Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Σε αυτό το ταξίδι θα είμαι μόνος τελικά καθώς ο συνταξιδιώτης "λάκισε" τελικά. Γενικώς από θέμα μπάτζετ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Πέραν τούτου θεωρώ ότι έχω εξοικονομήσει αρκετά ήδη λόγω των φθηνών αεροπορικών(44 ευρώ 4 πτήσεις) και επειδή σκοπεύω να μείνω σε hostels που από αυτά που έχω δει οι τιμές είναι αρκετά φιλικές(γύρω στα 8-10 ευρώ το βράδυ για Αμμάν και γύρω στα 15-20 για τις άλλες δύο περιοχές). Οπότε θεωρώ ότι μπορώ να διαθέσω κάτι παραπάνω για να κάνω τις δύο ημερήσιες εκδρομές. Σχετικά με την ενοικίαση οχήματος θα ήθελα να αναφέρω ότι είμαι κάκιστος οδηγός ενώ πάντοτε το αυτοκίνητο, μου δημιουργεί τρομερό άγχος(ακόμα και όταν είναι δικό μου). Και επειδή γενικά έχω προβλήματα άγχους θα δείτε ότι δεν υπερφορτώνω ποτέ ούτε ταξιδιωτικό πρόγραμμα. Σε έσχατη περίπτωση υποθέτω ότι θα νοικιάσω αναγκαστικά αλλά θα ήθελα να το αποφύγω.

Σχετικά με αυτά που ανέφερε ο @taver και η @giannoula σχετικά με την Πέτρα σας ευχαριστώ πολύ και θα τα λάβω υπ' όψιν καθώς δεν τα γνώριζα. @misha19 Ευχαριστώ πολύ και για τις δικές σου πληροφορίες θα ρίξω μια ματιά και για wadi mujib που ομολογώ δεν το γνώριζα όπως και το όρος Μαχαίρα που ανέφερε ο @taver .

Αν υπάρχει κάποιος που έχει χρησιμοποιήσει κάποιο γραφείο για ημερήσιες εκδρομές ας αναφέρει την εμπειρία του.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
δες και αυτό για Γέρασα
http://www.windowsofjordan.com/pack-Monday-Jerash-and-Ajloun.html

νομίζω το Wadi Mujib αυτή τη περίοδο είναι στο φουλ νερό :haha:...δεν ξέρω γενικά μιας και θα είσαι μόνος σου, εάν μπορεί να γίνει χωρίς να νοικιάσεις αυτοκίνητο...τα σχετικά τουρς είναι τσιμπημένα... από το Rafi hotel για 10/2017, η τιμή που μας έδινε ήταν Dead Sea and wadi mujib for: 60JODS

προσωπικά μας βόλεψε η αγορά της sim κάρτα από εταιρία Zain. 12 jd (απεριόριστα εθνικά τηλέφωνα και 4 gb) από γκισε της εταιρίας στο αεροδρόμιο
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
γενικά για τα τουρς επικοινώνησε και μαζί τους, καθώς (όπως παντού) δύναται εάν δεν έχουν κόσμο να μην τα κάνουν τελικά (όχι τίποτε άλλο μην μείνεις σύξυλος στο Αμμάν ..)
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Καλησπερα και απο μενα, εχωντας μολις μια εβδομαδα που εχω γυρισει, θα σου πω και εγω οτι η ενοικιαση αυτοκινητου ειναι η καλυτερη δυνατη λυση, η συγκοινωνια ειναι δυσκολη. Για οργανωμενες εκδρομες δεν εχω ιδεα.
Το wadi mujib δεν το επσικεφθηκα γιατι ανοιγει 1η απριλη αλλα απο οσα εχω διαβασει προκειται για πολυ ωραια εμπειρια. Αν προγραμματιζεις διαμονη στην Νεκρα το mujib chalet, ακριβως πανω στην θαλασσα ειναι το ιδανικοτερο.
Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι πραγματικα αξιζει μια διανυκτερευση στην ερημο, η εμπειρια ειναι μοναδικη!
Οσον αφορα την καρτα οπως προαναφερθηκε, η zain δινει τις καλυτερες τιμες με 4gb, απεριοριστα προς ιορδανια και 50 λεπτα προς δικτυα εξωτερικου, εγω καλουσα ελλαδα με ιορδανικκ αριθμο χωρις κανενα θεμα.
Οτιδηποτε χρειαστεις, πιο συγκεκριμενο στειλε μου
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Οι ερωτήσεις έχουν ως εξής.

1. Υπάρχει κάποια πρόταση για κάποιο γραφείο που πραγματοποιεί τις ημερήσιες εκδρομές προς Νεκρά Θάλασσα και Γέρασα?
2. Από Αμμάν για Wadi Musa το rome2rio μου βγάζει λεωφορείο. Υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος να πάω εκεί? Για παράδειγμα κάποια υπηρεσία μίνιβαν ή τίποτα τέτοιο?
3. Wadi Musa μέχρι Πέτρα υποθέτω ότι πας περπατώντας?
4. Jordanpass βγάζω προφανώς για 2 ημέρες σύμφωνα με το ανωτέρω πρόγραμμα σωστά?
5. Οποιαδήποτε παρατήρηση στο πρόγραμμα είναι καλοδεχούμενη.
Λοιπόν, βάσει της εμπειρίας μου 2+ χρόνια πριν.
1. Γέρασα δεν πήγαμε, κάναμε όμως εκδρομή στη Νεκρά Θάλασσα. Κανόνισε ταξί ο κύριος που είχε το ξενοδοχείο που μείναμε. Δε θυμάμαι τιμή, αλλά ήταν νορμάλ. Μας πήγε στην παραλία Amman Beach και μας περίμενε κάμποσες ώρες να κάνουμε τη φάση μας. Πέρα από τα έξοδα του οδηγού υπολόγιζε και εισιτήριο εισόδου στην παραλία (καμία δεν είναι δωρεάν).
2. Εμείς με λεωφορείο πήγαμε. Πήραμε ταξί για τον σταθμό των υπεραστικών του Αμμάν, ρωτήσαμε, μπήκαμε σε ένα λεωφορείο γεμάτο ντόπιους και δρόμο! Γενικά υπάρχουν μικρά λεωφορειάκια σαν σοβιετικές μαρσούτκες, υπάρχουν και πιο πολυτελή. Ανάλογα το πού θα πέσεις, τον προορισμό κλπ. Θυμάμαι ο οδηγός μας ρώτησε σε πιο ξενοδοχείο είχαμε κλείσει Wadi Musa και μας άφησε εκεί. Γενικά μια χαρά τα λεωφορεία, δεν βρίσκω λόγο να το ψάξεις περαιτέρω.
3. Ανάλογα το κατάλυμα. Το δικό μας προσέφερε δωρεάν υπηρεσία transfer. Από εκεί και πέρα αναλόγως την τοποθεσία που μένεις μπορείς να το πάρεις ποδαράτο, ή να χρησιμοποιήσεις και ταξί. Νομίζω πως στην επιστροφή είναι πιο ζόρι μετά την πεζοπορία στην Πέτρα, καθώς η διαδρομή για να γυρίσεις στη Wadi Musa είναι ανηφορική.
4. Για μία. Το Petra by night δεν εντάσσεται στην προσφορά, εκτός κι αν άλλαξε κάτι.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
@malysa @angelospavl @underwater Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες. Μάλλον θα βγάλω και την ιορδανική sim που αναφέρατε καθώς το διαδίκτυο πιστεύω θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο! Θα κάτσω το Σαββατοκύριακο να μελετήσω όλες αυτές τις καταπληκτικές πληροφορίες και αν χρειαστώ κάτι ακόμα θα επανέλθω αν και νομίζω ότι μου έχετε λύσει τα χέρια!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
δες και αυτό για Γέρασα
http://www.windowsofjordan.com/pack-Monday-Jerash-and-Ajloun.html

νομίζω το Wadi Mujib αυτή τη περίοδο είναι στο φουλ νερό :haha:...δεν ξέρω γενικά μιας και θα είσαι μόνος σου, εάν μπορεί να γίνει χωρίς να νοικιάσεις αυτοκίνητο...τα σχετικά τουρς είναι τσιμπημένα... από το Rafi hotel για 10/2017, η τιμή που μας έδινε ήταν Dead Sea and wadi mujib for: 60JODS

προσωπικά μας βόλεψε η αγορά της sim κάρτα από εταιρία Zain. 12 jd (απεριόριστα εθνικά τηλέφωνα και 4 gb) από γκισε της εταιρίας στο αεροδρόμιο
Στο ίδιο ξενοδοχείο μέναμε και μείς!!!!! Μια χαρά κέντρο καρακέντρο. Αν ξαναπάω στο ίδιο θα μείνω!!
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
αν εξαιρέσεις ότι οι υπάλληλοι του ήταν ολίγον κουκουρούκου, για την τιμή του, την τοποθεσία και τα καθαρά δωμάτια του, μια χαρά ήταν το Rafi hotel!
άσε που παραδίπλα, υπάρχει φούρνος (24ώρου λειτουργίας) που ψωνίζουν οι ντόπιοι, με θεϊκά τεράστια κουλούρια τύπου Θεσ/κης...(αλλά μόνο πρωί τα βρίσκεις..)
αμ δεν αντέχω, ανεβάζω και την ανάλογη φωτο
upload_2018-3-24_19-31-50.png
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
και από την απέναντι πλευρά καφεκοπτείο με το καλύτερο αραβικό καφέ με κάρδαμο!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παιδιά, από το Λίβανο μπορούμε να μπούμε στην Ιορδανία? Διότι έχω συμμαθητή παντρεμένο με Λιβανέζα στη Βηρυτό. Αν το κάνω, περνώ μια βολτούλα από κει μιας και μ έχει καλέσει
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Παιδιά, από το Λίβανο μπορούμε να μπούμε στην Ιορδανία? Διότι έχω συμμαθητή παντρεμένο με Λιβανέζα στη Βηρυτό. Αν το κάνω, περνώ μια βολτούλα από κει μιας και μ έχει καλέσει
Καλησπερα, ναι δεν εχεις κανενα θεμα απολυτως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom