Κούβα Κούβα – ενοικίαση αυτοκινήτου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ούτε καν ευρωπαϊκό δε χρειάζεσαι.
 

tzortzina_lo

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Ούτε καν ευρωπαϊκό δε χρειάζεσαι.
Αχαχχα σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου γιατί σε μια εβδομάδα φεύγουμε και τώρα το σκέφτηκα αυτό και με έπιασε ένα άγχος . Όποτε με το νέου τύπου ευρωπαϊκο δίπλωμα θα ειμαι κομπλέ !;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αχαχχα σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου γιατί σε μια εβδομάδα φεύγουμε και τώρα το σκέφτηκα αυτό και με έπιασε ένα άγχος . Όποτε με το νέου τύπου ευρωπαϊκο δίπλωμα θα ειμαι κομπλέ !;
Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο (εγώ που δεν ξέρω να οδηγώ) με πιστοποιητικό γάμου με τη φωτογραφία μου επάνω και μάλιστα στα Ελληνικά. Δεν προτείνω να κάνεις αυτό (μακριά από τους γάμους!), αλλά στο λέω ενδεικτικά πως ότι κι αν παρουσιάσεις σε κάποια γλώσσα με τη φωτογραφία σου επάνω, το δέχονται ως δίπλωμα. Ναι, ΟΚ είσαι με ευρωπαϊκού τύπου δίπλωμα, δεν τους αφορά, δεν τα κοιτάνε, δεν ασχολούνται. Να περιμένεις ΠΟΛΥ αργή εξυπηρέτηση.Μέσα στην τελευταία εβδομάδα ξέρω άνθρωπο που παρέλαβε το αμάξι μέσα σε μισή ώρα (ΓΟΥΑΟΥ) κι άλλον που έκανε 3,5 ώρες.
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εγω ανήκω στη δεύτερη κατηγορία ....3 ωρες και κατι για να πάρουμε τ αμάξι..αλλάξαμε 3 σημεία και τελικά μας έδωσαν ενα, δυο κατηγορίες επάνω :lol::lol:
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Αν και με καθυστέρηση να πω οτι εμείς με πάρκινγκ δεν είχαμε κάνει τίποτα, εκτός απο το Τρινιδάδ που επειδή μέναμε κέντρο το βάλαμε σε μια ''αυλή''. Αναμονή και εμείς κάνα τρίωρο στην παραλαβή!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν και με καθυστέρηση να πω οτι εμείς με πάρκινγκ δεν είχαμε κάνει τίποτα, εκτός απο το Τρινιδάδ που επειδή μέναμε κέντρο το βάλαμε σε μια ''αυλή''. Αναμονή και εμείς κάνα τρίωρο στην παραλαβή!
Από ταχύτητες σκίζουμε... Η ενοικίαση αυτοκινήτου στη χώρα είναι σκέτη τραγωδία, δεν ξέρω αν οι αρμόδιοι έχουν καταλάβει ΠΟΣΗ ζημιά κάνει και μάλιστα στους ανεξάρτητους ταξιδιώτες, που αφήνουν και τα περισσότερα (μακράν). Μάλλον όχι, αν κρίνω από τον ετήσιο απολογισμό του υπουργού τουρισμού που απεφάνθη πως το ποσοστό ικανοποίησης των τουριστών είναι 94%, πως το πρόβλημα των ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων θα λυθεί με την αγορά 2.000 κινέζικων οχημάτων και ότι τα βασικά προβλήματα είναι πως λείπουν ταμπέλες και ΑΤΜ, τα οποία όμως βελτιώνονται επειδή έφεραν 2 (ολογράφως δύο!) ΑΤΜ τα οποία εγκαταστάθηκαν στο αεροδρόμιο.

Αν επιτρέπεται, στην παράδοση πόσο καθυστερήσατε;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Αν επιτρέπεται, στην παράδοση πόσο καθυστερήσατε;
Στην παράδοοση φτάσαμε με τη ρεζέρβα (όχι της βενζίνης, την άλλη) και αν δεν είχαμε όρεξη για κουβέντα με την ορεξάτη και ευγενέστατη κυρία της havanautos θα είχαμε τελειώσει σε 3 λεπτά κυριολεκτικά. Δεν ήθελε καν να έρθει να δει σε τι κατάσταση το φέραμε.
 

woodripp3r

Member
Μηνύματα
84
Likes
75
Καλησπερα, Έχω μια τελευταία ερώτηση σχςτικκ με το αμάξι που θα νοικιάσουμε! Το δίπλωμα οδηγησης που έχουμε κανει (το κλασσικό ροζ που είναι σαν κάρτα και είναι και στα λατινικα) η χρειάζεται η ευρωπαϊκή αδεια οδηγησης που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλησπερα, Έχω μια τελευταία ερώτηση σχςτικκ με το αμάξι που θα νοικιάσουμε! Το δίπλωμα οδηγησης που έχουμε κανει (το κλασσικό ροζ που είναι σαν κάρτα και είναι και στα λατινικα) η χρειάζεται η ευρωπαϊκή αδεια οδηγησης που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ;
Αυτό που έχεις είναι μια χαρά, δε χρειάζεται κάτι άλλο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα, Έχω μια τελευταία ερώτηση σχςτικκ με το αμάξι που θα νοικιάσουμε! Το δίπλωμα οδηγησης που έχουμε κανει (το κλασσικό ροζ που είναι σαν κάρτα και είναι και στα λατινικα) η χρειάζεται η ευρωπαϊκή αδεια οδηγησης που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ;
Φτάνει και περισσεύει. Αποδεκτό και από την εταιρεία, και από τους ελέγχους στο δρόμο. Να θεωρείς δεδομένο ότι θα σε σταματήσουν πολλές φορές. Αρκεί μόνο η φωτογραφία να δείχνει τον οδηγό, και αν υπάρχει άλλος οδηγός να αναγράφεται στο συμβόλαιο.
Κατά τα άλλα, είτε δίπλωμα οδήγησης έδειχνα (αυτό το άθλιο το ροζ ), είτε το πασο απ το Λύκειο, είτε το δελτίο του μπασκετ, δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι :haha::haha: Δε πιστεύω να ξέρει Ελληνικά..
 

vavourvas78

Member
Μηνύματα
12
Likes
13
Καλησπερα, Έχω μια τελευταία ερώτηση σχςτικκ με το αμάξι που θα νοικιάσουμε! Το δίπλωμα οδηγησης που έχουμε κανει (το κλασσικό ροζ που είναι σαν κάρτα και είναι και στα λατινικα) η χρειάζεται η ευρωπαϊκή αδεια οδηγησης που εκδίδεται από την ΕΛΠΑ;
Χρειάζεσαι το νέο δίπλωμα , το οποίο γράφει & με λατινικούς χαρακτήρες το όνομα σου. Αυτό μου είπαν από την πρεσβεία της Κούβας , τους πήρα τηλέφωνο ο ίδιος. (8 & σημέρααα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom