Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είμαι σίγουρος ότι και στην Βουδαπέστη κρύο θα έχει, απλά έχω την εντύπωση ότι η Βενετία δεν είναι κατ΄εξοχήν χειμερινός προορισμός και ίσως τον κάψουμε, ή τουλάχιστον αυτό θέλω να τσεκάρω ρωτώντας.
Μια χαρά χειμωνιάτικος προορισμός είναι. Η μουντίλα της πάει πολύ και οι τουρίστες είναι λιγότεροι. Τον Ιανουάριο μπορεί να βρέχει και λιγότερο από το καλοκαίρι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Μια χαρά χειμωνιάτικος προορισμός είναι. Η μουντίλα της πάει πολύ και οι τουρίστες είναι λιγότεροι. Τον Ιανουάριο μπορεί να βρέχει και λιγότερο από το καλοκαίρι.
Αυτό ακριβώς θα έλεγα! Δεν υπάρχει άλλη πόλη που να μοιάζει τόσο όμορφη με "μουντίλα". Και να πω ότι πήγα τέλη Μαϊου και μια μέρα συνέχεια έβρεχε (ήταν εκνευριστικό, μου πιάστηκε το χέρι όλη μέρα με την ομπρέλα παρ΄όλο που ήταν ωραία σαν ατμόσφαιρα) και ξαναπήγα φέτος το Φλεβάρη και είχε μια χαρά καιρό

Γενικά είναι πως θα τύχει
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Μόλις γύρισα από ταξίδι Βενετία και ήταν καταπληκτικά. Έχει κρύο βέβαια άλλα όχι κάτι τραγικό. Με εξωθερμικό παντελόνι, γάντια και κασκόλ είναι μία χαρά. Έχει πάρα πολύ κόσμο παρά τα όσα είχα διαβάσει για τον χειμώνα στην Βενετία. Επίσης το πρωί που έχει ομίχλη και περπάτας στα κανάλια είναι μαγικά. Για μένα αξίζει "offseason" Βενετία.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Σιγά τη Κωνσταντινούπολη... Πφφφ

Κι εγώ μια Καθαρά Δευτέρα είχα πάει κ έφαγα το κρύο της αρκούδας κ από ατμόσφαιρα μηδέν. Αλλά γούστα είναι αυτά
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Αξίζει να πάμε 3 μέρες Βενετία τον Ιανουάριο ή δεν αντέχεται το κρύο?

Έχουμε βρει με Alitalia στα 150 ευρώ και το σκεφτόμαστε!
Να πάτε! Γύρισα πριν 10μέρες και ήταν μαγευτικά. Είχα πάει πέρυσι τον Ιούλιο (και παλιότερα για Πάσχα) και σιχτιρισα την ώρα και τη στιγμή. Είχε τότε άπειρους τουρίστες και κόσμο παντού. Με αποτέλεσμα να αφήσουμε εκκρεμότητες κ να μην τη χαρούμε. Φέτος (τέλη Νοεμβρίου) ήταν φανταστικά. Καταρχάς βρήκαμε διαμονή με τα μισά και χρήματα 5' απ΄την πλατεία Αγ.Μάρκου (το καλοκαίρι με το ίδιο budget ούτε στο Μέστρε δε μένεις). Επίσης είδα όσα απ΄τα μουσεία ήθελα. Μπήκα Αγ.Μάρκο ξανά χωρίς αναμονή ενώ το καλοκαίρι χωρίς κράτηση ήταν απελπισία. Το βράδυ επίσης ήταν μαγευτική, ούτε τουρίστες ούτε τίποτα. Πετύχαμε βέβαια και καλό καιρό ούτε βροχή ούτε τπτ.
Αυτή τη φορά την απόλαυσα στο έπακρο, αφού ορκιστήκαμε να μην ξαναπάμε καλοκαίρι κ ας είναι ίσως η αγαπημένη μου ευρωπαική πόλη.
Μην το σκέφτεστε καν. αν χρειάζεστε πληροφορίες ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Πήγα τον Ιούνιο ,ούτε ζέστη ,ούτε βροχή ,ούτε κουνούπια,ούτε πολύ κόσμο .Γύρω από τη Ριάλτο ,τη Σαν Μάρκο ,άντε και τη Γέφυρα των Στεναγμών πολύ 'τουριστίλα' .Όσο απομακρύνεσαι από αυτά τα σημεία,η πολυκοσμία μειώνεται δραματικά ,εκτός ωρών αιχμής ,πχ 11.00 το πρωί.Είναι και τόσα τα κανάλια ,παντού είναι όμορφη η Βενετία,όχι μόνο στα hot spots. Είναι και λόττο ,αλλά μη γελιόμαστε ,πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για πολυυυ κόσμο .
 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η Βενετία Ιανουάριο και Φεβρουάριο είναι ας πούμε off season που σημαίνει πως μπορείτε να μείνετε σε καλό κατάλυμα στο κέντρο σε σχετικά φυσιολογικές τιμές που γίνονται εξωφρενικές από την Άνοιξη και μετά. Και φυσικά έχει λιγότερους τουρίστες. Η μουντάδα φυσικά και πηγαίνει στη Βενετία αλλά το κρύο που συναντήσαμε εμείς τον Φεβρουάριο που πήγαμε ήταν απλά ανυπόφορο. Δεν νομίζω να έχω ξανανιώσει έτσι. Μιλάμε για ακραίο ψύχος στη λιμνοθάλασσα. Μπορεί να είχε 2 βαθμούς αλλά η αίσθηση ήταν πολλή πιο χαμηλή. Στα νησάκια είχε τόσο αέρα και ψύχος που νόμιζα θα αφήσω τα κόκαλα μου εκεί! Δεν το απόλαυσα καθόλου. Και μιλάω εγώ που μου αρέσει το κρύο. Όμως δεν μπορείς να ξέρεις τι καιρό θα συναντήσεις. Κρύο θα έχει αλλά μπορεί να είναι σε νορμάλ πλαίσια. Αυτό ισχύει για κάθε χώρα. Μήπως στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη δεν έχει τρελό κρύο?
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Η Βενετία Ιανουάριο και Φεβρουάριο είναι ας πούμε off season που σημαίνει πως μπορείτε να μείνετε σε καλό κατάλυμα στο κέντρο σε σχετικά φυσιολογικές τιμές που γίνονται εξωφρενικές από την Άνοιξη και μετά. Και φυσικά έχει λιγότερους τουρίστες. Η μουντάδα φυσικά και πηγαίνει στη Βενετία αλλά το κρύο που συναντήσαμε εμείς τον Φεβρουάριο που πήγαμε ήταν απλά ανυπόφορο. Δεν νομίζω να έχω ξανανιώσει έτσι. Μιλάμε για ακραίο ψύχος στη λιμνοθάλασσα. Μπορεί να είχε 2 βαθμούς αλλά η αίσθηση ήταν πολλή πιο χαμηλή. Στα νησάκια είχε τόσο αέρα και ψύχος που νόμιζα θα αφήσω τα κόκαλα μου εκεί! Δεν το απόλαυσα καθόλου. Και μιλάω εγώ που μου αρέσει το κρύο. Όμως δεν μπορείς να ξέρεις τι καιρό θα συναντήσεις. Κρύο θα έχει αλλά μπορεί να είναι σε νορμάλ πλαίσια. Αυτό ισχύει για κάθε χώρα. Μήπως στην κεντρική και βόρεια Ευρώπη δεν έχει τρελό κρύο?
Ισχύει αυτό που λες, απλά επειδή πέρυσι την πατήσαμε στην Ρώμη με ανυπόφορο κρύο όπως λες, και είναι επίσης πόλη που είναι κρίμα να μην την περπατάς με σχετική άνεση, μάλλον την αφήνουμε για άλλη φορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.762
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom