Ντουμπάι - Tαϋλάνδη

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα και απο εμενα!! Γαμηλιο ταξιδι ντουμπαι ταιλανδη.. πως σας φαινεται;; θελω προτασεις για ξενοδοχεια και στα δυο μερη! Στο ντουμπαι θα ηθελα κατι οικονομικο οχι και πανακριβο.. γυρω στα 100 με 150 τη βραδια... αν υπαρχει πολυτελες!!! Γαμηλιο καταλαβαινετε... περιμενω προτασεις...επισης θα παμε χωρις ταξιδιωτικο οποτε οποια γνωμη που να παμε τι να κανουμε ευπροσδεκτη!!!
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Καλημέρα. Καλή επιλογή (αν και εγώ χωρίς παρεξήγηση δεν θα επέλεγα την ταιλάνδη για γαμήλιο ταξίδι. Αντί αυτού θα επέλεγα Μπαλί , Σρί λάνκα ή Μαλδίβες , ανάλογά και το οικονομικά δεδομένα σας βέβαια.)
Τώρα όσον αφορά το Ντουμπάι εμείς είχαμε μείνει στο Asiana Hotel Dubai . (Καλό , οικονομικό και σε καλή περιοχή χωρίς πολλά φρού φρού και αρώματα ).
Η δραστηριότητες που μπορείτε να κάνετε στο Dubai, θα τις βρείτε εύκολα αν διαβάσετε κάποιά ιστορία μέσα στο site :
1) Επισκέψεις στα διάφορα mall ( αξίζει η επίσκεψη σε κάθε ένα από αυτά ).
2) Επίσκεψη στο The Palm Jumeirah και Jumeirah Beach.
3) ‘’Σαφάρι’’ στην έρημο. (Δεν θα την πρότεινα σε κανέναν καθότι είναι μεγάλη τουριστική παγίδα).
4) Μονοήμερη εκδρομή Αμπου Ντάμπι.
Αυτά από εμένα , ότι και να επιλέξετε ότι και να κάνετε, σας εύχομαι να περάσετε τέλεια.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπερα και απο εμενα!! Γαμηλιο ταξιδι ντουμπαι ταιλανδη.. πως σας φαινεται;; θελω προτασεις για ξενοδοχεια και στα δυο μερη! Στο ντουμπαι θα ηθελα κατι οικονομικο οχι και πανακριβο.. γυρω στα 100 με 150 τη βραδια... αν υπαρχει πολυτελες!!! Γαμηλιο καταλαβαινετε... περιμενω προτασεις...επισης θα παμε χωρις ταξιδιωτικο οποτε οποια γνωμη που να παμε τι να κανουμε ευπροσδεκτη!!!
Στο Dubai έχω μείνει στο kris kin park Regis, παρά πολύ ωραίο κ δίπλα σε στάση μέτρο. Στη Μπανγκοκ μείναμε στο Amora Neoluxe. Επίσης καθαρό με ωραίο πρωινό κ ανάμεσα σε 2 στάσεις μετρο. Κ τα 2 τα προτείνω αν είναι εντός Bgt. Καλή διασκεδαση!
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλημέρα. Καλή επιλογή (αν και εγώ χωρίς παρεξήγηση δεν θα επέλεγα την ταιλάνδη για γαμήλιο ταξίδι. Αντί αυτού θα επέλεγα Μπαλί , Σρί λάνκα ή Μαλδίβες , ανάλογά και το οικονομικά δεδομένα σας βέβαια.)
Τώρα όσον αφορά το Ντουμπάι εμείς είχαμε μείνει στο Asiana Hotel Dubai . (Καλό , οικονομικό και σε καλή περιοχή χωρίς πολλά φρού φρού και αρώματα ).
Η δραστηριότητες που μπορείτε να κάνετε στο Dubai, θα τις βρείτε εύκολα αν διαβάσετε κάποιά ιστορία μέσα στο site :
1) Επισκέψεις στα διάφορα mall ( αξίζει η επίσκεψη σε κάθε ένα από αυτά ).
2) Επίσκεψη στο The Palm Jumeirah και Jumeirah Beach.
3) ‘’Σαφάρι’’ στην έρημο. (Δεν θα την πρότεινα σε κανέναν καθότι είναι μεγάλη τουριστική παγίδα).
4) Μονοήμερη εκδρομή Αμπου Ντάμπι.
Αυτά από εμένα , ότι και να επιλέξετε ότι και να κάνετε, σας εύχομαι να περάσετε τέλεια.
Γιατι τουριστικη παγιδα το σαφαρι;;;;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Γιατι τουριστικη παγιδα το σαφαρι;;;;
Εμένα πάντως καθόλου τουριστική παγίδα δεν μου φάνηκε. Και τα 4Χ4 πάνω στους αμμόλοφους ήταν ωραία φάση (σαν roller coaster σε λούνα παρκ κ με αρκετή δόση αδρεναλίνης ), αλλά και το δείπνο στην έρημο μετα ήταν καλό. Μας είχε τύχει μάλιστα κ πανσέληνος κ το όλο σκηνικό ήταν ακόμα πιο μαγικό με το ολιγιομο φεγγάρι στην έρημο. ΟΚ...Ο χορός της κοιλιάς είχε μια δόση κιτς, αλλά απλά χαμογελάς . Επίσης δεν θα ξεχάσω στην επιστροφη την εικόνα της σκοτεινής ερήμου στον αυτοκινητόδρομο, με τη σκοτεινιά να σπάνε κάποιες μακρινές φλόγες από πετρελαιοπηγές και ξαφνικά μετά από μια στροφή να βλέπω τους φωτισμένους ουρανοξύστες του Ντουμπάι να προβάλλουν στο σκοτάδι σαν οπτικό εφέ σε ταινία επιστημονικής φαντασίας. Εικόνες που σίγουρα δεν βλέπεις συχνά κ παντού
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Ότι σου γράφω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε επηρεάσω. Αν διαβάσεις οποιοδήποτε τουριστικό πρόγραμμα θα βρεις κάτι τέτοιο '' το σαφάρι με jeep 4x4 στην έρημο. Αφήνοντας το Ντουμπάι και την ασφαλτόστρωτη εθνική οδό, κατευθυνόμαστε προς την έρημο. Μετά από μια σύντομη στάση στο σταθμό συγκέντρωσης της αποστολής και ένα γρήγορο έλεγχο των οχημάτων, ξεκινά η πραγματική διασκέδαση. Ως άλλα τραινάκια σε λούνα παρκ, τα jeep κινούνται στους χρυσούς αμμόλοφους με κατεύθυνση τον υψηλότερο από αυτούς, όπου θα σταματήσουμε για να απολαύσουμε τη μεγαλοπρέπεια της ερήμου και το ηλιοβασίλεμα. Καταλήγουμε στο Desert Camp, έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο, που θα μας δώσει τη δυνατότητα να δούμε από κοντά τον τρόπο με τον οποίο ζούσαν οι Βεδουίνοι πριν τον εκμοντερνισμό και την τουριστική ανάπτυξη του Ντουμπάι τις τελευταίες δεκαετίες ''. Ακούγετε όντως ενδιαφέρον , άλλα κάπου εκεί βρίσκετε και η αλήθεια που συνάντησα εγώ.
1) θα βρεθείς στην έρημο μέσα σε ένα τζίπ , του οποίου ο οδηγός θα πηγαίνει σαν τρελός (προσωπικά δεν βρήκα κανένα λόγο να οδηγούν έτσι στην έρημο , θα προτιμούσα να ήταν μία βόλτα στην έρημο για να απολαύσω την απεραντοσύνη της .
2) Μέσα στην έρημο και ειδικά στις στάσεις για φωτογραφίες θα συναντήσεις εκατοντάδες άλλα τζίπ που κάνουν το ίδιο πράγμα καταστρέφοντας κάθε τι αγνό υπάρχει στο τοπίο. ( πραγματικά με στεναχώρησε τα πόσα σκουπίδια υπήρχαν στην έρημο από τους επισκέπτες .)
3) Όσο για το τρίτο μέρος , δεν κατάλαβα πως θα γνώριζα το τρόπο που ζούσαν οι βεδουίνοι, με το να δειπνείς σε έναν διαμορφωμένο προκάτ χώρο μέσα από ειδικά inox σκευάσματα σαν σε 5στερο ξενοδοχείο.
Σου ξαναλέω είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και μπορώ να σου το γράφω γιατί είναι κάτι που έκανα και απέκτησα την άποψη να το σχολιάσω . Έτσι λοιπόν είναι στο χέρι σας , να το κάνετε και εσείς, να ζήσεις την εμπειρία για να μας γράψεις την άποψή σου.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Εννοειται ο καθενας λεει την δικη του εμπειρια και πως την βιωσε ο ιδιος.. καλα κανεις και το επισημαινεις κ σ ευχαριστω πολυ...
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Γαμήλιο ταξίδι λοιπόν ,εύχομαι να περάσετε καλά, Πάμε λοιπόν να βοηθήσουμε όσο μπορούμε, ωραίοι οι προορισμοί που αναφέρεις όμως δεν μας λές πότε πηγαίνετε πόσες ημέρες θα πάτε και απο την μία έχουμε μία πόλη Ντουμπάι και απο την άλλη έχουμε μία σχετικά μεγάλη Χώρα την Ταιλάνδη πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα και να μας πείτε και τι ακριβώς προτιμάτε Πόλη ,νησια; φύση; Και μετά συζητάμε.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Ενα δικιο το χεις!!! Θα παμε Οκτωβρη.. τεκη περιπου...Ταιλανδη σκεφτομαστε το Πουκετ...10 μερες συνολικα.. 3-4 ντουμπαι και οι υπολοιπες Πουκετ! Χαλαρωση κυριως με μια δοση "χλιδης" λογω αμηλιου!
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ενα δικιο το χεις!!! Θα παμε Οκτωβρη.. τεκη περιπου...Ταιλανδη σκεφτομαστε το Πουκετ...10 μερες συνολικα.. 3-4 ντουμπαι και οι υπολοιπες Πουκετ! Χαλαρωση κυριως με μια δοση "χλιδης" λογω αμηλιου!
Ερώτηση,έχετε ξαναπάει Ταιλάνδη; Και το ρωτάω γιατί είναι πράγματι μία πανέμορφη Χώρα και έχει πάρα πολλά μέρη να πάει κανείς και βέβαια μία 3ήμερη τουλάχιστον στάση στην πρωτεύουσα κρίνεται απαραίτητη όταν κάποιος επισκέπτεται για πρώτη φορά μία χώρα.Τώρα για τον προορισμό που επιλέξατε το Πουκέτ χωρίς να θέλω να σας αλλάξω γνώμη για μένα σήμερα το νησί έχει υπερτιμηθεί πάρα πολύ με πάρα πολλούς τουρίστες που αδυνατεί να τους διαχειριστεί για το μέγεθός του με αποτέλεσμα όλο το νησί να είναι μόνιμα μποτηλιαρισμένο ,βέβαια υπάρχει και η λύση με τα νοικιασμένα μηχανάκια όταν κάποιος μπορεί και τα οδηγεί αριστερά.
 

Sinos99

Member
Μηνύματα
44
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη
Καλησπερα μια ερώτηση θα πάω τον Αύγουστο πουκετ και είμαι ανάμεσα σε 2 ξενοδοχεία το ενα ειναι στην surim και το άλλο στην kata, ποια παραλία ειναι καλύτερη ? Λόγο ότι πιθανός να έχει βροχές ανέμους κτλ και ότι ειναι και low seasons.
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Ερώτηση,έχετε ξαναπάει Ταιλάνδη; Και το ρωτάω γιατί είναι πράγματι μία πανέμορφη Χώρα και έχει πάρα πολλά μέρη να πάει κανείς και βέβαια μία 3ήμερη τουλάχιστον στάση στην πρωτεύουσα κρίνεται απαραίτητη όταν κάποιος επισκέπτεται για πρώτη φορά μία χώρα.Τώρα για τον προορισμό που επιλέξατε το Πουκέτ χωρίς να θέλω να σας αλλάξω γνώμη για μένα σήμερα το νησί έχει υπερτιμηθεί πάρα πολύ με πάρα πολλούς τουρίστες που αδυνατεί να τους διαχειριστεί για το μέγεθός του με αποτέλεσμα όλο το νησί να είναι μόνιμα μποτηλιαρισμένο ,βέβαια υπάρχει και η λύση με τα νοικιασμένα μηχανάκια όταν κάποιος μπορεί και τα οδηγεί αριστερά.
Μηχανακι δεν οδηγαμε να σου πω την αληθεια... αλλα επειδη θα πανε χωρις ταξιδιωτικο νομιζα οτι ειναι λιγο πιο δυσκολα στη Μπανκογκ... η κανω λαθος;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom