Τρομοκρατία και ταξίδια

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
νομιζω ενας μονιμος κατοικος δε ζει μια πολη με τον ιδιο τροπο που τη ζει ενας επισκεπτης,
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.033
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ξέρω πας γίνεται και δεν τους βλέπεις, αλλά σήμερα από το πρωί έχω πέσει πάνω σε επτά (7) διαφορετικές παρέες Ελλήνων και η μερα έχει δρόμο ακόμα...
Κι εγω συναντησα ενα ζευγαρι Ελληνων τουριστων σημερα αλλα οι ημερες γιορτων στην Ελλαδα δεν ειναι αντιπροσωπευτικες.

Το 7 διαφορετικες παρεες Ελληνων τουριστων σε μια μερα και παλι μου κανει εντυπωση. Το κατατασσω ως το δευτερο πιο απιθανο τραβελστοριτικο ρεκορ μετα το 20 ατυχηματα σε 12 ωρες (αν μπορεις ξεπερασε το, γατακι! )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κι εγω συναντησα ενα ζευγαρι Ελληνων τουριστων σημερα αλλα οι ημερες γιορτων στην Ελλαδα δεν ειναι αντιπροσωπευτικες.

Το 7 διαφορετικες παρεες Ελληνων τουριστων σε μια μερα και παλι μου κανει εντυπωση. Το κατατασσω ως το δευτερο πιο απιθανο τραβελστοριτικο ρεκορ μετα το 20 ατυχηματα σε 12 ωρες (αν μπορεις ξεπερασε το, γατακι! )
8 ήδη. Ακόμα και στο Fondation Louis Vuitton που περιμένω στην ουρά τώρα πέτυχα έλληνες...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.033
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
8 ήδη. Ακόμα και στο Fondation Louis Vuitton που περιμένω στην ουρά τώρα πέτυχα έλληνες...
Εισαι μακρια ακομα για το ρεκορ. Παρ' ολα αυτα δεν θελω να σε απογοητευσω. Συνεχισε την προσπαθεια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
νομιζω ενας μονιμος κατοικος δε ζει μια πολη με τον ιδιο τροπο που τη ζει ενας επισκεπτης,
Σίγουρα, αλλά από την άλλη θεωρώ πως ο τρόπος που εγώ κινούμαι πλεον στο Λονδίνο και στο Παρίσι μοιάζει περισσότερο με μόνιμου κατοίκου παρά με επισκέπτη...
Βεβαια από την άλλη τους μισους τους πέτυχα όταν καθησα για καφέ στο deux maggots. Δεν πάνε πια Παριζιάνοι εκεί..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έκατσα και έψαξα κάποια στατιστικά στοιχεία για τον εξερχόμενο τουρισμό, για δείτε: (κλικ για να δείτε μεγάλη την εικόνα)

travelstat_.JPG
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Και να πω ότι για το 2017 υπάρχουν στοιχεία για τα 3/4, τα οποία δείχνουν σε σχέση με την αντίστοιχη περίοδο του 2016:

Αυστρία: -11%
Γαλλία: -7%
Γερμανία: -4%
Ισπανία: -11%
Ιταλία: -1%
ΗΒ: +15%
Τσεχία: -40% :shock:
ΗΠΑ: -27% :shock:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Αν και έχουν ένα ενδιαφέρον αυτά τα στοιχεία,αναφέρονται όμως σε οργανωμένα ταξίδια μέσω
τουριστικών πρακτόρων.Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια άνοδος σε ταξίδια μεμονωμένων χωρίς
τ.πράκτορες που διαφεύγουν από τις λίστες.Επίσης είναι λογική η αύξηση σε Βουλγαρία (κοντινός προορισμός)
Φτηνός και οργανωμένα οδικά.Παρατηρώ τα τελευταία χρόνια πολλά πρακτορεία να προωθούν τις οδικές εκδρομές.
Προφανώς λόγω κόστους.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Και εδώ βλέπουμε πού πήγε όλος αυτός ο κόσμος. Τουρκία και Βουλγαρία:

View attachment 230607
Αυτό εγώ το βρίσκω λογικό και εύκολα εξηγήσιμο: Ο κόσμος ξοδεύει λιγότερα για διακοπές/ταξίδια και - συνεπώς - πάει σε χώρες που έχουν το καλύτερο value for money στην περιοχή: Λιγότερα έξοδα μετάβασης, χαμηλότερο κόστος ζωής, αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις ακόμη και σε σύγκριση και με την Ελλάδα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αν και έχουν ένα ενδιαφέρον αυτά τα στοιχεία,αναφέρονται όμως σε οργανωμένα ταξίδια μέσω
τουριστικών πρακτόρων.Τα τελευταία χρόνια υπάρχει μια άνοδος σε ταξίδια μεμονωμένων χωρίς
τ.πράκτορες που διαφεύγουν από τις λίστες.Επίσης είναι λογική η αύξηση σε Βουλγαρία (κοντινός προορισμός)
Φτηνός και οργανωμένα οδικά.Παρατηρώ τα τελευταία χρόνια πολλά πρακτορεία να προωθούν τις οδικές εκδρομές.
Προφανώς λόγω κόστους.
Γιατί αναφέρονται σε οργανωμένα ταξίδια τα στατιστικά; πού το διάβασες αυτό; τα στατιστικά που βρήκα εγώ και από τα οποία έφτιαξα τα γραφήματα, αναφέρουν σαφώς ότι περιλαμβάνουν οργανωμένα ταξίδια και μεμονωμένους ταξιδιώτες (στα οποία μάλιστα έχω και την αναλογία που είναι 1:15).

Edit: τσάκο και το σχετικό γράφημα μιας και με έχει πιάσει σήμερα η μανία με τα στατιστικά :D

travelstat_3.JPG
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom