Ιορδανία ΙΟΡΔΑΝΙΑ, ταλαιπωρία αλλά άξιζε..

Marlen123

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μακάρι να γνώριζα τις πληροφορίες αυτές νωρίτερα!
 

bojito

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την Ιορδανία μέσα στον Νοέμβριο! Η ιστορία αυτή είναι και ο λόγος που έκανα λογαριασμό εδώ παρόλο που σας διαβάζω καιρό!!

Οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικές! Θα μπορούσες να μας πεις με τι εξοπλισμό είναι; Δηλαδή κάμερα και φακο.

Πραγματικά μπράβο σου!
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Καλησπέρα! Σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ την Ιορδανία μέσα στον Νοέμβριο! Η ιστορία αυτή είναι και ο λόγος που έκανα λογαριασμό εδώ παρόλο που σας διαβάζω καιρό!!

Οι φωτογραφίες είναι εξαιρετικές! Θα μπορούσες να μας πεις με τι εξοπλισμό είναι; Δηλαδή κάμερα και φακο.

Πραγματικά μπράβο σου!

Πρώτον, σ ευχαριστώ πολυ!!
Σωματα Fuji (XT20 & XT2)
Από φακους, Fuji 23 f/2, 50-140 f/2.8 & Samyang 12 f/2

Δεύτερον και κατά την γνώμη μου (όπως και άλλων) βασικό, ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ δλδ..

ΝΑ ΚΑΘΊΣΕΤΕ ΔΥΟ ΒΡΆΔΙΑ ΣΤΗΝ wadi, αλλιώς θα το μετανιώσετε οικτρά. Η διαμονή στην έρημο αξιζει τρελα..!! Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, το μεγαλύτερο λάθος του ταξιδιού ήταν ότι κάτσαμε μόνο ένα.
 

bojito

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πρώτον, σ ευχαριστώ πολυ!!
Σωματα Fuji (XT20 & XT2)
Από φακους, Fuji 23 f/2, 50-140 f/2.8 & Samyang 12 f/2

Δεύτερον και κατά την γνώμη μου (όπως και άλλων) βασικό, ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ δλδ..

ΝΑ ΚΑΘΊΣΕΤΕ ΔΥΟ ΒΡΆΔΙΑ ΣΤΗΝ wadi, αλλιώς θα το μετανιώσετε οικτρά. Η διαμονή στην έρημο αξιζει τρελα..!! Όπως έχω γράψει και πιο πάνω, το μεγαλύτερο λάθος του ταξιδιού ήταν ότι κάτσαμε μόνο ένα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες! Θα φτάσουμε Άκαμπα και θα μείνουμε σίγουρα δύο μέρες στην έρημο!!

Μετά την περιγραφή σου το ψαξαμε παραπάνω και πραγματικά ειναι δικαιολογημένος ο ενθουσιασμός σου!
 

ConDLjn

Member
Μηνύματα
31
Likes
53
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες! Θα φτάσουμε Άκαμπα και θα μείνουμε σίγουρα δύο μέρες στην έρημο!!

Μετά την περιγραφή σου το ψαξαμε παραπάνω και πραγματικά ειναι δικαιολογημένος ο ενθουσιασμός σου!
Μπορεί να γίνομαι γραφικος αλλά η στιγμή του καφέ και της χαλάρωσης στη Wadi Rum, ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα,

Έζησα Ιορδανία για δυο χρόνια οπότε πέρα των όσων έχουν ειπωθεί, έχω να προτείνω τα εξής:

Το Αμμάν δεν αξίζει για πάνω απο μια-δυο μέρες αλλά έχει κάποια πολυ ωραία εστιατόρια όπως το Ward restaurant, Fakhreldin Restaurant κλπ. Για βράδυ στο Trader Vic's με live κουβανέζικη μουσική και ωραία κοκτέιλ στο υπόγειο του Regency Palace. Τέλος για γλυκο στο Habiba για το καλύτερο κιουνεφε της Ανατολής.

Για βόλτα και ψώνια στο Αμμάν στο Taj Mall (έχω ταξιδέψει πολύ αλλά Burberry με 70% έκπτωση δεν είδα πουθενά).

Για όποιον ενδιαφέρεται, μπορεί να συνδυάσει το ταξίδι με επέμβαση λείζερ στα μάτια για διόρθωση μυωπίας (κόστος 600 - 700 €) στη καλύτερη ιδιωτική κλινική, ήρθε το έκανε ο αδερφος μου και πολλοί Έλληνες συνάδελφοι όταν ήμουν εκεί .

Αξίζει να πεταχτείς πολυ εύκολα στην Ιερουσαλήμ απο νεκρά θάλασσα αυθημερόν η με διανυκτέρευση (ούτε μια ώρα).

Στη Μάνταμπα έχει ένα πολύ καλό παραδοσιακό εστιατόριο το Haret Jdoudna πολύ κοντά στην εκκλησία με το ψηφιδωτό.

Αν έχει κανείς αμάξι επίσης αξίζει επίσκεψη στη πόλη Γέρασα βόρεια του Αμμάν.

Υπάρχουν σε πολλά σημεία αστυνομικοί για έλεγχο ταχύτητας (για όσους πάνε Πέτρα η νεκρά θάλασσα με αμάξι).


Στη νεκρά θάλασσα τα Marriot & Kempinski είναι απο τα ωραιότερα ξενοδοχεία που έχω πάει. Τα βράδια έχουν Belly dancers και πολύ καλο φαί μπουφέ με θέα απέναντι τα φώτα της Ιερουσαλήμ.

Τέλος δε πρεπει να χάσει κανείς το Petra by night (google it for more info).

Χαιρετώ

Βασίλη καλησπέρα,

Απο Αμμαν για Ιερουσαλήμ η μετακίνηση είναι μονόδρομος με αμάξι? Υπάρχει κάποιος εναλλακτικός τρόπος? Γιατι όσο και να έχω ψάξει για μετακίνηση απο Ιορδανία σε Ιερουσαλήμ δεν βγάζω άκρη...
 
Last edited:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
τα καλυτερα tips μιας και εχεις ζησει εκει 2 χρονια και ειναι έτσι ακριβώς!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom