Χαλκιδικη....Που να παω???

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
στην ακτη ονείρου τα μπανγκαλοους βρισκονται στον χώρο του cambing manassu... η θάλασσα πολύ ωραία το beach bar επισης εχει και εστιατόριο με πολϋ προσεγμένο φαγητό και ενα μινι μάρκετ αλλα δεν είναι για παιδιά ..δηλαδή δεν έχει κάτι πέρα απο την θάλασσα για την διασκέδασή τους. το thallata camp απο την αλλη είναι μεγάλο πολύ οργανωμένο με ενα εστιατόριο πιτσαρία και ταβερνάκι και φυσικά με δραστηριότητες για παιδιά , είναι καθαρά οικογενειακό το μέρος δηλαδή. με την ακτή ονείρου έχεις επικοινωνήσει? έχουν διαθεσιμότητα? γιατί είναι λίγα τα δωμάτια και είναι δύσκολη η διαθεσιμότητα ..
 

gdeme

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
στην ακτη ονείρου τα μπανγκαλοους βρισκονται στον χώρο του cambing manassu... η θάλασσα πολύ ωραία το beach bar επισης εχει και εστιατόριο με πολϋ προσεγμένο φαγητό και ενα μινι μάρκετ αλλα δεν είναι για παιδιά ..δηλαδή δεν έχει κάτι πέρα απο την θάλασσα για την διασκέδασή τους. το thallata camp απο την αλλη είναι μεγάλο πολύ οργανωμένο με ενα εστιατόριο πιτσαρία και ταβερνάκι και φυσικά με δραστηριότητες για παιδιά , είναι καθαρά οικογενειακό το μέρος δηλαδή. με την ακτή ονείρου έχεις επικοινωνήσει? έχουν διαθεσιμότητα? γιατί είναι λίγα τα δωμάτια και είναι δύσκολη η διαθεσιμότητα ..
Μολις επικοινωνησα και τελικα δεν εχουν κατι διαθεσιμο. Θα επικοινωνήσω με το Thalatta, να δω αν εχουν κατι καλο, αναλογο του αλλου ή αν εχετε να μου προτείνετε κατι άλλο παλι δεκτο. Δεν είναι αναγκη να είναι καμπινγκ

Οταν ζητησα κατι για τα παιδια και επειδή δεν εχω σκοπο να παω και να μεινω ολη την μερα εκει (θελουμ ένα γυριζουμε εκδρομες), δεν είναι κατ αναγκη να είναι κατι που θα τους κραταει ολη μερα στον τοπο διαμονης.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το κοιταξα το thalatta αλλα καμια σχεση (τουλάχιστον από τις φωτογραφιες) . Τι ακριβως εννοεις ότι δεν είναι kids friendly ? Εννοείται ότι είμαι ανοικτος και σε άλλες προτασεις για διαμονη, φτανει να είναι λιγο προσεγμενο και να υπαρχει μια καλη αναλογια τιμης-αποδοσης.

Ειδα τιμες 200/βραδυ που δεν είναι μεσα στο budget μου. Θεωρω κατι κοντα στα 100-120 είναι ΟΚ.

Ευχαριστω και πάλι
Noμίζω σου απάντησε @marianino αναλυτικά. Εγώ έχω μείνει και στα 2. Αν είχα παιδιά θα έμενα στο thalatta.Νομίζω είσαι καλά με 100-120 ευρώ το βράδυ αν πας είτε σε τροχοβίλα λουξ είτε σε ξύλινη τροχοσκηνές(σπιτάκια στην ουσία) για δεύτερο πόδι Χαλκδικής σε φουλ σεζόν μπροστά σε καλή παραλία με άνεση χωρίς να κουβαλάς πραγματα κάθε μέρα με το αυτοκίνητο για να τραβιέσαι στη θάλασσα και με δραστηριότητες για παδια.
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Που μου προτείνετε Χαλκιδική με 1 έτους μικρούλη να έχουμε θάλασσα και μαγαζιά στα πόδια μας για περατζαδα???
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Που μου προτείνετε Χαλκιδική με 1 έτους μικρούλη να έχουμε θάλασσα και μαγαζιά στα πόδια μας για περατζαδα???
Από 1ο πόδι ΠΟΣΕΙΔΙ,ΦΟΥΡΚΑ,ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΜΟΛΑ ΚΑΛΥΒΑ,ΣΙΒΗΡΗ,ΣΚΙΩΝΗ δηλ. η πίσω πλευρά του ποδιού με λιγότερο κόσμο και καλύτερες τιμές και μπροστά στη θάλασσα...Από την μπρος πλευρά ίσως Νέα Φώκια, Κρυοπηγή , Πολύχρονο ,όχι Χανιώτη,Πευκοχώρι γίνεται χαμός και Παλιούρι είναι μακριά από τη θάλασσα....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από 1ο πόδι ΠΟΣΕΙΔΙ,ΦΟΥΡΚΑ,ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΜΟΛΑ ΚΑΛΥΒΑ,ΣΙΒΗΡΗ,ΣΚΙΩΝΗ δηλ. η πίσω πλευρά του ποδιού με λιγότερο κόσμο και καλύτερες τιμές και μπροστά στη θάλασσα...Από την μπρος πλευρά ίσως Νέα Φώκια, Κρυοπηγή , Πολύχρονο ,όχι Χανιώτη,Πευκοχώρι γίνεται χαμός και Παλιούρι είναι μακριά από τη θάλασσα....
Ηθελα να ξερα τι περατζαδα θα κανουν οι ανθρωποι σε Κρυοπηγη, Νεα Φωκια, Μολα Καλυβα Αγια Παρασκευη, Ποσειδι. Και δεν λεω για Παραλια Φουρκας, Νεα Σκιωνη, Σιβηρη που εχουν κι απο δεκα μαγαζια και εναν δρομο να κανεις μια βολτα.

Φιλε @zampeiros22 , Αν θες οπωσδηποτε τη θαλασσα στα ποδια σου και βασταει το πορτοφολι σου πηγαινε Σανη. Αν δεν εχεις θεμα να εισαι πανω στο κυμα και θες ενα ομορφο χωριο για βολτα το βραδι και υπεροχη θεα τοτε πηγαινε Αφυτο. Εχει ομως πιο τσιμπημενες τιμες απο τα χωρια που προταθηκαν παραπανω. Αν θες ν κανεις διακοπες με Βαλκανιους που ερχονται διακοπες για να μπεκρουλιασουν τοτε Καλλιθεα, Πολυχρονο, Χανιωτη και Πευκοχωρι ειναι για σενα. Ειδικα το Πευκοχωρι για τους Βαλκανιους ειναι οτι ο Λαγανας και το Φαληρακι για τους Αγγλους. Τελος αν θες φθηνες διακοπες με θαλασσα κοντα αλλα αυτο τοτε Σιβηρη, Παραλια Φουρκας και Νεα Σκιωνη θα σε ικανοποιησουν. Τα υπολοιπα χωρια ειναι για την περιπτωση που δεν μπορεις να βρεις δωματιο αλλου.
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Με ενός έτους μωρο δεν νομίζω να θέλω τους μπεκρουλιακες δίπλα μου. Θέλω κάπου που να έχω δίπλα θάλασσα να μην φορτώνω κ ξεφορτωνω καρότσι κ.α κ επίσης επειδή θα φεύγουμε νωρίς από παραλία να υπάρχουν κοντά μαγαζιά κ βόλτα για ένα καφε η παγωτό. Κοίταζα για Νικητή αλλά δεν βρήκα καμία διαθεσιμότητα έτσι αποφάσισα να αφήσω την Χαλκιδική για τους ρώσους (Με μια αναζήτηση στο booking τέτοιες τιμές δεν είναι για εμάς τους Έλληνες με τον βασικό μισθό από Εθνική συλλογική σύμβαση ) και κατέληξα στο Πευκι που φαίνεται πιο ανθρώπινο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ντά........ σπασίμπα.!!!:bleh:
 

gdeme

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Με αυτα και με αυτα , πλησιασε η μερα των διακοπων(04/07). Και σαν ειμαι μεσα στο FB βλέπω νερα και παλι νερα.

Μπορει καποιος να μας δωσει μια εικονα απο Νικητη σημερα ? Εκλεισα στο Royal Suites και σκεφτομαι τι να κανω με αυτα που ειδα.
Υπαρχει περιπτωση να στρωσει η κατασταση ή να κοιταξω για αλλο ξενοδοχειο σε αλλη περιοχη?
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Με αυτα και με αυτα , πλησιασε η μερα των διακοπων(04/07). Και σαν ειμαι μεσα στο FB βλέπω νερα και παλι νερα.

Μπορει καποιος να μας δωσει μια εικονα απο Νικητη σημερα ? Εκλεισα στο Royal Suites και σκεφτομαι τι να κανω με αυτα που ειδα.
Υπαρχει περιπτωση να στρωσει η κατασταση ή να κοιταξω για αλλο ξενοδοχειο σε αλλη περιοχη?
Η κατασταση ειναι ακριβως οπως την ειδες.οι δρομοι δεν εχουν θεμα ειναι οκ οι παραλιες θα φτιαξουν λογικα σε 4-5 μερες η παραλια νικητης δεν ξερω ομως.Δευτερα θα ειμαι εκει και θα μπορω να γραψω κατι παραπανω.
 

psofia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Διάβασα προσεκτικά αυτό το topic και το άλλο για τη Χαλκιδική. Ήταν αρκετά διαφωτιστικά, αλλά παρ'όλα αυτά θα ήθελα και τη συμβουλή σας για την δική μου περίπτωση.

Ψάχνω για διακοπές μέσα Ιουλίου με το φίλο μου (ναι ειμαι λίγο της τελευταίας στιγμής). Είμαστε το κλασικό ζευγάρι κοντά στα 30 που ούτε πολύ νταμπα-ντούμπα χρειάζεται, αλλά δεν θέλουμε και ερημιά. Να δούμε λίγο κόσμο, να πιούμε το χαλαρό ποτάκι μας, άντε καμία μέρα να πάμε και για clubbing - κυρίως να δούμε ωραία μέρη.

Άρα έχουμε και λέμε: Πρώτο ή δεύτερο πόδι; Και ποια χωριά συγκεκριμένα θα προτείνατε για τη διαμονή μας;

Τέλος, επειδή (αν έρθω) θα έρθω από Αθήνα: Να νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο Μακεδονία κατευθείαν ή να πάρω από κάπου από τη Χαλκιδική; Οι δρόμοι πώς είναι;

Και ένα ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει!
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Γεια σας και καλώς σας βρήκα!

Διάβασα προσεκτικά αυτό το topic και το άλλο για τη Χαλκιδική. Ήταν αρκετά διαφωτιστικά, αλλά παρ'όλα αυτά θα ήθελα και τη συμβουλή σας για την δική μου περίπτωση.

Ψάχνω για διακοπές μέσα Ιουλίου με το φίλο μου (ναι ειμαι λίγο της τελευταίας στιγμής). Είμαστε το κλασικό ζευγάρι κοντά στα 30 που ούτε πολύ νταμπα-ντούμπα χρειάζεται, αλλά δεν θέλουμε και ερημιά. Να δούμε λίγο κόσμο, να πιούμε το χαλαρό ποτάκι μας, άντε καμία μέρα να πάμε και για clubbing - κυρίως να δούμε ωραία μέρη.

Άρα έχουμε και λέμε: Πρώτο ή δεύτερο πόδι; Και ποια χωριά συγκεκριμένα θα προτείνατε για τη διαμονή μας;

Τέλος, επειδή (αν έρθω) θα έρθω από Αθήνα: Να νοικιάσω αμάξι από το αεροδρόμιο Μακεδονία κατευθείαν ή να πάρω από κάπου από τη Χαλκιδική; Οι δρόμοι πώς είναι;

Και ένα ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει!
Οι δρόμοι είναι μια χαρά...ίσως λίγο περισσότερη κίνηση τα Π/Σ/Κ μετά όλα καλά...
Θα πρότεινα πρώτη επιλογή ΑΘΥΤΟΣ στο πρώτο πόδι ή κοντά εκεί...ή στη χειρότερη Σίβηρη,Φούρκα,Ποσείδι,Παλιούρι..Μην προτιμήσετε Πευκοχώρι,Χανιώτη κτλ γίνεται χαμός από Έλληνες και ξένους..Μπόνους οι υπέροχες θάλασσες!!
Τώρα για το δεύτερο πόδι αξίζει να πας σε καμπιγκ...Είναι πολλά και είναι οργανωμένα...Να μείνεις π.χ Μαρμαρά.Νικήτη,Σάρτη δεν πολύ αξίζει σαν επιλογή θα το έκανα μόνο και μόνο σαν βάση για εξορμήσεις...Προτείνεται και η Αμμουλιανή για μονοήμερη καθώς και ο γύρος του Αγ.Όρους με καραβάκι...
Μπορείτε και να συνδιάσετε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom