Ιταλία Torino città magica

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
τα αγιο δισκοποτηρο ειναι αυτο που κραταει το αγαλμα της φωτογραφιας και το ψαχνουμε γιατι το χασαμε!
πολυ ενδιαφεροντα ολα,ευχαριστω για την ιστορια!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
τα αγιο δισκοποτηρο ειναι αυτο που κραταει το αγαλμα της φωτογραφιας και το ψαχνουμε γιατι το χασαμε!
πολυ ενδιαφεροντα ολα,ευχαριστω για την ιστορια!
Εν τω μεταξυ ειναι δισκοποτηρο απλα (πως μου ηρθε εμενα το αγιο; ). Δηλαδη το εκλεψαν απο το αγαλμα;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
οχι,το αγαλμα το κραταει,δε βλεπεις?απο καπου χαθηκε,δε ξερω ακριβως,θα σε γελασω και δεν το θελω!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι ειναι το Αγιο Δισκοποτηρο; Και γιατι το ψαχνουμε;
Εγώ έχω άλλη μία απορία. Το άνοιγμα του γκρααλ πρέπει να είναι προς τα επάνω ή προς τα κάτω;
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Παιδια ειναι η πρωτη φορα που γραφω εναν οδηγο για μια πολη, πιο πανω εχω ανεβασει και εναν συνοπτικο πινακα με τα κεφαλαια.
Feel Free να μου δωσετε ιδεες τι αλλο θελετε να εσωκλεισω στον οδηγο αυτον ωστε να ειναι οσο το δυνατον πιο κατατοπιστικος για ολους
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εξαρταται αν πιστευεις τον Νταν Μπραουν ή οχι :haha:
Γιατί ανέπτυξε κάποια θεωρία στο βιβλίο;
Απ' όσο ξέρω έγραψε ένα εμπορικό βιβλίο....και τίποτα περισσότερο!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Γιατί ανέπτυξε κάποια θεωρία στο βιβλίο;
Απ' όσο ξέρω έγραψε ένα εμπορικό βιβλίο....και τίποτα περισσότερο!
η αληθεια ειναι οτι δεν εμβαθυνε..
παντως εχει ενδιαφερον το Τορινο απο πολλες αποψεις οσο αφορα τους θρυλους της...
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Τορίνο – Πώς να μετακινηθείς

Torino-centro-Map.jpg



Καταρχάς το ιστορικό κέντρο του Τορίνο, καθώς όλα τα «τουριστικά» σημεία (με εξαίρεση το γήπεδο της Juventus και το Superga) μπορεί να τα γυρίσει κάποιος με τα πόδια εύκολα – και - κατ’ εμε - είναι ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσει κάποιος την πόλη. Η χρήση αυτοκίνητου είναι περιττή σε συνδυασμό με το γεγονός ότι είναι δύσκολο να βρεις να παρκάρεις και το κόστος παρκαρίσματος είναι μεγάλο.

Ωστόσο η πόλη προσφέρει μεγάλη ευκολία μετακινήσεων με τα μέσα μεταφοράς.

Χρήσιμες οδηγίες:

Με τα μέσα μαζικής μεταφοράς μπορεί κάποιος στο Τορίνο να μετακινηθεί με λεωφορεία, μετρό και τραμ. Τα εισιτήρια κοστίζουν από 1,5 ευρώ και διαρκούν για διαδρομές 90 λεπτών. Μπορεί κάποιος να τα αγοράσει μέσα σε σταθμούς μετρό από τους αυτομάτους πωλητές εισιτήριων η στην πόλη σε οποιοδήποτε Tabaccherie.

Μετρό


Αν και η ιδέα για την κατασκευή δικτύου μετρό στο Τορίνο ξεκινάει το 1930, για διάφορους λόγους δεν υλοποιήθηκε για 70 χρόνια. Το 2000 ωστόσο ξεκίνησε η κατασκευή μιας υπερσύγχρονης γραμμής για τις ανάγκες τον Χειμερινών Ολυμπιακών αγώνων του 2006 που φιλοξένησε η πόλη.

metropolitana_torino.jpg


Το μετρό της πόλης είναι πλήρως αυτοματοποιημένο, διέρχεται από τις γραμμές κάθε 3 ως 5 λεπτά, χωρίς οδηγό, και με απόλυτα συγχρονισμένες λειτουργίες 2πλων προστατευτικών θυρών μεταξύ του χώρου αναμονής και συρμού.

6828-0908159375-760x500.jpg


m1-marche3.jpg


Η γραμμή καλύπτει ένα μέρος της πόλης αλλά για μεγάλο ποσοστό ταξιδιωτών οι στάσεις που θα χρειαστούν είναι οι εξής:

  • XVIII Dicembre & Porta Susa --> Εξυπηρετούν τον σταθμό Τρένων Porta Susa
  • Vinzaglio --> Εξυπηρετεί αρκετά το σημείο αναχώρησης των ΚΤΕΛ
  • Porta Nuova --> Εξυπηρετεί το κεντρικό σταθμό Porta Nuova και συνήθως αποτελεί το σημείο εκκινήσεις της βόλτας στο κέντρο της πόλης
  • Marconi -->εξυπηρετεί την περιοχή San Salvario όπου η καρδιά των νέων του Τορίνο χτυπάει, με εξαιρετικά μπαρ, παμπ, τρατορίες κλπ.
  • Lingotto --> εδώ βρισκόταν το αρχικό εργοστάσιο της FIAT, κάποτε μεγαλύτερο εργοστάσιο κατασκευής αυτοκίνητων στον κόσμο. Μετά το κλείσιμο του εργοστασίου το 1982, το μέρος μετατράπηκε σε ένα τεράστιο mall complex και επιπροσθέτως φιλοξενεί τα κεντρικά του Automotive Engineering του Πολυτεχνείου του Τορίνο, καθώς στην κορυφή έχει ανακαινιστεί η πίστα δοκιμών αυτοκίνητων.
159b87700aea21bd35860fac33a0f556.jpg


Σημαντικό: Ενώ καθημερινές το μετρό ξεκινάει 5:30 το πρωί, τις Κυριακές ξεκινάει στις 7. Προσοχή λοιπόν για όσους Κυριακές φεύγουν και πρέπει να πάρουν μετρό για να πάνε στο σταθμό Τρένων/ΚΤΕΛ για να φύγουν από την πόλη.

Εδώ μπορείτε να βρείτε το χρονοδιάγραμμα των δρομολογίων: http://www.gtt.to.it/cms/linee-e-orari/torino-e-cintura/urbana/240-metropolitana#orari

Λεωφορεία & Τραμ

Όλη η πόλη καλύπτεται από εκτεταμένο δίκτυο λεωφορείων και ΚΤΕΛ, τα οποία σε απόλυτα συνεπείς χρονοδιαγράμματα τηρούνται. Κάθε σταθμός τραμ/λεωφορείων έχει ηλεκτρονική πινακίδα με το χρονοδιάγραμμα του επομένου λεωφορείου/τραμ.

Η όλη λειτουργία των γραμμών μαζικής μεταφοράς γίνεται από την GTT (ιδιωτική εταιρεία) και εδώ μπορεί να βρει κανείς το δίκτυο δρομολογίων τραμ/λεωφορείων

http://www.gtt.to.it/cms/risorse/urbana/mappa/mapparete.pdf

Ποδήλατα

Το Τορίνο είναι μια φιλική πόλη για την χρήση ποδήλατων, με ποδηλατογραμμές να έχουν υλοποιηθεί σε διάφορα σημεία της πόλης. Επίσης οποίος ενδιαφέρεται, μέσα στην πόλη σε πολλά σημεία προσφέρεται η χρήση «κοινοχρήστων ποδήλατων» που λειτουργεί υπό την εποπτεία της εταιρεία «ToBike». Ωστόσο είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος εισιτήριο εάν δεν είναι κάτοικος της πόλης. Ο μόνος τρόπος είναι να προμηθευτεί εισιτήριο από το κατάστημα «Tobike» που βρίσκεται στην Via Santa Chiara 26/F.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Τορίνο – Με μια ματιά

Μιας και εγώ μόνο αντικειμενικός δεν μπορώ να χαρακτηριστώ για την αδυναμία που έχω σε αυτή την πόλη, παραθέτω την αντικειμενική εισαγωγή που κάνει το lonelyplanet για την πόλη αυτή:

“There's a whiff of Paris in Turin's elegant tree-lined boulevards and echoes of Vienna in its stately art nouveau cafes, but make no mistake – this elegant, Alp-fringed city is utterly self-possessed. The industrious Torinese gave the world its first saleable hard chocolate and Italy's most iconic car, the Fiat.”


Το Τορίνο λοιπόν με μια ματιά

  • Αιγυπτιακό Μουσείο - το πιο παλιό Αιγυπτιακό μουσείο στο κόσμο από το 1824

egypt museum.jpg


  • Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Castello di Rivoli - Πρώην κατοικία του Οίκου της Σαβοΐας

castello di rivoli.jpg


  • Εθνικό Μουσείο Αυτοκίνητων

Auto Museum Torino-5.jpg


  • Μουσείο Casa Mollino – το σπίτι του διάσημου σχεδιαστή και αρχιτέκτονα Carlo Mollino

KIG_2594.jpg


  • To παλάτι Venaria – σχεδιασμένο το 1675

palace venaria.jpg


  • Ο καθεδρικός της Superga – εδώ κατέπεσε το αεροπλάνο της ποδοσφαιρικής ομάδας της Τορίνο το 1949. Σχεδιασμένο το 1706.

superga.jpg


  • Ο καθεδρικός του San Giovanni Battista – σχεδιάστηκε τον 14ο αιώνα & φιλοξενεί στην Σινδόνη

turin cathedrale.jpg


  • Εθνικό Μουσείο Ιταλικής επανένωσης – Αποτέλεσε το 1ο κοινοβούλιο της Ενωμένης Ιταλίας το 1861

museo nazional del risorgimento italiana.jpg


και η πισω του οψη..

museo nazional del risorgimento italiana 2.jpg


  • Πινακοθήκη Giovanni e Marella Agnelli

pinacoteca agnielli.jpg


  • Piazza Castello – σχεδιάστηκε το 1584

Piazza-Castello.jpg


  • Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης

galleria d arte moderna.jpg


  • Γήπεδο και Μουσείο της Juventus

juve.jpg



  • Palazzo Reale – Οι Διόσκουροι Κάστωρ και ο Πολυδεύκης να φυλάνε την είσοδο

758efeb1cbbb759d08de78e583f3c2c1.jpg


  • Εθνικό Μουσείο Κινηματογράφου – Στεγάζεται μέσα στο Molle Antonelliana
museo-nazionale-cinema.jpg


  • Lingotto - Φιλοξενεί πίστα δοκίμων αυτοκίνητων στην οροφή
lingotto.jpg


  • Mole Antonelliana – 167 μέτρα ύψος & πιο ψηλό μουσείο στον κόσμο
mole_antonelliana_2.jpg


  • Μουσείο αρχαίας τέχνης – βρίσκεται εντός του Palazzo Madama και έχει μεγάλη συλλογή μεσαιωνικής, αναγεννησιακής και μπαρόκ εποχής

museo civico antica.jpg


  • Μουσείο της Ιεράς Σινδόνης
SINDONE-GIULIA.jpg


  • Πάρκο Valentino – ένα πάρκο 550 χιλιάδων τετραγωνικών στις όχθες του ποταμού Πο
valentino.jpg


  • Porta Palatina – αρχαιά πύλη από την Ρωμαϊκή εποχής
Porta_Palatina.jpg


  • Εκκλησία San Carlo – σχεδιάστηκε το 1618
san carlo.jpg


  • Η Βασιλική του Gran Madre di Dio – σχεδιάστηκε μετά την ήττα του Ναπολέοντα
gran-madre.jpg


  • Παλάτι Caccia Stupinigi – Κατοικία της Βασιλικής οικογένειας της Σαβοΐας
palazzina-di-caccia-di-stupinigi-torino.jpg


  • Εκκλησία της Santa Cristina – σχεδιάστηκε το 1639
santa-cristina-1.jpg


  • Κάστρο moncalieri - πρώτο χτίστηκε το 1100 αν και ανά τους αιώνες επεκτάθηκε
castello-di-moncalieri-.jpg


  • Palazzo Madama – Σχεδιάστηκε το 14ο αιώνα
Palazzo-Madama-Photo-At-Night.jpg


Έχω την εντύπωση ότι η «μια ματιά» έγινε «πολλές ματιές»… οπότε κάπου εδώ το σταματάω…και πάμε στο επόμενο οπού θα δούμε αναλυτικά…δρόμους, πλατείες και πάρκα…


ΥΓ: Υπάρχει ένας ακόμα βασικός λόγος να πάει κανείς στο Τορίνο. Ως λάτρης της συγκεκριμένης ομάδας δεν θα είμαι αντικειμενικός.. αλλά κάποια στιγμή είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο από τον @taver για το Τορίνο και έλεγε : «Και για να μην πεί κανείς ότι δεν ανέφερα τίποτε, Γιουβέντους, Γιουβέντους, Γιουβέντους.»
 

tispoula

Member
Μηνύματα
20
Likes
26
Δεν ξέρω γιατί σταμάτησε αυτή η τόσο ωραία περιήγηση. Δεν υπάρχουν στα ελληνικά τόσες πληροφορίες μαζεμένες και είναι ευκαιρία τώρα που η Volotea έχει απευθείας πτήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom