Ιταλία Τοσκάνη.....Θέλω βοήθεια.

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.104
Likes
3.731
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Προς Ιταλια κατεβαινω Μπολονια και παω κατευθειαν Φλωρεντια.Συνολικα στην Ιταλια θα μεινω 7 βραδια.Δευτερα-Σαββατο θα μενω Φλωρεντια αλλα λεω να κανω δυο εκδρομες αυθημερον μια στη Σιενα και μια στο Σαν Τζιμινιανο.Κυριακη πρωι φευγω για Βερονα με μια διανυκτερευση και δευτερα παω μπεργκαμο για να γυρισω πισω ελλαδα. Ελπιζω να μη σε μπερδευψα !! :)
Ίσως θα ήταν καλύτερα να αφιερώσεις 3 διανυκτερευσεις στη Φλωρεντία (που είναι μάλλον πολλές), να κατέβεις Σιένα για 2 διανυκτερευσεις και από εκεί να δεις το Σαν Τζιμινιάνο για λίγες ώρες και τον υπόλοιπο χρόνο τη Σιένα. Την 6η μερα αναχώρηση απόγευμα για Βερονα όπου μένεις 2 βράδια, αλλά ουσιαστικά θα έχεις μια μόνο μέρα για να την δεις.
Δεν ξέρω τι ώρα φτάνεις στη Μπολώνια, αλλά θα σου πρότεινα να αφιερώσεις και κάποιες ώρες για μια βόλτα στο ιστορικό της κέντρο ή και την πρώτη σου διανυκτέρευση.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Πριν καταστρώσεις το πρόγραμμα, τσέκαρε ενδεικτικά το κόστος μετακινήσεων μεταξύ αυτών των πόλεων με τρένα ή με λεωφορεία για μια τετραμελή οικογένεια, γιατί θεωρώ ότι σας συμφέρει να νοικιάσετε 2 αμάξια για να μετακινηθείτε άνετα ή ένα οκταθέσιο βαν.
Να υπολογίσεις και τα ταξί που θα χρειαστείτε για να μεταβείτε στα ξενοδοχεία σας.
Βέβαια επειδή έχεις διαφορετικά αεροδρόμια άφιξης και αναχώρησης θα υπάρχει μια επιβάρυνση 50-60 € στο κόστος ενοικίασης.
Με το αμάξι όμως θα μπορέσετε να απολαύσετε και την ύπαιθρο της Τοσκάνης και ειδικά την περιοχή του Chianti και να σταματήσετε σε ενδιάμεσα χωριά.
Το κόστος της βενζίνης και των διοδίων μπορείς να το τσεκάρεις από το viamichelin.com.
Στην περίπτωση ενοικίασης ΙΧ επιλέγεις ξενοδοχεία με δωρεάν πάρκινγκ.
Δες τι σε συμφέρει και ανάλογα με τις ώρες άφιξης και αναχώρησης σου από τη χώρα θα κάνουμε και τις ανάλογες προτάσεις. :)
Θα νοικιασουμε 2 αυτοκινητα συμφερει πιο πολυ απο το βαν.Σκεφτομαστε να παμε με λεωφορειο στην φλωρεντια και να κανουμε τις 2 πρωτες διανυκτερευσεις εκει . Μετα να νοικιασουμε αυτοκινητο και να κανουμε 1 διανυκτερευση στο σαν τζιμινιάνο αλλη μια στο πιτιλιανο την τελευταια η στην πιζα η στην λουκα . Βεβαια καθε προταση θα τεθει επι ταπητος και ειναι καλοδεχουμενη.Μπολωνια φτανουμε 2 το μεσημερι και απο πιζα φευγουμε το πρωι 11 περιπου
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Παιδιά καλησπέρα έκλεισα εισητήρια μέσω Ρώμης για 5/4-12/4.
5/4:Ενοικίαση αυτοκινήτου απο ciampino και κατευθείαν για Σιένα περίπου 3 το μεσημέρι.Διανυκτέρευση Σιένα και την επόμενη μέρα πρωί βόλτα σε greve,castelina,monteriggioni και κατάληξη και διανυκτέρευση San gimigniano.Την επόμενη ανεβαίνουμε βλέπουμε Πίζα και Λουκα με διανυκτέρευση εκει.Την τέταρτη μέρα φεύγουμε για φλωρεντία μένουμε 3 μερες γεμάτες και 11/4 αναχώρηση για Ρώμη και επιστροφή 12/4.Το βλέπετε εφικτό ή ειναι πολύ πιεσμένο;;
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η να βάλω τη δεύτερη μερα san gimigniano-monteriggioni-volterra και να αφήσω greve και castellina για ημερήσια σε μια απ τις 3 μέρες που θα είμαι φλωρεντία??
 

reisender

Member
Μηνύματα
58
Likes
41
Καλησπέρα παιδιά,

Την άνοιξη θα βρεθώ για έξι διανυκτερεύσεις στη Φλωρεντία, οπότε απευθύνομαι στους ειδικούς της Τοσκάνης.

Σκέφτομαι να αφιερώσω 4 μέρες στην πόλη και 2 στην υπόλοιπη Τοσκάνη με αυθημερόν εκδρομές που θα κάνω με τρένο ή λεωφορείο.

Βλέποντας Λούκα-Σιένα και Σαν Τζιμινιάνο, πιο ιδιαίτερο μου φαίνεται το τελευταίο. Αν πηγαίνατε μόνο σε ένα ποιο θα ήταν αυτό; (ένας φίλος παραπάνω, σελ 6, γράφει πως στο Τζιμινιάνο θα έκανε μόνο ένα πέρασμα)

Επίσης αναφέρε ο φίλος πως πραγματοποιούνται εκδρομές από πρακτορεία, τα οποία σε πηγαίνουν σε 2 πόλεις. Για τι κόστος μιλάμε;

Τέλος, τη δεύτερη μέρα θα ήθελα να την αφιερώσω στην ύπαιθρο της Τοσκάνης. Δεδομένου ότι δεν οδηγώ γνωρίζετα κάποιο ωραίο χωριό κοντά στη Φλωρεντία για να επισκεφτώ αυθημερόν; Ή κάποιο άλλο σημείο ενδιαφέροντος στην ύπαιθρο που να έχετε επισκεφτεί; Πχ διαβάζω για ωραίες θερμές πηγές στην Τοσκάνη

Ευχαριστώ πολύ
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά καλησπέρα έκλεισα εισητήρια μέσω Ρώμης για 5/4-12/4.
5/4:Ενοικίαση αυτοκινήτου απο ciampino και κατευθείαν για Σιένα περίπου 3 το μεσημέρι.Διανυκτέρευση Σιένα και την επόμενη μέρα πρωί βόλτα σε greve,castelina,monteriggioni και κατάληξη και διανυκτέρευση San gimigniano.Την επόμενη ανεβαίνουμε βλέπουμε Πίζα και Λουκα με διανυκτέρευση εκει.Την τέταρτη μέρα φεύγουμε για φλωρεντία μένουμε 3 μερες γεμάτες και 11/4 αναχώρηση για Ρώμη και επιστροφή 12/4.Το βλέπετε εφικτό ή ειναι πολύ πιεσμένο;;
Καλημέρα. Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα, αν η πτήση σου από Ρώμη είναι απογευματινή - βραδινή είναι να μην κάνεις την τελευταία σου διανυκτέρευση στη Ρώμη αλλά στο Montepulciano. Επίσης την πρώτη μέρα θα έβαζα διανυκτέρευση στο Pitigliano, μετά 1 στη Σιένα, μια στο Σαν Τζιμινιάνο, μια στη Λούκα και 2 στη Φλωρεντία. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, θα προτιμούσα να μην κάνω διανυκτέρευση στη Λούκα αλλά καταλαβαίνω πως θέλετε να δείτε και την Πίζα εκείνη την ημέρα οπότε πάω πάσο. Αν διαλέγατε να αφήσετε Πίζα και Λούκα εκτός, θα σας πρότεινα διανυκτέρευση σε κάποιο κάστρο στην καρδιά του Chianti.
Στην ουσία αυτό που θα έκανα θα πήγαινε κάπως έτσι:
1η ημέρα: Ρώμη - Pitigliano
2η ημέρα: Pitigliano - Sorano - Montalcino - Asciano (για την φανταστική διαδρομή)- Siena
3η ημέρα: Σιένα - Monteriggioni - San Gimignano
4η ημέρα: San Gimignano - Certaldo - Φλωρεντία
5η ημέρα: Φλωρεντία
6η ημέρα: Φλωρεντία - Greve in Chianti (διανυκτέρευση σε κάστρο, έχω να σου προτείνω αν τελικά σε ενδιαφέρει το σενάριο αυτό)
7η ημέρα: Greve - Castellina in Chianti - Pienza - Montepulciano
8η ημέρα: Αναχώρηση για Ρώμη

Τώρα αν δε θες να αφήσεις απ'έξω Πίζα, Λούκα μετά το San Gimignano ανεβαίνεις προς τα εκεί κάνεις τη διανυκτέρευση σου Λούκα και φεύγεις για Φλωρεντία. Θεωρώ πως 2 γεμάτες μέρες η Φλωρεντία τις θέλει, ειδικά αν σκοπεύεις να πας και σε μουσεία. Οπότε δεν ξέρω αν θα σου βγει κάτι σε Chianti.
Βέβαια σε περίπτωση που η πτήση σου από Ρώμη είναι πρωινή τότε η τελευταία διανυκτέρευση πρέπει να γίνει Ρώμη οπότε θα μπορούσες ίσως την έβδομη ημέρα να φύγεις από Φλωρεντία και με ένα πέρασμα από Greve και Montepulciano να φτάσεις απογευματάκι- βραδάκι Ρώμη και την επόμενη να φύγεις. Την Ρώμη έτσι και αλλιώς σε μια μέρα δε θα την έβλεπες.
Ό,τι και κάνεις το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις τέλεια!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ο ανθρωπος δεν οδηγει.Γινονται ολα αυτα ανεβα κατεβα σε μεσα με βαλιτσες?
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ο ανθρωπος δεν οδηγει.Γινονται ολα αυτα ανεβα κατεβα σε μεσα με βαλιτσες?
Δεν ξέρω για ποιον άνθρωπο μιλάς, στο ποστ που απάντησα εγώ μιλάει για ενοικίαση αυτοκινήτου στο Ciampino.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
δεν ειδα την παραθεση,νομισα πως απαντησες στον απο πανω σου!
 

gnene

Member
Μηνύματα
74
Likes
355
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλημέρα. Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα, αν η πτήση σου από Ρώμη είναι απογευματινή - βραδινή είναι να μην κάνεις την τελευταία σου διανυκτέρευση στη Ρώμη αλλά στο Montepulciano. Επίσης την πρώτη μέρα θα έβαζα διανυκτέρευση στο Pitigliano, μετά 1 στη Σιένα, μια στο Σαν Τζιμινιάνο, μια στη Λούκα και 2 στη Φλωρεντία. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, θα προτιμούσα να μην κάνω διανυκτέρευση στη Λούκα αλλά καταλαβαίνω πως θέλετε να δείτε και την Πίζα εκείνη την ημέρα οπότε πάω πάσο. Αν διαλέγατε να αφήσετε Πίζα και Λούκα εκτός, θα σας πρότεινα διανυκτέρευση σε κάποιο κάστρο στην καρδιά του Chianti.
Στην ουσία αυτό που θα έκανα θα πήγαινε κάπως έτσι:
1η ημέρα: Ρώμη - Pitigliano
2η ημέρα: Pitigliano - Sorano - Montalcino - Asciano (για την φανταστική διαδρομή)- Siena
3η ημέρα: Σιένα - Monteriggioni - San Gimignano
4η ημέρα: San Gimignano - Certaldo - Φλωρεντία
5η ημέρα: Φλωρεντία
6η ημέρα: Φλωρεντία - Greve in Chianti (διανυκτέρευση σε κάστρο, έχω να σου προτείνω αν τελικά σε ενδιαφέρει το σενάριο αυτό)
7η ημέρα: Greve - Castellina in Chianti - Pienza - Montepulciano
8η ημέρα: Αναχώρηση για Ρώμη

Τώρα αν δε θες να αφήσεις απ'έξω Πίζα, Λούκα μετά το San Gimignano ανεβαίνεις προς τα εκεί κάνεις τη διανυκτέρευση σου Λούκα και φεύγεις για Φλωρεντία. Θεωρώ πως 2 γεμάτες μέρες η Φλωρεντία τις θέλει, ειδικά αν σκοπεύεις να πας και σε μουσεία. Οπότε δεν ξέρω αν θα σου βγει κάτι σε Chianti.
Βέβαια σε περίπτωση που η πτήση σου από Ρώμη είναι πρωινή τότε η τελευταία διανυκτέρευση πρέπει να γίνει Ρώμη οπότε θα μπορούσες ίσως την έβδομη ημέρα να φύγεις από Φλωρεντία και με ένα πέρασμα από Greve και Montepulciano να φτάσεις απογευματάκι- βραδάκι Ρώμη και την επόμενη να φύγεις. Την Ρώμη έτσι και αλλιώς σε μια μέρα δε θα την έβλεπες.
Ό,τι και κάνεις το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις τέλεια!!
Ευχαριστω πολύ καταρχήν!Έχω δει την Πίζα σε μονοήμερη καιως είχα βρεθεί στα cinqueterre όποτε απλά θα παω για την υπόλοιπη παρέα για ενα γρήγορο πέρασμα και την υπόλοιπη μέρα να δουμε λούκα.Δυστυχως πετάω 06:30 από Ρώμη.Αλλα σκεφτομαι να κανω μια στάση στο Chianti καθώς κατεβαίνω για Ρώμη γιατι την εχω δει 3 φορές όποτε καταλήγω σε αυτό ή να πεταχτώ κάποια μέρα απο φλωρεντία!!Ευχαριστω ποκυ παντως θα σκεφτώ την πρόταση σου
 

reisender

Member
Μηνύματα
58
Likes
41
Να κάνω και μια επιπλέον ερώτηση: Τρένα για μετακινήσεις μεταξύ πόλεων, από ποιο σάτι κλείσατε;
Βρίσκω διάφορα σάτι, πχ
https://www.italiarail.com/
http://www.trenitalia.com/tcom-en

όμως δεν ξέρω πιο είναι αξιόπιστο και πιο οικονομικό. Κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να κάνω και μια επιπλέον ερώτηση: Τρένα για μετακινήσεις μεταξύ πόλεων, από ποιο σάτι κλείσατε;
Βρίσκω διάφορα σάτι, πχ
https://www.italiarail.com/
http://www.trenitalia.com/tcom-en

όμως δεν ξέρω πιο είναι αξιόπιστο και πιο οικονομικό. Κάποια ιδέα;

Ευχαριστώ πολύ
Από τα επίσημα σάιτ των εταιριών δηλαδή από trenitalia (που το έχεις βάλει) και από https://www.italotreno.it/en
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.441
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom