Ιταλία Road trip νοτια Ιταλια

Samion

Member
Μηνύματα
10.362
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Να προτιμήσω δηλαδή Superfast
2. τη Σικελία έχω βρεί αρκετές ιστορίες και πληροφορίες από το site (αν θέλετε να προτείνετε κάτι,
3. Εκτός από την Ματέρα που μου άρεσε, τί άλλο θα μου προτείνατε?
4.θα κάνω πασάλειμμα?
1.ναι
2.σαν τι δηλ? Γίνε πιο συγκεκριμενος.
3.παμπολλα. Μιλας για περιοχη σαν την Ελλαδα..στην Puglia παντως τα καλυτερα.
4.ναι.
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπόν ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

21/08 Bari- Lecce 152km (διαμονή)
22/08 Lecce- Maratea 300km (διαμονή αν μας αρέσει) αλλιώς κατεβαίνουμε παραλιακα
23/08 Maratea- Catania 363km ~5h (διαμονη)
24/08 Catania (με εκδρομές Ταορμινα & περιξ)
25/08 Catania- Siracusa 69km (διαμονή)
26/08 Siracusa- Noto- Ragusa 91km (διαμονή οπου μας αρέσει)
27/08 Ragusa- Agrigento 184km(ίσως μέσω Piazza Armerina) (διαμονή)
28/08 Agrigento- Erice ή Trapani 180km (ο,τι μας αρέσει) (διαμονή)
29/08 Erice- Palermo 117km (διαμονή)
30/08 Palermo (διαμονή)
31/08 Palermo (διαμονή)
01/09 Palermo- Cefalu 70km (διαμονή)
02/09 Cefalu- Tropea 258km ~4h (διαμονή)
03/09 Μέρα ελεύθερη για προσαρμογή προγράμματος
04/09 Tropea- Matera 318km (με εκδρομές Alberobello & ίσως Martina Franca)
05/09 Matera- Bari 74km αναχώρηση στις 19:30 για Πάτρα

Ξέρω...το πρόγραμμα κάπου χάσκει στις 04/09 αλλά κατα τ'άλλα πώς σας φαίνεται? Είναι εφικτό? Να βγάλω κάτι, να βάλω κάτι?

Είμαστε ζευγάρι 30αρηδων. Μας αρέσουν φυσικά τα αξιοθέατα, θέλουμε όμως να νιώσουμε και την ατμόσφαιρα της περιοχής, να μπλεχτούμε λιγάκι με τους ντόπιους, να γευτούμε ωραίο φαγητό, να βγούμε από την πεπατημένη & ας χάσουμε και κανα μουσείο. Α & κάνα μπανάκι δεν θα μας χάλαγε...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια!
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
οι αποψεις ειναι προσωπικες, αλλα οταν πηγαμε Σικελια δεν μας αρεσε το Παλερμο.
Μουντη πολη, σαν να ηταν σκονισμενη απο το ηφαιστιο.
Βεβαια οι γνωμες ειναι προσωπικες και τα γουστα του καθενος διαφερουν, απλα το ανεφερα γιατι ειδα οτι εβαλες περισσοτερες μερες.
Πολυ ωραιες ειναι οι Συρακουσες και ισως θα επρεπε να αφιερωσεις κι ενα 4-5ωρο για να ανεβεις στην Αιτνα.

Επισης θα χρειαστεις αρκετες ωρες για να διασχισεις την κοιλαδα των ναων.

και η Μεσινα ειναι καλη για να κανεις μια "εισαγωγη" στον τροπο ζωης των σικελων χαχαχα

Προσοχη στους δρομους, αυτοι πανε σαν τρελλοι μεσα στις πολεις και χτυπανε με το παραμικρο.
Οταν πηγα μου εχε κανει εντυπωση που ολα τα αυτοκινητα ηταν λιγο τσαλακωμενα περιμετρικα, μετα απο μια ωρα η απορια μου λυθηκε :haha:
Δυο φορες με χτυπησαν (ευτυχως ειχα το Τζιπ τοτε και εμειναν απλα καποιες μικρογρατζουνιες στον προφυλακτηρα), τη μια φορα ηταν μια γιαγια με ενα παντα. Ακουσα ενα "ντουπ" απο πισω, κοιταχτηκαμε μεσω καθρεφτη και...φυγαμε :clap:


Ωραια η Σικελια, καλα να(θα) περασετε :xalara:
 

Eleannidi

Member
Μηνύματα
46
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ποιός ξέρει πού...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα tips!

Μήπως ξέρεις τίποτα για mobile internet στην Ιταλία? Αν πάω σε μαγαζί θα μου δώσουν κάποιο πακέτο?
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα tips!

Μήπως ξέρεις τίποτα για mobile internet στην Ιταλία? Αν πάω σε μαγαζί θα μου δώσουν κάποιο πακέτο?
δεν ξερω ποια εταιρια εχει καλυτερο ιντερνετ στη Σικελια.
Θα πας με το διαβατηριο σου σε ενα καταστημα TIM ή Vodafone και θα παρεις οποια κατρα εχει καλυτερη τιμη για τα δεδομενα
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα παιδιά!

Επιτέλους γράφω σε ένα θέμα που αρμόζει στο nickname μου! Και επιτέλους έφτασε η ώρα να ταξιδέψω στον ιταλικό νότο! Οι απορίες που έχω πολλές, κάθε μέρα ανακαλύπτω μικρά στολιδάκια και πολύ φοβάμαι πως θα χρειαστεί το ταξίδι να γίνει σε 2 μέρη, θα το βρούμε μαζί όμως αυτό!

Σας παραθέτω το πρόγραμμα που έχω τη δεδομένη στιγμή στο μυαλό μου και το οποίο προσπαθώ να προσαρμόσω ώστε κάποιες μέρες να είναι πιο χαλαρές και να χαρούμε και κανένα μπανάκι.

(Η έντονη γραφή δείχνει τα μέρη που σκέφτομαι για διανυκτέρευση.)

1η ημέρα: Άφιξη Bari – Bitonto – Trani

2η ημέρα: Trani – Barletta – Vieste

3η ημέρα: Vieste – Foresta Umbra – Monte Sant’ Angelo – Pugnochiuso – Vieste

4η ημέρα: Vieste – Εκδρομή σε Isole Tremiti – Rodi – Peschici

5η ημέρα: Peschici – Castel del Monte – Altamura – Matera

6η ημέρα: Matera – Castelmezzano – Pietrapertosa – Craco – Matera

7η ημέρα: Matera – Martina Franca – Valle d’Itria – Alberobello

8η ημέρα: Alberobello – Locorotondo – Ostuni

9η ημέρα: Ostuni – Porto Cesareo – Gallipoli

10η ημέρα: Gallipoli – Pescoluse – Leuca – Gallipoli

11η ημέρα: Gallipoli – Otranto - Lecce

12η ημέρα: Lecce – Monopoli – Grotte di Castellana – Polignano a Mare

13η ημέρα: Polignano a Mare – Bari

14η ημέρα: Αναχώρηση

Ερωτήσεις:

1) α)Είναι εφικτό το πρώτο κομμάτι του ταξιδιού, οι 4 πρώτες μέρες δλδ ή καλύτερα η χερσόνησος του Gargano να γίνει ένα άλλο ταξίδι κάποια στιγμή στο μέλλον;

β)Εάν είναι εφικτό, είναι πολύ πασάλειμμα ή θα πάρω μια καλή γεύση της περιοχής;

γ)Την εκδρομή στα Isole Tremiti να την τολμήσω ή να κάτσω καλύτερα να απολαύσω Rodi και Peschici;

δ) Αν τελικά αφήσω εντελώς την χερσόνησο του Gargano, να επικεντρωθώ στα ελληνόφωνα του Σαλέντο ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

2) Οι διανυκτερεύσεις σας φαίνονται εντάξει;

3) Η περίοδος που θα πάμε είναι ή η 3η και 4η εβδομάδα Ιουνίου ή η 4η Ιουνίου και η 1η Ιουλίου. Στο μυαλό μου θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει κάποια διαφορά ούτε στο πλήθος των τουριστών αλλά ούτε και στις τιμές. Σκέφτομαι σωστά ή με το που μπαίνει ο Ιούλιος αλλάζει το σκηνικό?

Αυτά για την ώρα. Περιμένω με ανυπομονησία σχόλια, παρατηρήσεις και συμβουλές.:reading:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.362
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι ρωτας...αφου ολα τα απαντας μονη σου κ καλυτερα...
Μονο με προσωπικό γουστο θα πω μια γνωμη, οχι τοσο αντικειμενικη δηλ..
1.Δεν θα αλλαζα στεγη απο Vieste στο Peschici. Για ποιο λογο να μετακινηθεις 20+ χιλ μονο αφου εξαλλου την επομενη μερα πας προς νοτο?
2. Δεν θα εμενα τετοια εποχη στο Lecce. Βραζει...θα εμενα αλλη μια Gallipoli που βριθει κλαμπ, μπιτς μπαρ κ στα περίχωρα βρισκονται μερικες απο τις ωραιοτερες παραλιες της χωρας...(punta della suina, pescoluse, porto selvaggio κλπ)
3. Gargano μην περιμενεις πολλα. Φυση στο εσωτερικο εχεις δει κ καλυτερη...η παραλιακη διαδρομή κ το Vieste αξίζουν αλλα παλι ειναι προσωπικό ποσο θα εμενε καποιος. Εγω 1 μερα. Τρεμιτι σορυ δεν έχω παει. Ημουν κοντα αλλα. ..με αποθαρρυναν...
Νομιζω το προγραμμα ειναι οκ.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τι ρωτας...αφου ολα τα απαντας μονη σου κ καλυτερα...
Μονο με προσωπικό γουστο θα πω μια γνωμη, οχι τοσο αντικειμενικη δηλ..
1.Δεν θα αλλαζα στεγη απο Vieste στο Peschici. Για ποιο λογο να μετακινηθεις 20+ χιλ μονο αφου εξαλλου την επομενη μερα πας προς νοτο?
2. Δεν θα εμενα τετοια εποχη στο Lecce. Βραζει...θα εμενα αλλη μια Gallipoli που βριθει κλαμπ, μπιτς μπαρ κ στα περίχωρα βρισκονται μερικες απο τις ωραιοτερες παραλιες της χωρας...(punta della suina, pescoluse, porto selvaggio κλπ)
3. Gargano μην περιμενεις πολλα. Φυση στο εσωτερικο εχεις δει κ καλυτερη...η παραλιακη διαδρομή κ το Vieste αξίζουν αλλα παλι ειναι προσωπικό ποσο θα εμενε καποιος. Εγω 1 μερα. Τρεμιτι σορυ δεν έχω παει. Ημουν κοντα αλλα. ..με αποθαρρυναν...
Νομιζω το προγραμμα ειναι οκ.
Πάντα η γνώμη κάποιου που εμπιστεύεσαι και έχει βρεθεί στα μέρη που θες να πας βοηθάει. Οπότε αναπροσαρμόζω, για τα νησάκια ούτε και εγώ πολυψηνόμουν αλλά στην περίπτωση που μου έλεγες ότι αξίζουν θα πήγαινα.
Το Peschici το σκεφτόμουν απλά για αλλαγή, για να ζήσω βράδυ ακόμη μια πόλη αφού θα είμαι ήδη 2 στο Vieste. Όμως αφού δεν θα πάω στα νησάκια μάλλον θα κάνω κάποιες αλλαγές εκεί για να κερδίσω ακόμη μια μέρα στο νότο-νότο.
Grazie Samion! Μου ξεκαθάρισες το τοπίο. :kissing2:
 

human1

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Καλησπέρα κ καλή κ ταξιδιαρικη χρονιά να εχέχου!!! Ήμουν κ στο παρελθόν μελος αλλά επειδή ειχα καιρό να συμμετέχω... ξέχασα τους κωδικούς μου κ ξαναγραφτηκα... Ενδιαφέρομαι για ένα 5ημερο ταξιδι στη Ν.Ιταλια...Ηγουμενίτσα Μπρίντιζι κ με εδρα το Lecce roadtrip στα Ελληνόφωνα χωρια κ στη Ματέρα που ειναι κ πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2019...ειμαι ανοιχτή σε προτασεις, συστάσεις κ ό,τι θεωρείτε ότι θα βοηθούσε στην οργάνωση ενός τέτοιου ταξιδιου στα τελη Μαρτίου...Εννοειται εχω διαβασει τις ταξιδιωτικές ιστορίες...σας ευχαριστώ
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.888
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα κ καλή κ ταξιδιαρικη χρονιά να εχέχου!!! Ήμουν κ στο παρελθόν μελος αλλά επειδή ειχα καιρό να συμμετέχω... ξέχασα τους κωδικούς μου κ ξαναγραφτηκα... Ενδιαφέρομαι για ένα 5ημερο ταξιδι στη Ν.Ιταλια...Ηγουμενίτσα Μπρίντιζι κ με εδρα το Lecce roadtrip στα Ελληνόφωνα χωρια κ στη Ματέρα που ειναι κ πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2019...ειμαι ανοιχτή σε προτασεις, συστάσεις κ ό,τι θεωρείτε ότι θα βοηθούσε στην οργάνωση ενός τέτοιου ταξιδιου στα τελη Μαρτίου...Εννοειται εχω διαβασει τις ταξιδιωτικές ιστορίες...σας ευχαριστώ
:welcome:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.603
Likes
12.423
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα κ καλή κ ταξιδιαρικη χρονιά να εχέχου!!! Ήμουν κ στο παρελθόν μελος αλλά επειδή ειχα καιρό να συμμετέχω... ξέχασα τους κωδικούς μου κ ξαναγραφτηκα... Ενδιαφέρομαι για ένα 5ημερο ταξιδι στη Ν.Ιταλια...Ηγουμενίτσα Μπρίντιζι κ με εδρα το Lecce roadtrip στα Ελληνόφωνα χωρια κ στη Ματέρα που ειναι κ πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης για το 2019...ειμαι ανοιχτή σε προτασεις, συστάσεις κ ό,τι θεωρείτε ότι θα βοηθούσε στην οργάνωση ενός τέτοιου ταξιδιου στα τελη Μαρτίου...Εννοειται εχω διαβασει τις ταξιδιωτικές ιστορίες...σας ευχαριστώ
Καλησπέρα. Διάβασε αυτό το θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/Εξαήμερο-Ταξίδι-Απουλία-με-μια-στάση-Ματέρα.45127/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.109
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom