Ταξίδι μόνος ή μόνη??

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ίσως επειδή είσαι γυναίκα.Οι γυναίκες γενικώς δεν είστε και τόσο ενθουσιώδεις για καινούριες γνωριμίες.Όχι όσο εμεις τουλάχιστον.Πες ότι κάποιοι είμαστε ακόμα ρομαντικοί και πιστεύουμε ότι ο έρωτας μπορεί να σε βρεί οπουδήποτε.Εγώ το πιστεύω πάντως ότι όποιος άντρας πάει μόνος είτε ταξίδι,είτε διακοπές,έχει σίγουρα την προσδοκία να του τύχει και κάποια ερωτική γνωριμία.Οι γυναίκες για να το αποκλείετε εντελώς,πάει να πει ότι δεν το θέλετε κιόλας να σας συμβεί.
Αν πας διακοπες στη ροδο, στη σαντορινη η σε καποιο αλλο νησι και εισαι ολη μερα παραλια, αραγμα και το βραδυ ποτο στα μπαρακια, να δεχθω οτι εχεις στο μυαλο σου να κανεις καποια γνωριμια, αλλα να πας στο βιετναμ, στο περου η την ουκρανια και να εχεις αυτη την προσδοκια, δεν μπορω να το φανταστω.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
θεωρω πως ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα το μονος ή οχι. Εγω δε θα κινουσα ουτε μεχρι τη Λαμια μονη μου χωρις τον ανθρωπο μου και παλιοτερα χωρις παρεα. Ομως, πολλοι μπορουν να το κανουν και ειναι θεμα χαρακτηρα, δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο, γουστα ειναι αυτα. Τωρα το αλλο που ειπωθηκε να βρεις τον ανθρωπο σου, με επιασε ενα νευρικο (γελιο) αλλα τωρα μου περασε.
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
εδω στην ελλαδα της εξωτικης δεν βρισκεται κατι? που να βρεις τον ερωτα της ζωης σου μακρια(λέμε τώρα..) η θα μεινεις εκει η θα την φερεις εδω! χαρα στα κουραγια μας!!!
 
Last edited:

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Δηλαδή όσοι πάτε μόνοι,το θέλετε να πηγαίνετε μόνοι;Εγώ τουλάχιστον λέω ότι πάω μόνος γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.Από τη στιγμή που δεν έχω σχέση και δεν έρχεται κανένας φίλος,οι επιλογές μου είναι ή μόνος ή καθόλου.Αυτό δε σημαίνει ότι χαίρομαι που πηγαίνω μόνος ή ότι είμαι μοναχικός.Οι συνθήκες σε αναγκάζουν να προσαρμοστείς μ'αυτά που έχεις ή δεν έχεις.Το ταξίδι είναι κάτι που για να το απολαύσεις πλήρως θέλεις παρέα.Μόνος είναι λίγο σαν φαγητό χωρίς αλάτι η όλη κατάσταση.

Για τις γνωριμίες στα ταξίδια,οι 'νύφες και οι έρωτες της ζωής' μπορεί να είναι όντως τραβηγμένα.Όμως δεν είναι τραβηγμένο να γνωρίσεις άτομα εκεί,να κρατήσετε επαφή,να τους φιλοξενήσεις στην Ελλάδα εαν έρθουν,να σε φιλοξενήσουν κι αυτοί εαν ξαναπας,τέτοια πράγματα.Και αν είναι και του αντίθετου φύλου γιατί όχι να προκύψει και κάτι παραπάνω.Δεν είναι και κάτι εξωπραγματικό δηλαδή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.136
Likes
20.402
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δηλαδή όσοι πάτε μόνοι,το θέλετε να πηγαίνετε μόνοι;Εγώ τουλάχιστον λέω ότι πάω μόνος γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.Από τη στιγμή που δεν έχω σχέση και δεν έρχεται κανένας φίλος,οι επιλογές μου είναι ή μόνος ή καθόλου.Αυτό δε σημαίνει ότι χαίρομαι που πηγαίνω μόνος ή ότι είμαι μοναχικός.Οι συνθήκες σε αναγκάζουν να προσαρμοστείς μ'αυτά που έχεις ή δεν έχεις.Το ταξίδι είναι κάτι που για να το απολαύσεις πλήρως θέλεις παρέα.Μόνος είναι λίγο σαν φαγητό χωρίς αλάτι η όλη κατάσταση.
Το πρώτο ταξίδι που έκανα μόνη το έκανα καθαρά απο δική μου επιλογή και όχι γιατί δεν είχα παρέα. Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται το solo traveling είναι πρόκληση, είναι μοναδική εμπειρία, είναι μάθημα ζωής !
Μου έχει συμβεί όμως να θέλω να πάω κάπου και να μην ακολουθεί κανείς. Σίγουρα δεν θα ακυρώσω ταξίδι γι' αυτό το λόγο !
Επίσης μου έχει τύχει να ξεκινήσω ταξίδι μόνη μου και να έχω μία πολύ καλή μου φίλη να μου λέει 2 μέρες πρίν φύγω "θα έρθω και εγώ"....δεν της αρνήθηκα γιατί ήξερα οτι θα περάσω πολύ καλά μαζί της και όντως έτσι έγινε .Αν ήταν ίσως κάποιος άλλος που ήξερα οτι θα έχω θέμα με τη παρέα του, θα είχα αρνηθεί !
Το θέμα είναι "η οπτική γωνία" απο την οποία κοιτάζεις τα πράγματα και πως χειρίζεσαι τις σκέψεις σου !
 
Last edited:

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Δηλαδή όσοι πάτε μόνοι,το θέλετε να πηγαίνετε μόνοι;Εγώ τουλάχιστον λέω ότι πάω μόνος γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.Από τη στιγμή που δεν έχω σχέση και δεν έρχεται κανένας φίλος,οι επιλογές μου είναι ή μόνος ή καθόλου.Αυτό δε σημαίνει ότι χαίρομαι που πηγαίνω μόνος ή ότι είμαι μοναχικός.Οι συνθήκες σε αναγκάζουν να προσαρμοστείς μ'αυτά που έχεις ή δεν έχεις.Το ταξίδι είναι κάτι που για να το απολαύσεις πλήρως θέλεις παρέα.Μόνος είναι λίγο σαν φαγητό χωρίς αλάτι η όλη κατάσταση.

Για τις γνωριμίες στα ταξίδια,οι 'νύφες και οι έρωτες της ζωής' μπορεί να είναι όντως τραβηγμένα.Όμως δεν είναι τραβηγμένο να γνωρίσεις άτομα εκεί,να κρατήσετε επαφή,να τους φιλοξενήσεις στην Ελλάδα εαν έρθουν,να σε φιλοξενήσουν κι αυτοί εαν ξαναπας,τέτοια πράγματα.Και αν είναι και του αντίθετου φύλου γιατί όχι να προκύψει και κάτι παραπάνω.Δεν είναι και κάτι εξωπραγματικό δηλαδή.
Καλά κάνεις και πας ταξίδια όπως τα πας. Και δίκαιο έχεις να παραπονιέσαι ή να εκφράζεις τον καημό σου. Καθένας μας ταξιδεύει για τους λόγους του κι όπως του το επιτρέπουν οι συνθήκες. Πολλοί είναι ευχαριστημένοι, άλλοι όχι και τόσο, αλλά τι να κάνεις; Το παλεύουμε ώστε κάθε ταξίδι μας να αξίζει. Και μοναξιά θα νιώσεις είτε μόνος είτε με την παρέα που επέλεξες (ή σου έλαχε), δεν την αποφεύγεις, οπότε μη σκοτίζεσαι. Να παραπονιέσαι, να εκφράζεις τον καημό σου ή ακόμα και να γκρινιάζεις (με μέτρο) γιατί αυτό είναι που σε ωθεί να βελτιώσεις τη ζωή σου, να πας ένα βήμα παραπέρα. Όποιος είναι ευχαριστημένος με ό,τι έχει ζήσει μένει εκεί που είναι (και καλά κάνει αν τον καλύπτει). Μέχρι να φτάσουμε λοιπόν στο σημείο να έχουμε δει όλα όσα θέλει ο καθένας μας εδώ είναι το φόρουμ να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας και να αλληλοστηριζόμαστε.

Κι όσοι νιώθουν μοναξιά... δε βλέπω να λέμε προορισμούς μπας και οργανωθεί καμιά ομαδική απόδραση!
 

Dioni Dimou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλά κάνεις και πας ταξίδια όπως τα πας. Και δίκαιο έχεις να παραπονιέσαι ή να εκφράζεις τον καημό σου. Καθένας μας ταξιδεύει για τους λόγους του κι όπως του το επιτρέπουν οι συνθήκες. Πολλοί είναι ευχαριστημένοι, άλλοι όχι και τόσο, αλλά τι να κάνεις; Το παλεύουμε ώστε κάθε ταξίδι μας να αξίζει. Και μοναξιά θα νιώσεις είτε μόνος είτε με την παρέα που επέλεξες (ή σου έλαχε), δεν την αποφεύγεις, οπότε μη σκοτίζεσαι. Να παραπονιέσαι, να εκφράζεις τον καημό σου ή ακόμα και να γκρινιάζεις (με μέτρο) γιατί αυτό είναι που σε ωθεί να βελτιώσεις τη ζωή σου, να πας ένα βήμα παραπέρα. Όποιος είναι ευχαριστημένος με ό,τι έχει ζήσει μένει εκεί που είναι (και καλά κάνει αν τον καλύπτει). Μέχρι να φτάσουμε λοιπόν στο σημείο να έχουμε δει όλα όσα θέλει ο καθένας μας εδώ είναι το φόρουμ να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας και να αλληλοστηριζόμαστε.

Κι όσοι νιώθουν μοναξιά... δε βλέπω να λέμε προορισμούς μπας και οργανωθεί καμιά ομαδική απόδραση!
Ναι , συμφωνώ για ομαδική απόδραση. Όσο πιο πολλοί, τόσο το καλύτερο!!!
 

Bill7

Member
Μηνύματα
183
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
και εγω συμφωνω! ομαδικη αποδραση ειναι οραια για τρελες κτλ κτλ! και ας μην ξερουμε ενας τον αλλον για παραδειγμα!
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Στο ταξίδι χάνεις απλά την ώρα σου αν αναζητάς έρωτα..να αναζητάς τα μέρη, το κάτι καινούργιο, το κάτι...το αν προκύψει ο έρωτας από το πουθενά είναι άλλο θέμα. Προτεραιότητα σου είναι τι σχεδιασες στο ταξίδι σου για να μην χαλάσεις κάτι που προετιμαζες μήνες..
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Bill 7. Η αλήθεια είναι ότι 2 φορές πήγα μόνη μου διακοπές και πέρασα απρόσμενα όμορφα χωρίς αναγκαστικά να κάνω νέες γνωριμίες. Δεν είναι αυτοσκοπος, ιδίως αν έχεις ένα κάρο Θέματα κ προβλήματα που σε απασχολούν, αλλά εάν προκυψει ευπρόσδεκτο. Μιλάμε πάντα για ευχαριστη γνωριμια- συνομιλία και όχι για πέσιμο.
Η εμπειρία μου βέβαια και λόγω Erasmus είναι ότι οι Έλληνες δεν είναι/ ΕΊΜΑΣΤΕ τόσο ανοιχτοί σε γνωριμιες- συνομιλίες φιλικές σε σύγκριση με τους ξένους που είναι πολύ πιο cool και χαλαροί.
 

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
@Sassenach77

Το νούμερο 3 το έγραψα για τους πιο εσωστρεφείς. Μερικοί άνθρωποι όσο να 'ναι νιώθουν μια μεγαλύτερη άνεση και ασφάλεια αν έχουν ανταλλάξει κάποιες απόψεις με τον άλλον πρώτα. Προσωπικά δεν τις χρησιμοποιώ αλλά έχω δει αρκετό κόσμο να το κάνει αυτό. Εσένα ούτως ή άλλως σε είχα βάλει στην λίστα με τους εξωστρεφείς :D!

@Robert

Νομίζω έχουν δίκιο οι υπόλοιποι. Γνωρίζω ιστορίες ανθρώπων που κατέληξαν μαζί μέσα από ένα ταξίδι αλλά είμαι σίγουρος ότι κανένας από αυτούς δεν ταξίδεψε ποτέ για να παντρευτεί. Συμφωνώ στο γεγονός ότι οι ελεύθεροι αν τους τύχει καμιά περιπέτεια μάλλον δε θα πουν όχι αλλά σίγουρα δε ταξιδεύουν με αυτόν τον σκοπό. Ειδικά στη δική σου περίπτωση που μάλλον ψάχνεις κάτι πιο σοβαρό θεωρώ ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσεις από τον τόπο σου αγαπητέ. Το να ξεκινήσεις να κάνεις χιλιόμετρα για να παντρευτείς μόνο στις Νύφες του Παντελή Βούλγαρη το έχω δει.
Χαχα! Ακριβώς!

Ναι , συμφωνώ για ομαδική απόδραση. Όσο πιο πολλοί, τόσο το καλύτερο!!!
Ωραία ιδέα!!! Ποιος θα το οργανωσει;
 
Last edited by a moderator:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Και η δική μου παρέα φέτος (κυρίως για οικονομικούς λόγους) δεν το βλέπει για διακοπές ή θα βολευτούν σε εξοχικό και χωρίο κτλ......οπότε έχω βρει διακοπές με οργανωμένο ταξιδιωτικό γραφείο και θα πάω.....για τους ίδιους λόγους τελικά πέρσι δεν πήγα πουθενά.......(επίσης το εξωτερικό συμφέρει καλύτερα πολλές φορές......)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom