Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

soudianos

Member
Μηνύματα
3.699
Likes
6.308
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπεραααα παιδιαααα!!!! Καποιος προσφατος απο Αιγυπτο καμια ιδεααα;;; που να παμε;;; λεμε να παμε Οκτωβρη! Καιρο Αλεξανδρεια Σαρμ ελ σειχ... καμια 10αρια μερες! Να προσθεσουμε κατι; επισης μονοι η με ταξιδιωτικο;;Ανυπομονω να δω αποψεις!
Τη μονή Σινά και ορειβασία στην Αγία Κορυφή
 

crazympellis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Παιδια καλησπερα. Η Αιγυπτος μετα το τρομοκρατικο χτυπημα ανεβαινει παλι ο τουρισμος σιγια σιγα. Ενα θα πω τολμηστε το αφοβα. Παντου ασφαλεια εχει μονο αφηρημαδα δεν θελει. προσοχη στους κλεφτες που ειναι περισσοτερο στο ασσουαν. αγοραστε μονο απ το αλ χαλιλι. ολα κινεζικα ειναι. στο 50 % το παζαρι και πολυ ειναι. ολα τα λεφτα η κρουαζιερα. απο γκρουπ ολα τα ιδια προσφερουν μακραν πιο φθηνος ομως ο μπουτρος. χρειαζεσαι να πας με γκρουπ γιατι δεν θα το ευχαριστεις αλλιως. δεν μιλανε αγγλικα και εχει αρκετη βρωμια. τα ξενοδοχεια 4 αστερων ειναι το πολυ τρια. εχει πολυ ζεστη οποτε προετοιμαστειτε καταλληλως. Το ταξιδι στην Αιγυπτο ειναι το καλυτερο που θα κανετε ομως!
 

Teo drama

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα σας παιδιά νέο μέλος και εγώ στο forum θέλω να κάνω ενα ταξιδάκι 5 6 μέρες Αίγυπτο κάποιος εδώ στο forum είχε γράψει ότι είχε κλείσει την εκδρομή απο ταξιδιωτικό γραφείο της Αιγύπτου πολύ πιο φθηνά απο ουι εδώ γιατί στα δικά μας τα γραφεία είναι λίγο τσιμπημένα. γνωρίζει κανείς τίποτα για το Θέμα ή γραφεία απο εκεί που μπορούμε να δούμε και τον τρόπο που μπορούμε να κάνουμε κράτηση σ'αυτούς?
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
εγω αν και εχω κανει μονο προετοιμασια και δεν εχω παει, εχω μιλισει με την egyptdaytours και μου φανηκαν πολυ σοβαροι και αξιοπιστοι.
 

Teo drama

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εγω αν και εχω κανει μονο προετοιμασια και δεν εχω παει, εχω μιλισει με την egyptdaytours και μου φανηκαν πολυ σοβαροι και αξιοπιστοι.
Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω και εγώ αν και το ταξίδι τελικά αντί για Οκτώβρη λέω να το κανω μετά τα Χριστούγεννα
 

viktoria

Member
Μηνύματα
168
Likes
436
Ευχαριστώ πολύ θα το κοιτάξω και εγώ αν και το ταξίδι τελικά αντί για Οκτώβρη λέω να το κανω μετά τα Χριστούγεννα
Καλησπερα, μονο μακρια απο Ελληνικα ταξιδιωτικα γραφεια πηγα το Πασχα και ακομα το μετανοιωνω :):mad:
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπερα συμφορουμιτες, εχω μια βασική απορία για την Αίγυπτο. Θέλω να κλεισω εισητηρια αλλά με προβληματίζει το εξής, το ταξίδι θα διαρκέσει 13-14 μέρες και θέλω να δω όσο περισσότερα πράματα μπορώ αλλά δεν θέλω να πάω με γκρούπ. Ενδείκνυται η Αίγυπτος για τέτοιο ταξίδι χωρίς γκρούπ, για παράδειγμα θα μπορώ να κλείσω κρουαζιέρα στον Νείλο χωρίς γκρούπ; Προφανώς θα διαβάσω λεπτομέρειες και στο φόρουμ αλλά τώρα θέλω να κλείσω εισητηρια άμεσα και δεν έχω τον χρόνο να βρω τις πληροφορίες που θελω. Υπάρχει κάποιος που έχει πάει χωρίς γκρούπ να μου απαντησει; Γενικά με μεταφορές τι παίζει, νοικιάζουμε αμάξι ευκολα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Sofia_db

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλησπερα συμφορουμιτες, εχω μια βασική απορία για την Αίγυπτο. Θέλω να κλεισω εισητηρια αλλά με προβληματίζει το εξής, το ταξίδι θα διαρκέσει 13-14 μέρες και θέλω να δω όσο περισσότερα πράματα μπορώ αλλά δεν θέλω να πάω με γκρούπ. Ενδείκνυται η Αίγυπτος για τέτοιο ταξίδι χωρίς γκρούπ, για παράδειγμα θα μπορώ να κλείσω κρουαζιέρα στον Νείλο χωρίς γκρούπ; Προφανώς θα διαβάσω λεπτομέρειες και στο φόρουμ αλλά τώρα θέλω να κλείσω εισητηρια άμεσα και δεν έχω τον χρόνο να βρω τις πληροφορίες που θελω. Υπάρχει κάποιος που έχει πάει χωρίς γκρούπ να μου απαντησει; Γενικά με μεταφορές τι παίζει, νοικιάζουμε αμάξι ευκολα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα!
Πριν λίγες μέρες γύρισα από την Αίγυπτο όπου είχα πάει ταξίδι με τον φίλο μου. Το ταξίδι το προγραμματίσαμε μόνοι μας, μονάχα στις πυραμίδες κλείσαμε ξεναγό. Επισκεφτήκαμε το Κάιρο και την Αλεξάνδρεια, φαντάζομαι εσύ θα μπορέσεις να πας σε πολλά περισσότερα μέρη. Αρχικά ξέχνα τελείως την ενοικίαση αυτοκινήτου, οδηγούν σαν τρελοί, αν δεν είσαι ντόπιος δεν επιβιώνεις στον δρόμο. Μπορείς να μετακινηθείς από πόλη σε πόλη με το τραίνο το οποίο το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Σαν δεύτερη επιλογή υπάρχει και το go bus. Άμα οργανώσεις καλά το ταξίδι δεν υπάρχει λόγος να κλείσεις με γκρουπ, δεν θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω. Το μόνο που θέλει προσοχή στην Αίγυπτο είναι οι ντόπιοι που προσπαθούν να σε χρεώσουν διπλάσιες τιμές. Καλό είναι να έχεις από πριν στο μυαλό σου κάποιες ενδεικτικές τιμές για να ξέρεις τι παίζει,μην σε πιάσουν κότσο.
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.699
Likes
6.308
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπερα συμφορουμιτες, εχω μια βασική απορία για την Αίγυπτο. Θέλω να κλεισω εισητηρια αλλά με προβληματίζει το εξής, το ταξίδι θα διαρκέσει 13-14 μέρες και θέλω να δω όσο περισσότερα πράματα μπορώ αλλά δεν θέλω να πάω με γκρούπ. Ενδείκνυται η Αίγυπτος για τέτοιο ταξίδι χωρίς γκρούπ, για παράδειγμα θα μπορώ να κλείσω κρουαζιέρα στον Νείλο χωρίς γκρούπ; Προφανώς θα διαβάσω λεπτομέρειες και στο φόρουμ αλλά τώρα θέλω να κλείσω εισητηρια άμεσα και δεν έχω τον χρόνο να βρω τις πληροφορίες που θελω. Υπάρχει κάποιος που έχει πάει χωρίς γκρούπ να μου απαντησει; Γενικά με μεταφορές τι παίζει, νοικιάζουμε αμάξι ευκολα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
14 μέρες και γκρουπ δε γίνεται. Στα ξενοδοχεία υπάρχει μια λίστα με εκδρομούλες από μονοήμερες μέχρι κρουζιέρες όπου μπορείς να διαλέξεις. Από τις 14 μέρες διέθεσε 3 -4 να πεταχτείς στη μονή Σινά και να κάνεις μια πεζοποριούλα μέχρι την Κορυφή του Μωησή. Απίθανη εμπειρία. θα στο διοργανώσει το Βακούφι της μονής στο Κάιρο
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Καλημέρα.
Γνωρίζετε πόσο περίπου διαρκεί ο έλεγχος διαβατηρίων/έκδοση visa στο αεροδρόμιο του Καΐρου;
Φτάνουμε 02:50 στο αεροδρόμιο και σκεφτόμαστε μήπως κλείσουμε απευθείας για Λούξορ, με πτήση της EgyptAir στις 05:00. Απλώς δεν ξέρουμε τι παίζει με τις ουρές, παραλαβές/παραδόσεις αποσκευών κλπ τέτοια ώρα στο αεροδρόμιο. Απλώς μια εκτίμηση απ' όσους έχουν μια εικόνα, επειδή τα εισιτήρια θα είναι ξεχωριστά, αν π.χ. είναι βέβαιο ότι θα χάσουμε την πτήση, αν είναι πολύ πιθανό σε περίπτωση έστω κι εικοσάλεπτης καθυστέρησης, οπότε θα αποφασίσουμε αν αξίζει το ρίσκο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πήγα Καϊρο με την ίδια πτήση περυσι τέτοια εποχή. Στο αεροδρόμιο κι όχι μόνο, όλα πάνε αααααργααααά, αλλά την ώρα που φτάνετε λογικά θα είστε μόνοι σας στις αφίξεις.

Εγω καθυστέρησα λίγο με τη βίζα (προσπάθησα να την αποφύγω γιατί θα έμενα στη χώρα 20 ώρες μόνο) και τελικά, με χειραποσκευή μόνο, ήμουνα στο uber μου 55' μετά την προσγείωση (η aegean τότε έφτανε 01:50).

Θα έλεγα πως είναι ρίσκο. Μια καθυστέρυση να τύχει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.103
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom