Ταξιδιωτική ασφάλεια

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
Απο οτι καταλαβαινω η jr η θα παει το 'θανατηφορο καλοκαιρινο τετραμηνο/α' σε καποιο σχολειο εκει η θα κανει καμμια πρακτικη. Το πανεπιστημιο & δη το Deree (το οποιο ειναι & ιδιωτικο & ισως πολυ καλλιτερο & ανωτερο απο το πολιτειακο που πηγα) πρεπει να σας βρει η να μεσολαβησει για την ασφαλιση! Δηλαδη μεσω του ινστιτουτου της Αμερικης/Ιnternational student office εκει η αυτοι να εχουν καποια η καποιες! Τοσα λεφτα χρεωνουν & σας πετανε στον λακο με τα φιδια; Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ τους! Mε μεσο ορο τα $275 για ενα average dental exam (oral exam, basic cleaning, and x-rays) ειναι $275 χωρις να εισαι ασφαλισμενος (απο $79 στο Νοτιο Τεξας/στα συνορα-$512 στο Σικαγο) τι ασφαλεια θα αγορασετε;
 
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη .Οτάβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Οταν εβγαλα την καρτα ειχα ΙΚΑ(ασφαλισμενος στο ΤΣΑ).Τωρα εχω Ο.Α.Ε.Ε και δεν ξερω τον τροπο εκδοσης της καρτας.Θα τον μαθω ομως συντομα.
ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ OAEE ΕΧΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΠΟ ΤΟ IKA ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ Ε112 ΚΑΡΤΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΚΑ ,ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ,ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟΠ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΧΩΡΕς
Η Ταξιδιωτική ασφάλιση η οποία είναι ποαιρετικη δεν καλύπτει μόνο περίθαλψη άλλα και άλλα συμβαίνοντα όπως π,χ, πτώχευση του τουριστικού γραφείου από το οποίο αγόρασε τις υπηρεσίες η επιστροφη σωρού σε περίπτωση θανάτου η αποζημίωση για καθυστέρηση πτήσης η απώλεια βαλίτσας και πολλά άλλα .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ OAEE ΕΧΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΠΟ ΤΟ IKA ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ Ε112 ΚΑΡΤΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΚΑ ,ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ,ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟΠ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΧΩΡΕς
Η Ταξιδιωτική ασφάλιση η οποία είναι ποαιρετικη δεν καλύπτει μόνο περίθαλψη άλλα και άλλα συμβαίνοντα όπως π,χ, πτώχευση του τουριστικού γραφείου από το οποίο αγόρασε τις υπηρεσίες η επιστροφη σωρού σε περίπτωση θανάτου η αποζημίωση για καθυστέρηση πτήσης η απώλεια βαλίτσας και πολλά άλλα .
Μιλάς για την κάρτα ή το έντυπο Ε112(s2);Είναι διαφορετικά πράγματα.Η κάρτα που καλύπτει έκτακτη περίθαλψη βγαίνει απο το υποκατάστημα πρώην ΟΑΕΕ(τώρα ΕΦΚΑ) που ανήκει ο σσφαλισμένος.Δεν έχει σχέση το ΙΚΑ.
 
Μηνύματα
6
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη .Οτάβα
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ OAEE ΕΧΟΥΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΑΠΟ ΤΟ IKA ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗΝ Ε112 ΚΑΡΤΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΚΑ ,ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ,ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟΠ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΟΙ ΧΩΡΕς
Η Ταξιδιωτική ασφάλιση η οποία είναι ποαιρετικη δεν καλύπτει μόνο περίθαλψη άλλα και άλλα συμβαίνοντα όπως π,χ, πτώχευση του τουριστικού γραφείου από το οποίο αγόρασε τις υπηρεσίες η επιστροφη σωρού σε περίπτωση θανάτου η αποζημίωση για καθυστέρηση πτήσης η απώλεια βαλίτσας και πολλά άλλα .
Μιλάς για την κάρτα ή το έντυπο Ε112(s2);Είναι διαφορετικά πράγματα.Η κάρτα που καλύπτει έκτακτη περίθαλψη βγαίνει απο το υποκατάστημα πρώην ΟΑΕΕ(τώρα ΕΦΚΑ) που ανήκει ο σσφαλισμένος.Δεν έχει σχέση το ΙΚΑ.
Μιλάω για το έντυπο ε112 ,σωστά δεν ανακατεύετε το ΙΚΑ
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Μετά από επικοινωνία μου με την Alpha Bank (και στη συνέχεια με την ΑΧΑ Ασφαλιστική με την οποία συνεργάζεται), αλλά και με τη Eurobank ανεβάζω τα σχετικά αρχεία που μου έστειλαν σχετικά με τις καλύψεις της ταξιδιωτικής ασφάλειας που προσφέρουν με τη χρήση των καρτών τους.
 

Attachments

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
H AXXA δεν λεει τιποτα για υγεια, απο οτι ειδα αναφερει καθυστερησεις/ακυρωσεις/liability κλπ. To αλλο διορθωστε με, αν δεν διαβαζω καλα ολα θα πρεπει να πληρωθουν με την καρτα! αν ειναι ετσι στο κολεκτιβο της ΑΒΓ χωρας τι γινεται; Η Εθνικη ειναι πιο ξεκαθαρη & με μερος των δαπανων, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ/ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ, αλλα οσο και αν προσπαθησα περυσι να μου δωσουν τα ψιλα γραμματα (κατι πρπ με τα συμβολαια της ΑΧΧΑ/eurobank) δεν καταφεραν να μου δωσουν!
 

nikko

Member
Μηνύματα
32
Likes
50
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Η αλήθεια είναι και στην Alpha Bank με παίδεψαν αρκετά, η απάντηση τους ήταν ότι δεν κοινοποιούνται οι όροι των ομαδικών συμβολαίων κι όταν τους ανέφερα ότι θα απευθυνθώ στον τραπεζικό μεσολαβητή με παρέπεμψαν στην ΑΧΑ, οι οποίοι απάντησαν αμέσως.
Η Eurobank το έστειλε αμέσως, με ένα email.
Δεν έχω κάρτα της ETE για να δοκιμάσω κι εκεί, αν θες κάνε άλλη μια προσπάθεια, είναι δικαίωμα σου να γνωρίζεις τους όρους μιας υπηρεσίας που σου παρέχεται, έστω και δωρεάν. Δεν μπορεί να είναι κρυφοί οι όροι.
Προσωπικά, ακόμη και να είχα κάρτα ΕΤΕ δεν θα τη χρησιμοποιούσα (για ταξιδιωτική ασφάλεια) αν δεν γνώριζα τους όρους.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
Καλημερα ΝΙΚΚΟ, ΕΝΑ ενα θα σου πω! Καλες ολες αλλα ΝΑ'ΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ! Και η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ του ΕΦΚΑ (ΟΧΙ η το εντυπο Ε112) ειναι πως θα την ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ η καθε χωρα! Εκτος ΕΟΚ παντα εχω ταξιδιωτικη τωρα, παλια δεν ειχα. Βεβαια οταν ζουσαμε εκτος Ελλαδος ειχαμε συνεχομενη μεσω της τραπεζας μας, 1-2€/ατομο-μηνας. Στην Ελλαδα ο τουριστας σαν παει στο κρατικο νοσοκομειο/ο ανασφαλιστος κλπ κλπ μπορει να περιμενει ωρες αλλα καποια στιγμη θα τον δει ενας γιατρος και καποια αγωγη θα του δωσουν ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΝ η να νοιαστουν αν 'το θυμα' εχει ασφαλεια! Βεβαια οι τουριστες εχουν αγνοια, γιαυτο στα τουριστικα μερη ξεφυτρωνουν γιατρομαγαζα που σαν παθουν τιποτα, η θα τους κανει πασα το ξενοσοχειο η τους στελνει ο/η tour operator rep, και χρεωνουν αδρα τις ασφαλειες τους!
Επειδη το παρατραβηξα & βγηκα εκτος θεματος ενα μεροκαματο εφαγα με στην Εθνικη περυσι & δεν βρηκα ακρη, τηλεφωνουσα στην Αθηνα απο το Ανα στον Καϊαφα & ολοι ειχαν αγνοια, η Εθνικη Ασφαλιστικη ελεγαν, η Εθνικη ελεγε η Μαστερ Καρτ & η Μαστερ Καρτ ελεγε την Bank Assurance. Το ιδιο και εδω στη επαρχια ακομα περιμενω απαντηση απο το τοπικο καταστημα της Εθνικης. Κατεληξα λοιπον με την WN (αχρειαστη ηταν) γιατι μου προσφερε περισσοτερα απο την Allianz (Montial Assistance) που χρησιμοποιουσα στο παρελθον. Λοιπον: Καλες ολες αλλα ΝΑ'ΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ!
 
Last edited:

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γειά και απο εμένα!
Θα ταξιδέψω Νέα Υόρκη σε ένα μήνα. Είμαι στο ψάξιμο για την ταξιδιωτική ασφάλιση. Είμαι ανάμεσα σε Mondial και World Nomads. Η πρώτη πιο ακριβή και με λιγότερες καλύψεις. Η δεύτερη σαφώς με περισσότερες καλύψεις και οικονομικότερη. World Nomads να πω θα φοβόμουν να χρησιμοποιήσω αλλά διάβασα εδώ ότι πολλοί την προτιμάτε. Είναι αξιόπιστη; Με φοβίζει ότι στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά με Μondial θα μιλήσω με Ελλάδα ενώ με World Nomads που ;πως;
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
Σ'αυτο δεν ξερω να σου απαντησω! Η WN ειναι Αυστραλεζικη με Κεντρο Εξυπηρετησης/Hotline στην Δανια, αν θυμαμαι καλα! Η Μondial=Allianz αναφερει οτι εχει τηλ. στην Ελλαδα, αλλα μετα θα σε κανουν μπαλακι οπως ολες σε καποιο local rep/handler. Μην περιμενης την Κατινα απο την Αστορια να'ρθει! To εχω ξανααναφερει: Καλες ολες αλλα ΝΑ'ΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ!
 

qoq4

Member
Μηνύματα
23
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ενδιβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση! Οπως καταλαβαίνουμε καλύτερα είναι να μην τύχει τίποτα!!!:)
Πήρα τελικά World Nomads αφού ήταν και οικονομικότερη.
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.294
Σε ευχαριστω & εγω & καλο σου ταξιδι! Καλες ολες αλλα ΝΑ'ΝΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.619
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom