Ολλανδία Αϊντχόφεν με ryanair !!!!

dimistr

Member
Μηνύματα
169
Likes
60
OV chipkaart ή unlimited GBV ετσι λενε την καρτααα.... καλε το λεωφοριο μου το βγαζει 45 το ατομοοο , δλδ ποσο εχει το τρενο 100????? αχχχ πολυ ακριβα μου φαινονται ολααα
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
OV chipkaart ή unlimited GBV ετσι λενε την καρτααα.... καλε το λεωφοριο μου το βγαζει 45 το ατομοοο , δλδ ποσο εχει το τρενο 100????? αχχχ πολυ ακριβα μου φαινονται ολααα
Η Teravision εχει 22,5 ευρώ το ατομο
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
... καλε το λεωφοριο μου το βγαζει 45 το ατομοοο , δλδ ποσο εχει το τρενο 100???
Το λεωφορείο για Άμστερνταμ εννοείς? Αν έβαλες με επιστροφή, τότε ναι, έχει 45.

Το λεωφορείο από Eindhoven airport για το σταθμό του τρένου έχει περίπου 2,5 - 3 ευρώ. Όσο για το τρένο Eindhoven-Άμστερνταμ κοστίζει 18 ευρω (one way). Έκανα τη διαδρομή δύο φορές οπότε είμαι σίγουρη για το κόστος.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπέρα!
Εβαλα στην αναζητηση Αϊντχόφεν-Άμστερνταμ και.... απιστευτο! Παλι στην υπεροχη go2the beach επεσα και παλι αυτή μου δινει τη λυση! Από τις πολυτιμες πληροφοριες για την Καραιβικη, στο Άμστερνταμ λοιπον! Ασε που νομιζα ότι προτιμάς μονο τους εξωτικους προορισμούς! Κι εγω εχοντας τωρα ένα μπομπιρα 7 μηνων επανέρχομαι δριμυτερη στα ταξίδια!
Στο θεμα μας.. Χρειαζεται πιστευεις να κλεισουμε τα εισιτηρια από το αεροδρομιο προς Άμστερνταμ εκ των προτερων ή μπορούμε και εκεινη τη στιγμη χωρις ρισκο να ξεμείνουμε ή να εχουν μεινει μονο τα ακριβα? Ή δεν υπαρχουν ακριβα αλλα η τιμη είναι στανταρ?
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Όχι δε χρειάζεται. Από αεροδρόμιο Eindhoven, παίρνεις λεωφορείο (400/401) για κεντρικό σταθμό τρένων (τερματικός σταθμός). Εκεί βγάζεις εισιτήριο για Amsterdam από μηχάνημα με fixed τιμή. Χρησιμοποίησε το http://9292.nl/en# για τις μετακινήσεις σου για όλα τα μέσα ;)
Επίσης το ns.nl μόνο για τρένα εντός Ολλανδίας, και το https://www.nsinternational.nl/ για τρένα εκτός χώρας (μιας και βλέπω γράφεις για Βρυξέλλες).
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι? Ταξιδευω για θεσσαλονικη απο Λονδινο με ενδιαμεση σταση στο Eindhoven. Η διαφορα των πτησεων ειναι κανα 5 ωρο, προλαβαινω να μπω στο κεντρο της πολης εστω ετσι να το δω για λιγο ? Αποτι ειδα 20-25 λεπτα κανει το λεοφωρειο για να παει (400 ή το 401). Γνωριζεται αν μπορω να δωσω την χειραποσκευη μου ωστε να μην την κραταω ή αν υπαρχει μερος να την αφησω καπου με ασφαλεια ?

Ευχαριστω
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Στο σταθμό τρένων έχει lockers. Και πλέον νομίζω και στο αεροδρόμιο έχει (αλλά δε ξέρω αν είναι αρκετά).
Στο κέντρο του Eindhoven (και γενικά σε όλη την πόλη) δεν έχει και τίποτα να δεις. Κάνε μια βόλτα στο κέντρο προλαβαίνει πάντως 5 ώρες.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Σε ευχαριστώ πολυ ribo, στην πολη λεω να μπω για να περασει κ το 5ωρο.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Σε ευχαριστώ πολυ ribo, στην πολη λεω να μπω για να περασει κ το 5ωρο.
Το Eindhofen δεν είναι ιδιαίτερα γραφική πόλη (δεν μοιάζει με άλλες ολλανδικές πόλεις, δεν έχει κανάλια).
Λένε ότι είναι ενδιαφέρον το μουσείο Philips αν σε ενδιαφέρει η τεχνολογία. Δυστυχώς εγώ δεν κατάφερα να πάω γιατί βρέθηκα εκεί Δευτέρα και ήταν κλειστό.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tokio
Δεν θα εχω χρονο για μουσεια, απλα η πτηση μου εχει αναμονή 5 ωρες κ ετσι ειπα να δω μηπως προλάβω να μπω στην πολη για λιγο.
Σε ευχαριστώ πολυ όμως
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Με έδρα το σταθμό, έχεις τις εξής επιλογές:
- Προς Βορειοανοταλικά να πας στο TUe campus
- Να περάσεις από μια παλιά έπαυλη της οικογένειας Philips (να δεις και ένα υποτυπώδες κανάλι/ρυάκι)
- Να πας να δεις το γήπεδο απ'έξω. Όπως πηγαίνεις, δεξιά σου είναι το Mediamarkt και αριστερά ένα παλιό κτίριο Philips όπου πλέον έχει μια καφέτερια Usine.
(λίγο πιο νότια και προς κέντρο από το Usine είναι και το Μουσείο Philips. Κάπου εκεί μέσα στο πεζόδρομο, έχει και ενα ωραίο αλλά ακριβό μαγαζί για να τσιμπήσεις, Happiness Cafe).
- Να περπατήσεις στον κεντρικό πεζόδρομο με τα μαγαζιά μέχρι την εκκλησία.

Βασικά, αν έχεις όρεξη τα περπατάς όλα τα παραπάνω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom