Αυστρία Βιέννη - Σάλτζμπουργκ - 'Ινσμπρουκ 6 μέρες οδικώς - βοήθεια

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλημέρα ! Η κόρη μου θέλει να ταξιδέψει οδικώς από Βιέννη προς Σάλτζμπουργκ και γύρω περιοχές.. Σκέφτεται να μείνει 3 βράδια Βιέννη, και τα υπόλοιπα να τα μοιράσει προς Σάλτζμπουργκ , Χάαλσταντ και γύρω περιοχές.. Στη Βιέννη έχει ξαναπάει πριν 2 χρόνια και έμεινε 6 ημέρες.. Υπολογίζει 3 βράδια Βιέννη, 2 Σάλτζμπουργκ και 1 Ίνσμπρουκ και επιστροφή πάλι Βιέννη για την πτήση της (αργά το απόγευμα) προς Αθήνα..
Επειδή το ταξίδι ήταν δώρο έκπληξη από μένα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν
1. εκτός απο το Ίνσμπρουκ, αν θα μπορούσε να διανυκτερεύσει σε κάποιο άλλο μέρος εκεί κοντά για να γυρίσει μετά Βιέννη
2. ποιά είναι τα μέρη (εκτός απο Σάλτζμπουργκ και Χάαλσταντ) που αξίζει να αφιερώσει περισσότερη ώρα η ώρες η και διανυκτέρευση ακόμα.
Αυτοκίνητο θα νοικιάσει εκεί, σύμφωνα με τις πληροφορίες που πήραμε από το φόρουμ.
Το ταξίδι της είναι προγραμματισμένο από Αθήνα για Βιέννη 17/09 πρωινή πτήση με Austrian και επιστροφή 23/09 αργά το απόγευμα.
Ευχαριστώ !
 
Last edited:

skiace

Member
Μηνύματα
82
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο-Σάλτζμπουργκ-Βιένν
1. εκτος απο το Ινσμπρουκ μπορει να μεινει και στο Σαλτσμπθργκ που αναφερεις.
2. 3 μερες ειναι οριακα καλα για να δουν αυτα τα μερη. Δες εδω για μια ματια https://www.salzburg.info/en

ΥΓ. κατι παρομοιο θα κανουμε τον Οκτωβρη (Μοναχο-Σαλτσμπουργκ-Βιεννη) αλλα με τα ΜΜΜ αφου με αυτοκινητο το κοστος εκτοξευοταν.
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
1. εκτος απο το Ινσμπρουκ μπορει να μεινει και στο Σαλτσμπθργκ που αναφερεις.
2. 3 μερες ειναι οριακα καλα για να δουν αυτα τα μερη. Δες εδω για μια ματια https://www.salzburg.info/en

ΥΓ. κατι παρομοιο θα κανουμε τον Οκτωβρη (Μοναχο-Σαλτσμπουργκ-Βιεννη) αλλα με τα ΜΜΜ αφου με αυτοκινητο το κοστος εκτοξευοταν.


Σ ευχαριστώ πολύ, ήδη έχει κάνει κάποιο πλάνο το οποίο βέβαια συνεχώς αλλάζει, όσο παίρνει πληροφορίες και από το φόρουμ φυσικά !
Ναι , δυστυχώς οι μέρες είναι λίγες - 6 βραδιές συνολικά- αλλά νομίζω ότι και περισσότερες να ήταν οι μέρες, πάλι δεν προλαβαίνεις να δεις όλα αυτά τα υπέροχα μέρη, τα χωριά, τις λίμνες, τα κάστρα .. Δεν φτάνει η μια φορά που θα πας, νομίζω ότι πρέπει να πας και δεύτερη μη σου πω και τρίτη..Χρόνος να υπάρχει και όλα γίνονται.
Έχεις δίκιο, με το αυτοκίνητο ανεβαίνει το κόστος, αλλά βλέπεις μέρη που φυσιολογικά με το τρένο η το λεωφορείο δεν μπορείς να δεις.. και έχεις και την άνεση να σταματάς εκεί που θέλεις, για όσο θέλεις.. Πάντως, όλα τα ταξίδια όμορφα είναι, είτε με τρένο, είτε με λεωφορείο είτε με αυτοκίνητο. Εξαρτάται από τον προορισμό, το budget σου, τις ημέρες που έχεις στη διάθεση σου..
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημοσίως, το μέλος του φόρουμ @greco για τη βοήθεια του στο ταξίδι της κόρης μου στην Αυστρία και ειδικά στο Salzburg και Hallstatt και στις γύρω περιοχές καθώς και τους υπόλοιπους που με τις ιστορίες τους και τις πληροφορίες τους, κατάφερε και πραγματοποίησε ένα ταξίδι μόνη της χωρίς εμένα, που από καιρό ονειρευόταν. Γεροί και δυνατοί να είμαστε, να κάνουμε όμορφα ταξίδια, όπου και όπως μπορούμε !:lol::lol:
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημοσίως, το μέλος του φόρουμ @greco για τη βοήθεια του στο ταξίδι της κόρης μου στην Αυστρία και ειδικά στο Salzburg και Hallstatt και στις γύρω περιοχές καθώς και τους υπόλοιπους που με τις ιστορίες τους και τις πληροφορίες τους, κατάφερε και πραγματοποίησε ένα ταξίδι μόνη της χωρίς εμένα, που από καιρό ονειρευόταν. Γεροί και δυνατοί να είμαστε, να κάνουμε όμορφα ταξίδια, όπου και όπως μπορούμε !:lol::lol:
Ευχαριστω πολυ για το ευγενικο σου μηνυμα!
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Καλησπερα σε ολους.Παρομια απορια με το θεμα εχω κι εγω.Πηγα βιεννη πριν λιγο καιρο οικογενειακως και περασαμε πολυ καλα.Και επειδη μου αρεσει η Αυστρια παρα πολυ σα χωρα σκεφτομαι να κανονισω αλλες 7 μερες περιπου στη χωρα.Ελεγα να "ξοδεψω" 2 μερες Ινσμπρουκ,3 Σαλτσμπρουκ(με τη μια απο αυτες να γινει μια μονοημερη σε Μπαντ ισλ και Χαλστατ).Μενουν 2 μερες τις οποιες θελω να παμε ξανα Βιεννη,ετσι τιμης ενεκεν αλλα και επειδη δεν τη χορτασαμε.Υποψιν οτι δε με ενδιαφερουν μουσεια κτλ απλως για να μη χανω χρονο.Απλα για σουλατσο στις πολεις.Η ερωτηση μου:Μοιρασα σωστα τις μερες στα σωστα μερη?Δεν εχω την πολυτελεια να το σκεφθω πολυ πια γιατι δεν εχω κλεισει ακομα αεροπορικα και οι τιμες εχουν ηδη αρχισει να ανεβαινουν προς το θεο :(.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom