Ταξίδι του μέλιτος !

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μπανγκόκ, συν ένα από τα ανατολικά νησιά - προτείνω Κο Πανγκαν και εγώ, νομίζω θα σας καλύψει. Όμως 2000 για Ταϊλάνδη βγαίνει οριακά για 14 μέρες, γιατί θα έχετε και εσωτερικές μετακινήσεις και πρέπει να συμπεριλάβετε και το κόστος για εκδρομές, αν κάνετε. Πρέπει να το ψάξετε λίγο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Να συμπληρώσω ότι μας παίρνει να κοιτάμε για μέχρι 14 μέρες.
Επειδη το budget σας ειναι περιορισμενο, ουσιαστικα το κοστος των αεροπορικων που βρισκετε για τις ημερομηνιες που ενδιαφερεστε, θα καθορισουν αν το ταξιδι σας θα ειναι εντος ή εκτος ευρωπης.
Στη θεση σας (απ οτι βλεπω εχετε κανει αρκετα ταξιδια στην ευρωπη) θα αναζητουσα κατι εντελως διαφορετικο!
Δεν θα επελεγα ευρωπη (εξαιρουνται highlands-Σκτωτια & Ισλανδια που ειναι ταξιδια ζωης αλλα εκτος του budget σας).
Θα κοιταγα προς Ασια και απο εκει κ περα με βαση τον καιρο (γιατι σε αρκετες περιοχες παιζουν μουσωνες) και τις τιμες των αεροπορικων θα επελεγα το μερος.
Το μπαλι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Συνδιαζει φυση, πολιτισμο, κουλτουρα, φοβερη κουζινα και θαλασσα! Φοβερα τοπια! Αλλά τα 2000€ ειναι οριακα. Αν βρεις αεροπορικα το πολυ μεχρι 700-750 το ατομο κατι γινεται...
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Επειδη το budget σας ειναι περιορισμενο, ουσιαστικα το κοστος των αεροπορικων που βρισκετε για τις ημερομηνιες που ενδιαφερεστε, θα καθορισουν αν το ταξιδι σας θα ειναι εντος ή εκτος ευρωπης.
Στη θεση σας (απ οτι βλεπω εχετε κανει αρκετα ταξιδια στην ευρωπη) θα αναζητουσα κατι εντελως διαφορετικο!
Δεν θα επελεγα ευρωπη (εξαιρουνται highlands-Σκτωτια & Ισλανδια που ειναι ταξιδια ζωης αλλα εκτος του budget σας).
Θα κοιταγα προς Ασια και απο εκει κ περα με βαση τον καιρο (γιατι σε αρκετες περιοχες παιζουν μουσωνες) και τις τιμες των αεροπορικων θα επελεγα το μερος.
Το μπαλι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Συνδιαζει φυση, πολιτισμο, κουλτουρα, φοβερη κουζινα και θαλασσα! Φοβερα τοπια! Αλλά τα 2000€ ειναι οριακα. Αν βρεις αεροπορικα το πολυ μεχρι 700-750 το ατομο κατι γινεται...
Νομίζω κατάλαβες ακριβώς αυτό που σκέφτομαι.. 2000 ε υπολογίζω τα πάγια μας έξοδα δλδ αεροπορικά και διαμονή.. τα υπόλοιπα πάντα τα φέρνω βόλτα.. δλδ το τι θα ξοδέψουμε εκεί.. εδώ στο Παρίσι 14 μέρες πέρα από τα πάγια έξοδα και αν εξαιρέσουμε τις εισόδους σε μνημεία που δεν είχα γιατί ήμουν κάτω των 26 τα έξοδα ήταν 300 ευρώ.. σούπερ μάρκετ σαλαμακι κασερακι σνακς και νερά και εστιατόριο 3 4 φορές ίσα ίσα να δοκιμάσεις την κουζίνα της κάθε χώρας.. οπότε 2000 ε εννοώ αεροπορικά και ξενοδοχείο για 2 άτομα..
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Πορτογαλια και σε 14 μερες γυριζετε ολη τη χωρα η/και βαζετε και βορεια Ισπανια στο πλανο. Νομιζω οτι θα κοστισει πολυ λιγοτερο.
Εναλλακτικα Γαλλια με μεγαλυτερο κόστος, αλλά βάζετε πολύ περισσότερα από την Αλσατία σε ενα road trip 14 ημερών.
Για πορτογαλια δεν πήγε καν το μυαλό μου και ακούγεται ενδιαφέρον για Αλσατία λέγαμε να πετάξουμε βασιλεία αν λέγεται έτσι στην Ελβετία και από εκεί να πάμε κολμαρ και Αλσατία και αν προλάβουμε Παρίσι που δεν το έχει δει ο άντρας μου αλλά έχω πάει εγώ. Απλά σκέφτομαι πως Ευρώπη μπορείς να πας ανά πάσα ώρα για 4 5 μέρες σε ένα προορισμό ενώ Ασία δεν θα έχουμε ξανά την ευκαιρία να κάνουμε ένα τόσο μακρινό ταξίδι με τουλάχιστον 10 μέρες άδεια που να βολεύουν και τους δύο μας
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Νομίζω κατάλαβες ακριβώς αυτό που σκέφτομαι.. 2000 ε υπολογίζω τα πάγια μας έξοδα δλδ αεροπορικά και διαμονή.. τα υπόλοιπα πάντα τα φέρνω βόλτα.. δλδ το τι θα ξοδέψουμε εκεί.. εδώ στο Παρίσι 14 μέρες πέρα από τα πάγια έξοδα και αν εξαιρέσουμε τις εισόδους σε μνημεία που δεν είχα γιατί ήμουν κάτω των 26 τα έξοδα ήταν 300 ευρώ.. σούπερ μάρκετ σαλαμακι κασερακι σνακς και νερά και εστιατόριο 3 4 φορές ίσα ίσα να δοκιμάσεις την κουζίνα της κάθε χώρας.. οπότε 2000 ε εννοώ αεροπορικά και ξενοδοχείο για 2 άτομα..
Ναι καταλαβα! Και συμφωνω μαζι σου οτι ευρωπη μπορεις ευκολα οποτε θες. Γι αυτο προσπαθησε για ασια. Στο μπαλι μπορεις να βρεις πολυ φθηνη διαμονη. Το θεμα ειναι τα αεροπορικα. Επισης πρεπει να υπολογισεις 40$ τη μερα για τον οδηγο σας που θα σας γυριζει στο νησι. Αλλιως δεν αξιζει...
 
Last edited:
Μηνύματα
81
Likes
16
Οπότε μια ιδέα είναι το Μπαλί και συνδυάζουμε και κάτι ακόμη εκεί τριγύρω. Για Μπαλί μπορούμε πιστεύετε να το βγάλουμε το ταξίδι μόνοι μας χωρίς ταξιδιωτικό; δεν έχουμε πάει πουθενά με ταξιδιωτικό και νομίζω το προτιμώ. Απλά πέρα από Μπαλί δεν έχω άλλη πρόταση..
 

nasoula

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σε όλους! εδώ και αρκετές ημέρες ψάχνω ψάχνω έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι! αρχές Σεπτέμβρη παντρεύομαι και γώ και ψάχνω για το ταξίδι του μέλιτος αμέσως μετά τον γάμο! έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες από σας, παρόλα αυτά δεν έχω καταλήξει. Θα έχουμε στη διάθεση μας 8 μέρες και το budget μας κάπου στα 5000 ευρώ και ψάχνω ένα εξωτικό μέρος για χαλάρωση αλλά να έχει και δυο τρία πραγματάκια να δούμε. Λέγαμε για Ταϋλάνδη όμως απ' ότι κατάλαβα έχει βροχές εκείνη την περίοδο και δεν έχω χειρότερο από τη βροχή. Θα θελα την γνώμη σας μπας και καταφέρω να ξεσκολίσω!!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
καλησπέρα σε όλους! εδώ και αρκετές ημέρες ψάχνω ψάχνω έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι! αρχές Σεπτέμβρη παντρεύομαι και γώ και ψάχνω για το ταξίδι του μέλιτος αμέσως μετά τον γάμο! έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες από σας, παρόλα αυτά δεν έχω καταλήξει. Θα έχουμε στη διάθεση μας 8 μέρες και το budget μας κάπου στα 5000 ευρώ και ψάχνω ένα εξωτικό μέρος για χαλάρωση αλλά να έχει και δυο τρία πραγματάκια να δούμε. Λέγαμε για Ταϋλάνδη όμως απ' ότι κατάλαβα έχει βροχές εκείνη την περίοδο και δεν έχω χειρότερο από τη βροχή. Θα θελα την γνώμη σας μπας και καταφέρω να ξεσκολίσω!!
Με 5000 € έχεις πολλές επιλογές. Έχει αρκετό καιρό που ρωτάω προσφορές από ταξιδιωτικά και με 5000 buget θα σας προτείνουν πολλά. Εγώ έχω ενθουσιαστεί με Μπαλί ή με Μπανγκόκ-Σαμουι-πουκετ κλπ . Δεν είναι τόσο το κόστος των αεροπορικών και της διαμονής όσο το ότι έχει πολλά να κάνεις και όλα αυτά στα δύο άτομα έχουν κάποιο κόστος. Δηλαδή έχει σαφάρι με ελεφαντες καταδύσεις εκδρομές σε χωριά δελφίνια πάρκο με μαϊμούδες (τώρα σου τα λέω πολύ γενικά δες ξεχωριστά τον κάθε προορισμό) . Αν είσαι από Αθήνα βγαίνει πολύ πιο οικονομικά το όλο πακέτο γιατί έχει πτήσεις δλδ ξεκινάνε από 600-700 € το άτομο ενώ από Θεσσαλονίκη που κοιτάμε εμείς ξεκινάνε από 1200.
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Παιδιά υπάρχει κάποιος που να έχει πάει Μπαλί ή Ταϊλάνδη με ταξιδιωτικό από Θεσσαλονίκη να μου το προτείνει; έχω πάει σε 4 και η τιμές και στις 2 περιπτώσεις ξεκινάνε πάνω κάτω από τα 1200 ανά άτομο φυσικά για 7 βράδυα. Απλά με μια έρευνα που έκανα στο ίντερνετ βρήκα για αυτούς τους προορισμούς από 700 με 800 ε άλλα όλα ήταν ταξιδιωτικά στην Αθήνα. Νομίζω 800 € διαφορά για το ζευγάρι είναι μια τεράστια διαφορά.. Δηλαδή τι διαφορά, το λες και μισθό στις καλές εποχές.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
καλησπέρα σε όλους! εδώ και αρκετές ημέρες ψάχνω ψάχνω έχει γίνει το κεφάλι μου καζάνι! αρχές Σεπτέμβρη παντρεύομαι και γώ και ψάχνω για το ταξίδι του μέλιτος αμέσως μετά τον γάμο! έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες από σας, παρόλα αυτά δεν έχω καταλήξει. Θα έχουμε στη διάθεση μας 8 μέρες και το budget μας κάπου στα 5000 ευρώ και ψάχνω ένα εξωτικό μέρος για χαλάρωση αλλά να έχει και δυο τρία πραγματάκια να δούμε. Λέγαμε για Ταϋλάνδη όμως απ' ότι κατάλαβα έχει βροχές εκείνη την περίοδο και δεν έχω χειρότερο από τη βροχή. Θα θελα την γνώμη σας μπας και καταφέρω να ξεσκολίσω!!
Σας προτείνω Ζανιβαρη, και παραλιες και δραστηριοτητες εχει και καποια πραγματα να δεις!
 

sofia777

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας παιδιά,θέλω να μου προτείνετε ταξιδάκι γαμήλιο αλλά ΟΧΙ εξωτικό προορισμό, ΟΧΙ σε μέρη χωρίς τουρισμό. θέλουμε μουσεία,αξιοθέατα κλπ....αν έχει και θάλασσα δε θα παραλείψω να βουτήξω βέβαια...ακόμα καλύτερα...μέσα ιουλίου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom