Μεξικό Επομενος στόχος...Μεξικο

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Επίσης, έμεινα με την εντύπωση ότι σε κάποια από τα σπιτάκια δεν αφήνουν να έχεις παιδιά κάτω των 6 ετών, προφανώς λόγω της φύσης και τους κινδύνους
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Ο δικός μου είναι 3 ετών και το χειμώνα θα είναι 3,5. Θα έλεγα ότι θα ταλαιπωρηθούμε ακόμα από τα αεροπορικά αλλά και εκεί. Ας το κάνουμε μόνοι μας αυτό το ταξίδι και ο μικρός θα έχει και άλλες ευκαιρίες. Τώρα και το θέμα με τα cambañas οι προτιμήσεις μας είναι κάπου ενδιάμεσα μάλλον μεταξύ ζούγκλας και οργάνωσης. Αυτό που δεν αλλάζει θα είναι το νοικιασμένο αυτοκίνητο. Ευχαριστώ για τις εμπειρίες που μοιράζεσαι..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εμας ηταν 10 ετων , πρωτη φορα τον πηραμε μαζι μας και πραγματικα το ευχαριστηθηκαμε ολοι. Αν ηταν μικροτερος δεν θα τον επαιρνα μαζι. Ειναι ενα ταξιδι που εχει πολυ 'γυρισμα' για να δεις αρκετα πραγματα. Καποιοι δεν κανουν βημα χωρις τα παιδια τους , εγω πιστευω οτι πρεπει να περναμε και λιγο χρονο μονοι μας..Συμφωνω μαζι σου οτι θα εχει αλλες ευκαιριες και μεγαλυτερος θα καταλαβαινει περισσοτερα.

Για το αυτοκινητο δεν το συζητω , ειναι η καλυτερη σου κινηση!
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Α, και κάτι άλλο, στην Ευρώπη έχουμε και χρησιμοποιούμε την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης. Στο Μεξικό και αλλού τι μας καλύπτει;
 

kostão

Member
Μηνύματα
46
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Και σήμερα μια απρόσμενη ήττα σε επίπεδο ισπανικής γλώσσας.
Έπρεπε να μιλήσω με μια Χιλιανή και τα καταλάβαινα σχεδόν όλα και ενώ μιλούσε γρήγορα, αλλά να μιλήσω εγώ μου ήταν φοβερά δύσκολο. Βουνό
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ειναι φυσιολογικο. Ειναι αλλο πραγμα να καταλαβαινεις μια γλωσσα και αλλο να μπορεις να μιλησεις εσυ με την ιδια ευκολια που μιλαει ενας ντοπιος.
Θελει εξασκηση , αλλα μην ανησυχεις , οταν με το καλο πας στο Μεξικο θα 'αναγκαστεις' να μιλησεις :lol: ειδικα αν απομακρυνθεις απο τα τουριστικα μερη... Οι ντοπιοι εκτιμουν πολυ την προσπαθεια που κανεις να μιλησεις στη γλωσσα τους. Το θεμα ειναι οτι τους λες μια-δυο φρασεις και νομιζουν οτι ειναι η μητρικη σου γλωσσα τα ισπανικα!

Θυμαμαι τη σκηνη με το βαρκαρη στο Ισλα Μουχερες , που αφου θα περνουσαμε ολη μερα μαζι , καταληξαμε να του μιλαω εγω στα αγγλικα και εκεινος να απανταει στα ισπανικα :haha: , αλλα καταλαβαιναμε μια χαρα τι λεγαμε :haha:
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Γεια σας φίλοι μου!!
Επειδή θα πεταχτώ για ενα 10ημερο από Κούβα Κανκούν και τριγύρω και εχω βγάλει ενα τυπικό προγραμματακι... Αν και εχω διαβάσει πολλές ιστορίες, οποιος εχει πάει σχετικά πρόσφατα ας μου μια γνώμη! Ευχαριστώ!
Σκέφτομαι να μείνω:
Cancun 1 βράδυ
Isla mujeres 2 βραδια
Playa del Carmen 2 βραδια
Tulum-Akumal 3 βραδια
Δεν ξέρω που θα κοτσαρω καμία μερα ακομα... Δεν θα μείνω σε all inclusive ξενοδοχεία και θα προτιμήσω ότι οικονομικό κ καλό βρω στο booking, θα θελα να είναι σε κάποια κοντινή και καλή παραλία με τα πόδια η έστω με κάποιο ταξί λεωφορείο δεν εχω ιδέα!!!!
Θελω να επισκεφτώ μονοήμερη Cozumel ίσως και isla contoy σίγουρα, πυραμίδες κτλ αξιοθέατα ναι... Τωρα για το πάρκο αυτό που εχει 100 είσοδο, σίγουρα αξίζει αλλα είμαι σε δίλλημα, σκέφτομαι αυτή την παραλία όμως με τις άπειρες αιώρες και ίσως με πείσει!
Θα θελα να βάλω και στο προγραμμα Merida και las Coloradas αν βρω καμία εκδρομή να πηγαίνει προς τα κει...
Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ΚΤΕΛ η με ταξί... Και μέχρι τότε θα μάθω λίγα ισπανικά!
Σε σχέση με την σελίδα της viazul στην Κούβα που είναι πολυ εύκολο να κλείσεις τα εισιτήρια, η ado δεν καταλαβαίνω τπτ, δεν τα γράφει στα αγγλικά η δεν την εχω ψάξει ακομα καλα... Θα το δω! Ελπίζω να πάνε όλα καλα θετικές σκέψεις!
Θέλω εξωτικές παραλίες με λευκές αμμουδιές και φοίνικες με τιρκουάζ νερά, αλλα και φύση δάσος τροπικό και όμορφα καταπράσινα τοπία! Ζητάω πολλά; Και όλα αυτά σε κοντινές αποστάσεις με τα πόδια!! Μαλδίβες μου που είστε;;!!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Για πάρε μία γεύση από λευκές παραλίες με τιρκουάζ νερά

Cancun

IMG_20170425_153153_576.jpg



IMG_20160510_164902.jpg


Tulum

IMG_20160617_031227.jpg


Isla Mujeres

IMG_20160505_031251.jpg


Cozumel

IMG_20160430_133241.jpg


Αυτές οι λίγες εδώ.
Αν θέλεις περισσότερες φωτογραφίες ή πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου (σαν σήμερα, πριν δύο χρόνια ξεκινούσε αυτό το υπέροχο ταξίδι, αχ.....Mexico).
 
Last edited:

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Για πάρε μία γεύση από λευκές παραλίες με τιρκουάζ νερά

Cancun

View attachment 235930


View attachment 235932

Tulum

View attachment 235931

Isla Mujeres

View attachment 235933

Cozumel

View attachment 235935

Αυτές οι λίγες εδώ.
Αν θέλεις περισσότερες φωτογραφίες ή πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις την ιστορία μου (σαν σήμερα, πριν δύο χρόνια ξεκινούσε αυτό το υπέροχο ταξίδι, αχ.....Mexico).
Υπέροχες φωτός και η ιστορία σου καταπληκτική!! Αχχχ εμένα αργεί λίγο έχω χρόνο ακόμα... Αλλά θέλω να τα προετοιμάσω όλα απο νωρίς!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κλεισε με τα λεωφορεια της ado απο νωρις, μην αφησεις τελευταια στιγμη. Ανεβαινουν πολυ οι τιμες. Εισιτηριο που το βραδυ το εβλεπα στα 400 πεσος, το πρωι το εβγαλα 650.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Κλεισε με τα λεωφορεια της ado απο νωρις, μην αφησεις τελευταια στιγμη. Ανεβαινουν πολυ οι τιμες. Εισιτηριο που το βραδυ το εβλεπα στα 400 πεσος, το πρωι το εβγαλα 650.
Σε ευχαριστώ!!! Θα τα κλείσω απο νωρίς τότε να είμαι καλυμμένος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom