Wizz Air WizzAir -- Πληροφορίες - Ερωτήσεις

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Να πω κι εγώ το παράπονό μου και να προειδοποιήσω για wizz air. Προς τα μέσα Ιανουαρίου έκλεισα 2 πτήσεις Αθήνα - Vilnius και Vilnius - Reykjavik για τη Μεγάλη Πέμπτη 5 Απριλίου (επιστροφή έχω με easyjet). 2 εβδομάδες μετά το booking μου ανακοινώνουν οτι η πτήση Vilnius - Reykjavik καταργήθηκε (χωρίς λόγο και αιτία) και με έκαναν αυτόματα rebook στην ίδια πτήση 12 ώρες αργότερα στις 6 τα ξημερώματα. Το καλύτερο; Για να επικοινωνήσω μαζί τους για κάτι που αυτοί φταίνε έπρεπε να πάρω τηλέφωνο σε premium τηλεφωνική γραμμή (φέσι) ή να στείλω email και να μου απαντήσουν μέσα σε ένα μήνα. Αφού είχα χρόνο έκανα το δεύτερο, μέχρι στιγμής αντί να έφτανα 7 το βράδυ στο Reykjavik θα έφτανα στις 7 το πρωί της επόμενης, έχανα ένα βράδυ μόνο αλλά το πρωί που με ενδιέφερε θα ήμουν οκ. Μία διανυκτέρευση φεύγει από Ισλανδία και στα ίδια λεφτά έκλεισα σ ενα ξενοδοχείο του αεροδρομίου στο Vilnius ... και θα δώ και το Vilnius (το ποιό;;; ) για μια μέρα.

σε δυόμιση εβδομάδες ήρθε η απάντηση οτι δεν δικαιούμαι οποιαδήποτε αποζημίωση (με ειδοποίησαν 15 μέρες πριν την πτήση άρα να παω να κουρευτώ) και είτε διαλέγω τη νέα πτήση είτε παίρνω επιστροφή χρημάτων (30 ευρώ) κι ας βρω άλλον τρόπο να πετάξω. Και ξαφνικά προχτές χωρίς ειδοποίηση η πρωινή πτήση έγινε... απογευματινή, 12 ακόμα ώρες πιο πίσω, τώρα είμαι μία μέρα ολόκληρη πίσω από το αρχικό booking χωρίς εξήγηση. Και το καλύτερο; Κοίταξα το αρχείο πτήσεων της wizz με αυτόν τον αριθμό που έκλεισα και μέχρι τώρα όλες είναι Τρίτη και Σάββατο, ποτέ Πέμπτη ή Παρασκευή, άρα τι περιμένω; Σιγά σιγά να με πάνε για Σάββατο βράδυ και ν αποδειχτεί ότι διαφημίζουν πτήσεις 3 ημερών για να μαζέψουν κόσμο και μετά να τους πασάρουν όλους μαζί στην πτήση του Σαββάτου. Καλό ε;

Ακόμη κι αν τη σκαπουλάρω με μόνο μία μέρα χαμένη (από το ήδη αρκετά στενό πρόγραμμα, δεν πάω για πολλές μέρες) δεν αξίζει το άγχος να περιμένω μέχρι τις 22 Μαρτίου (το όριο των 15 ημερών πριν τη πτήση για να μη με αποζημιώσουν) για να μάθω αν θα περάσω 2 μέρες στο Vilnius (που;;; ). Γενικά έχω ξενερώσει με το ταξίδι και θα συνιστούσα να μη μπλέξει κανείς με Wizz Air ειδικά αν είναι προορισμός που δεν μπορείς να βρεις εναλλακτικές πτήσεις εύκολα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.954
Πριν χρονια ειχα ενα κατεστραμμενο 3ημερο ταξιδι που το μετετρεψαν ξαφνικα σε 2ημερο και ειδα κι επαθα να βρω εναλλακτικες. Χωρις αποζημιωση φυσικα γιατι εγινε ενα μηνα πριν την πτηση.
Φετος ξαναεκλεισα αλλα ειχα ηδη μια αλλαγη και αλλαξα αεροδρομιο προσγειωσης και προγραμμα.
Το να κλεισει κανεις με ανταποκριση με αυτους ειναι πραγματικη καρμανιολα.
Λενε οτι δεν ειναι ασχημο το Βιλνιους...
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
ποτέ ξανά, μπήκαν σε μαύρη λίστα μόνο και μόνο για το απαράδεκτο που και για δική τους ακύρωση/αλλαγή πρέπει να πληρώσω καραβίσιο τηλεφώνημα για να συνεννοηθώ.

Λενε οτι δεν ειναι ασχημο το Βιλνιους...
Η πιο όμορφη πόλη του κόσμου να ναι, άμα σε ξενερώνουν έτσι με τις αλλαγές δεν το ευχαριστιέσαι. 30 ευρώ μεν αλλά αν συνυπολογίσεις πόσο μέσα θα μπεις απο ξενοδοχεία / αλλαγές με άλλες πτήσεις τελευταία στιγμή να τους βράσω, καλύτερα να κλεινα με κανονική εταιρεία. Έχω και επιστροφή με Easyjet, ποιος ξέρει τι θα δω κι εκεί.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
235
Likes
117
Μια πτήση Βουδαπέστη-Θεσσαλονίκη που ήταν για αρχές Μαρτίου.. έδωσαν δυνατότητα επιλογής για Καβάλα αντί Θεσσαλονίκης ή τα λεφτά πίσω.. Μπορεί κάποιος να το κυνηγήσει περισσότερο σε περίπτωση που δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στο ταξίδι αυτή η αλλαγή ? (πχ να σε πάνε Θεσσαλονίκη με άλλη εταιρία) δεδομένου ότι ειδοποίησαν 1 βδομάδα πριν; ή δεν γίνεται κάτι άλλο;
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
αν δεν κάνω λάθος, αν δεν συντρέχει ανωτέρα βία (πρόβλημα αεροδρομίου, καιρός κλπ) τότε αν είσαι κάτω από 15 ημέρες πριν τη πτήση μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση, δες εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Flight_Compensation_Regulation_261/2004
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλημερα,
πεταξε κανενας προσφατα να μας πει εαν ακομα πεταμε απο Καβαλα ( αντι για Θεσσαλονίκη? για Βουδαπεστη??? δεν εχει ανοιξει ακομα το check in μ~!!!
 
Last edited:

souzy

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα,
Εγώ έχω κλείσει εισητήρια για Βουδαπέστη με Ryanair απο Αθήνα στις 13/04/2018 και επιστροφή μς Wizz Air στις 18/04/2018. Η τιμή ήταν για 2 άτομα μετ' επιστροφής 220,00€ χωρίς extra αποσκευή μόνο χειροαποσκευές.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.891
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημερα,
πεταξε κανενας προσφατα να μας πει εαν ακομα πεταμε απο Καβαλα ( αντι για Θεσσαλονίκη? για Βουδαπεστη??? δεν εχει ανοιξει ακομα το check in μ~!!!
Σήμερα διάβασα κάπου ότι παραδόθηκε ο κεντρικός διάδρομος προσαπογείωσης του αεροδρομίου Μακεδονία.
 

Vasilikich

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα,
Εγώ έχω κλείσει εισητήρια για Βουδαπέστη με Ryanair απο Αθήνα στις 13/04/2018 και επιστροφή μς Wizz Air στις 18/04/2018. Η τιμή ήταν για 2 άτομα μετ' επιστροφής 220,00€ χωρίς extra αποσκευή μόνο χειροαποσκευές.
Και εγώ αυτήν την καλή τιμή πέτυχα βέβαια 27/4 έως 30/4 Αλλά είμαι λίγο φοβισμένη με την wizz air για κάποια άσχημα σχόλια π.χ.ακυρωσειε πτήσεων τι ν πω θα δείξει...ξενοδοχείο βρήκες κάποιο κεντρικό?και αν ναι θες να μου προτείνεις;εμείς δεν έχουμε κλείσει ακόμη κάποιο ..
 

Vasilikich

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα,
Εγώ έχω κλείσει εισητήρια για Βουδαπέστη με Ryanair απο Αθήνα στις 13/04/2018 και επιστροφή μς Wizz Air στις 18/04/2018. Η τιμή ήταν για 2 άτομα μετ' επιστροφής 220,00€ χωρίς extra αποσκευή μόνο χειροαποσκευές.
Ααα μια ερώτηση ακόμη η επιστροφή μου είπες ότι είναι με την wizz και εμας έτσι είναι το check in θα το κάνεις online ?Εμείς κλείσαμε online αλλά το θέμα είναι ότι μετά που το έψαξα για να κάνεις onlinw checκ in θα πρέπει να το κάνεις 3 με 4 ώρες πριν φύγεις..είναι λίγο πακέτο ελπίζω να βρω ξενοδοχείο που μα μπορώ να τα εκτυπώσω από εκεί διαφορετικά θα πάω αεροδρόμιο να το κάνω με χρέωση..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
.ξενοδοχείο βρήκες κάποιο κεντρικό?και αν ναι θες να μου προτείνεις;εμείς δεν έχουμε κλείσει ακόμη κάποιο ..
Παρακαλώ αυτήν την ερώτηση να την κάνεις σε κάποιο θέμα της Βουδαπέστης πχ εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/Βοηθεια-για-διαμονη-σε-Βουδαπεστη.33183/
 

souzy

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Και εγώ αυτήν την καλή τιμή πέτυχα βέβαια 27/4 έως 30/4 Αλλά είμαι λίγο φοβισμένη με την wizz air για κάποια άσχημα σχόλια π.χ.ακυρωσειε πτήσεων τι ν πω θα δείξει...ξενοδοχείο βρήκες κάποιο κεντρικό?και αν ναι θες να μου προτείνεις;εμείς δεν έχουμε κλείσει ακόμη κάποιο ..
Καλησπέρα, σχετικά με την αεροπορική θα ταξιδέψουμε και θα δούμε εάν θα έχουμε πρόβλημα ή όχι, ελπίχω να μην έχουμε. Για διαμονή έχω κλείσει σε airbnb σε πάρα πολύ καλή τιμή 174 ευρώ για 5 βράδια είναι 4 λεπτά με τα πόδια απο τον σταθμό μετρό Blaha Luiza και περίπου 1 km απο την Vaci utca.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.151
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom