ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Εφόσον είσαι Έλληνας πολίτης με ελληνικό διαβατήριο η esta αρκεί, ανεξάρτητα από το πού θα επιβιβαστείς για να ταξιδέψεις ΗΠΑ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κι αν ταξιδέψω με πτήση από Κίεβο, ας πούμε (δεν έχω βγάλει ακόμα εισιτήρια) θα είναι η ESTA αρκετή;
Δεν έχει σημασία από που ταξιδεύεις. Και από τα σύνορα με το Μεξικό να θες να περάσεις στη χώρα, κι από το αεροδρόμιο του Κιέβου, σημασία έχει τι διαβατήριο έχεις (και σε ποιά μέρη έχεις πάει την τελευταία πενταετία), όχι από που έρχεσαι.
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ταξίδι-Όνειρο
Route Transcanadienne
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @evi01 και @taver.
Μήπως γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάποιος περιορισμός για πτήσεις από Κίεβο όπως π.χ. ίσχυε μέχρι πριν από μερικούς μήνες για πτήσεις από Τουρκία η απαγόρευση εισόδου με tablet/laptop;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση @evi01 και @taver.
Μήπως γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάποιος περιορισμός για πτήσεις από Κίεβο όπως π.χ. ίσχυε μέχρι πριν από μερικούς μήνες για πτήσεις από Τουρκία η απαγόρευση εισόδου με tablet;
Όχι, δεν υπάρχει περιορισμός.
 

sakidio

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Γεια σας!

Πρόκειται να ταξιδέψω για Ουάσιγκτον και έχω αγχωθεί λίγο με κάποια διαδικαστικά.

Υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να απορριφθεί η ESTA? Επίσης, σε πόσο χρόνο λαμβάνεις απάντηση;
Τέλος, όταν φτάνεις στο τελωνείο & έλεγχο τι είδους είναι οι ερωτήσεις που σου κάνουν και τι έλεγχο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
 

_mary_

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα. Έχω κάνει αίτηση ESTA και έχει εγκριθεί.
Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που αλλάξουμε ξενοδοχείο μέχρι την αναχώρηση μας πρέπει να μπώ και να αλλάξω τον τόπο διαμονής μου στο σύστημα? Ή να πάω απλα με την διεύθυνση του παλιού ξενοδοχείου?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Παιδιά καλησπέρα. Έχω κάνει αίτηση ESTA και έχει εγκριθεί.
Ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που αλλάξουμε ξενοδοχείο μέχρι την αναχώρηση μας πρέπει να μπώ και να αλλάξω τον τόπο διαμονής μου στο σύστημα? Ή να πάω απλα με την διεύθυνση του παλιού ξενοδοχείου?
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι.
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδια καλημερα! Σκεφτομαστε με το αγορι μου τον Οκτωβρη να παμε Χαβαη και χρειαζομαστε ΕΣΤΑ. Το προβλημα ειναι οτι αυτος ειναι φοιτητης και δεν εχει καποια συγκεκριμενη εργασια ουτε ειχε πριν καποια. Υπαρχει περιπτωση να μας εγκρίνουν το ΕΣΤΑ και να του αρνηθουν την εισοδο στις ΗΠΑ?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.659
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Γνωστοί μου φοιτητές έβγαλαν ESTA χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
Σε ταξίδι για ΗΠΑ υπάρχει πρόβλημα αν έχεις σφραγιδες στο διαβατήριο από Τουρκία και Κούβα;
Μη μου πείτε ότι θα χρειαστώ νέο διαβατήριο πρόσφατα το έβγαλα το σκασμενο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.251
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom