Πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Και εμένα η άποψη μου είναι να πας κάπου εντός Ευρώπης πρώτα και κυριως σε πιο μικρή πόλη άρα και πιο εύκολη.
Όχι ότι δεν μπορείς πχ να πας και τώρα Νεα Υόρκη αλλά πιστεύω ότι δεν είναι για πρώτο ταξίδι. Πήγαινε Παρίσι ή Λονδίνο που είπες και άσε την Νέα Υόρκη και την Μόσχα για μετά και θα δεις που έτσι όλα θα σου φανούν πιο εύκολα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πήγαινε Παρίσι ή Λονδίνο που είπες και άσε την Νέα Υόρκη και την Μόσχα για μετά και θα δεις που έτσι όλα θα σου φανούν πιο εύκολα.
Θεωρώ το Λονδίνο και το Παρίσι δυσκολότερους προορισμούς σε σχέση με Μόσχα και Αγία Πετρούπολη δεδομένου ότι ο ενδιαφερόμενος μιλάει τη ρώσικη. Όσο πιο μαζεμένα και σχετικά περιορισμένα αξιοθέατα, τόσο ευκολότερη υπόθεση η οργάνωση του ταξιδιού. Άσε που αυτές οι πόλεις είναι και λίγο φαρμακεία και συνεπώς αν υπάρχουν και θέματα μπάτζετ καλό θα ήταν να τα αντιμετωπίσει όταν θα έχει μεγαλύτερη εμπειρία. Για μένα το ιδανικό ταξίδι για πρώτη φορά είναι Ρώμη. Πανέμορφη, υπαίθριο μουσείο, κορυφαίες πλατείες και εκκλησίες και όλα μαζεμένα. Ωστόσο, η γνώμη μου είναι ότι αν θέλει πολύ να πάει στη Ρωσία, με λίγη δουλειά δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δεν νομιζω πως Λονδινο και Παρισι απεχουν σημαντικα απο Μοσχα και ΝΥ αντιστοιχα οσον αφορα τις τιμες,δεν ειναι φτηνοι προορισμοι αυτοι..μονο τα αεροπορικα να υπολογισεις φτανει..Η γνωμη μου ειναι να μετρησει που θελει να παει ,ετσι ξεκιναει το ταξιδι..δυσκολα η ευκολα θα δειξει αν αξιζε τον κοπο.Ετσι μαθαινεις!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
516
Likes
1.070
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Συμφωνώ για Ρώμη,στο Λονδίνο όμως έχει φίλο που μένει εκεί,που σημαίνει οτι θα τον βοηθήσει στο προγραμματισμό του ταξιδιού και όσο αφορά το οικονομικό (αν κατάλαβα καλά) θα τον φιλοξενήσει κ όλας.
Επίσης η Ryanair αν δεν κάνω λάθος πετάει από Αθήνα για Λονδίνο,οπότε θα έχει και φτηνά αεροπορικά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Θεωρώ το Λονδίνο και το Παρίσι δυσκολότερους προορισμούς σε σχέση με Μόσχα και Αγία Πετρούπολη δεδομένου ότι ο ενδιαφερόμενος μιλάει τη ρώσικη. Όσο πιο μαζεμένα και σχετικά περιορισμένα αξιοθέατα, τόσο ευκολότερη υπόθεση η οργάνωση του ταξιδιού. Άσε που αυτές οι πόλεις είναι και λίγο φαρμακεία και συνεπώς αν υπάρχουν και θέματα μπάτζετ καλό θα ήταν να τα αντιμετωπίσει όταν θα έχει μεγαλύτερη εμπειρία. Για μένα το ιδανικό ταξίδι για πρώτη φορά είναι Ρώμη. Πανέμορφη, υπαίθριο μουσείο, κορυφαίες πλατείες και εκκλησίες και όλα μαζεμένα. Ωστόσο, η γνώμη μου είναι ότι αν θέλει πολύ να πάει στη Ρωσία, με λίγη δουλειά δεν θα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Συμφωνώ και επαυξάνω!! Νομίζω ότι η Ρώμη είναι η πιο εύκολη πόλη να την εξερευνήσεις.
Εγώ προσωπικά δεν θα "έκαιγα" ένα ταξίδι όνειρο ζωής όπως είναι η Ρωσία στην πρώτη μου απόδραση στο εξωτερικό.
Απαιτείται μία εξοικείωση με τις μετακινήσεις με ΜΜΜ, με την ανάγνωση χαρτών, την αξιοποίηση των πληροφοριών και άλλων στοιχείων που νομίζω ότι θα κάνει λίγο δύσκολο το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό.
Θα σου πρότεινα να επιλέξεις μια Ευρωπαϊκή πόλη για αρχή.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Πάνε να σε κάψουν όλοι εδώ μέσα, αδερφέ, και να στείλουν 22 χρονών παιδί στη Ρώμη. Να γραφτει κι αυτό στην ατέλειωτη λίστα όσων πάνε (πάμε) εκεί. Εγώ σου λέω να πας όπου τραβάει η καρδιά σου, κι όσο και να ζοριστεις από διάφορα πράγματα, θα έχεις να θυμάσαι. Τώρα, στη Ρώμη πάει κι η γιαγιά μου μόνη της, έχεις χρόνια μπροστά. Μιλάς Ρωσικά και το συζητάμε ακόμα; Να μη σου πω να πάρεις κι ένα φίλο, να πάτε Ουκρανία και Λευκορωσία.
Προσωπικά, έχω κάνει αρκετά τέτοια ταξίδια στην ανατολική Ευρώπη όπου αντιμετωπισα δυσκολίες, αλλά δε μετανιώνω ούτε στιγμή. Και δε ήξερα και σχεδόν καθόλου Ρωσικά, για παραδειγμα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Συμφωνω με τον Κωνσταντινο! Να πας εκει που λεει η καρδια σου! Εκει που εχεις ονειρευτει. Εγω εχω μετανοιωσει που απο τα 18 μεχρι τα 30 ειχα κολλησει με ταξιδια εντος Ευρωπης. Δεν λεω οτι δεν ηταν ωραια αλλα ειναι ταξιδια με φθηνα αεροπορικα, ευκολα, που δεν απαιτουν πολλες ημερες. Μπορεις να τα κανεις οποιαδηποτε στιγμη! Τωρα στα 35 μου, με τις επαγγελματικες και οικογενειακες υποχρεωσεις, ουτε οι μερες μπορουν να βγουν ευκολα αλλα ουτε και τα χρηματα για υπερατλαντικα μεγαλα ταξιδια!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κι εγω συμφωνω. απο την στιγμη που δεν υπαρχει καν το εμποδιο της γλωσσας τι συζηταμε; εχεις την δυνατοτητα να πας καπου ονειρευεσαι και πρεπει να πας καπου αλλου; κανε την μελετη σου και πηγαινε οπου τραβαει η ψυχη σου.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Πατε καλα που το στελνετε Ρωμη το παιδι; Να μην θελει να ξαναταξιδεψει ποτε;
Ασε που δεν εχει θεσει οικονομικο θεμα.
Προβλέπεται διαγραφή και μπλόκ του χρήστη tripakias από το ρωμαϊκό λόμπυ, τους μασόνους του φόρουμ. :haha:
 

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Το οικονομικό δεν είναι τόσο πρόβλημα μιας και δουλεύω και κάνω οικονομία για ένα καλό ταξίδι που θα με ευχαριστήσει πραγματικά και θα με ανταμείψει και από ότι φαίνεται αν και δυσκολεύτηκα:haha: πείστηκα να πάρω τον δρόμο της Μόσχας μονάχος και από την άλλη εβδομάδα ξεκινάω διαδικασίες και έγγραφα για έκδοση διαβατηρίου.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και ο,τι άλλο έχετε να προσθέσετε ή και να βοηθήσετε είναι ευπρόσδεκτο.:xalara:
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
φιλε πηγαινε οπου λεει η καρδια σου. εγω πηγα μονος μου περσυ στο βερολινο ηταν ολα ευκολα και ειχα την χρηση κινητου μου και δεν ειχα προβλημα, και ετσι αποφασισα και παλι μονος να παω ΝΥ τον μαρτιο, πηγαινε οπου θες αρκει να κανεις σωστο προγραματισμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom