Γερμανία Πάω Βερολίνο.Τι μου προτείνετε?

np91

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις , εχω αλλη μια ερωτηση αν με το ημερησιο εισιτηριο 3 ζωνων μπορω να μετακινηθω και μεσα στο Ποτσδαμ αν χρειαστω εκτος απο το να φθασω εκει με την γραμμη S
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις , εχω αλλη μια ερωτηση αν με το ημερησιο εισιτηριο 3 ζωνων μπορω να μετακινηθω και μεσα στο Ποτσδαμ αν χρειαστω εκτος απο το να φθασω εκει με την γραμμη S
Με το ημερήσιο εισιτήριο για τις ζώνες ABC πηγαίνεις στο Potsdam και κάνεις και τις μετακινήσεις με τα λεωφορεία στην περιοχή.[/QUOTE]
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Θέλω να επισκεφτώ τα μουσεία της Περγάμου και το Neues, εχω βρει 2 σελίδες για να κλείσω εισιτήρια. Η "επίσημη" https://shop.smb.museum/#/tickets/list?date=2018-04-07&museum_id=76&ticketSelection=[object Object] που δεν γράφει κατι για αποφυγή ουράς και μέσω του www.musement.com οπου εχει το ιδιο εισιτήριο στην ίδια τιμή https://www.musement.com/uk/berlin/museum-island-berlin-ticket-for-five-museums-10648/ οπου ενώ στην αρχή γράφει να το αγοράσουμε γιατι εχεις Skip-the-line entrance για όλα τα μουσεία του νησιού πιο κάτω στην σελίδα γραφει οτι περιλαμβάνει Skip-the-line entrance μονο για τα 3 απο τα 5 και μάλιστα τα 2 που δεν περιλαμβάνονται ειναι αυτά που με ενδιαφέρουν.
Ξέρει κανείς τι ισχύει;

υγ: σε ερώτηση μου στο ιδιο το musement.com μου απαντησαν οτι το skip the line ισχύει και για τα 5 αλλά επειδή αυτοι θελουν να πουλησουν και φοβαμαι μηπως αλλα μου ειπαν κι αλλα θα συναντήσω ειπα να ρωτήσω κι εδω.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Θέλω να επισκεφτώ τα μουσεία της Περγάμου και το Neues, εχω βρει 2 σελίδες για να κλείσω εισιτήρια. Η "επίσημη" https://shop.smb.museum/#/tickets/list?date=2018-04-07&museum_id=76&ticketSelection=[object Object] που δεν γράφει κατι για αποφυγή ουράς και μέσω του www.musement.com οπου εχει το ιδιο εισιτήριο στην ίδια τιμή https://www.musement.com/uk/berlin/museum-island-berlin-ticket-for-five-museums-10648/ οπου ενώ στην αρχή γράφει να το αγοράσουμε γιατι εχεις Skip-the-line entrance για όλα τα μουσεία του νησιού πιο κάτω στην σελίδα γραφει οτι περιλαμβάνει Skip-the-line entrance μονο για τα 3 απο τα 5 και μάλιστα τα 2 που δεν περιλαμβάνονται ειναι αυτά που με ενδιαφέρουν.
Ξέρει κανείς τι ισχύει;

υγ: σε ερώτηση μου στο ιδιο το musement.com μου απαντησαν οτι το skip the line ισχύει και για τα 5 αλλά επειδή αυτοι θελουν να πουλησουν και φοβαμαι μηπως αλλα μου ειπαν κι αλλα θα συναντήσω ειπα να ρωτήσω κι εδω.
Εγώ είχα κλείσει εισιτήριο για το μουσείο της Περγάμου από το πρώτο site που παραθέτεις, το επίσημο. Μπορεί να μην το αναφέρει αλλά ουσιαστικά αποφεύγεις όντως την ουρά. Πριν μπεις στο μουσείο έχει ξεχωριστή είσοδο για όσους θέλουν να βγάλουν επιτόπου εισιτήρια και για όσους τα έχουν προαγοράσει ηλεκτρονικά. Οπότε εσύ πηγαίνεις απευθείας εκεί και δεν περιμένεις μαζί με τους υπόλοιπους.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καταρχάς να σ ευχαριστήσω για τον κόπο σου να μου απαντήσεις, έπεσε το μάτι μου και σε ένα άλλο ποστ για το θέμα όπου αναφέρεται στο επίσημο σάιτ και γράφει ότι μαζί με το εισιτήριο των 18€ να βαλω στο καλάθι κι ένα άλλο, μηδενικής αξίας, όπου περιλαμβάνει συγκεκριμένη ώρα επίσκεψης στο μουσείο της Περγαμου, οποτε μάλλον αυτό θα κάνω
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Η διαδικασία είναι ακριβώς αυτή που ανέφερες! Κι εγώ με τον ίδιο τρόπο τα είχα κλείσει!
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και καλά να περάσεις! :)
 

Nikos Alej

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κόστα Ρίκα
Καλησπέρα σας,
Τη Δευτέρα το μεσημεράκι φτάνω με την κοπέλα μου στο Βερολίνο. Θα καθίσουμε για 2 βράδια, αναχωρούμε την Τετάρτη στις 8. Το ξενοδοχείο μας είναι στο σημείο ελέγχου Τσάρλι.
Στο μυαλό μου έχω τα εξής:
Την πρώτη μέρα, μεσημέρι, να νοικιάσουμε ποδήλατα και να πάμε στην πλατεία Postdamer, στην πύλη του Βραδεμβούργου και μια βόλτα στο πάρκο Tiergarden και αναλόγως αν μπορούμε στο Ράιχσταγκ και στον Καθεδρικό. Είναι εφικτό θεωρείται; Γνωρίζετε αν είναι εύκολη η μετακίνηση με ποδήλατο;
Την δεύτερη μέρα, σκεφτόμαστε να ξεκινήσουμε από το νησί των μουσείων(μουσείο Περγάμου) κι ύστερα Alexanderplatzt, βόλτες κλπ. Αργότερα στο Topography of terror και στο εβραικό μουσείο.
Την τελευταία μέρα πριν φύγουμε, σίγουρα East Side Gallery.
Το μόνο μου άγχος είναι μην μπερδευτούμε με την συγκοινωνία. Ίσως δεν είναι τόσο δαιδαλώδης όσο μου φαίνεται.
Θα ήθελα την γνώμη σας! :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Θα σου έλεγα να κάνεις ένα Free Walking Tour για να συνδυάσεις αυτά που θα βλέπεις με κάποιες πληροφορίες. Νομίζω απ'όσα έχω κάνει πως στο Βερολίνο ήταν από τα καλύτερα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Καταρχάς να σ ευχαριστήσω για τον κόπο σου να μου απαντήσεις, έπεσε το μάτι μου και σε ένα άλλο ποστ για το θέμα όπου αναφέρεται στο επίσημο σάιτ και γράφει ότι μαζί με το εισιτήριο των 18€ να βαλω στο καλάθι κι ένα άλλο, μηδενικής αξίας, όπου περιλαμβάνει συγκεκριμένη ώρα επίσκεψης στο μουσείο της Περγαμου, οποτε μάλλον αυτό θα κάνω
Να αγοράσεις εισιτήριο απο το επίσημο site των μουσειων του Βερολίνου. Πρώτα τσέκαρε ποια μερα μπορείς να βρεις γρήγορη πρόσβαση στο Μουσείο της Περγάμου σε συγκεκριμενη ώρα και μετα αγόρασε το ημερήσιο εισιτήριο για το Νησι των Μουσείων για εκεινη την ημέρα.
Σε προηγουμενο post μου αναφέρω τα βήματα. Εαν ξέρεις Γερμανικά δε θα ειναι δύσκολο να το αγοράσεις.
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
@Nikos Alej Ραιχσταγκ πρέπει να κλείσεις απο πριν συγκεκριμένη ωρα που θα πας, κι εκεί θα φας καμιά ώρα περίπου. Με ποδήλατο είναι πολύ εύκολη η μετακίνηση όλο το κέντρο έχει ποδηλατόδρομο και κυκλοφορούν αρκετά ποδήλατα.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Να αγοράσεις εισιτήριο απο το επίσημο site των μουσειων του Βερολίνου. Πρώτα τσέκαρε ποια μερα μπορείς να βρεις γρήγορη πρόσβαση στο Μουσείο της Περγάμου σε συγκεκριμενη ώρα και μετα αγόρασε το ημερήσιο εισιτήριο για το Νησι των Μουσείων για εκεινη την ημέρα.
Σε προηγουμενο post μου αναφέρω τα βήματα. Εαν ξέρεις Γερμανικά δε θα ειναι δύσκολο να το αγοράσεις.
Ετσι το έκανα ;) (Απαραδεκτο να βαζεις στο σαιτ αγγλική γλώσσα και όταν πας να κλείσεις τα εισιτήρια να ειναι όλα στα Γερμανικά)
Πόση ώρα χρειζεται να δεις αυτά τα 2 μουσεία, για της Περγάμου διαβασα οτι χρειαζεσαι κανά 2ωρο, για το Νeues;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ετσι το έκανα ;) (Απαραδεκτο να βαζεις στο σαιτ αγγλική γλώσσα και όταν πας να κλείσεις τα εισιτήρια να ειναι όλα στα Γερμανικά)
Πόση ώρα χρειζεται να δεις αυτά τα 2 μουσεία, για της Περγάμου διαβασα οτι χρειαζεσαι κανά 2ωρο, για το Νeues;
Άσε πίκρα αυτό το site μόνο στα Γερμανικά!!
Το μουσείο της Περγάμου το βλέπεις όλο σε 2 ώρες και η ξενάγηση με το auto guide είναι απολαυστική!!!
Το Νέο Μουσείο (Neues Museum) περιλαμβάνει το Αιγυπτιακό μουσείο, μια μεγάλη συλλογή παπύρων και την περίφημη προτομή της Νεφερτίτης. Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον εάν σας αρέσουν τα αιγυπτιακά εκθέματα και εντυπωσιάζει με την αρχιτεκτονική του μετά την ανακαίνισή του!
Επίσης, περιλαμβάνει το «Μουσείο Προϊστορίας και νεότερης ιστορίας» (1ος όροφος) που διαθέτει συλλογές με όπλα και αντικείμενα διαφόρων περιόδων, από την προϊστορική εποχή μέχρι τον μεσαίωνα. Στα highlights του μουσείου περιλαμβάνονται και κάποια ιδιαίτερα μπρούτζινα κωνικά καπέλα.
Με κάποιες επιλογές, σε λιγότερο από 2 ώρες βλέπεις τα πιο σημαντικά εκθέματα του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom