Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

menios

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Τσίπιδες όπως το είπες fotast, καρατσίπιδες κατά την αποψή μου! Στην Ελλάδα οι παντόφλες στοιχίζουν γύρω στα 70 λεπτά το ζευγάρι και τα μπουρνούζια γύρω στο 0,80 πλύσιμο το ένα, τρίχες όταν παίρνεις π.χ. min. 80-100 ευρώ το δωμάτιο, αλλά παει στο καλό σκασίλα μας πες για τα μπουρνούζια, το πρόβλημα είναι μη τύχεις σε άλλα γιαλλα δωμάτιο, με θέα έναν τοίχο ας πούμε, δίπλα στα ασανσερ ή μην φτάσεις και σου πουν α συγνωμη στο δωμάτιο σας δε φτάνει το WiFi ή δεν έχετε κλείσει με πρωινό κλπ κλπ κλπ
Viaggi, βοηθητικά και λόγω δουλειάς το λέω, έχω δει ουκ ο λίγες φορές ξενοδόχους να κάνουν αυτοκρατήσεις, σε μικρά καταλύματα (ο τρόπος να μη πληρώσουν μεγάλη προμήθεια είναι πολύ απλός και φυσικά δεν κόβουν απόδειξη και δεν πληρώνουν κανένα φόρο). Τα μικρά καταλύματα που δεν έχουν και πολλά να προσφέρουν τους νοιάζουν τα σχόλια βοηθάνε, τα μεγάλα 4στερα 5στερα δε δίνουν δεκάρα και ούτε γεμίζουν απ'τις εταιρίες Online κρατήσεων, δες πως τα καλύτερα ξενοδοχεία έχουν πολύ μέτρια βαθμολογία expedia/booking κλπ. και επίσης δες τι παράπονα εκφράζει ο κόσμος.
Το να κοιτάς τα ενδιάμεσα σχόλια έχεις πάρα πολύ δίκιο σε αυτό, αν και οι περισσότεροι βλέπουν μόνο το μεγάλο φανταχτερο συγκεντρωτικό νούμερο στην αρχή της σελίδας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Τσίπιδες όπως το είπες fotast, καρατσίπιδες κατά την αποψή μου! Στην Ελλάδα οι παντόφλες στοιχίζουν γύρω στα 70 λεπτά το ζευγάρι και τα μπουρνούζια γύρω στο 0,80 πλύσιμο το ένα, τρίχες όταν παίρνεις π.χ. min. 80-100 ευρώ το δωμάτιο, αλλά παει στο καλό σκασίλα μας πες για τα μπουρνούζια, το πρόβλημα είναι μη τύχεις σε άλλα γιαλλα δωμάτιο, με θέα έναν τοίχο ας πούμε, δίπλα στα ασανσερ ή μην φτάσεις και σου πουν α συγνωμη στο δωμάτιο σας δε φτάνει το WiFi ή δεν έχετε κλείσει με πρωινό κλπ κλπ κλπ
Viaggi, βοηθητικά και λόγω δουλειάς το λέω, έχω δει ουκ ο λίγες φορές ξενοδόχους να κάνουν αυτοκρατήσεις, σε μικρά καταλύματα (ο τρόπος να μη πληρώσουν μεγάλη προμήθεια είναι πολύ απλός και φυσικά δεν κόβουν απόδειξη και δεν πληρώνουν κανένα φόρο). Τα μικρά καταλύματα που δεν έχουν και πολλά να προσφέρουν τους νοιάζουν τα σχόλια βοηθάνε, τα μεγάλα 4στερα 5στερα δε δίνουν δεκάρα και ούτε γεμίζουν απ'τις εταιρίες Online κρατήσεων, δες πως τα καλύτερα ξενοδοχεία έχουν πολύ μέτρια βαθμολογία expedia/booking κλπ. και επίσης δες τι παράπονα εκφράζει ο κόσμος.
Το να κοιτάς τα ενδιάμεσα σχόλια έχεις πάρα πολύ δίκιο σε αυτό, αν και οι περισσότεροι βλέπουν μόνο το μεγάλο φανταχτερο συγκεντρωτικό νούμερο στην αρχή της σελίδας.
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα αλλά μιας και είπες ότι είσαι της δουλειάς.Αν δεν γεμίζουν από τις on line μηχανές,προφανώς γεμίζουν από τους ξένους operators..Αυτοί και αν χτυπάνε τις τιμές όπως λέγεται.. Σε αυτούς τους παίρνει να κάνουν μαγκιές ή εκεί κάθονται σούζα;Γιατί δεν νομίζω να γεμίζουν από την λιανική τα μεγάλα..
 

menios

Member
Μηνύματα
14
Likes
6
Ξεφεύγουμε λίγο από το θέμα αλλά μιας και είπες ότι είσαι της δουλειάς.Αν δεν γεμίζουν από τις on line μηχανές,προφανώς γεμίζουν από τους ξένους operators..Αυτοί και αν χτυπάνε τις τιμές όπως λέγεται.. Σε αυτούς τους παίρνει να κάνουν μαγκιές ή εκεί κάθονται σούζα;Γιατί δεν νομίζω να γεμίζουν από την λιανική τα μεγάλα..
ναι έχουμε ξεφύγει :)
εκεί κάθονται συνήθως σούζα φίλε μου γιατί τους στέλνουν πολλές πολλές χιλιάδες ευρώ και μαζικές κρατήσεις, αλλά γενικά οι τιμές είναι καλές, εκτός αν μιλάμε για ότι ναναι ξενοδοχεία που προκειμένου να πάρουν γκρουπ δίνουν τα δωμάτια αρκετά χαμηλά, αλλά και πάλι τους συμφέρει γιατί τους τα γεμίζουν όλα
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Μήπως έχετε χρησιμοποιήσει το http://www.roomdi.com/home/ ?
Το βρήκα στο tripadvisor και έχει πολύ καλές τιμές. Έχει κλείσει κάποιος ξενοδοχείο από αυτό?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ψαχνοντας λιγο το φυγαμε διακοπες , διαπιστωνω το εξης: ισχυριζονται οτι καποιος με την καρτα που βγαζει, κερδισε 88€ για διαμονη σε ξενοδοχειο στην Αθηνα, δηλαδη πληρωσε 191€ αντι 279€. Το hotels μου δινει το δωματιο 200€. Η τεραστια εκπτωση δεν υπαρχει. Κ εχω μια υποψια οτι το ιδιο γίνεται με ολα τα ξενοδοχεια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ψαχνοντας λιγο το φυγαμε διακοπες , διαπιστωνω το εξης: ισχυριζονται οτι καποιος με την καρτα που βγαζει, κερδισε 88€ για διαμονη σε ξενοδοχειο στην Αθηνα, δηλαδη πληρωσε 191€ αντι 279€. Το hotels μου δινει το δωματιο 200€. Η τεραστια εκπτωση δεν υπαρχει. Κ εχω μια υποψια οτι το ιδιο γίνεται με ολα τα ξενοδοχεια.
Ευχαριστούμε που το έψαξες!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
άς προτείνουν λοιπόν οι γνωστές κάποιες εναλλακτικές αντίστοιχες της Booking.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ πάντως με την booking δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα (20+ κρατήσεις).

Το θέμα είναι ότι η booking έχει το πιο εύχρηστο και πλήρες search για ξενοδοχεία που δεν έχουν άλλα sites και έτσι δεν μπορείς να την αφήσεις εύκολα..
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
εγω 8α συμφωνησω με τον Δημητρη , 3 κρατησεις βεβαια , λιγες αλλα.... παρολα αυτα οπως ειπε ενα παιδι πιο πανω θελει κατευθειαν email στο ξενοδοχειο κ τον ιδιοκτητη για επιβεβαιωση , γιατι μπορει να σ βγει οπως σε τοοσα ατομα εδω μεσα
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
και εγώ επειδή δεν έχω κάνει ποτέ μου κρατήσεις εκτός της Booking ή απ'ευθείας από τα σάιτ των ξενοδοχείων, γι'αυτό ρωτάω αν υπάρχει κάποιο άλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.994
άς προτείνουν λοιπόν οι γνωστές κάποιες εναλλακτικές αντίστοιχες της Booking.
Κανω στην hotels.com. Δοκιμαστηκε και σε στραβη και ηταν σουπερ τα αντανακλαστικα της. ΑΛΛΑ λιγοτερα ξενοδοχεια, καθολου διαμερισματα που μου ειναι αδιαφορα, αχι πολυ φθηνα καταλυματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom