Πολωνία Αποριες για κρακοβια

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Παιδιά, συγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση, αλλά τα εισιτήρια εξαντλούνται γρήγορα και αγχώθηκα:
Αξίζει κατά τη γνώμη σας το εξάωρο study tour στο Άουσβιτς, ή να προτιμήσω το κλασικό με τις 3,5 ώρες; Κάποιοι διάβασα ότι προτείνουν το δωρεάν τουρ, έχοντας αγοράσει ένα βιβλίο στα ελληνικά στην είσοδο (ποιο από τα τρία που έχει το βιβλιοπωλείο; ). Αυτό που φοβάμαι σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα γυρνάω σαν χαζός χωρίς να μου μείνει τίποτα στο τέλος... Τι νομίζετε όσοι έχετε επισκεφθεί το μέρος;
Και μια δεύτερη ερώτηση: Αξίζει μια απογευματινή επίσκεψη στο Κατοβίτσε από το Οσβιέτσιμ (Oswiecim), και μετά από εκεί επιστροφή στην Κρακοβία; Έχει τίποτα να δεις, ή αξίζει έστω για καφέ ή φαΐ μετά την κουραστική μέρα;
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Παιδιά, συγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση, αλλά τα εισιτήρια εξαντλούνται γρήγορα και αγχώθηκα:
Αξίζει κατά τη γνώμη σας το εξάωρο study tour στο Άουσβιτς, ή να προτιμήσω το κλασικό με τις 3,5 ώρες; Κάποιοι διάβασα ότι προτείνουν το δωρεάν τουρ, έχοντας αγοράσει ένα βιβλίο στα ελληνικά στην είσοδο (ποιο από τα τρία που έχει το βιβλιοπωλείο; ). Αυτό που φοβάμαι σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα γυρνάω σαν χαζός χωρίς να μου μείνει τίποτα στο τέλος... Τι νομίζετε όσοι έχετε επισκεφθεί το μέρος;
Και μια δεύτερη ερώτηση: Αξίζει μια απογευματινή επίσκεψη στο Κατοβίτσε από το Οσβιέτσιμ (Oswiecim), και μετά από εκεί επιστροφή στην Κρακοβία; Έχει τίποτα να δεις, ή αξίζει έστω για καφέ ή φαΐ μετά την κουραστική μέρα;
Το Κατοβιτσε δεν έχει και πολλά να δεις, αλλά εφόσον έχεις την ευκαιρία, γιατί να μην δεις μια ακόμη πόλη; Μπορείς να περπατήσεις λίγο στο κέντρο του και να βρεις κανένα καλό μαγαζί να φας από το TripAdvisor. Εγώ πέρασα μια μέρα εκεί και δεν το μετάνιωσα που πήγα. Μπορείς να κανεις μια βόλτα στο κέντρο γύρω από τον σιδηροδρομικό σταθμό και να περπατήσεις μέχρι το στάδιο τους,αν έχεις περιέργεια να το δεις.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Το Κατοβιτσε δεν έχει και πολλά να δεις, αλλά εφόσον έχεις την ευκαιρία, γιατί να μην δεις μια ακόμη πόλη; Μπορείς να περπατήσεις λίγο στο κέντρο του και να βρεις κανένα καλό μαγαζί να φας από το TripAdvisor. Εγώ πέρασα μια μέρα εκεί και δεν το μετάνιωσα που πήγα. Μπορείς να κανεις μια βόλτα στο κέντρο γύρω από τον σιδηροδρομικό σταθμό και να περπατήσεις μέχρι το στάδιο τους,αν έχεις περιέργεια να το δεις.
Ευχαριστώ πολύ Αλίκη, μάλλον θα την κάνουμε κι εμείς τη βόλτα μας.
Απάντηση κάποιος για το Άουσβιτς;;;
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Αξίζει κατά τη γνώμη σας το εξάωρο study tour στο Άουσβιτς, ή να προτιμήσω το κλασικό με τις 3,5 ώρες; Κάποιοι διάβασα ότι προτείνουν το δωρεάν τουρ, έχοντας αγοράσει ένα βιβλίο στα ελληνικά στην είσοδο (ποιο από τα τρία που έχει το bookstore; ). Αυτό που φοβάμαι σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα γυρνάω σαν χαζός χωρίς να μου μείνει τίποτα στο τέλος... Τι νομίζετε όσοι έχετε επισκεφθεί το μέρος;
Και μια δεύτερη ερώτηση: Αξίζει μια απογευματινή επίσκεψη στο Κατοβίτσε από το Οσβιέτσιμ (Oswiecim), και μετά από εκεί επιστροφή στην Κρακοβία; Έχει τίποτα να δεις, ή αξίζει έστω για καφέ ή φαΐ μετά την κουραστική μέρα;
τα βιβλία που αγοράζεις είναι δύο και στοιχίζουν δέκα ευρώ και τα δύο μαζί. Σ αυτά θα δεις χάρτες και περιγραφή του κάθε τι που βλέπεις. Είναι σαν να έχεις ξεναγό.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Προχθες γύρισα από πολωνια, οκτώ μέρες κατσαμε. Ο,τι θες μπορώ να βοηθήσω. Όλα τα κάναμε μεμονωμένα. Πήγαμε στο στρατόπεδο με αυτοκίνητο που είχαμε νοικιάσει, αλλά κ με λεωφορείο δεν είναι δύσκολο. Υπάρχει shuttle bus για την μεταφορά μεταξύ των δύο στρατοπέδων. Εμείς είχαμε κλείσει ατομικά εισιτήρια, δεν συμπαθούμε τα γκρουπ. Μπαίνοντας στο χώρο αμέσως αριστερά υπάρχει ένα ξύλινο σπιτάκι που πουλά οδηγούς, νερό, κλπ. Αγορασαμε έναν οδηγό , ήταν υπέρ αρκετός. Προσοχή, δεν δέχονται κάρτα να πληρώσεις! Νομίζω πληρωσαμε 7€, δεν είχαμε ζλότι στα χέρια μας ακόμα. Υπάρχουν βελάκια στη διαδρομή κ επεξηγηματικες πινακίδες. Δεν χάνεσαι, δεν είναι κάτι δύσκολο να δεις μόνος σου. Χρειάστηκε 1:40 λεπτά για να δούμε ο,τι θέλαμε. Έπειτα , πήγαμε στο μπιρκεναου, όπου δεν υπάρχει εισοδος, ούτε καν εμφανής τουλάχιστον φύλαξη. Το βιβλίο που είχαμε πάρει στο 1ο στρατόπεδο κάλυπτε κ εκείνο στο 2ο μέρος του.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας... Από τη στιγμή που το τουρ των 3,5 ωρών δεν το έχει σε ώρα που με βολεύει, ενώ οι 6 ώρες στο study tour με ξενάγηση στα αγγλικά είναι μάλλον υπερβολικές, να προτιμήσω να πάω μόνος μου με το free tour και τον οδηγό στο χέρι...
 

Stav.ch

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σας παιδιά! Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με την αγορά εισιτηριών για Αουσβιτς και Μπιρκεναου.. Γίνεται να παω την μέρα της επίσκεψης μου να τα αγοράσω επιτόπου? Σκεφτόμουν να πάω χωρίς ξεναγό και απλά να αγοράσω εναν οδηγό.. 'Ομως εχω μπερδευτεί λιγο στο επισημο σαιτ του Αουσβιτς σχετικα με το που μπορω να κανω κρατηση για εισιτηριο και ελεγα να τα αγορασω απο εκει. Υπαρχει περιπτωση να μην βρω ? Θα παω Αουσβιτς την αλλη Δευτερα 09/04.. Αν μπορει καποιος να βοηθησει ,του ειμαι ευγνωμων!
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Πήγα σήμερα με ξεναγό . Πολωνέζα μίλαγε πολύ γρήγορα κ αρκετά κουραστικά . Οτι έλεγε τα ειχα διαβασει ηδη.δεν αξιζει για μενα με ξεναγο .αν διάλεγα ξανά θα πήγαινα μόνος μου με το βιβλίο , χωρίς άγχος κ βιασύνες .

Ερώτηση στα αλατορυχεια ζητάνε 10ζλ για φωτογραφίες . Αξίζει ? Να τα δώσω η σαν Έλληνας να βγάζω χύμα ? Πώς ξεχωρίζουν αυτοί που πλήρωσαν ?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Σαν Έλληναράς βέβαια. Εμείς βγάζαμε και δεν έπαιζε και άγχος. Αν και είναι γεγονός ότι λόγω χαμηλού φωτισμού, θα πρέπει να είναι καλούτσικη η φωτογραφική σας για να έχετε υλικό της προκοπής.
 

agka8l

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Σαν Έλληναράς βέβαια. Εμείς βγάζαμε και δεν έπαιζε και άγχος. Αν και είναι γεγονός ότι λόγω χαμηλού φωτισμού, θα πρέπει να είναι καλούτσικη η φωτογραφική σας για να έχετε υλικό της προκοπής.
Με το κινητό είμαι και μια action cam

Σε ευχαριστώ πολύ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που φοβάμαι σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα γυρνάω σαν χαζός χωρίς να μου μείνει τίποτα στο τέλος... Τι νομίζετε όσοι έχετε επισκεφθεί το μέρος;
Η γνώμη μου αν το επιτρέπει ο καιρός και αν έχει φως να επισκεφτείς τα στρατόπεδα απόγευμα που έχει λιγότερη κίνηση και ακόμα λιγότερα γκρουπ, χωρίς ξεναγό. Να περιπλανηθείς μεταξύ των διαφόρων κτιρίων μόνος σου χωρίς φασαρία και φωνές, να σταματάς εκεί που θες, να αποτίσεις φόρο τιμής στα άτομα που πέθαναν στο χώρο αυτό.

Πώς ξεχωρίζουν αυτοί που πλήρωσαν ?
Aν θυμάμαι καλά σου κολλάνε ένα αυτοκολλητάκι στο μπροστινό μέρος της μηχανής. Εγώ που επέλεξα να μπω με 'πολωνόγλωσσο' γκρουπ δεν είδα κανέναν να έχει αυτοκολλητάκι και γενικά όλοι τράβαγαν φωτογραφίες στα γρήγορα-κρυφά. Ίσως οι ξεναγοί στα ξενογλώσσα γκρουπ που απευθύνονται σε ξένους τουρίστες να είναι πιο σχολαστικοί.
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Δεν απευθύνονται, άλλα 2 ευρώ είναι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom