Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Δοκιμασα και τις δυο εκδοχες τελικα. Στη μεταβαση με λεωφορειο Terravision και μετα μετρο απο Τερμινι. Στην επιστροφη μετρο μεχρι Anagnina και μετα το λεωφορειο για Ciampino. Η δευτερη ηταν κατα μιση ωρα συντομοτερη. Μετανιωσα που δεν το εκανα και στη μεταβαση και εχασα πολυτιμο χρονο.
Μονοημερο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δείτε εδώ τι μου βγάζει στο google maps
Εγω πάντως δεν το πέτυχα πουθενά δεν ξερω κατα ποσό ισχύει
Να συμβουλευεστε το επισημο σαιτ των ΜΜΜ της πολης, ειναι εξαιρετικο με χαρτες, υπολογιστη ταξιδιου κ οτι χρειαζεται για καλο σχεδιασμό κ για μην εχετε αμφιβολιες.
http://www.atac.roma.it/
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Σκέφτομαι να κλείσω on line εισιτήρια με επιστροφή με terravision από ciampino για termini .
Aν κλείσω στην επιστροφή για τις 15.00
πόση ώρα πριν πρέπει να βρίσκομαι στο termini;
Διάβασα ότι υπάρχουν μεγάλες ουρές.
Υπάρχει περίπτωση να μην επιβιβαστώ στο λεωφορείο επειδή έχει γεμίσει ;
Επίσης πρέπει να προμηθευτώ από κάπου κάρτα επιβίβασης;
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Σκέφτομαι να κλείσω on line εισιτήρια με επιστροφή με terravision από ciampino για termini .
Aν κλείσω στην επιστροφή για τις 15.00
πόση ώρα πριν πρέπει να βρίσκομαι στο termini;
Διάβασα ότι υπάρχουν μεγάλες ουρές.
Υπάρχει περίπτωση να μην επιβιβαστώ στο λεωφορείο επειδή έχει γεμίσει ;
Επίσης πρέπει να προμηθευτώ από κάπου κάρτα επιβίβασης;
Εμεις δεν βγάλαμε ον-λάιν πήγαμε εκει και οι οδηγοί βγάζουν το εισιτήριο η αναμονή δεν ειναι μεγάλη ετσι και αλλιώς δεν υπάρχει μονο ενα λεωφορείο αλλα να πας νωρίτερα απο την πτηση σου αρκετά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκέφτομαι να κλείσω on line εισιτήρια με επιστροφή με terravision από ciampino για termini .
1.Aν κλείσω στην επιστροφή για τις 15.00
πόση ώρα πριν πρέπει να βρίσκομαι στο termini;
2.Διάβασα ότι υπάρχουν μεγάλες ουρές.
3.Υπάρχει περίπτωση να μην επιβιβαστώ στο λεωφορείο επειδή έχει γεμίσει ;
4.Επίσης πρέπει να προμηθευτώ από κάπου κάρτα επιβίβασης;
1. 10' πριν φτανει.
2. Αναλογα την ωρα κ τη μερα. Ειναι πιθανο, εχω δει μεγάλες ουρες πρωι η ΣΚ.
3. Οχι, αν έχεις κλεισει ωρα δεν υπαρχει περιπτωση. Αν πας αλλη ωρα απο αυτη που εχεις κλεισει ειναι θεωρητικα ποθανο να μεινεις εξω αλλα κι αυτο εινια εξαιρετικα σπανιο ενδεχομενο.
4. Οχι, τυπωνεις το τικετ σου κ το δειχνεις στον οδηγο.
 

geo_mike

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα. πρόκειται να ταξιδέψουμε 2 άτομα στη Ρώμη τις ημερομηνίες από 3/3/18 έως 7/3/18 και ενδιαφερομαστε για ξενάγηση από ελληνόφωνο ξεναγό υπάρχει κάποιος που θα είναι εκεί τις ίδιες ημερομηνίες για να μοιραστούμε τα έξοδα της ξενάγησης?
Το ξανά γραφω γιατί οι ημημερομηνί πλησιάζουν.
 

darkman74

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημερα και απο εμενα :) Θα κανω και εγω ενα ταξιδι στην ρωμη τον μαιο , αν και εχω ξανα παει πριν πολλα χρονια τωρα λεω να το κανω μαζι με τον μικρο μου που ειναι 10, και ενα ζευγάρι φίλους ακομα .
Αν και διαβασα ολες τις σελιδες εχω ακομα καποιες απορίες και θελω την βοηθεια σας .
1) Οταν ειχα παει θυμαμαι οτι πηρα ενα τρενο απο το αεροδρομιο και με πηγε χωρις στάσεις στο τερμινι .
δεν υπαρχει ποια αυτο??? ... γιατι δεν διαβασα καπου κατι, η απλα δεν το προτείνετε ποια ????
2) Λεω να μην περιμενω στην ουρα για το κολοσσαιο οπως ειχα κανει παλια και να βγαλω online tickets :) το θεμα ειναι οτι μεσα στο σιτε βλεπω αυτα και χάθηκα :)

α) Underground and Belvedere Guided Tours in english
β) Belvedere Guided Tours in english
γ)
Underground, Arena and Colosseum Guided Tours in english και ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα τους ???? και ποιο θα ειναι ποιο θεαματικό για τον μικρο μου ?? και αν σε αυτα ειναι μεσα και η ρωμαϊκή αγορα :)
3)Στο βατικανο περιμενα στην ουρα και μετα παλι για τον αγιο πετρο ,διαβαζω οτι υπαρχει πορτα απο τα μουσεια για να μπεις αμέσως .... ειναι για ολους ,η για τα γκρουπ ??????

Ευχαριστω .



 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημερα και απο εμενα :) Θα κανω και εγω ενα ταξιδι στην ρωμη τον μαιο , αν και εχω ξανα παει πριν πολλα χρονια τωρα λεω να το κανω μαζι με τον μικρο μου που ειναι 10, και ενα ζευγάρι φίλους ακομα .
Αν και διαβασα ολες τις σελιδες εχω ακομα καποιες απορίες και θελω την βοηθεια σας .
1) Οταν ειχα παει θυμαμαι οτι πηρα ενα τρενο απο το αεροδρομιο και με πηγε χωρις στάσεις στο τερμινι .
δεν υπαρχει ποια αυτο??? ... γιατι δεν διαβασα καπου κατι, η απλα δεν το προτείνετε ποια ????
2) Λεω να μην περιμενω στην ουρα για το κολοσσαιο οπως ειχα κανει παλια και να βγαλω online tickets :) το θεμα ειναι οτι μεσα στο σιτε βλεπω αυτα και χάθηκα :)

α) Underground and Belvedere Guided Tours in english
β) Belvedere Guided Tours in english
γ)
Underground, Arena and Colosseum Guided Tours in english και ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα τους ???? και ποιο θα ειναι ποιο θεαματικό για τον μικρο μου ?? και αν σε αυτα ειναι μεσα και η ρωμαϊκή αγορα :)
3)Στο βατικανο περιμενα στην ουρα και μετα παλι για τον αγιο πετρο ,διαβαζω οτι υπαρχει πορτα απο τα μουσεια για να μπεις αμέσως .... ειναι για ολους ,η για τα γκρουπ ??????

Ευχαριστω .

Άρτι αφιχθείσα από την ωραία Ρώμη θα σου πω τώρα που τα έχω φρέσκα:

1) Αν μιλάς για το αεροδρόμιο Fiumicino, εννοείς προφανώς το Leonardo Express που πάει απευθείας Termini κ κάνει μισή ώρα περίπου. Κοστίζει να ξέρεις για τους ενήλικες €14 η μία διαδρομή (για τα παιδιά δε ξέρω). Έχει δρομολόγια ανάλογα την ώρα της ημέρας ανά 15-20' περίπου. Μπορείς να δεις εδώ http://www.trenitalia.com/tcom-en βάζεις επιλογή από Fiumicino προς Roma termini κ θα δεις τα δρομολόγια για την ώρα που θες

Αν μιλάς για το Ciampino δε ξέρω... Υπάρχει σχετικό thread πάντως

2) Αν πας κ βγάλεις εισιτήριο (που είναι συνδυαστικό για Forum-Palatine Hill-Colloseum κ ισχύει για 2 συνεχόμενες μέρες) από το Palatine Hill ή το Forum κ ΟΧΙ από το Κολοσσαίο, θα μπεις γρήγορα στο Κολοσσαίο. Θα περιμένεις μόνο στον έλεγχο που δεν αργείς. Forum=Ρωμαϊκή αγορά

Όσον αφορά τα tour δε ξέρω σε τι αναφέρεσαι προφανώς κοιτάς σε κάποια που κοστίζουν εξτρα (κ λογικά θα περιλαμβάνουν ήδη την είσοδο στο Κολοσσαίο, οπότε δε χρειάζεται να βγάλεις ατομικά εισιτήρια). Πάντως το "underground" (που είναι το "υπόγειο" (δε ξέρω αν μπορείς να το πεις κατακόμβες) του Κολοσσαίου νομίζω) θα αρέσει στον μικρό. Εγώ πήγα στις Κατακόμβες που είναι εκτός κέντρου Ρώμης στην Αππία Οδό (πολύ καλό!) και πέτυχα πιτσιρίκια που φάνηκαν να παρακολουθούν με ενδιαφέρον. Σκέψου το κι αυτό σαν επιλογή... Πολύ ενδιαφέρον γενικότερα. Κι εύκολο να προσεγγιστεί με συγκοινωνία, όχι πολύ μακριά. Κ έχει ξεναγούς χωρίς επιπλέον κόστος στα Αγγλικά. Μόνος δε μπαίνεις, θα χαθείς :)

3) Από όσο ξέρω (γιατί δε το προσπάθησα) αυτό ισχύει για όλους, αρκεί να ξέρεις ποια πόρτα είναι... Βρίσκεται μέσα στη Καπέλα Σιξτίνα
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημερα και απο εμενα :) Θα κανω και εγω ενα ταξιδι στην ρωμη τον μαιο , αν και εχω ξανα παει πριν πολλα χρονια τωρα λεω να το κανω μαζι με τον μικρο μου που ειναι 10, και ενα ζευγάρι φίλους ακομα .
Αν και διαβασα ολες τις σελιδες εχω ακομα καποιες απορίες και θελω την βοηθεια σας .
1) Οταν ειχα παει θυμαμαι οτι πηρα ενα τρενο απο το αεροδρομιο και με πηγε χωρις στάσεις στο τερμινι .
δεν υπαρχει ποια αυτο??? ... γιατι δεν διαβασα καπου κατι, η απλα δεν το προτείνετε ποια ????
2) Λεω να μην περιμενω στην ουρα για το κολοσσαιο οπως ειχα κανει παλια και να βγαλω online tickets :) το θεμα ειναι οτι μεσα στο σιτε βλεπω αυτα και χάθηκα :)

α) Underground and Belvedere Guided Tours in english
β) Belvedere Guided Tours in english
γ)
Underground, Arena and Colosseum Guided Tours in english και ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα τους ???? και ποιο θα ειναι ποιο θεαματικό για τον μικρο μου ?? και αν σε αυτα ειναι μεσα και η ρωμαϊκή αγορα :)
3)Στο βατικανο περιμενα στην ουρα και μετα παλι για τον αγιο πετρο ,διαβαζω οτι υπαρχει πορτα απο τα μουσεια για να μπεις αμέσως .... ειναι για ολους ,η για τα γκρουπ ??????

Ευχαριστω .

Καλησπέρα.
1) Σε ποιο αεροδρόμιο προσγειώνεστε;
2) Από που ψάχνεις για εισιτήρια; Αυτό είναι το επίσημο σάιτ https://www.coopculture.it/en/colosseo-e-shop.cfm
Χρειάζεστε guided tour?
 

darkman74

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλημερα και παλι ναι το αεροδρόμιο ειναι το Fiumicino :)
τα εισιτήρια ειναι απο εδω http://www.coopculture.it/en/ticket.cfm?office=Colosseo, Sotterranei , Terzo Ordine e Belvedere&id=0&evento=6
αλλα δεν καταλαβαίνω τι ειναι το καθε ενα :(
Εχω βαλει τα guided γιατι τα αλλα με μπερδεύουν :(
πχ Underground, Arena σκετο και
Guided Entrance
Underground, Arena and Colosseum ποια η διαφορα με το guided γιατι βαζει και την λεξη colosseum ???
αν εχω καταλαβει καλα αυτο
Underground, Arena and Colosseum
Guided Tours in english

πρεπει να ειναι για κατακόμβες κατω απο το κολοσσαιο, μετα να βγεις στην αρενα και μετα πανω στο γυρο γυρο :p αλλα χωρις να εχεις εισιτήριο και για το φορουμ και το λοφο
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
3)Στο βατικανο περιμενα στην ουρα και μετα παλι για τον αγιο πετρο ,διαβαζω οτι υπαρχει πορτα απο τα μουσεια για να μπεις αμέσως .... ειναι για ολους ,η για τα γκρουπ ??????
3) Από όσο ξέρω (γιατί δε το προσπάθησα) αυτό ισχύει για όλους, αρκεί να ξέρεις ποια πόρτα είναι... Βρίσκεται μέσα στη Καπέλα Σιξτίνα
Σωστά τα λέει η @taxidiara Είναι για όλους και είναι μόνο μία μικρή πόρτα στο βάθος της Καπέλα Σιξτίνα δεξιά (όπως βλέπεις την αίθουσα μπαίνοντας από τα μουσεία).

Δυστυχώς δε επιτρέπουν τις φωτογραφίες μέσα στο παρεκκλήσι και έτσι δεν μπορούμε να στη δείξουμε.

Και ένα tip ακόμη. Επειδή η διαδρομή είναι one-way, αν αφήσεις πράγματα στην γκαρνταρόμπα των μουσείων, θα πρέπει μετά αφού βγεις από τον Αγιο Πέτρο να κάνεις με τα πόδια όλο το γύρο του τετραγώνου για να πας στην είσοδο των μουσείων να τα πάρεις. Οπότε πρέπει να υπολογίσεις το χρόνο σου για να μην έχει κλείσει η γκαρνταρόμπα.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom