Πορτογαλία Roadtrip Πορτογαλία

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Προσωπικά μου άρεσε πολύ η Σίντρα και σαν πόλη και τα παλάτια της. Είχα γράψει και για την Quinta da Regaleira εκτός από το παλάτι Pena, το μακρινό 2012 που τα είχα επισκεφτεί. Θεωρώ πως έχει πολλά αξιοθέατα η Σίντρα και συνειδητά επιλέξαμε Pena και Quinta da Regaleira, γιατί μας είχαν φανεί τα πιο ενδιαφέροντα μελετώντας για την Σίντρα πριν πάμε. Επίσης και το κέντρο της πόλης μου άρεσε πολύ, αξίζει η βόλτα, όπως είχα γράψει και στην ιστορία μου.

https://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%9C%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%B9%CF%81%CE%B1-%CE%9B%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%B2%CF%8E%CE%BD%CE%B1-%CE%93%CE%B1%CE%BC%CE%AE%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%91%CF%84%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B8%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CE%AC%CE%B3%CE%BF%CF%85.42977/?chapter=15
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Προσωπικά μου άρεσε πολύ η Σίντρα και σαν πόλη και τα παλάτια της. Είχα γράψει και για την Quinta da Regaleira εκτός από το παλάτι Pena, το μακρινό 2012 που τα είχα επισκεφτεί. Θεωρώ πως έχει πολλά αξιοθέατα η Σίντρα και συνειδητά επιλέξαμε Pena και Quinta da Regaleira, γιατί μας είχαν φανεί τα πιο ενδιαφέροντα μελετώντας για την Σίντρα πριν πάμε. Επίσης και το κέντρο της πόλης μου άρεσε πολύ, αξίζει η βόλτα, όπως είχα γράψει και στην ιστορία μου.

https://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%9C%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%B9%CF%81%CE%B1-%CE%9B%CE%B9%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%B2%CF%8E%CE%BD%CE%B1-%CE%93%CE%B1%CE%BC%CE%AE%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%91%CF%84%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%8C%CF%87%CE%B8%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%A4%CE%AC%CE%B3%CE%BF%CF%85.42977/?chapter=15
Το λινκ σου δεν ανοίγει αλλά δεν πειράζει, φαίνεται πού να ψάξουμε. Απ'ό,τι φαίνεται λοιπόν, όσα μέλη του φόρουμ επισκέφτηκαν την Quinta da Regaleira δεν το μετάνοιωσαν. :)
Γενικά, πάντως, αν έχει κανείς "ψώνιο" με αρχαίους τόπους λατρείας (όπως εγώ), τελετές και μνημεία, η Πορτογαλία έχει πολύυυυυ ψωμί - αρκεί να ξέρεις πού να ψάξεις να τα βρεις και να έχεις υπομονή γιατί δεν είναι πάντα εύκολο. Πρέπει να φας και ... χώμα. Πολύ χώμα! ;)
IMG_0049-1.jpg
 

Attachments

Last edited:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ανάμεσα στο Πόρτο και τη Λισαβόνα, για κάποιον που 1) δεν έχει πολύ χρόνο και 2) κινείται με αυτοκίνητο, εγώ θα πρότεινα μία διανυκτέρευση στο Tomar. Θ' αναφέρω προτεινόμενη διαδρομή η οποία μπορεί να γίνει και αντίστροφα.
  • Peniche. Μικρό μέρος, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Μην χαραμίζετε χρόνο. Εκτός εάν πρόκειται να πάτε στην Μπερλένγκα, οπότε αναγκαστικά θα έλθετε μέχρι εδώ για να πάρετε το καραβάκι. Το νησί προτείνεται ανεπιφύλακτα είτε για ημερήσια εκδρομή από Λισαβόνα, είτε - ιδανικά - για παραμονή (μιας ή δυο βραδυών) στο χωριό, το κάμπινγκ, το φρούριο - όπου βρείτε. Έρχεστε εύκολα και με λεωφορείο.
  • Nazare. Μια στάση, περισσότερο από περιέργεια (αν κάνετε τη διαδρομή που προτείνω παρακάτω, μάλλον χρόνο θα χάσετε). Άντε και για να δείτε από ψηλά την παραλία με τις χιλιάδες ομπρέλλες. Εντυπωσιακός ο ωκεανός, δε λέω, αλλά το όλο "πακέτο" μου θύμιζε κάτι σαν Καμμένα Βούρλα, Αιδηψό, Λουτράκι ένα πράγμα, τις δεκαετίες των '70-'80. Μπορεί να είμαι αυστηρός, δεν ξέρω...
  • Fatima. Τα είπαμε. Εκτός κι αν θέλετε δαντέλλες! :bleh: Κάτι που με εκνεύρισε αφάνταστα (ως οδηγό) ήταν τα αμέτρητα σαμαράκια στους δρόμους (κάθε 50 μέτρα). Από την άλλη, θα μου πεις, με τους τόσους τριτο-τεταρτο-πέμπτης γενιάς τουρίστες που συρρέουν για προσκύνημα, τι περιμένεις; την πίστα της Ferrari?
  • Batalha. Δεν θυμάμαι αν πήγα ή απλώς πέρασα. Μπορεί και τίποτ' απ' τα δυο.
Οπότε, έχουμε και λέμε.

Ξεκινάτε από Λισαβόνα, σταματάτε στο Obidos (θα σας πάρει 2 ώρες τουλάχιστον), συνεχίζετε για Mira de Aire (αν σας αρέσουν τα σπήλαια, η περιοχή έχει 3 εκπληκτικά με σταλακτίτες και σταλαγμίτες) και μετά για Ourem, για να επισκεφθείτε το Monumento Natural das Pegadas de Dinossáurios de Serra de Aire όπου θα περπατήσετε (κυριολεκτικά) πάνω στα ίχνη δεινοσαύρων. Εκπληκτική εμπειρία, μοναδικό μέρος στον κόσμο, για μένα ένα από τα highlight μέρη που έχω επισκεφτεί παγκοσμίως. Καταλήγετε και διανυκτερεύετε στο Tomar. Συμπαθέστατο μικρό μέρος, αν πετύχετε και το φεστιβάλ μπύρας που γίνεται τον Αύγουστο, ακόμη καλύτερα.

Την επόμενη μέρα, συνεχίζοντας για Πόρτο, περνάτε από Κοΐμπρα (μεγάλο μέρος, έχει πολλά πράγματα να δεις, υποκειμενικό το πόσες ώρες χρειάζεται) και - ίσως - από Aveiro [συμπαθητικό, τουριστικό μέρος, μάλλον αρκετά υπερτιμημένο, αν έχει (συνήθως έχει - το καλοκαίρι) υπαίθρια έκθεση τοπικών χειροτεχνημάτων αξίζει γι αυτήν η επίσκεψη - υπέροχα πράγματα, δεν ξέρεις τι να διαλέξεις]. Αν δεν πάτε στο Aveiro και έχετε χρόνο, μπορείτε να πάτε στο Gimaraes ή στη Bragga πριν καταλήξετε στο Πόρτο (μάλλον στο πρώτο, είναι πιο μικρό και μάλλον θα χρειαστείτε λιγότερο χρόνο). Διαφορετικά, τα βλέπετε με ημερήσια από Πόρτο.

Αυτά από μένα, για μια χώρα που λάτρεψα (φύση, μνημεία, ανθρώπους, φαγητό) και πολύ ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα και θα ξαναπήγαινα.
Θα ήθελα και γω μια μικρή βοήθεια!!!
Εκλεισα ενα αεροπορικό τον Μάη για Πορτογαλία, άφιξη στο Πόρτο και επιστροφή απο Λισαβόνα.

Εχω στην διάθεση μου 10 γεμάτες μέρες οπότε σκεφτόμουν να τις διαθέσω ως εξης:
2 μέρες στο Πόρτο,
1 μέρα για αυθημερόν εξόρμηση στην Gimaraes και Braga
1 διανυκτέρευση Τomar όπως συνέστησε ο @babaduma , μετα απο επίσκεψη σε Αveiro και Coimbra
Την επόμενη μερα επίσκεψη σε Οbidos, Mira de Aire και Ourem με διανυκτέρευση στην Sintra
1 μέρα στην Sintra
1 μερα στην Evora με διανυκτερευση εκει
και τέλος 3 μέρες στην Lisbon

Είναι εφικτό το πρόγραμμα ή θα τα πασαλείψω όλα;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Θα ήθελα και γω μια μικρή βοήθεια!!!
Εκλεισα ενα αεροπορικό τον Μάη για Πορτογαλία, άφιξη στο Πόρτο και επιστροφή απο Λισαβόνα.

Εχω στην διάθεση μου 10 γεμάτες μέρες οπότε σκεφτόμουν να τις διαθέσω ως εξης:
2 μέρες στο Πόρτο,
1 μέρα για αυθημερόν εξόρμηση στην Gimaraes και Braga
1 διανυκτέρευση Τomar όπως συνέστησε ο @babaduma , μετα απο επίσκεψη σε Αveiro και Coimbra
Την επόμενη μερα επίσκεψη σε Οbidos, Mira de Aire και Ourem με διανυκτέρευση στην Sintra
1 μέρα στην Sintra
1 μερα στην Evora με διανυκτερευση εκει
και τέλος 3 μέρες στην Lisbon

Είναι εφικτό το πρόγραμμα ή θα τα πασαλείψω όλα;
Αν έχεις δικό σου αυτοκίνητο, ναι (μαθαίνεις, μαθαίνεις! ;) ). Σφιχτό μεν, αλλά περιεκτικό. Φτάνει να μη χασομερήσεις σε κανένα επαρχιακό δρόμο (να μη χαθείς, δηλαδή). Το δικό μας GPS έκανε κάτι τρελλά και μας έβγαζε σε πάρκινγκ του Lidl και σε αδιέξοδα! :haha: Αν αντιληφθείς τίποτα περίεργο, ρώτα κάποιον ή συμβουλέψου έντυπο χάρτη.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Αν έχεις δικό σου αυτοκίνητο, ναι (μαθαίνεις, μαθαίνεις! ;) ). Σφιχτό μεν, αλλά περιεκτικό. Φτάνει να μη χασομερήσεις σε κανένα επαρχιακό δρόμο (να μη χαθείς, δηλαδή). Το δικό μας GPS έκανε κάτι τρελλά και μας έβγαζε σε πάρκινγκ του Lidl και σε αδιέξοδα! :haha: Αν αντιληφθείς τίποτα περίεργο, ρώτα κάποιον ή συμβουλέψου έντυπο χάρτη.
Τέλεια, σε ευχαριστώ, έχω καλό δάσκαλο και εμπνευστή!!!
Σκέφτομαι ενοικίαση αυτοκινήτου απο Πόρτο και παράδοση στην Λισαβόνα αφου επιστρεψω απο Έβορα, οποτε συνολικα να το κρατηςω 5 ημέρες. Κοιταξα στο rentalcars.com και βγαίνει 150€ για αυτες τις μέρες. Αν εχεις και καποιο αλλο γραφειο ενοικιασεως να προτείνεις ειμαι όλη αυτιά.
Οπότε αφου το προγραμμα ορίστηκε σε γενικές γραμμές περνάω στις κρατήσεις καταλυμάτων. Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη!
@babaduma έψαξα να βρω την ιστορία σου για την Πορτογαλία αλλα βρήκα μόνο ενα μικρό μέρος για ΤΟ νησί! Θα βρώ σχόλια σου διάσπαρτα στα threads;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Κοιταξα στο rentalcars.com και βγαίνει 150€ για αυτες τις μέρες. Αν εχεις και καποιο αλλο γραφειο ενοικιασεως να προτείνεις ειμαι όλη αυτιά.
Κι εγώ αυτούς χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ. Νομίζω ότι έχουν και Έλληνα υπεύθυνο για να συνεννοηθείς (τουλάχιστον, τότε που πήγαμε εμείς - 2011, είχαν). Η τιμή είναι καλή. Η εταιρία από την οποία νοικιάσαμε ήταν η Sixt.
Οπότε αφου το προγραμμα ορίστηκε σε γενικές γραμμές περνάω στις κρατήσεις καταλυμάτων. Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη!
@babaduma έψαξα να βρω την ιστορία σου για την Πορτογαλία αλλα βρήκα μόνο ενα μικρό μέρος για ΤΟ νησί! Θα βρώ σχόλια σου διάσπαρτα στα threads;
Ιστορία για Πορτογαλία δεν έχω γράψει. Είχα ξεκινήσει μια ιστορία για την Berlenga αλλά έμεινε χωρίς το τελευταίο κεφάλαιο. Σχόλια διάσπαρτα στα θέματα για την Πορτογαλία υπάρχουν. Να σου πω εδώ, πού μείναμε στις 4 πόλεις που συμπίπτουν στο πρόγραμμά σου, αλλά να λάβεις υπόψη σου ότι ήταν τον Ιούλιο του 2011 και κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει αρκετά (οι τιμές κυρίως αλλά ίσως και η ποιότητα).

1. Porto: Grande Hotel do Porto (απ'ό,τι βλέπω, οι τιμές του έχουν διπλασιστεί).
2. Tomar: Hotel dos Templarios (εξαιρετικό από κάθε άποψη, με πάρκινγκ, μπουφέ - great value for money, ίδια επίπεδα τιμών με τότε)
3. Evora: Albergaria do Calvario (απλά τέλειο - ίσως το καλύτερο οργανικό πρωινό που έχω φάει ποτέ στη ζωή μου). Εξαιρετικοί στην επικοινωνία και στην εξυπηρέτηση, ίσως σου κάνουν καλύτερη τιμή αν επικοινωνήσεις απ'ευθείας μαζί τους. Εξαιρετικό value for money.
4. Lisbon: Hotel Lisboa (πολύ καλό location, εξυπηρέτηση, πρωινό - αρκετά ακριβότερο από τότε. Ίσως απ'ευθείας να βρεις λίγο καλύτερη τιμή).

Πάρε και τρεις προτάσεις για εστιατόρια:

Πόρτο: Restaurante Escondidinho
Έβορα: Taberna Típica Quarta Feira
Λισαβόνα: Solar dos Presuntos
 
Last edited:

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Κι εγώ αυτούς χρησιμοποίησα και χρησιμοποιώ. Νομίζω ότι έχουν και Έλληνα υπεύθυνο για να συνεννοηθείς (τουλάχιστον, τότε που πήγαμε εμείς - 2011, είχαν). Η τιμή είναι καλή. Η εταιρία από την οποία νοικιάσαμε ήταν η Sixt.


Ιστορία για Πορτογαλία δεν έχω γράψει. Είχα ξεκινήσει μια ιστορία για την Berlenga αλλά έμεινε χωρίς το τελευταίο κεφάλαιο. Σχόλια διάσπαρτα στα θέματα για την Πορτογαλία υπάρχουν. Να σου πω εδώ, πού μείναμε στις 4 πόλεις που συμπίπτουν στο πρόγραμμά σου, αλλά να λάβεις υπόψη σου ότι ήταν τον Ιούλιο του 2011 και κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει αρκετά (οι τιμές κυρίως αλλά ίσως και η ποιότητα).

1. Porto: Grande Hotel do Porto (απ'ό,τι βλέπω, οι τιμές του έχουν διπλασιστεί).
2. Tomar: Hotel dos Templarios (εξαιρετικό από κάθε άποψη, με πάρκινγκ, μπουφέ - great value for money, ίδια επίπεδα τιμών με τότε)
3. Evora: Albergaria do Calvario (απλά τέλειο - ίσως το καλύτερο οργανικό πρωινό που έχω φάει ποτέ στη ζωή μου). Εξαιρετικοί στην επικοινωνία και στην εξυπηρέτηση, ίσως σου κάνουν καλύτερη τιμή αν επικοινωνήσεις απ'ευθείας μαζί τους. Εξαιρετικό value for money.
4. Lisbon: Hotel Lisboa (πολύ καλό location, εξυπηρέτηση, πρωινό - αρκετά ακριβότερο από τότε. Ίσως απ'ευθείας να βρεις λίγο καλύτερη τιμή).

Πάρε και τρεις προτάσεις για εστιατόρια:

Πόρτο: Restaurante Escondidinho
Έβορα: Taberna Típica Quarta Feira
Λισαβόνα: Solar dos Presuntos
Τι να πω; Εισαι θησαυρός!!!
Θα τα μελετήσω ολα ενδελεχώς!
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έφτασε και για μας η ώρα. Φεύγουμε την Κυριακή νωρίς το μεσημέρι. Φτάνουμε Λισαβόνα, παίρνουμε το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και φεύγουμε για Εβόρα, με μια μικρή στάση να δούμε ένα ντολμεν. 1η νύχτα στην Εβόρα. Την επομένη Μονσαράζ και πορεία προς τα βόρεια, παράλληλα με τα σύνορα με την Ισπανία και διανυκτέρευση στην Καστελο Μπράνκο. Την άλλη συνεχίζουμε την ίδια κατεύθυνση μέχρι να συναντήσουμε τον Ντούρο. Ακολουθούμε το ποτάμι προς τα δυτικά μέχρι το Πόρτο. 3 βράδια εκεί, με εκδρομή σε Γκιμαράες και Μπράνγκα. Την 6η μέρα φεύγουμε για Κοΐμπρα με στάση στο Αβέϊρο. 2 βράδια στην Κοΐμπρα (ίσως με κάποιες βόλτες εκεί γύρω). Την 8η μέρα αναχώρηση για Λισαβόνα με στάση σε Πάρκο δεινοσαύρων, Τομάρ, Μπατάλια, Αλκομπάτσα, Ομπιντος (όσα από αυτά προλάβουμε). Στη Λισαβόνα θα μείνουμε 5 βράδια. Εκεί θα κάνουμε 2 ημερήσιες σε Σίντρα, Μάφρα, Κάπο ντα Ρόκα, Κασκαΐς και τις υπόλοιπες στην Πρωτεύουσα. Επιστροφή από Λισαβόνα. Σύνολο 12 νύχτες και περίπου 2000 χμ διαδρομές (αν και από εμπειρία μάλλον θα πάμε 2500-3000). Με το καλό να τα ξαναπούμε!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
καλό σας ταξίδι Δήμο, καλά να περάσετε. :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έφτασε και για μας η ώρα. Φεύγουμε την Κυριακή νωρίς το μεσημέρι. Φτάνουμε Λισαβόνα, παίρνουμε το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και φεύγουμε για Εβόρα, με μια μικρή στάση να δούμε ένα ντολμεν. 1η νύχτα στην Εβόρα. Την επομένη Μονσαράζ και πορεία προς τα βόρεια, παράλληλα με τα σύνορα με την Ισπανία και διανυκτέρευση στην Καστελο Μπράνκο. Την άλλη συνεχίζουμε την ίδια κατεύθυνση μέχρι να συναντήσουμε τον Ντούρο. Ακολουθούμε το ποτάμι προς τα δυτικά μέχρι το Πόρτο. 3 βράδια εκεί, με εκδρομή σε Γκιμαράες και Μπράνγκα. Την 6η μέρα φεύγουμε για Κοΐμπρα με στάση στο Αβέϊρο. 2 βράδια στην Κοΐμπρα (ίσως με κάποιες βόλτες εκεί γύρω). Την 8η μέρα αναχώρηση για Λισαβόνα με στάση σε Πάρκο δεινοσαύρων, Τομάρ, Μπατάλια, Αλκομπάτσα, Ομπιντος (όσα από αυτά προλάβουμε). Στη Λισαβόνα θα μείνουμε 5 βράδια. Εκεί θα κάνουμε 2 ημερήσιες σε Σίντρα, Μάφρα, Κάπο ντα Ρόκα, Κασκαΐς και τις υπόλοιπες στην Πρωτεύουσα. Επιστροφή από Λισαβόνα. Σύνολο 12 νύχτες και περίπου 2000 χμ διαδρομές (αν και από εμπειρία μάλλον θα πάμε 2500-3000). Με το καλό να τα ξαναπούμε!
Δυνατοί ακούγεστε για άλλη μια φορά. Καλά να περάσετε!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Έφτασε και για μας η ώρα. Φεύγουμε την Κυριακή νωρίς το μεσημέρι. Φτάνουμε Λισαβόνα, παίρνουμε το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και φεύγουμε για Εβόρα, με μια μικρή στάση να δούμε ένα ντολμεν. 1η νύχτα στην Εβόρα. Την επομένη Μονσαράζ και πορεία προς τα βόρεια, παράλληλα με τα σύνορα με την Ισπανία και διανυκτέρευση στην Καστελο Μπράνκο. Την άλλη συνεχίζουμε την ίδια κατεύθυνση μέχρι να συναντήσουμε τον Ντούρο. Ακολουθούμε το ποτάμι προς τα δυτικά μέχρι το Πόρτο. 3 βράδια εκεί, με εκδρομή σε Γκιμαράες και Μπράνγκα. Την 6η μέρα φεύγουμε για Κοΐμπρα με στάση στο Αβέϊρο. 2 βράδια στην Κοΐμπρα (ίσως με κάποιες βόλτες εκεί γύρω). Την 8η μέρα αναχώρηση για Λισαβόνα με στάση σε Πάρκο δεινοσαύρων, Τομάρ, Μπατάλια, Αλκομπάτσα, Ομπιντος (όσα από αυτά προλάβουμε). Στη Λισαβόνα θα μείνουμε 5 βράδια. Εκεί θα κάνουμε 2 ημερήσιες σε Σίντρα, Μάφρα, Κάπο ντα Ρόκα, Κασκαΐς και τις υπόλοιπες στην Πρωτεύουσα. Επιστροφή από Λισαβόνα. Σύνολο 12 νύχτες και περίπου 2000 χμ διαδρομές (αν και από εμπειρία μάλλον θα πάμε 2500-3000). Με το καλό να τα ξαναπούμε!
Εξαιρετικό πρόγραμμα Δήμο. Είναι σίγουρο ότι δεν θα απογοητευτείτε. Μην παραλείψετε το Μαρβάου στο δρόμο για Καστέλο Μπράνκο.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Έφτασε και για μας η ώρα. Φεύγουμε την Κυριακή νωρίς το μεσημέρι. Φτάνουμε Λισαβόνα, παίρνουμε το αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο και φεύγουμε για Εβόρα, με μια μικρή στάση να δούμε ένα ντολμεν. 1η νύχτα στην Εβόρα. Την επομένη Μονσαράζ και πορεία προς τα βόρεια, παράλληλα με τα σύνορα με την Ισπανία και διανυκτέρευση στην Καστελο Μπράνκο. Την άλλη συνεχίζουμε την ίδια κατεύθυνση μέχρι να συναντήσουμε τον Ντούρο. Ακολουθούμε το ποτάμι προς τα δυτικά μέχρι το Πόρτο. 3 βράδια εκεί, με εκδρομή σε Γκιμαράες και Μπράνγκα. Την 6η μέρα φεύγουμε για Κοΐμπρα με στάση στο Αβέϊρο. 2 βράδια στην Κοΐμπρα (ίσως με κάποιες βόλτες εκεί γύρω). Την 8η μέρα αναχώρηση για Λισαβόνα με στάση σε Πάρκο δεινοσαύρων, Τομάρ, Μπατάλια, Αλκομπάτσα, Ομπιντος (όσα από αυτά προλάβουμε). Στη Λισαβόνα θα μείνουμε 5 βράδια. Εκεί θα κάνουμε 2 ημερήσιες σε Σίντρα, Μάφρα, Κάπο ντα Ρόκα, Κασκαΐς και τις υπόλοιπες στην Πρωτεύουσα. Επιστροφή από Λισαβόνα. Σύνολο 12 νύχτες και περίπου 2000 χμ διαδρομές (αν και από εμπειρία μάλλον θα πάμε 2500-3000). Με το καλό να τα ξαναπούμε!
Δήμο, καλά να περάσετε, με το καλό να επιστρέψετε και να μας γράψεις και ιστορία. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom