Βιετνάμ Βιετνάμ:Απ'το Βορρά μέχρι τον Νότο!!

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Γεια σας ! Χρειαζομαι μια πληροφορια απτα δυο παιδια που ταξιδεψαν στο βιετναμ απο τον βορρα μεχρι τον νοτο! ! Πως επικοινωνησατε με την ντοπια οικογενεια ωστε να μεινετε στο σπιτι τους και να ερθετε σε επαφη με τα εθιμα τους; πηγατε εως την Σαπα..ειχατε βρει ποια οικογενεια θα σας φιλοξενησει πριν το ταξιδι σας ή κανατε την αναζητηση εκει ;; ευχαριστω πολυ ! Θα εκτιμουσα την απαντηση σας!!
Γειά!!Την συναντήσαμε τυχαία,όπως γράφω και στην ιστορία μου είχαμε κάνει κράτηση σε ένα ξενώνα στο χωριό Ta phin και στην πορεία μας την είδαμε και αλλάξαμε τα σχέδια μας.Προτείνω να πάτε ως το χωριό και σίγουρα θα βρείτε σπίτι να μείνετε.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Γεια σας ! Χρειαζομαι μια πληροφορια απτα δυο παιδια που ταξιδεψαν στο βιετναμ απο τον βορρα μεχρι τον νοτο! ! Πως επικοινωνησατε με την ντοπια οικογενεια ωστε να μεινετε στο σπιτι τους και να ερθετε σε επαφη με τα εθιμα τους; πηγατε εως την Σαπα..ειχατε βρει ποια οικογενεια θα σας φιλοξενησει πριν το ταξιδι σας ή κανατε την αναζητηση εκει ;; ευχαριστω πολυ ! Θα εκτιμουσα την απαντηση σας!!
οπως γραφει κ ο sif,ειχαμε κανει κρατηση σε ενα ξενωνα αλλα συναντοντας τυχαια την γυναικα στο δρομο αλλαξαμε τα σχεδια μας! ειναι πολυ ευκολο να βρεις σπιτι.οταν φτασεις στη Sapa κ πηγαινοντας προς Ta phin σε ακολουθουν γυναικες για να πουλησουν εργοχειρα ή να βρουν τουριστες για homestay.συνδιαλεγεσε την τιμη κ μπορεις να ζησεις μια απιστευτη εμπειρια! ειναι μοναδικο να ζησεις ενα σαββατοκυριακο με μια οικογενεια,να δεις το σπιτι τους,τις συνηθειες τους,να βοηθησεις αν θες στις δουλειες...συστηνεται με τα 1000!!! εμεις μειναμε στην May Quan, αν θες να επικοινωνησεις μαζι της μπορεις να παρεις τηλ. δεν διαθετει site. το τηλ της ειναι 01678 889 312 κ 0914 454 813 (ετσι ειναι στην καρτα που μας εδωσε)
 

dreamer nu

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση ! Προκειται να επισκεφθω το βιετναμ σε μερικους μηνες και στο μυαλο μου ειχα να κατανεμω τις μερες μου ως εξης: 2-3 μερες Ανοι πολη
4 halong
Και θαθελα να ρωτησω την γνωμη σας και για το εξης: στο βιετναμ υπαρχουν τα δυο μεγαλυτερα σπηλαια του κοσμου ! Ειναι αρκετα ακριβη η εισοδος στα σπηλαια ειδικα στο son doong. Περαν της ακριβειας χρειαζεται να διαθεσεις εκει 6-7 μερες, κατι π δεν μπορω να κανω ! Αρα σκεφτομουν να βρω καποιο tour το οποιο να διαρκει λιγοτερο 2-3 μερες! Η ιδεα της διαμονης σε σπιτι ντοπιων που κανατε εσεις ομως με ενθουσιασε! Θαθελα εαν καταληξω οτι μπορω ν παω τελικα στο σπηλαιο γ λιγοτερες μερες να δω εαν γινεται να συνδιασω και το να βρω καποιο σπιτι ντοπιων εκει κοντα ! Αλλα δεν ξερω το πως να αναζητησω μια οικογενεια να με φιλοξενησει .. καταλαβαινεις! Οι σπηλιες ειναι στο dong hoi... και εαν τελικα βρεθω εκει, θαθελα να αφιερωσω και μια μερα μαζι με καποια οικογενεια ωστε ν βοηθησω στις δουλειες τους ή να μαγειρεψω μαζι τους.μα πως; να χτυπησω την πορτα καπου αγνωστα; εαν εχεις να μ δωσεις καποια ιδεα θα ηταν καλοδεχουμενη !!
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση ! Προκειται να επισκεφθω το βιετναμ σε μερικους μηνες και στο μυαλο μου ειχα να κατανεμω τις μερες μου ως εξης: 2-3 μερες Ανοι πολη
4 halong
Και θαθελα να ρωτησω την γνωμη σας και για το εξης: στο βιετναμ υπαρχουν τα δυο μεγαλυτερα σπηλαια του κοσμου ! Ειναι αρκετα ακριβη η εισοδος στα σπηλαια ειδικα στο son doong. Περαν της ακριβειας χρειαζεται να διαθεσεις εκει 6-7 μερες, κατι π δεν μπορω να κανω ! Αρα σκεφτομουν να βρω καποιο tour το οποιο να διαρκει λιγοτερο 2-3 μερες! Η ιδεα της διαμονης σε σπιτι ντοπιων που κανατε εσεις ομως με ενθουσιασε! Θαθελα εαν καταληξω οτι μπορω ν παω τελικα στο σπηλαιο γ λιγοτερες μερες να δω εαν γινεται να συνδιασω και το να βρω καποιο σπιτι ντοπιων εκει κοντα ! Αλλα δεν ξερω το πως να αναζητησω μια οικογενεια να με φιλοξενησει .. καταλαβαινεις! Οι σπηλιες ειναι στο dong hoi... και εαν τελικα βρεθω εκει, θαθελα να αφιερωσω και μια μερα μαζι με καποια οικογενεια ωστε ν βοηθησω στις δουλειες τους ή να μαγειρεψω μαζι τους.μα πως; να χτυπησω την πορτα καπου αγνωστα; εαν εχεις να μ δωσεις καποια ιδεα θα ηταν καλοδεχουμενη !!
Ευχαριστω εκ των προτερων
2-3 μερες στο Ανόι ειναι καλα.για τα σπηλαια δεν γνωριζω γιατι περα απο την Amazing cave στο Halong bay δεν πηγαμε καπου αλλου.εμεις χωρισαμε το ταξιδι ως εξης:Hanoi 4 μερες,Halong bay 2,Sapa-Ta phin (homestay) 2,Hoi an 3, Hue 1 κ Ho chi minh 3.στις μερες στο Ανοι καναμε εκδρομη ημερισια στο Tam coc που αξιζει πολυ κ την 4η μερα την αφιερωσαμε στο Friendship village .ειναι πολυ ευκολο να βρεις homestay...δεν χρειαζεται να χτυπησεις πορτες! στη Sapa ειναι αρκετες γυναικες που ζητανε τουριστες.ρωτωντας βρισκεις την ακρη.αν θες μπορεις να ριξεις μια ματια κ στο booking.gr για Sapa homestay αν κ ειναι ευκολο να βρεις κ εκει
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Με μεγάλη μου χαρά θέλω να ενημερώσω όλους τους φίλους ταξιδιώτες ότι πλέον διαθέτουμε σελίδα και στο Facebook (Travelsif) όπου μπορείτε να βλέπετε τα ταξιδιωτικά βίντεο μας!!Θα ήταν μεγάλη μου χαρά να μας ακολουθήσετε!!!
 

PopiD

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Υπεροχη περιγραφη, καταπληκτικη εμπειρία! Τα ευσημα ομως απο μενα τα παιρνει η ελληνιδα μανα που φοβαται το προσηλυτισμό ποσο γελασα, τελεια, να τη χαίρεστε τη μανουλα!!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Για όσους δεν τα πάνε καλά με το διάβασμα και αναζητούν πληροφορίες για το Βιετνάμ φτιάξαμε ένα μικρό βίντεο με χιουμοριστική διάθεση! Ελπίζω να σας αρέσει....!:)
:pilot::trekker:
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Δείτε ένα μέρος από το ταξιδιωτικό μας βίντεο στο Βιετνάμ!!Στο κανάλι μας στο YouTube - TravelSif μπορείτε να δείτε όλα τα ταξιδιωτικά βίντεο μας!!
 

Kose

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Φίλε μου σε ευχαριστώ για όλη αυτή την υπέροχη περιγραφή, φεύγω στις 4 Οκτωβρίου για ένα μήνα, δεν βρήκα παρέα κ θα πάω μόνος μου, επίσης δεν μιλάω αγγλικά πολύ λίγα αυτό θα δυσκολέψει, αλλά θα το τολμήσω..

Η ιστορία μου ολοκληρώθηκε,ελπίζω να καταφέρω να σας ταξιδέψω αλλά και να βοηθήσω μελλοντικούς ταξιδιώτες στην χώρα.Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ όμορφα σχόλια σας,είναι η ανταμοιβή μου!!Καλά ταξίδια σε όλους εύχομαι!!
Αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου; έχεις Facebook;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων κ εύχομαι να ταξιδέψουμε κ παρέα σε κάποιο προορισμό..
 
Last edited by a moderator:

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τώρα να σχολιάσω σε όσα διάβασα.
Εκ-πλη-κτι-κά
Υπέροχο ταξίδι, πολύ ωραία περιγραφή. Ιδιαίτερα εξυπηρετικό το ότι συνοδευόταν το κείμενο με φώτο.
Είδα κι εγώ ότι ακριβώς κι εσείς, αλλά πληρώνοντας 4 φορές περισσότερα, λόγω οργανωμένης εκδρομής.
Τελικά όπου μπορείς, πήγαινε μόνος σου. Αξίζει.
 

nktraveller

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Πολύ καλή η ιστορία σου, μας δίνεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες!! Θα ταξιδέψουμε και εμείς στα τέλη Ιουλίου στο Βιετνάμ και θα ήθελα την άποψη σας για το πόσες μέρες πρέπει να μεινουμε σε καθε πολη. Μπορουμε να μείνουμε μέχρι και 8 νύχτες. Το πρόγραμμα που έχουμε τώρα ειναι το εξης:
23-24/7 Flights to Hanoi via Dubai with Emirates
24-26/7 Accommodation Hanoi 2 nights
26/7 Flight to Hoi An with Vietnam Airlines
26-30/7 Accommodation Hoi An 4 nights
30/7 Flight to Saigon with Vietnam Airlines
30/7-01/8 Accommodation Saigon 2 nights
Στη συνέχεια θα μείνουμε κάποιες νύχτες στο Μπαλί και στο Ντουμπάι στην επιστροφή.

Είμαστε σε σκέψεις κατά πόσο θα κρατήσουμε την Saigon ή να την αφαιρέσουμε απο το πρόγραμμα και να δώσουμε μια έξτρα μέρα στο Ανοι για να προλάβουμε να το δούμε καλύτερα. Θα εκτιμούσαμε την αποψη σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.669
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom