Επιλογή φωτογραφικής

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Έχει κάποιος τη συγκεκριμένη φωτογραφική μηχανή διότι την έχει γνωστή αλυσίδα 300€ Black Friday, να μας πει τη γνώμη του
Sony ILCE5000L
Συμπληρώνω την ερώτηση αν υπάρχει κάποια καλύτερη φωτογραφική μηχανή μέχρι 300€ από την παραπάνω Sony.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εγώ πριν πάρω Φωτογραφική όταν πήγαινα Αγγλία όλοι μουν έλεγαν να πάρω μια απλή να κάνω την δουλειά μου να είναι και ελαφριά και και..

Εν τέλη πήρα την Nikon D5100 και πραγματικά δεν το μετάνιωσα καθόλου. Χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις οι φωτογραφίες που έβγαλα είναι απλά ονειρικές και από βάρος όλη την ώρα στον δρόμο στον λαιμό με το λουρί δεν με κούρασε ποτέ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Aν ξαναβγεί προσφορά στα 500 ευρώ πάρε την Sony α6000.
Αυτή δεν είναι η φωτογραφική που μου πρότεινες;;;
http://aa-digitalphoto.gr/index.php...rt_product_id=5762&virtuemart_category_id=111
SONY A6000 BLACK KIT SEL-P 16-50MM

Σε τρία καταστήματα που πήγα και στο ίντερνετ που βλέπω τώρα την βρίσκω με 569€. Αξίζει τα λεφτά της;...

Προτάσεις/Συμβουλές

Αν και έχουν μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις οι Dslr ,ό,τι πάρεις από Canon/Nikon δε θα σε απογοητεύσει στην τιμή που αναφέρεις,μιας και οι ακάθρεφτες είναι πιο ακριβές.Επίσης οι dslr έχουν ποικιλία φακών φθηνών και ακριβών .Αν δε θες όμως να επεξεργάζεσαι τις φωτογραφίες,τότε είτε Olympus είτε Fujifilm ,γιατί απλά είναι οι καλύτερες σε αυτόν τον τομέα. Η olympus έχει φθηνότερους φακούς σε σχέση με τους εξαιρετικούς της Fuji ,όπως γράψαμε παραπάνω όμως η Οlympus έχει μικρότερο αισθητήρα ,άρα χειρότερη συμπεριφορά σε χαμηλό φωτισμό.Αν τώρα θες και καλό βίντεο (HD όχι 4Κ),τότε όπως σου πρότειναν ,η α6000 είναι εξαιρετική περίπτωση στα 500 ευρώ,χάνει λίγο στα έτοιμα jpegs και στο service (ίσως το χειρότερο στην Ελλάδα) ,αλλά καλύτερη λύση σε ό,τι dslr υπάρχει στα 500 ευρώ. .Καθοριστική επιλογή είναι και ο φακός που θα πάρεις. Αρχικά θα πάρεις έναν standard zoom (πχ 18-55 σε crop sensor) ,ο οποίος πρέπει να διαθέτει σταθεροποίηση για τις βραδινές σου λήψεις .Αν τώρα θες πορτραίτα με bokeh (θολό φόντο) ,τότε πρέπει να πάρεις και φακό σταθερού εστιακού μήκους ,πχ 35mm ή 50mm .Τέλος ,αν απορρίψεις όλα τα παραπάνω και πας στην εύκολη λύση μηχανής μεγάλου zoom ,τότε πρέπει να ξέρεις ότι θα χάσεις σε ποιότητα φωτογραφίας. Πρώτα όμως πιάσε κάποια μοντέλα σε ένα κατάστημα .



ΥΓ μη θεωρήσεις τέρμα επαγγελματικά αυτά που γράφω ,ερασιτέχνης είμαι ,προσπάθησα να τα πώ όσο πιο απλά γίνεται .Ίσως περιέχουν και παραλείψεις/ λαθάκια
Sony α6000 Kit (16-50 PZ OSS)
Θα μου πείς τα θετικά και τα αρνητικά με απλά λόγια; :)

Υ.Γ. Πόσες φορές μπορέι να έχω διαβάσει όλο το κατεβατό που μου έγραψες;....απο ένα σημείο και μετά χάνομαι....
 
Last edited by a moderator:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Εγώ πάλι μετανοιώνω που την πήρα και ξαναγύρισα σε άρση βαρών με FF DSLR (Nikon) και καβάντζα μια κόμπακτ Canon g9x
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Εγώ πάλι μετανοιώνω που την πήρα και ξαναγύρισα σε άρση βαρών με FF DSLR (Nikon) και καβάντζα μια κόμπακτ Canon g9x
Θα με βοηθούσες πιο πολύ αν μου έλεγες το γιατί!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Σε τρία καταστήματα που πήγα και στο ίντερνετ που βλέπω τώρα την βρίσκω με 569€. Αξίζει τα λεφτά της;...
Περίμενε να πάει 500... εννοείται ότι αξίζει για αυτά τα χρήματα πάντα. Δεν υπάρχει κάτι συγκρίσιμο στα 500.
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Θα με βοηθούσες πιο πολύ αν μου έλεγες το γιατί!
Θα μαντέψω :

1. Μέτριος προς κακός φακός .Ο 16-50 δεν είναι και ό,τι καλύτερο ,γενικά η Sony τις crop μηχανές τις έχει αφήσει στο έλεος του Θεού ,χωρίς αρκετούς ή καλούς φακούς.
2. Μέτρια έτοιμα jpeg. Μέτρια χρώματα σε σχέση με τους ανταγωνιστές.Μέτριο Auto White Balance στα βραδινά. Επίσης τα raw πρέπει να τα δουλέψεις αρκετά σε πρόγραμμα ,για να τα φέρεις εκεί που θες.

Επίσης σε συνάρτηση με την full frame μηχανή του: κακή αυτονομία (μπαταρία), χειρότερο βάθος πεδίου κλπ κλπ

Κατά τ'άλλα η a6000 έχει καλύτερο Full HD video από τις μεταγενέστερες a6300 και a6500(οι οποίες έχουν 4Κ βέβαια) και για 500 ευρώ και κάτω μια χαρά μηχανή είναι.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καμία mirrorless σε αυτά τα χρήματα δεν έχει καλύτερο 'δωρεάν' φακό. Επίσης οι περισσότερες mirrorless σε αυτά τα χρήματα είναι τεσσάρων τετάρτων ούτε καν APS-C, με χαμηλότερη ποιότητα εικόνας.
Eπίσης μη συγκρίνεις μήλα με μούσμουλα, τι σχέση έχει η full-frame mirrorless υλοποίηση της Sony με διπλάσια-τριπλάσια λεφτά με τη συγκεκριμένη μηχανή. Είναι σα να ζητάω αυτοκίνητο πόλης μέχρι δέκα χιλιάρικα και να μου προτείνεις Golf GTi επειδή είναι πιο γρήγορο, ε και;
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
Τα χεις μπερδέψει,δεν ανέφερα πουθενά Sony Full Frame και καμία σύγκριση δεν έγινε στα (1) και (2).Τα παρακάτω από τα (1) και (2) που έγραψα ήταν υπόθεση για τη Νικον του.Για κάποιο λόγο έχει αυτή την τιμή η a6000 και δεν είναι κακή μηχανή .Χωλαίνει όμως σε μερικά σημεία ,ακόμα και σε σύγκριση με m4/3 .Όπου εκεί τα χρώματα των olympus(m4/3) και οι τόνοι δέρματος είναι μακράν καλύτερα από Sony .Επιπλέον ,ατυχής η σύγκριση με τα αυτοκίνητα, η ισορροπία λευκού και τα χρώματα που δίνει μία μηχανή δεν έχει να κάνει με την τιμή της,υπάρχουν και πιο ακριβές με μέτρια τα παραπάνω .Τέλος,η full frame Sony A7 +50mm φακό ,μιας και τις ανέφερες τις FF Sony,για κάποιο λόγο έχει σκοτωμένη τιμή μικρότερη από 1000 ευρώ (~800-900?) και είναι ακόμα στα ράφια. Κατα τ'αλλα ,εννοείται πολύ καλή τιμή η a6000 για γενική χρήση φωτογραφίας και βίντεο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα μαντέψω :

1. Μέτριος προς κακός φακός .Ο 16-50 δεν είναι και ό,τι καλύτερο ,γενικά η Sony τις crop μηχανές τις έχει αφήσει στο έλεος του Θεού ,χωρίς αρκετούς ή καλούς φακούς.
2. Μέτρια έτοιμα jpeg. Μέτρια χρώματα σε σχέση με τους ανταγωνιστές.Μέτριο Auto White Balance στα βραδινά. Επίσης τα raw πρέπει να τα δουλέψεις αρκετά σε πρόγραμμα ,για να τα φέρεις εκεί που θες.

Επίσης σε συνάρτηση με την full frame μηχανή του: κακή αυτονομία (μπαταρία), χειρότερο βάθος πεδίου κλπ κλπ

Κατά τ'άλλα η a6000 έχει καλύτερο Full HD video από τις μεταγενέστερες a6300 και a6500(οι οποίες έχουν 4Κ βέβαια) και για 500 ευρώ και κάτω μια χαρά μηχανή είναι.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπώ στη διαδικασία να επεξεργαστώ (έτσι όπως αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον οτι το αναφέρετε όλοι) τις φωτογραφίες. Το μόνο που μπορεί να κάνω σε μία φωτογραφία είναι να την περικόψω ή να την ισιώσω. Αν είναι να βγάζω φωτογραφίες και μετά να ασχολούμαι ώρες για να να τις "φτιάχνω" κάηκα....δεν εντάσσεται στα χόμπι μου αυτό! Προτιμώ να διαβάζω βιβλία στον ελεύθερο μου χρόνο παρά να ασχολούμαι με φωτογραφίες.

Μπήκα στην διαδικασία να ρωτήσω εδώ στο φόρουμ, γιατί απλά όταν πάω σε ένα κατάστημα, οι πωλητές αρχίζουν να λένε αυτά που μου λέτε εσείς, τα οποία δεν καταλαβαίνω....οπότε δεν γνωρίζω αν θέλουν να μου πουλήσουν λαγούς με πετραχίλια....

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση! Να μην σας ζαλίζω όμως άλλο. Κάποια πράγματα που έχετε πεί έχουν βοηθήσει πολύ! Ευχαριστώ!
 

noobtraveller

Member
Μηνύματα
140
Likes
573
παίζει και η Sony RX100 ως οικονομική λύση ,εμφανίζεται που και που στα 250ευρώ ,compact με μικρότερο αισθητήρα.Αν και είμαστε εκτός θέματος,πάρε την a6000 πριν το επόμενο ταξίδι σου,άσε τα χαρακτηριστικά ,θα σε καλύψει .
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom