αναβαση στο κιλιμαντζαρο

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
ευχαριστω οσους βοηθησαν και θα βοηθησουν να βγαλω μια ακρη με το κιλιμαντζαρο.εκανα μια ερευνα σε πρακτορεια που αναλαμβανουν στην τανζανια αλλα εχουν τσουχτερες τιμες.ζητανε γυρω στα 1100 το λιγοτερο δολλαρια για 6 μερες.οταν στο νεπαλ για 14 μερες βρισκεις με 400 ευρω συνολικα.κανα ελληνικο πρακτορειο θα ηταν καλο.αν εστω γνωριζει καποιος κανενα οδηγο απο φιλους σας που εχουν παει ακομη καλυτερα.
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Είναι εξαιρετικά επίπονη αναβαση. ο 70-80% όσων φτάνουν στην περιοχή και την αποπειρώνται αποτυγχάνει και γυρνάει πίσω προτού φτάσει στην κορυφή - οι ορειβατικές αποστολές φτάνουν εκεί με ένα μικρό μόνο ποσοστό των μελών με τα οποία ξεκίνησαν.

Ξανσκέψου το πριν τους στείλεις...

ΥΓ: Εγώ ούτε κατά διάνοια δε θα το δοκίμαζα, τις πληροφορίες τις έχω επειδή τις επόμενες μέρες θα το αποπειραθεί ένας καλός μου φίλος.
taver θα ηθελες να μου πεις με ποιον τροπο θα παει ο φιλος σου?με ποιον συλλογο η πρακτορειο η ποιους οδηγους?ευχαριστω πολυ.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Μην περιμένεις να βρεις τέτοιες τιμές για Κιλιμάντζαρο. Η Αφρική είναι σαφώς ακριβότερη
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Μην περιμένεις να βρεις τέτοιες τιμές για Κιλιμάντζαρο. Η Αφρική είναι σαφώς ακριβότερη
το εχω καταλαβει απο τις πρωτες επαφες με πρακτορεια που βρηκα στο διαδικτυο.αν και θα προτημουσα καποιον ντοπιο οδηγο να βρω παρα να μπλεξω με πρακτορεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
taver θα ηθελες να μου πεις με ποιον τροπο θα παει ο φιλος σου?με ποιον συλλογο η πρακτορειο η ποιους οδηγους?ευχαριστω πολυ.
Είναι ήδη εκεί ως εθελοντής σε μια ανθρωπιστική οργάνωση όπου φτιάχνουν ένα σχολείο σε ένα χωριό, και μόλις τελειώσει θα βρεί από εκεί ένα από τα τοπικά πρακτορεία που οργανώνουν τις αναβάσεις. (Και μετα θα συνεχίσει με backpacking στην Αν. Αφρική για 1,5 μήνα).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν φημίζεται για κάτι το Κιλιμάντζαρο είναι πως είναι από τα ευκολότερα βουνά για ανάβαση σε αυτό το υψόμετρο. Έχω δει και την κουτσή Μαρία να το ανεβαίνει. Εντάξει, κουτσή δεν ήταν και δεν την έλεγαν Μαρία αλλά γνωρίζει κανείς στην Τανζανία μυριάδες άτομα που είναι απλά σε λογική φυσική κατάσταση, πολλοί δεν έχουν καν εμπειρία ορειβασίας.

Οι τιμές που δίνουν στο Moshi είναι σαφώς χαμηλότερες από ατές που αναφέρονται εδώ. Στην Arusha μάλιστα προσφέρουν και πακέτα που περιλαμβάνουν και σαφάρι. Το ποια τοπική εταιρεία είναι σοβαρή και ποια όχι μπορείς να το διαπιστώσεις διασταυρώνοντας πληροφορίες με αυτούς που μόλις κατέβηκαν, στο Moshi έχει εκατοντάδες.
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας!Σχεδιάζουμε την ανάβαση στο Κιλιμάντζαρο τον Ιούνιο,έχετε να προτείνετε κάποιο τανζανικό πρακτορείο?
 
Μηνύματα
35
Likes
401
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχές ταξίδι
Ταξίδι-Όνειρο
Άλφα Κενταύρου
Υπάρχουν πάμπολλα γραφεία. Ο γενικός κανόνας είναι ότι όσο πλησιάζεις το βουνό τόσο κατεβαίνουν και οι τιμές. Ωστόσο η φθηνότερη λύση είναι να μην πας με κανένα γραφείο. Εγώ το ανέβηκα πριν περίπου τρία χρόνια. Δοκίμασα να πάρω ειδική άδεια για να με αφήσουν να ανέβω μόνος μου, ανεξάρτητα, αλλά δυστυχώς δεν το κατάφερα· δεν σού επιτρέπουν να ανέβεις χωρίς οδηγό. Εναλλακτικά, τελικά βρήκα έναν τύπο που είχε την πιστοποίηση οδηγού στην πόλη, την Αρούσα, και κανονίσαμε και πήγαμε οι δυο μας. Έχω δημοσιεύσει την ιστορία της ανάβασης (η οποία είναι απόσπασμα βιβλίου που έχω συγγράψει που αφηγείται ένα δια ξηράς ταξίδι από το Κέιπ Τάουν έως την Αλεξάνδρεια) στην σελίδα μου, εάν κανείς ενδιαφέρεται για περισσότερες λεπτομέρειες: http://theblogofdimi.com/anavasi-oros-kilimanjaro/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom