ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Μαιάμι καλοκαίρι (το ταξίδι ζωής που λατρέψαμε)!

thodoras

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Στο Richmond εχω μεινει. Δεν ειναι στην ocean drive, αλλα μικρή σημασία εχει..η δραση ειναι λιγο πιο νοτια.
Γνωμη μου να πατε sawgrass mills. Πολυ ανωτερο του woodburys κ απειρως πιο ανετη η προσβαση.
Πέρα από το Richmond έχεις να προτείνεις κάτι άλλο εκεί κοντά στα 700-800€ το πενταήμερο;
βασικά κοίταγα για πισίνα και δίπλα στην παραλία. πιο νότια στην Ocean έχει μερικά πολύ ομορφα boutique hotel αλλά δεν έχουν πισίνα. πχ breakwater south beach.

αψογο το προγραμμα σου το βρισκω και αξιοζηλευτο! προσωπικα θα περιμενω να διαβασω την ιστορια σου...βλεπω γενικα απ την οργανωση σου πως ψαχτηκες πολυ..! και χωρεσες και πολλά εξτραδακια....μπραβο...!
ναι για να κάνω τα ίδια με ταξιδιωτικό θα ήθελα αρκετά παραπάνω.
είχα βρει και φτηνά εισητήρια για New orlean ( 60€) αεροπορικός και έλεγα να πεταχτούμε μια νύχτα εκεί αλλά φοβάται η δεσποινίς μου :p
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
4 γεμάτες μέρες για να δούμε Interpid, Statue of liberty , Ellis Island , Metropolitan , Natural History , Empire State , Top of the rock , central park , γέφυρα Μπρούκλιν
Φίλε από ότι φαίνεται ξέρεις πολύ καλά τι θέλεις.
Εγώ έχω να προτείνω αν θέλεις να πας high line ειναι κοντά στο intrepid και για τα 2 μεγάλα μουσεία να δεις τι έχουν στις επίσημες ιστοσελίδες να κατεβάσεις τους χάρτες και να σημειώσεις τι ακριβώς θέλεις να δεις έτσι ώστε να μην χάσεις χρονο. Υπολογιζε κανα 4 - 5 ωρες.
Μην ξεχνάς ότι κάθε μέρα θα έχεις και nj --> manhatan που θα σου τρώει χρόνο

Για μπεργκερ έχω να προτεινω:
SPOTTED PIG
5 napkins
Shake shack
Burger joint

Αφού θα έχεις άπειρο 4g θ πρότεινα να μπεις maps να σημαδέψει ως αγαπημένα όλα τα σημεία ενδιαφεροντος και κυρίως του φαγητού έτσι ώστε οπότε πείνας να βλέπεις τις επιλογές σου μην τρως όπου να ναι.

Αν τελικά σε επησα και πας high lone να φας αστακο τεράστιο μέσα στην chelsea market

Για νιαγαρα έχω να προτείνω οπωσδήποτε επίσκεψη στην marineland έχει show με όρκες και φάλαινες beluga.

Για φαγητό αν έχεις απορίες στείλε μου μήνυμα το έχω ψάξει πολύ το θέμα.
 

thodoras

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
να πας high line ειναι κοντά στο intrepid

Μην ξεχνάς ότι κάθε μέρα θα έχεις και nj --> manhatan που θα σου τρώει χρόνο

Για μπεργκερ έχω να προτεινω:
SPOTTED PIG
5 napkins
Shake shack
Burger joint

Αφού θα έχεις άπειρο 4g θ πρότεινα να μπεις maps να σημαδέψει ως αγαπημένα όλα τα σημεία ενδιαφεροντος και κυρίως του φαγητού έτσι ώστε οπότε πείνας να βλέπεις τις επιλογές σου μην τρως όπου να ναι.

Αν τελικά σε επησα και πας high lone να φας αστακο τεράστιο μέσα στην chelsea market

Για νιαγαρα έχω να προτείνω οπωσδήποτε επίσκεψη στην marineland έχει show με όρκες και φάλαινες beluga.
Καλησπέρα!
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! είχα φτιάξει από καιρό λίστες με εστιατόρια , γλυκατζίδικα , terrace bar στο google maps για να είναι εύκαιρα τα αστεράκια γύρω γύρω.

ωραίο πολύ το High line. Μπήκε στο to do. Γενικά είμαστε περισσότερο του περπατήματος , να μυρίσουμε και να δούμε ν. υόρκυ. Θα προτιμήσω να κάνω μια ποδηλατάδα στο central park παρά να πάω για ψώνια πχ.

Μόνο μια μέρα θα μείνουμε nj. τις υπόλοιπες 5 μέρες/4 νύχτες θα είμαστε στο κέντρο στο Pod 31.
αν και ΜΙΚΡΑ δωμάτια μου άρεσε πολύ το concept του καθώς και το υπέροχο roof terrace.

Τα μπεργκεράδικα θα τιμηθούν όλα!!!

τέλος σχετικά με το Marineland αποφεύγω να πηγαίνω σε τέτοια μέρη που εκμεταλλεύονται τα ζώα (τσίρκα , κλπ)....θα μου πεις ρε ΜΕΓΑΛΕ τα μπέργκερ τα κατεβάζεις 2-2 και λυπάσαι την Όρκα;
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα!
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! είχα φτιάξει από καιρό λίστες με εστιατόρια , γλυκατζίδικα , terrace bar στο google maps για να είναι εύκαιρα τα αστεράκια γύρω γύρω.
Για πες κανένα terrace bar...
 

AndreasTheo7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Τζένη ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και τον κόπο που έκανες να τα γράψεις όλα αυτά. με το καλό θα γράψω και τα δικά μου.

Φεύγουμε στις 19 Οκτωβρίου για Νεα Υόρκη-Μαϊάμι μέχρι τις 2 Νοεμβρίου για το γαμήλιο ταξίδι.
αν και έλεγα να περιμένω μετά τον γάμο για να κλείσω τα εισητήρια (3 Σεπτεμβρίου) , οι πολύ καλές τιμές της emirates με ανάγκασαν να κλείσω τα εισιτήρια τον Αύγουστο.. οπότε λίγο συνοπτικά το πρόγραμμα που έφτιαξα.

-Πέμπτη 17:30 αναχώρηση απευθείας για νεα υόρκυ , άφιξη στις 22:30 στο newark.
-Παραμονή στο αεροδρόμιο μέχρι τις 06:00 το πρωί για πτήση για Miami. (ίσως αφήσουμε τις βαλίτσες σε κάποιο deposit και πεταχτούμε manhattam με uber)
-άφιξη 10:00 στο Miami και μετάβαση στο Richmond hotel στο south beach πάνω στην ocean drive.

Στο miami (ΠΣΚ , δευτέρα , τρίτη )θα πάμε εννοείτε για μπάνιο , little havana , sawgrass , coconut grove , μονοήμερη εκδρομή Μπαχάμες στο Bimini καθώς και σε συναυλία του Weeknd στο Miami Arena. Αναλόγως τον καιρό και την κατάσταση της πόλης από τους τυφώνες ίσως πάμε Orlando ή Everglades.

Τετάρτη πετάμε πρωί πίσω για new york και θα μείνουμε σε συγγενή που μένει nj και οπότε εκείνη την μέρα θα πεταχτούμε σε εμπορικό κέντρο κοντά ή στο woodbury commons ή willobrooks.

Πέμπτη ξεκινάμε με φιλικό ζευγάρι που έτυχαν οι μέρες μας μαζί για roadtrip niagara( διανυκτέρευση) , washigton (διανυκτέρευση) , επιστροφή new york μέσω ατλάντικ σιτι.

Ξενοδοχείο έκλεισα city rooms NYC δίπλα από την timesquare στα 140€ την νύχτα
Και μετά μένουν 4 γεμάτες μέρες για να δούμε Interpid, Statue of liberty , Ellis Island , Metropolitan , Natural History , Empire State , Top of the rock , central park , γέφυρα Μπρούκλιν καθώς και αγώνα Nba Brooklyn nets vs Phoenix Sun.
Είναι λίγες μέρες για νέα Υόρκη παρόλα αυτά θέλουμε κυρίως να την περπατήσουμε , να την μυρίσουμε και να φάμε Burgers.
Τετάρτη 23:55 παίρνουμε το βαπόρι της επιστροφής.

Κάρτα για κινητό αγόρασα από το ebay.
με 30$ έχω απεριοριστά κινητά , σταθερά και 4gb lte internet.
Citypass πήρα για τα αξιοθέατα που θέλω να δω.

Για όλα τα παραπάνω το κόστος βγήκε 3000€ για όλα ( αεροπορικά , ξενοδοχεία , αμάξια , συναυλία , Nba εισιτήρια.

Αναλυτικότερα όταν με το καλό γυρίσουμε :)
φιλε ποια κάρτα αγόρασες?
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να διαβάσω την ιστορία για τον λόγο του οτι βρήκα μόλις τώρα τιμές για μέσα Ιουνίου με British στα 450€ για Ν.Υ οπότε είμαι λίγο βιαστικός και θέλω ναμ πείτε αν θα προλάβω να οργανωθώ και να βρώ και σχετικά οικονομικό δωμάτιο. Σκεφτόμουν για 10 ημέρες με την κοπέλα μου. Επίσης σκεφόμουν και το Μαιάμι σαν επιλογή. Επίσης ίδιες τιμές βρήκαι και Σεπτέμβρη με Air Serbia (αξίζει σαν εταιρεία?) Σορρυ αν είναι εκτός θέματος αλλά δεν έβρισκα που άλλου να γράψω. Αν είναι παρακαλώ να μετακινηθεί απ' ους admin στο κατάλληλο topic.
Σας ευχαριστώ!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Προλαβαίνετε να οργανωθείτε σίγουρα, αλλά με αρκετή δουλειά. Οι τιμές των αεροπορικών ειναι οκ. Η διαμονή σε κάθε περίοδο θα είναι αρκετά ακριβή στη Νέα Υόρκη. Τιμές ενδεικτικά μπορείτε να ελέγξετε σε κάποια μηχανή.
 

tziminhio

Member
Μηνύματα
192
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μόλις τελειωσα και την ιστορία. Τρομερή και κατατοπιστικότατη. Σ' ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Επειδή είμαστε low budget ας προτείνει κάποιος αν είναι εύκολο ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο ή δωμάτιο (airbnb) κοντά σε σταθμό, ας μην είναι κ manhatan , δεν μας πειράζει.
Σας ευχαριστώ.

Προλαβαίνετε να οργανωθείτε σίγουρα, αλλά με αρκετή δουλειά. Οι τιμές των αεροπορικών ειναι οκ. Η διαμονή σε κάθε περίοδο θα είναι αρκετά ακριβή στη Νέα Υόρκη. Τιμές ενδεικτικά μπορείτε να ελέγξετε σε κάποια μηχανή.
Ευχαριστώ, έχω ήδη ξεκινήσει ψάξιμο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να διαβάσω την ιστορία για τον λόγο του οτι βρήκα μόλις τώρα τιμές για μέσα Ιουνίου με British στα 450€ για Ν.Υ οπότε είμαι λίγο βιαστικός και θέλω ναμ πείτε αν θα προλάβω να οργανωθώ και να βρώ και σχετικά οικονομικό δωμάτιο. Σκεφτόμουν για 10 ημέρες με την κοπέλα μου. Επίσης σκεφόμουν και το Μαιάμι σαν επιλογή. Επίσης ίδιες τιμές βρήκαι και Σεπτέμβρη με Air Serbia (αξίζει σαν εταιρεία?) Σορρυ αν είναι εκτός θέματος αλλά δεν έβρισκα που άλλου να γράψω. Αν είναι παρακαλώ να μετακινηθεί απ' ους admin στο κατάλληλο topic.
Σας ευχαριστώ!
Μόλις τελειωσα και την ιστορία. Τρομερή και κατατοπιστικότατη. Σ' ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες. Επειδή είμαστε low budget ας προτείνει κάποιος αν είναι εύκολο ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο ή δωμάτιο (airbnb) κοντά σε σταθμό, ας μην είναι κ manhatan , δεν μας πειράζει.
Σας ευχαριστώ.
Υπάρχουν πολλά θέματα για Νέα Υόρκη εδώ: https://www.travelstories.gr/community/forums/Βόρεια-Αμερική.20/
Για ξενοδοχεία, εισιτήρια, τιπς...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μια χαρα η air serbia
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα,
Είμαι νέος στο φόρουμ. Αρχικά να ευχαριστήσω για τις πολύτιμες πληροφορίες που όλοι μοιράζεστε μαζί μας.
Κατά δεύτερον απευθύνομαι στο συγκεκριμένο ποστ, μιας και θα κάνουμε το ίδιο σχεδόν ταξίδι τον Απρίλιο του 2020, για 2 εβδομάδες συνολικά, και θα ήθελα μερικές γνώμες για το Μαιάμι. Πιο συγκεκριμένα σκεφτόμαστε να μείνουμε 3 νύχτες , στο south beach, (ξενοδοχείο δεν έχουμε κλείσει - αν θέλει κάποιος να προτείνει κάτι, πολύ ευχαρίστως). Θεωρείτε είναι καλές 3 νύχτες (4 μέρες) ? Αξίζει να συμπεριλάβω μια μονοήμερη εκδρομή πχ Μπαχάμες ή Key West ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom