Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχω διαβάσει εκατοντάδες ιστορίες για Τουρκία καθώς και αφιερώματα, οδηγούς και πουθενά δεν διάβασα έναν που να λέει προσοχή στην ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου.....Από εκεί και πέρα η εταιρεία που έκλεισα τα εισιτήρια μου ζήτησε να βάλω ημερομηνία λήξης διαβατηρίου κ κανένα μήνυμα δεν μου εμφανίστηκε ότι πρέπει να ανανεωσετε...Έτσι φτάσαμε τελευταία μέρα να χάνονται τόσα λεφτά και κυρίως η διάθεση μας γιατί τα λεφτά είναι το τελευταίο που μας νοιαζει. .
 

andreas123

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Έχω διαβάσει εκατοντάδες ιστορίες για Τουρκία καθώς και αφιερώματα, οδηγούς και πουθενά δεν διάβασα έναν που να λέει προσοχή στην ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου.....Από εκεί και πέρα η εταιρεία που έκλεισα τα εισιτήρια μου ζήτησε να βάλω ημερομηνία λήξης διαβατηρίου κ κανένα μήνυμα δεν μου εμφανίστηκε ότι πρέπει να ανανεωσετε...Έτσι φτάσαμε τελευταία μέρα να χάνονται τόσα λεφτά και κυρίως η διάθεση μας γιατί τα λεφτά είναι το τελευταίο που μας νοιαζει. .
δεν επαρκει μονο η ταυτοτητα για να παει καποιος κωνσταντινουπολη??
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

gianni1966

Member
Μηνύματα
210
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Με ταυτοτητα νεου τυπου μπορειτε ανετα να ταξιδεψετε στην Τουρκια.
Ο vagar78 λογω στρατιωτικης ταυτοτητας χρειαζεται οπωσδηποτε διαβατηριο.
Προσοχη σε κατι ομως.
Αν θελησετε να νοικιασετε αυτοκινητο η να αγορασετε μια τοπικη sim καρτα για το κινητο σας,
εκει ζητανε οπωσδηποτε διαβατηριο.
Δεν γνωριζω αν αυτο ειναι μια γενικευμενη πρακτικη τους, παντως σε εμενα ζητησαν και για τις δυο περιπτωσεις που προανεφερα.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Διόρθωσα το μήνυμά μου (αφορά τις εκτός Ε.Ε. και Schengen χώρες). Εξ όσων γνωρίζω: Για την Ολλανδία το διαβατήριό σου πρέπει να έχει ισχύ για 3 μήνες μετά την είσοδό σου και για την Αγγλία για όλη τη διάρκεια παραμονής σου στη χώρα.
Απλά για όσους ενδιαφέρονται μίλησα με την Πρεσβεία της Ολλανδίας στην Αθήνα και το διαβατήριο πρέπει απλά να έχει ισχύ για όλη τη παραμονή σου στη χώρα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Απλά για όσους ενδιαφέρονται μίλησα με την Πρεσβεία της Ολλανδίας στην Αθήνα και το διαβατήριο πρέπει απλά να έχει ισχύ για όλη τη παραμονή σου στη χώρα.
Έτσι θα έπρεπε να είναι και το σωστό και όχι να σου ζητάνε 5 κ 6 μηνες και ότι σκεφτεί η κάθε χώρα....Με την πρακτική αυτή στην ουσία ακυρώνει την ημερομηνία λήξης του διαβατηρίου κ σου λέει δεν δέχομαι την ημερομηνία που λήγει θέλω έξτρα μέρες. ..
 

nikidrv

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπερα, το καλοκαιρι θα παω Κωνσταντινουπολη απο Αθήνα - Ατατουρκ με πτηση Pegasus Airlines οπου θα μεινουμε 6 μερες κι επειτα κλεισαμε από Kayseri-Αθήνα με ενδιάμεσο σταθμό Κων/λη αλλα το Sabiha Goksen Airport παλι με Pegasus Airlines. Μας μενει μονο να κλεισουμε απο Κων/πολη πτηση για Kayseri. Εγω εχω ταυτότητα με λατινικους χαρακτηρες (έκδοση 2015) κ η φιλη μου διαβατηριο. Θα εχω προβλημα στην εσωτερικη πτηση,; πρεπει να βγαλω διαβατηριο? Στα εισιτηρια μας δηλωσαμε μονο ονοματεπωνυμο κ ημερομηνια γεννησης
Επισης τα εισ. Τα εκλεισα με πιστωτικη δικη μου κ καπου διαβασα εδω μεσα οτι πρεπει να εχω διαβατηριο. Μπορει καποιος να μου πει τι μπορω να κανω;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Δεν χρειάζεσαι διαβατήριο για εσωτερικές πτήσεις και γενικότερα για Τουρκία , εκτός αν ανήκεις στα σώματα ασφαλείας όπου ισχύουν διαφορετικοί κανόνες. Με ταυτότητα και το χαρτάκι που θα σου δώσουν με την είσοδο σου στη χώρα θα είσαι κομπλέ.
 

nikidrv

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Δεν χρειάζεσαι διαβατήριο για εσωτερικές πτήσεις και γενικότερα για Τουρκία , εκτός αν ανήκεις στα σώματα ασφαλείας όπου ισχύουν διαφορετικοί κανόνες. Με ταυτότητα και το χαρτάκι που θα σου δώσουν με την είσοδο σου στη χώρα θα είσαι κομπλέ.
Ευχαριστώ πολύ!
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Καλησπέρα σε όλους. Μόλις γύρισα από το ταξίδι μου στην Κωνσταντινούπολη. Απλώς να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι ταξιδέψαμε μόνο με τις ταυτότητές μας. Μας δώσανε το σφραγισμένο λευκό χαρτί κατά την άφιξή μας και το επιστρέψαμε στην επιστροφή μας.
 

marios88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Παιδια θα ηθελα να ταξιδεψω Τουρκια για εναν προσωπικο λογο και εχω το εξης θεμα : Η ταυτοτητα μου εχει ληξει τον Μαιο. Εχουν περασει δηλ 15 χρονια απ την στιμγη που εκδοθηκε. Το διαβατηριο μου τωρα ληγει τον Δεκεμβριο . Μπορω να ταξιδεψω ;; τι λετε ;;;

Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom