Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο ,εκδρομές.

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Sassenach77 σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση σου... καθώς και για τις πολύτιμες πληροφορίες σου...
Κατάλαβα... και θα αναπροσαρμόσω το πρόγραμμα... Βλέπεις φταίει μάλλον ο ενθουσιασμός μου που μετά από 5,5 χρόνια θα κάνουμε ταξίδι εκτός Ελλάδος και Κύπρου... Τέλος, πάντων προφανώς θα χρειαστεί να μείνουν πράγματα και για τις επόμενες φορές.

Λοιπόν, η πρότασή σου τόσο για Μπάλλοχ (συμπεριλαμβανομένου και του ενυδρείου), όσο και για Περθ μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέρουσες. Μάλιστα, το Περθ από ό,τι είδα στο χάρτη μπορούμε να το συνδυάσουμε και με Στέρλινγκ... οπότε πιο μικρές αποστάσεις... πιο λίγη κούραση για το μικρό και κατά συνέπεια και για εμάς.

Σε αυτή τη περίπτωση μάλιστα, αν δηλαδή το Στέρλινγκ συνδυαστεί με το Περθ, θα μπορούσαμε ίσως μια μέρα να πάμε Γλασκώβη με το τρένο.

Θα τα ψάξω όλα αναλυτικότερα αύριο. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
3η ερώτηση: Έχετε να προτείνετε κάτι ως "must" σε ό,τι αφορά τόσο τα αξιοθέατα, όσο και το φαγητό;;;
Πιστευω πως στον μικρο θα αρεσει αυτο:
http://www.camera-obscura.co.uk
Τσεκαρε κριτικες και στο tripadvisor.. Ειναι λιγο τσιμπημενο το εισιτήριο αλλα μπορεις να περασεις ευχαριστα αρκετες ωρες μια βροχερη μερα..
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Παραθέτω ένα απόσπασμα από τις πληροφορίες που είχα δώσει για το Εδιμβούργο με επιφύλαξη πια, γιατί είχα πάει το 2012.
''Για φαγητό στο Royal Mile θα συστήσω ανεπιφύλακτα το Deacon Broodies’ Tavern στο οποίο χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι να αδειάσει τραπέζι αλλά άξιζε τον κόπο καθώς το φαγητό είναι νόστιμο και σε καλές μερίδες, το περιβάλλον όμορφο και ο λογαριασμός ήρθε 33 λίρες για δύο μερίδες και δύο μπίρες.''

@Eleni_ ζηλεύω!!!!! Εύχομαι να περάσετε καλά και θα περιμένουμε εντυπώσεις ε; :)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλησπέρα σε όλους,Πως σας φαίνεται;;; Αναμένω σχόλια και προτάσεις...Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους για το χρόνο σας.
1.Γλασκωβη ειναι απο μονη της προορισμος ημερων,οποτε εξαιρεστε την για τωρα.
2.Highlands,το Oban περιλαμβανεται στην περιηγηση τους, οποτε εξαιρειται κι αυτο και θα πρεπει να το περιλαβετε σε μια τουλαχιστον 4μερη -κατα την αποψη μου- περιηγηση τους.
Προτεινω να περιηγηθειτε καλα το Εδιμβουργο αυτην την φορα, αφου τα αξιοθεατα του ειναι αρκετα κι εφοσον υπαρξουν μερες ελευθερες, τοτε προτεινω κοντινες, αλλα γραφικες και πανεμορφες επισκεψεις σε (κατα σειρα δικης μου προτιμησης)
α.Pearth
b.St Andrews (μπορει να γινουν σε μια ημερησια εκδομη (110Km, Edinburgh-St Andrews), εφοσον νοικιασετε αυτοκινητο, που ειναι οικονομικο και σου προσφερει αμεση μετακινηση σε οποιο σημειο θελεις κι οποια ωρα θελεις.
Ενω μια δευτερη ημερησια εκδρομη, με αυτοκινητο, μπορει να κανετε σε
c.Lilinthgow
d.Falkirk
e.Sterling (70Km, Edinburgh-Sterling), με αυτοκινητο.
Παντως για ολα κυριαρχος ειναι ο καιρος,γιατι αν βρεχει συνεχως, τοτε ολες οι περιηγησεις -ακομη και στην πολη- ειναι προβληματικες

Και για να ολοκληρωσω την προταση μου, διαβασε κι αυτο https://www.travelstories.gr/commun...η-αξιοθεατων-προς-επιδοξους-επισκεπτες.58304/
Πιστευω οτι θα σε βοηθησει στην προετοιμασια σου
 
Last edited:

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια σας κ ιδιαίτερα εσένα chrgkoutz!!
Οι πληροφορίες σου βοήθησαν πολύ στο να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Μες την εβδομάδα, θα μελετησω προσεκτια τον "οδηγό" που μας παρεθεσες, ωστε να οριστικοποιησουμε επιτέλους το πρόγραμμα μας.
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία!
Καλησπέρα,την άλλη βδομάδα φεύγω για Σκωτία ,θα είμαστε δύο άτομα,και θα ήθελα τις πολύτιμες πληροφορίες σας!! Το μόνο που έχω κλείσει από εδώ είναι τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο στο Εδιμβούργο..
Σκέφτομαι να πάω στα Χάιλαντς..με συμφέρει περισσότερο να νοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω με γραφείο;
Έχω ακούσει ότι αν θελήσω να μείνω μια νύχτα,θα βρω εύκολα κατάλυμα..
Επίσης με συμφέρει να πάω με το τρένο μια βόλτα στο Λονδίνο; :D Γνωρίζουμε τιμές; Θα κάτσω 5 μέρες και θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα..
Αυτά είναι νομίζω,τα κύρια ερωτήματα μου..Τώρα ότι άλλο θέλετε να μοιραστείτε μαζί μου,ελεύθερα!!Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύ χρήσιμη!!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Καλησπέρα,την άλλη βδομάδα φεύγω για Σκωτία ,θα είμαστε δύο άτομα,και θα ήθελα τις πολύτιμες πληροφορίες σας!! Το μόνο που έχω κλείσει από εδώ είναι τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο στο Εδιμβούργο..
Σκέφτομαι να πάω στα Χάιλαντς..με συμφέρει περισσότερο να νοικιάσω αυτοκίνητο ή να πάω με γραφείο;
Έχω ακούσει ότι αν θελήσω να μείνω μια νύχτα,θα βρω εύκολα κατάλυμα..
Επίσης με συμφέρει να πάω με το τρένο μια βόλτα στο Λονδίνο; :D Γνωρίζουμε τιμές; Θα κάτσω 5 μέρες και θέλω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα..
Αυτά είναι νομίζω,τα κύρια ερωτήματα μου..Τώρα ότι άλλο θέλετε να μοιραστείτε μαζί μου,ελεύθερα!!Οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύ χρήσιμη!!!
Κατά την γνώμη μου μην χαραμίσεις μια μέρα με τρένο για Λονδίνο.Τζάμπα κόπος και έξοδα χωρίς ουσία.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν θα χαραμιζα 9-10 ωρες τρενο για να πάω Λονδινο.Ειχαμε μεινει το 2014 4 μέρες στο Εδιμβουργο.Κάναμε μία ημερήσια εκδρομή με το Hairy Coo http://thehairycoo.com/ .Κάναμε το free tour που κράτησε 9-10 ωρες.Πολυ καλό,διασκεδαστικό,γεμάτο ιστορία.Δεν σε πάει βαθια στα highlands αλλα μέχρι την αρχή τους.Και είναι τζαμπα.Στο τέλος του τουρ δίνεις οτι νομίζεις.
 
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία!
Κατά την γνώμη μου μην χαραμίσεις μια μέρα με τρένο για Λονδίνο.Τζάμπα κόπος και έξοδα χωρίς ουσία.
Δεν θα το κάνω τελικά..Προτιμώ να μείνω δύο μέρες στα Χαιλαντς!!

Δεν θα χαραμιζα 9-10 ωρες τρενο για να πάω Λονδινο.Ειχαμε μεινει το 2014 4 μέρες στο Εδιμβουργο.Κάναμε μία ημερήσια εκδρομή με το Hairy Coo http://thehairycoo.com/ .Κάναμε το free tour που κράτησε 9-10 ωρες.Πολυ καλό,διασκεδαστικό,γεμάτο ιστορία.Δεν σε πάει βαθια στα highlands αλλα μέχρι την αρχή τους.Και είναι τζαμπα.Στο τέλος του τουρ δίνεις οτι νομίζεις.
Ακούγεται καλό αν και ήθελα να εξερευνήσω καλά τα Χαιλαντς..
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.374
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Είναι μια εβδομάδα που γυρίσαμε από Εδιμβούργο και νομίζω θέλω να ξαναπάω άμεσα. Είχαμε στις διάθεση μας 3 μέρες καθαρές (πλην αυτών του ταξιδιού που φτάσαμε αργά το βράδυ και φύγαμε νωρίς το πρωί / easyjet γαρ) εκ των οποίων η μία ήταν η εκδρομή του Rabbies στο St Andrews και τα γύρω χωριά και οι άλλες 2 Εδιμβούργο. Αλλά το βασικότερο απ΄ όλα είναι ότι και τις 3 μέρες στη Σκωτία είχε ήλιο! Φλεβάρη μήνα! Ω ΝΑΙ! Που να πάω να πάρω ένα λαχείο μήπως κάτσει κ εκεί;

Κατά τ' άλλα, μέσα στο Εδιμβούργο μείναμε σε σπίτι Airbnb προς το Leith, αλλά και σχετικά κοντά στο κέντρο - κανά 20λεπτο περπάτημα. (Για το συγκεκριμένο βέβαια σπίτι, έχω γράψει αρνητική κριτική στο site, που ακόμα δεν έχει δημοσιευτεί κ από ότι καταλαβαίνω ούτε πρόκειται). Kλείσαμε ένα free walking tour την πρώτη μέρα για την πρώτη γεύση και ένα ghost tour με την εταιρεία mercat tours για το τελευταίο βράδυ. Συστήνονται και τα δύο ανεπιφύλακτα.

Η εκδρομή με το Rabbies που εκτός από St Andrews περιελάμβανε Falkland και Anstruther, επίσης πολύ καλή με εξαίρετο οδηγό και επειδή δεν είχε πολλά άτομα στο βανάκι (5 στον αριθμό) έγινε και λίγο πιο ευέλικτο με τον χρόνο και έκανε και μια επιπλέον στάση στο Lower Largo όπου υπάρχει ένα μνημείο του Ροβινσώνα Κρούσου, χωρίς να είναι στο πρόγραμμα. Στο Anstuther παρεμπιπτόντως, σύμφωνα με τον οδηγό μας βρίσκεις, λέει, το καλύτερο fish n chips στον κόσμο.

Θα ξαναπάω Σκωτία σίγουρα, την επόμενη φορά μάλλον βόρεια, προς Iverness και μια πεζοπορική προς highlands. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που δεν έκανα τώρα καθόλου highlands. Θέλω να τους δώσω χρόνο αρκετό, και κατά προτίμηση σε καλοκαιρινή περίοδο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θα το κάνω τελικά..Προτιμώ να μείνω δύο μέρες στα Χαιλαντς!!
Και να δεις τι; Είναι σα να λες ότι θα πας π.χ. στην Κρήτη για 2 μέρες. Θέλουν αισθητά περισσότερο χρόνο τα Highlands. Άστα για άλλη φορά. Δες τα περιξ του Εδιμβούργου, έχει μπόλικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom