Περού Ταξιδι στο Περου

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Nasca

1) http://www.movilair.com.pe/en/
Την έχει χρησιμοποιήσει κάποιος; Αν ναι, τιμές;

2) https://www.viaja-peru.com/eng/tour/nazca_overflight.htm
Αυτό;;

3) http://www.nazcaflights.com/nazcalines.htm
Αυτό;;

Πρέπει να κλείσω απο πρίν ή όταν θα είμαι εκεί;
Αν σκοπεύεις να διανυκτερεύσεις εκεί, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος (με email) και να τον "αγγαρέψεις" να σου κλείσει εκείνος θέση για την πτήση. Πετούν διαφόρων ιδιοκτησιών αεροπλανάκια και όλα χρεώνουν το ίδιο (αν θυμάμαι καλά, $90 το άτομο το 2015) για μια πτήση περίπου 40-45 λεπτά. Όταν πετάξεις καλό είναι να είναι άδειο το στομάχι σου (για να μη χρειαστεί ν'αδειάσεις το περιεχόμενό του). Προτιμότερες είναι οι ώρες πριν το μεσημέρι γιατί η ορατότητα είναι καλύτερη.

Αν και προσπάθησα να έλθω σε επικοινωνία με κάποια σάιτ από πριν (χωρίς επιτυχία) προτίμησα να μην κλείσω από πριν (και καλά έκανα, τελικά) γιατί δεν ήξερα αν θα φτάσουμε στη Νάζκα πρωί ή απόγευμα και αν θα προλαβαίναμε και ποιά πτήση. Τελικά προλάβαμε και πετάξαμε με την τελευταία απογευματινή, δε χρειάστηκε να διανυκτερεύσουμε (αλλά τον πληρώσαμε τον άνθρωπο, $30 ήταν η διαν/ση, και - στο κάτω-κάτω μας εξασφάλισε τις πτήσεις και τα εισιτήρια του λεωφορείου για Κούσκο, τ'άξιζε τα λεφτά του) και φύγαμε το βράδυ για Κούσκο.
Cruz del Sur rulzzz. :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν σκοπεύεις να διανυκτερεύσεις εκεί, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με τον ιδιοκτήτη του καταλύματος (με email) και να τον "αγγαρέψεις" να σου κλείσει εκείνος θέση για την πτήση. Πετούν διαφόρων ιδιοκτησιών αεροπλανάκια και όλα χρεώνουν το ίδιο (αν θυμάμαι καλά, $90 το άτομο το 2015) για μια πτήση περίπου 40-45 λεπτά. Όταν πετάξεις καλό είναι να είναι άδειο το στομάχι σου (για να μη χρειαστεί ν'αδειάσεις το περιεχόμενό του). Προτιμότερες είναι οι ώρες πριν το μεσημέρι γιατί η ορατότητα είναι καλύτερη.

Αν και προσπάθησα να έλθω σε επικοινωνία με κάποια σάιτ από πριν (χωρίς επιτυχία) προτίμησα να μην κλείσω από πριν (και καλά έκανα, τελικά) γιατί δεν ήξερα αν θα φτάσουμε στη Νάζκα πρωί ή απόγευμα και αν θα προλαβαίναμε και ποιά πτήση. Τελικά προλάβαμε και πετάξαμε με την τελευταία απογευματινή, δε χρειάστηκε να διανυκτερεύσουμε (αλλά τον πληρώσαμε τον άνθρωπο, $30 ήταν η διαν/ση, και - στο κάτω-κάτω μας εξασφάλισε τις πτήσεις και τα εισιτήρια του λεωφορείου για Κούσκο, τ'άξιζε τα λεφτά του) και φύγαμε το βράδυ για Κούσκο.
Αν ξεκινήσω με Νάσκα, θα φύγω απο Λίμα το πρωί και θα φτάσω απόγευμα, θα διανυκτερεύσω και θα πετάξω πρωί, οπότε την ίδια μέρα σκέφτομαι να φύγω για Cusco. Ένα ενδεχόμενο είναι αυτό.

Έστειλα mail στην movilair, γιατί δεν γράφουν τιμές στο site και πήρα αυτήν την απάντηση πρίν λίγο:
I will attach some information about our services.
  • CLASSIC LINES from ICA:
Departing from Ica airfield you will be able to watch the 12 most representative figures of The Nasca Lines: whale, trapezoid, astronaut, monkey, dog, humming bird, condor, spider, heron bird, parrot, hands and tree.

*Overflight timing: 1 hour and 10 minutes, the cost for this service is USD 180.00 per passenger, it does not included airport tax, which must be paid at the aerodrome (S/30.00 soles)

  • CLASSIC LINES from NASCA:
Departing from Nasca airfield you will be able to watch the 12 most representative figures of The Nasca Lines: whale, trapezoid, astronaut, monkey, dog, humming bird, condor, spider, heron bird, parrot, hands and tree.

*Overflight timing: 30 minutes, the cost for this service is USD 100.00 per passenger, it does not include airport tax, which must be paid at the aerodrome ( (S/30.00 soles)

Διάβασα οτι είναι αξιόπιστη εταιρεία. Να διαλέξω οτι να 'ναι;

Ήδη έχω σημειώσει τις VIP θέσεις :p

Έχει νοικιάσει ποτέ κανείς αυτοκίνητο στο Περού;
Ο δρόμος απο Λίμα για Καράλ σε τι κατάσταση είναι; κυρίως απο το Ουάτσο ως το Καράλ
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχει επισκεφτεί κάποιος το Μάτσου Πίκτσου απο 01/07/2017 και μετά;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Eγώ, μέσα Αυγούστου.


Και λίγα λες... (όντως ένας από τα μιλούνια εκείνης της μέρας...)
Αν κάποιος θέλει να επισκεφτεί τον αρχαιολογικό χώρο μόνος του, πρέπει να έχει οδηγό;
Γιατί διαβάζω κάτι τέτοιο και θέλω να το επιβεβαιώσω.

Σε δυο βδομάδες θα είμαι εκεί, στο γυρισμό θα σου πω.
Δεν ξέρω αν έχω τόσο χρόνο....Πρέπει να κλείσω μέχρι τέλος Γενάρη!
Πάντως σε ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Εμείς πήραμε οδηγό...
Αλλά δε νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό. Έβλεπα πολύ κόσμο μέσα που φαινόταν αυτόνομος.

(Η αγγλόφωνη ξενάγηση είναι ψιλοφτιαγμένη για αμερικάνους τουρίστες και δε με ξετρέλανε.)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εμείς πήραμε οδηγό...
Αλλά δε νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό. Έβλεπα πολύ κόσμο μέσα που φαινόταν αυτόνομος.

(Η αγγλόφωνη ξενάγηση είναι ψιλοφτιαγμένη για αμερικάνους τουρίστες και δε με ξετρέλανε.)
Ευχαριστώ!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Αν κάποιος θέλει να επισκεφτεί τον αρχαιολογικό χώρο μόνος του, πρέπει να έχει οδηγό;
Γιατί διαβάζω κάτι τέτοιο και θέλω να το επιβεβαιώσω.
Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικός ο ξεναγός (με τα νέα μέτρα). Πάντως, κι εμείς που πήγαμε το 2015 και πήραμε ξεναγό, δεν μας τρέλλανε και στις πληροφορίες. Μόνο καναδυό tips για το από πού να βγάλουμε φωτογραφίες είχαν μια κάποια αξία. Αφού μας έδειξε ό,τι είχε να μας δείξει, έφυγε και μετά κάναμε μόνοι μας το γύρο με την ησυχία μας άλλες 3-4 ώρες! :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικός ο ξεναγός (με τα νέα μέτρα). Πάντως, κι εμείς που πήγαμε το 2015 και πήραμε ξεναγό, δεν μας τρέλλανε και στις πληροφορίες. Μόνο καναδυό tips για το από πού να βγάλουμε φωτογραφίες είχαν μια κάποια αξία. Αφού μας έδειξε ό,τι είχε να μας δείξει, έφυγε και μετά κάναμε μόνοι μας το γύρο με την ησυχία μας άλλες 3-4 ώρες! :)
Εδώ λέει οτι είναι υποχρεωτικός ο οδηγός...
https://apusperublog.wordpress.com/2017/07/15/changes-to-machu-picchu-entry/

The second major change is that it is no longer possible to enter Machu Picchu without a registered guide

Και το διάβασα σε ένα ακόμα site...
https://theonlyperuguide.com/2017/05/machu-picchu-new-entrance-rules-july-01-2017/

Εμένα πάντως, δεν νομίζω οτι μου φτάνουν οι επιτρεπόμενες ώρες που δίνονται για να δώ ΑΥΤΟΝ τον αρχαιολογικό χώρο...κλάψ
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom