Με ποιο λαο μοιάζουμε,αν μοιάζουμε με κάποιον..

Johnyy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Το να βλέπεις τόσους πολλούς Έλληνες να θεωρούν τους εαυτούς τους όμοιους με τους Τούρκους, ειλικρινά, είναι έως και ανησυχητικό, και δεν το λέω λόγω "προαιώνιου εχθρου" κλπ, αντίθετα συμπαθέστατοι είναι, αλλά οκ, ας πούμε ότι οι άνθρωποι από Μικρά Ασία, και συγκεκριμένα μέρη της βόρειας Ελλάδας είναι λογικό να αισθάνονται ότι μοιάζουν. Μπορώ να ακούσω από την πλευρά των Πελοποννήσιων, των Στερεοελλαδιτών, και των νησιωτών, ή των κατοίκων της Αθήνας, που πιστεύουν το ίδιο για τους εαυτούς τους, σε τι πραγματικά νιώθουν ότι μοιάζουν με έναν λαό της Μέσης ανατολής? Εκτός και αν εννοείτε στα χρώματα ή κάτι τέτοιο, που σε αυτό όντως μοιάζουμε.

Σε ότι αφορά τους Βαλκάνιους, μετά από τουλάχιστον 10 επισκέψεις (για επαγγελματικούς λόγους) στην Βουλγαρία, και με την εμπειρία των μεταναστών από την Αλβανία, και εδώ θα διαφωνήσω

Προσωπικά ομοιότητες έχω δει μόνο στους Εβραίους, τους Νοτιους Ιταλους και τους Ισπανους
 
Last edited:

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Θα συμφωνήσω για τους Ισπανούς,ίσως και για τους Νότιους Ιταλούς,γιια τους Εβραίους δεν έχω άποψη. Εγώ όμως θα πρόσθετα και τους Σέρβους!
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
με τους Ισπανούς έχουμε πραγματικά τρομερές ομοιότητες...τόσο στην εμφάνιση (αν και οι Ελληνίδες είναι μία κλάση πάνω από την κλασική μέση ταγαροΙσπανίδα) όσο στη νοοτροπία. Επίσης όσοι μιλάνε ισπανικά και έχουν σχέσεις με Ισπανούς στην Ελλάδα ξέρουν από πρώτο χέρι και πόσο γρήγορα μαθαίνουν τα ελληνικά...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Με κανέναν. Όλοι οι άλλοι είναι καλύτεροι από μας...
Τρία χρόνια και βάλε, μετά, να διορθώσω την άποψή μου: Υπάρχουν και χειρότεροι: Οι Κινέζοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.268
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Το να βλέπεις τόσους πολλούς Έλληνες να θεωρούν τους εαυτούς τους όμοιους με τους Τούρκους,
Που τους βλέπεις όλους αυτούς τους Έλληνες? Στο φιλικό σου περιβάλλον η κάπου αλλού?

ας πούμε ότι οι άνθρωποι από Μικρά Ασία, και συγκεκριμένα μέρη της βόρειας Ελλάδας είναι λογικό να αισθάνονται ότι μοιάζουν.
Γιατί σου φαίνεται αυτό λογικό? Ρωτάω επειδή βλέπω ότι συνδέεις συγκεκριμμένες περιοχές.

πορώ να ακούσω από την πλευρά των Πελοποννήσιων, των Στερεοελλαδιτών, και των νησιωτών, ή των κατοίκων της Αθήνας, που πιστεύουν το ίδιο για τους εαυτούς τους, σε τι πραγματικά νιώθουν ότι μοιάζουν με έναν λαό της Μέσης ανατολής? Εκτός και αν εννοείτε στα χρώματα ή κάτι τέτοιο, που σε αυτό όντως μοιάζουμε.
Νοοτροπία , συμπεριφορά, κάποια πολιτιστικά στοιχεία? π.χ μουσικά ακούσματα?
 

Johnyy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Που τους βλέπεις όλους αυτούς τους Έλληνες? Στο φιλικό σου περιβάλλον η κάπου αλλού?
εδώ, στις απαντήσεις


Γιατί σου φαίνεται αυτό λογικό? Ρωτάω επειδή βλέπω ότι συνδέεις συγκεκριμμένες περιοχές.
δεν είναι τόσο δική μου άποψη, όσο το τι έχω δει στο διαδίκτυο, το οποίο οδηγεί σε αναπόφευκτες "ιστορικές" σκέψεις.

Νοοτροπία , συμπεριφορά, κάποια πολιτιστικά στοιχεία? π.χ μουσικά ακούσματα?
Όλα αυτά μαζί. Σαφέστατα και υπάρχουν ομοιότητες και με αυτές τις χώρες, αλλα δεν είναι κυρίαρχες
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
θεωρω οτι οι ελληνες ειμαστε τοσο πολυ τοπικιστες οσο κανενας αλλος λαος..........αυτο σημαινει οτι καθε σπιτι ειναι μοναδικο,σε εθιμα,χρωματα,μυρωδιες και αρωματα......κι αυτη ειναι η ομορφια μας.αλιμονο αν ολα τα λουλουδια ειχαν ιδιο χρωμα,σχημα και αρωμα......ε μες στα λουλουδια εχει και αγκαθια,αλλα κι αυτα χρειαζονται.....ξερω σπιτια με ξανθους που οι προπαππουδες ηταν ρουμανοι,ξερω σπιτια (οικογενειες εννοω)με καταμαυρους απογονοι αιγυπτιων,τουρκων και διαφορων αλλων φυλων...........ξερω σπιτια με εβραιους,με τσιγκανους,με γερμανους με ιταλους,πλεον με αλβανους και με πακιστανους που σε μερικες δεκαδες χρονια θα ειναι ελληνες κι αυτοι......ειναι η τοποθεσια της χωρας μας τετοια που θεωρω οτι δεν υπαρχει καθαρη φυλη.......εγω πχ καταγομαι απ την σμυρνη και απ τα γιαννενα παραλληλα.........με οτι συνεπαγεται αυτο,διατροφικες συνηθειες,οικογενεια,αρχες και ωραρια υπνου,ακομα κι αυτο........θεωρω οτι υπαρχουν ανθρωποι που κοιμουνται νυχτα και ανθρωποι που κοιμουνται τη μερα οχι απο δουλεια απαραιτητα,αλλα απο γεννησιμιου τους.στο μονο που η ελληνες μοιαζουν και εμοιαζαν ανεκαθεν ειναι οτι στην αναγκη αλληλοβοηθαν ο ενας τον αλλον οσο κανενας αλλος λαος.......μετα ξανατρωγονται βεβαια...
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βόρεια Κορέα
Με αρκετούς πιστεύω λιγότερο ή περισσότερο: Ιταλούς, Ισπανούς, Σέρβους, Βούλγαρους, Ρουμάνους, Τούρκους, Ισραηλινούς, ίσως και με Λατινοαμερικάνους.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.466
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Θα έβαζα στοίχημα ότι υπάρχει παρόμοιο τόπικ και το είχαμε ξανασυζητήσει εκει. Μου φαίνεται ενδιαφέρον που γράφετε ότι μοιάζουμε με Ισπανούς και Λατινοαμερικάνους. Πιστεύω ότι το γράφετε επειδή συμπαθείτε αυτούς τους λαούς και όχι επειδή πραγματικά μοιάζουμε. Η νοοτροπία τους είναι διαφορετική, οι συνήθειες τους είναι διαφορετικές κλπ. Πχ όταν έκανα εράσμους στην Ισπανία άραζα σε καφετέριες με μια Ελληνίδα για ώρες, οι Ισπανοί συμφοιτητές μας μας κοίταζαν σαν εξωγήινους. Τους φαινόταν πολύ παράξενο το σάπισμα στην καφετέρια.

Αντίθετα με Τούρκους έχουμε φάει άπειρες ώρες σε καφετέριες χωρίς ποτέ να αναρωτηθεί κανείς γιατί καθόμαστε τόσες ώρες. Έχω φίλους Τούρκους που είναι άθεοι, πίνουν αλκοόλ και τρώνε χοιρινό και πραγματικά πολλές φορές ξεχνάω ότι είναι Τούρκοι. Συνήθειες, τρόπος διασκέδασης, νοοτροπία, όλα μου θυμίζουν Έλληνες. Από κοντά βάζω και τους Λιβανέζους οι οποίοι έζησαν και αυτή Τουρκοκρατία για πολλά χρόνια. Ειδικά οι ορθόδοξοι Λιβανέζοι είναι πολύ κοντά με εμάς. Το παραγγέλνουμε ή ετοιμάζουμε φαγητά για να τρώμε για ένα μήνα το έχουν σε χειρότερο βαθμό από εμάς.

Με Βαλκανικές χώρες επίσης βλέπω ομοιότητες αλλά όχι στο βαθμό που βλέπω με Τούρκους ή Λιβανέζους.

Με Ιταλούς βλέπω επίσης κάποιες ομοιότητες, ειδικά στη νότια Ιταλία αλλά και πάλι όχι στον βαθμό των Τούρκων ή των Λιβανέζων.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Θα έβαζα στοίχημα ότι υπάρχει παρόμοιο τόπικ και το είχαμε ξανασυζητήσει εκει. Μου φαίνεται ενδιαφέρον που γράφετε ότι μοιάζουμε με Ισπανούς και Λατινοαμερικάνους. Πιστεύω ότι το γράφετε επειδή συμπαθείτε αυτούς τους λαούς και όχι επειδή πραγματικά μοιάζουμε. Η νοοτροπία τους είναι διαφορετική, οι συνήθειες τους είναι διαφορετικές κλπ. Πχ όταν έκανα εράσμους στην Ισπανία άραζα σε καφετέριες με μια Ελληνίδα για ώρες, οι Ισπανοί συμφοιτητές μας μας κοίταζαν σαν εξωγήινους. Τους φαινόταν πολύ παράξενο το σάπισμα στην καφετέρια.

Αντίθετα με Τούρκους έχουμε φάει άπειρες ώρες σε καφετέριες χωρίς ποτέ να αναρωτηθεί κανείς γιατί καθόμαστε τόσες ώρες. Έχω φίλους Τούρκους που είναι άθεοι, πίνουν αλκοόλ και τρώνε χοιρινό και πραγματικά πολλές φορές ξεχνάω ότι είναι Τούρκοι. Συνήθειες, τρόπος διασκέδασης, νοοτροπία, όλα μου θυμίζουν Έλληνες. Από κοντά βάζω και τους Λιβανέζους οι οποίοι έζησαν και αυτή Τουρκοκρατία για πολλά χρόνια. Ειδικά οι ορθόδοξοι Λιβανέζοι είναι πολύ κοντά με εμάς. Το παραγγέλνουμε ή ετοιμάζουμε φαγητά για να τρώμε για ένα μήνα το έχουν σε χειρότερο βαθμό από εμάς.

Με Βαλκανικές χώρες επίσης βλέπω ομοιότητες αλλά όχι στο βαθμό που βλέπω με Τούρκους ή Λιβανέζους.

Με Ιταλούς βλέπω επίσης κάποιες ομοιότητες, ειδικά στη νότια Ιταλία αλλά και πάλι όχι στον βαθμό των Τούρκων ή των Λιβανέζων.
Couldn't agree more
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom