που δίνει τη δυνατότητα να απολαμβάνεις εξαιρετικό ήχο σε οποιοδήποτε διάζωμα και αν κάθεσαι. Ειδικά για επισκέπτες μερικών ημερών δεν θα το πρότεινα, παρά μόνο για όπερα.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ο χώρος δε με νοιάζει πάω κυρίως για το ΚΡΕΑΣ,θα ενημερώσω για το μενού του,επίσης στις 21 ξεκινάει και το 3 Athens food market στη πλατεία Κοτζιά πέρυσι που είχα πάει καλόφαγα.
χωρις εισοδο ετσι; αξιζει για βολτα δηλαση;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αλλαγη προγραμματος! Πανε οι μπυραριες! Πηραμε κ την μικρη μας! 3 ετων... που αξίζει να παμε το παιδι? Σε Χριστούγεννιατικα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Αλλαγη προγραμματος! Πανε οι μπυραριες! Πηραμε κ την μικρη μας! 3 ετων... που αξίζει να παμε το παιδι? Σε Χριστούγεννιατικα?
Το ίδρυμα Νιάρχος έχει πολλές εκδηλώσεις για παιδιά.Κάπου είδα μια αφίσα με πολλά πράγματα.Αν είναι καλός καιρός στον ζωολογικό στα Σπάτα(Αττικό Πάρκο) ίσως ή στο allou fun park.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Και στο Γκάζι έχει μια Χριστουγεννιάτικη αγορά πολύ καλή απ ότι ακουω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom