Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έκανα πολύ πρόσφατα δύο ταξίδια, σύνολο 4 πτήσεις. Στις 2 από αυτές είχε καθυστέρηση 15-45λεπτων. (δεν γραφω 3 γιατι δεν ειμαι σιγουρος)

Θεωρώ ότι μπορώ σαν μέλος του φόρουμ και επιβάτης να μπορω να γράψω αυτό που ειδα και να μην θεωρηθει σαν προσπαθεια μηδενισμου η λασπη προς την εταιρια.
Δε ξέρω εάν έτυχε ή εάν πέτυχε αυτό είδα, αυτο γράφω. Δεν έγραψα ποτέ ότι έχω κάνει εκτεταμένη έρευνα και το συμπέρασμα μου είναι αρνητικό. Γραφω οτι ειδα καθυστερησεις σε οσες πεταξα εγω.

Δεν ξερω στην γλωσσα των αεροπορικων τι εννουν ωρα αναχωρησης, ειναι η ωρα που μπαινει ο κοσμος στο λεωφορειο, ειναι η ωρα που μπαινουν ολοι μεσα και κλεινουν οι πορτες, ειναι η ωρα που τροχοδρομει, μηπως ειναι η ωρα που ξεκιναει το γκαζι στον διαδρομο; Εγω θεωρω οτι ειναι η ωρα που ξεκιναμε να τσουλησουμε προς τον διαδρομο.

Σε μια απο αυτες δινει αναχωρηση 11:30 το αεροπλανο τελικα τροχοδρομησε στις 12:15 (στην συγκεκριμενη τυγχαινει να εχω πληρη καταγραφη απο gps)
Στην καλυτερη ειναι αστοχες οι εκφρασεις "ας μην πεταμε λασπη" και "να μην μηδενίζουμε τα πάντα!"
Και στην ώρα άφιξης (προσγείωση) είχε καθυστέρηση;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ναι, αν και μαζευτηκε στο μισο. Ελεγε 14:55 και ακουμπησε διαδρομο στις 15:11, λογικα 15:15 ειχε σταματησει.
Μαλιστα μας ενημερωσαν οτι δεν εχει διαθεσιμο λεωφορειο ο handler και περιμεναμε λιγο μεσα στο αεροπλανο :)
Υποθετω οτι ειτε δινουν λασκα στην ωρα αφιξης ειτε το πανε πιο γρηγορα; max speed περιπου 1000Km/h

Πραγματικα δεν το θεωρω κατι το σημαντικο, εαν ενοχλει να αφαιρεσουμε οτι το αναφερα, να προσθεσω μια δηλωση οτι ολα ειναι τελεια να κλεισει το θεμα;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμένα προσωπικά έφτασε 15 λεπτά γρηγορότερα στην Ελλάδα από Κρακοβία!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
"Το μισάωρο σε καθυστέρηση το βλέπω πολύ συχνά πλέον στην rayanair"
Αν κ αποφευγω να δινω επιθετα σε εκφρασεις, οπως κάνουν αλλοι ευκολα στις δικες μου, αυτη θα την ελεγα αστοχη. Αυτο που αξιζει ειναι να λεμε τις εμπειριες μας για να βοηθουμε τους συμφορουμιτες. Αλλο λοιπον "εκανα αυτο...", "μου ετυχε αυτο..." κ αλλο βλεπω συχνα καθυστερησεις, βλεπω χαμενες αποσκευές κ δεν ξερω γω τι αλλο.
Τελειωνω το διδασκαλικο μου με την παρατήρηση οτι ουδεις ενδιαφέρεται ουσιαστικα για την καθυστερηση στην αναχώρηση οσο γι αυτήν της αφιξης. Γι αυτό εξαλλου οι εταιρειες δινουν πολυ μεγαλυτερο χρονο μεταξυ αναχωρησης-αφιξης απο τον πραγματικο χρονο πτησης. Ας φευγει με καθυστερηση αρκει να φτανει στην ωρα του, αυτο σκεφτονται ολοι. Το on time performance εξαλλου που μετρα την ακριβεια πτησεων αναφερεται μονο στην ωρα αφιξης.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Το on time performance αφορα και την αναχωρηση και για τη ryanair που πρεπει να φυγει στο 25 λεπτο, ειναι πολυ δύσκολο.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το on time performance αφορα και την αναχωρηση και για τη ryanair που πρεπει να φυγει στο 25 λεπτο, ειναι πολυ δύσκολο.
Αυτό που λες είναι ο χρόνος του turnaround. Ολες οι εταιρειες οταν μιλάνε για on time performance, μιλάνε για τον χρόνο άφιξης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
Προσφατη εμπειρια απο πτηση με τη Ryan με τον γιο μου. Ο γιος μου ανήλικος, σειρα 6 , εγω 22. Για 45 λεπτα ταξιδι, λεω δε με νοιαζει και τοσο που χωριστηκαμε, το εχουμε ξαναπάθει και με regular εταιρεια. Τελος παντων περιμενω διπλα του να δω αν υπαρχει περιθωριο διαπραγματευσης και καθησουμε μαζι.
Ενα ζευγαρακι κοιταζει εντονα τη θεση διπλα στο γιο μου. Λεω "μια στιγμη, παω στη θεση μου ειναι στην 22". Και εκπληκτη ακουω το αγορι να λεει περιχαρής " Καθηστε εδω γιατι τη διπλανη θεση στο παιδι σας την εχουν δωσει στην κοπελα μου και θα καθομασταν χωριστα. Χαρη μας κανετε!"
Δηλαδη χωρισαν τα δυο ζευγη ταξιδιωτων μεταξυ τους χωρις λογο, ενω μπορουσαν να τους βαλουν να καθησουν μαζι!
Ενταξει, οι ανθρωποι δεν παιζονται...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Αυτό που λες είναι ο χρόνος του turnaround. Ολες οι εταιρειες οταν μιλάνε για on time performance, μιλάνε για τον χρόνο άφιξης.
Ναι ξερω τι ειναι το turnaround. Δεν το εξεφρασα σωστα. Αυτο που εννοουσα ειναι οτι ειναι εξισου σημαντικο να φυγει το αεροπλανο στην ωρα του.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Παρατηρησες οτι αρκετοι αλλαζουν μεταξυ τους θεσεις η μονο εγω τα βλεπω αυτα;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παρατηρησες οτι αρκετοι αλλαζουν μεταξυ τους θεσεις η μονο εγω τα βλεπω αυτα;
Φυσικά, εγώ νομίζω ότι τουλάχιστον το 50% των επιβατών δεν κάθεται στην θέση που γράφει το μπορντινγκ του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδη χωρισαν τα δυο ζευγη ταξιδιωτων μεταξυ τους χωρις λογο, ενω μπορουσαν να τους βαλουν να καθησουν μαζι!
Ενταξει, οι ανθρωποι δεν παιζονται...
Κοιτα που γινομαι κ υπερασπιστης της ραιαν...
Νομιζω το παρουσιαζεις μονοπλευρα όπως δηλ το βλεπεις εσυ. Αν σας εβαζαν μαζι δεν θα ηταν αδικο γι αυτους που εχουν πληρωσει? Δηλ αυτοι ειναι κοροιδα κ εσεις επωφελειστε απο την καλοσυνη της ραιαν? Οχι βεβαια. Η εταιρεια αποφάσισε οτι ο επιβατης αν θελει συγκεκριμένη θέση πρέπει να πληρωσει. Όταν κλεινουμε με την εταιρεια το ξέρουμε κ το αποδεχομαστε. Προς τι λοιπον "οι άνθρωποι δεν παιζονται"? Αντιθετα τους βρίσκω συνεπεις, ξεκαθαρους στην πολιτικη τους κ μεταξύ μας τους μιμουνται όλοι σιγα σιγα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
Ειναι διαφορετικο το να νομιζεις οτι δινει τις θεσεις στην τυχη τραβωντας τα νουμερα απο εναν "κουβα" τυχαιων θεσεων και διαφορετικο να διαπιστωνεις οτι χωριζονται τα ζευγη ταξιδιωτων μεταξυ τους και αντιστοιχα, ουτε καν τυχαια.
Δηλαδη ακομη και στη ρουλετα, μπορει να σου πεσει το νουμερο που διαλεξες. Θεση διπλανη στη Ραιαν, οχι. Αυτος ειναι ο καπιταλισμος τελικα, κυριες και κυριοι :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom