Ινδονησία Ταϊλάνδη Μπαλί ή Ταϋλάνδη

Μηνύματα
81
Likes
16
Καλησπέρα
Πρόκειται να κάνουμε ταξίδι του μέλιτος και μετά από αρκετό ψάξιμο είμαστε στο στάδιο που τελικά δεν μπορούμε να διαλέξουμε ανάμεσα στο Μπαλί ή στην Ταϋλάνδη. Αν κάποιος έχει πάει και στα δύο,και έχει ένα μέτρο συγκρισης ας μας πει την άποψη του . Στην μια περίπτωση πρόκειται για Σιγκαπούρη- Μπαλί και στην άλλη Μπανγκόκ- σαμουΐ ή Μπανγκόκ- κραμπι για να περάσουμε στα Πι Πι .Εγώ ίσως τείνω στο Μπαλί άλλα δεν ξέρω.. Και η Ταϋλάνδη μου λέει κάτι. Για πείτε βρε παιδιά,βοηθήστε με να αποφασίσω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Πες μας budget και εποχή που θα πάτε. Επίσης πόσες μέρες, προτεραιότητες (π.χ. χαλάρωση, παραλίες, νυχτερινή ζωή κλπ.)
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Το ταξιδιωτικό μας δίνει 10 μέρες στο σύνολο και στις δύο περιπτώσεις. Δεν σκεφτόμαστε να πάμε μόνοι μας . Το πρόγραμμα είναι 2 βράδια στην Μπανγκόκ ή αντίστοιχα στην Σιγκαπούρη με ξεναγό και τα υπόλοιπα Πουκέτ ή Μπαλί αντίστοιχα. Το άτομο βγαίνει περίπου 1100 ευρώ. Τώρα εκεί δεν ξέρω πόσα να υπολογίσω. Θα έχουμε ένα καλό πόσο και ότι μας αρέσει θα το κάνουμε
. Δεν μας ενδιαφέρει η πολυτέλεια δλδ όσον αφορά τα ξενοδοχεία. Θέλουμε δραστηριότητες πολιτισμό αξιοθέατα ε να υπάρχει έστω μια καλή παραλία μιας και για μπόρα μπόρα δεν μας φτάνουν (χαχαχαχα) . Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από αυτούς τους δύο προορισμούς είναι τα εξής : η Ταϋλάνδη έχει παραλίες νυχτερινή ζωή και αξιοθεατα μεν ,το Μπαλί από την άλλη έχει κουλτούρα φύση αλλά δεν βλέπω να έχει καλές παραλίες. Απλά το Μπαλί μου φαίνεται ότι στο σύνολο του είναι όμορφο, το Πουκέτ μου φάνηκε κάπως "άδειο" από ντοκιμαντέρ. Δεν ξέρω δεν μπορώ να τα βάλω κάτω και να δω ποιο έχει τα περισσότερα συν.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Το ταξιδιωτικό μας δίνει 10 μέρες στο σύνολο και στις δύο περιπτώσεις. Δεν σκεφτόμαστε να πάμε μόνοι μας . Το πρόγραμμα είναι 2 βράδια στην Μπανγκόκ ή αντίστοιχα στην Σιγκαπούρη με ξεναγό και τα υπόλοιπα Πουκέτ ή Μπαλί αντίστοιχα. Το άτομο βγαίνει περίπου 1100 ευρώ. Τώρα εκεί δεν ξέρω πόσα να υπολογίσω. Θα έχουμε ένα καλό πόσο και ότι μας αρέσει θα το κάνουμε
. Δεν μας ενδιαφέρει η πολυτέλεια δλδ όσον αφορά τα ξενοδοχεία. Θέλουμε δραστηριότητες πολιτισμό αξιοθέατα ε να υπάρχει έστω μια καλή παραλία μιας και για μπόρα μπόρα δεν μας φτάνουν (χαχαχαχα) . Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από αυτούς τους δύο προορισμούς είναι τα εξής : η Ταϋλάνδη έχει παραλίες νυχτερινή ζωή και αξιοθεατα μεν ,το Μπαλί από την άλλη έχει κουλτούρα φύση αλλά δεν βλέπω να έχει καλές παραλίες. Απλά το Μπαλί μου φαίνεται ότι στο σύνολο του είναι όμορφο, το Πουκέτ μου φάνηκε κάπως "άδειο" από ντοκιμαντέρ. Δεν ξέρω δεν μπορώ να τα βάλω κάτω και να δω ποιο έχει τα περισσότερα συν.
Τι σας παρέχει το πρακτορείο; Θα έχετε συνοδό/ξεναγό;
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Θα έχουμε για μια μέρα ξεναγό στο κάθε μέρος και φυσικά μετακινήσεις από και προς αεροδρόμιο και ταξιδιωτική ασφάλεια .
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πες και το μήνα που θα πάτε μήπως παίξει ρόλο στην απόφαση..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
3 Ιουλίου με 13 Ιουλίου.
Λόγω περιόδου και καιρού καλύτερα να πάτε Μπαλί.
Επίσης, το φαντάστηκα οτι δεν θα σας παρείχε σπουδαία πραγματα απο άποψη παροχών. Αυτό που σου πουλάνε δεν είναι οργανωμένο πακέτο.
1. Ασφάλεια. Αεροπορικά εισητήρια που θα κλειστούν με πιστωτική κάρτα, κατα 90% θα σου προσφέρει ταξιδιωτική ασφάλιση η τράπεζα σου. Αρκεί μία ερώτηση στην τράπεζά σου.
2. Την μεταφορά απο και προς το αεροδρόμιο θα στην τακτοποιήσει το κατάλυμά σου.
3. Όσο αφορά την ξενάγηση μίας μέρας είνα απλά αστείο. Τουλάχιστον σε ότι αφορά το Μπαλί που έχω επισκεφθεί, κλείνεις έναν όδηγο και έχεις στον προσωπικό σου οδηγό-ξεναγό απο το πρωί μεχρι το βράδυ. Σε πέρνει απο το ξενοδοχείο σου και το βράδυ σε γυρίζει σε αυτό. Πηγαίνετε όπου θέλετε με κόστος 40$/μέρα!
Η ξενάγηση μίας μέρας δεν αρκεί έτσι και αλλιώς. Και με πρακτορείο να κλείσεις, οδηγό θα χρειαστεις για να δεις 2-3 πραγματα.

Δεν έχεις κανένα λόγο να δώσεις Χ χρήματα παραπάνω σε οποιοδηποτε γραφείο!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Το έχω καταλάβει γιατί δεν έχω κάνει κανένα ταξίδι με ταξιδιωτικό και τα καταφέραμε μια χαρά. Απλά επειδή πρόκειται για ταξίδι του μέλιτος και είναι αρκετά μακρινό για τα δικά μας δεδομένα (το πιο μακρινό πέρα από Ευρώπη ,που έχω κάνει είναι Ντουμπάι) είπαμε να τα κανονίσει όλα ένα ταξιδιωτικό. Τα αεροπορικά που βρίσκω είναι 600 plus το άτομο απλά φοβάμαι μη τα χάσω με τόσες πτήσεις. Ό ξεναγός είναι Έλληνας και απλά τον έχουμε για μια ολόκληρη μέρα για τα βασικά και μετά για οδηγίες για τα υπόλοιπα και φυσικά αν χρειαστούμε κάτι θα είναι εκεί. Ατομικό είναι το πακέτο όχι με γκρουπ . Εν πάση περιπτώσει ανάμεσα στους δύο προορισμούς ποιος είναι πιο "ουαου" ; Για Ευρώπη ας πούμε έχω μια κρίση ανάμεσα σε χώρες και σε πόλεις για εκεί όμως καμία. Και δεν έχω κανέναν που να έχει πάει για να μου πει έστω και τα δύο είναι ωραία σαν μέρη άλλα εκεί πχ στο Μπαλί είναι Αλλιώς...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Το έχω καταλάβει γιατί δεν έχω κάνει κανένα ταξίδι με ταξιδιωτικό και τα καταφέραμε μια χαρά. Απλά επειδή πρόκειται για ταξίδι του μέλιτος και είναι αρκετά μακρινό για τα δικά μας δεδομένα (το πιο μακρινό πέρα από Ευρώπη ,που έχω κάνει είναι Ντουμπάι) είπαμε να τα κανονίσει όλα ένα ταξιδιωτικό. Τα αεροπορικά που βρίσκω είναι 600 plus το άτομο απλά φοβάμαι μη τα χάσω με τόσες πτήσεις. Ό ξεναγός είναι Έλληνας και απλά τον έχουμε για μια ολόκληρη μέρα για τα βασικά και μετά για οδηγίες για τα υπόλοιπα και φυσικά αν χρειαστούμε κάτι θα είναι εκεί. Ατομικό είναι το πακέτο όχι με γκρουπ . Εν πάση περιπτώσει ανάμεσα στους δύο προορισμούς ποιος είναι πιο "ουαου" ; Για Ευρώπη ας πούμε έχω μια κρίση ανάμεσα σε χώρες και σε πόλεις για εκεί όμως καμία. Και δεν έχω κανέναν που να έχει πάει για να μου πει έστω και τα δύο είναι ωραία σαν μέρη άλλα εκεί πχ στο Μπαλί είναι Αλλιώς...
Ταϊλάνδη δεν έχω πάει! Στο Μπαλί πήγαμε και εμείς γαμήλιο και είναι πάντως όντως "ουάου" και ο καιρός είναι σούπερ την περίοδο που θέλετε να πάτε : https://www.selectiveasia.com/indonesia-holidays/weather/july
Στην Ταϊλάνδη πάλι μόνο στο Κο Samui είναι κομπλέ τον Ιούλιο : https://www.selectiveasia.com/thailand-holidays/weather/july
Το Μπαλί έχει άπειρα να δεις και να κάνεις. Ορυζώνες, ηφαίστεια, καταρράκτες, ποτάμια, ζούγκλα, ναούς, θάλασσα, πολιτισμό, κουζίνα...
Και η Ταΐλάνδη πιστεύω θα έχει αντίστοιχα απλά στο Μπαλί νομίζω είναι όλα σε υπερθετικό βαθμό.
Αν το ζητούμενο τώρα είναι οι παραλίες, δε νομίζω ότι θα σε καλύψει ούτε το Samui, ούτε το Μπαλί. Δες για τίποτα Μαλδίβες. Αλλά εκεί πάλι έχει μόνο παραλίες και τίποτα άλλο. Το θέμα με εμάς τους Έλληνες είναι ότι έχουμε πολύ υψηλά standards με τις παραλίες που έχουμε στην Ελλάδα. Εντυπωσιάζεσαι από τους φοίνικες και την παραλία αλλά την διαύγεια που έχουν τα νερά μας, δεν την βρίσκεις εύκολα!
 
Μηνύματα
81
Likes
16
Έχεις δίκαιο. Αλλά δεν πάμε για τις παραλίες. Απλά ανάμεσα στα δύο η Ταϋλάνδη υπερτερεί στις παραλίες έτσι όπως φαίνεται άλλα δεν μου έκανε το κλικ σε όλα τα άλλα. Αν είχε έστω μια παραλία καλή το Μπαλί δεν θα το σκεφτόμουν ή έστω μια εξόρμηση σε ένα νησάκι με μια πολύ ωραία παραλία. Εν τέλη καταλήξαμε στο Μπαλί. Σήμερα θα κλείσουμε το ταξίδι σε συνδυασμό με Σιγκαπούρη και Ντόχα. 6 νύχτες στο Μπαλί και λέω να τις μοιράσω .. Να μείνουμε 3 βράδια στο ουμπουντ . Από σήμερα το βράδυ θα ζητάω πληροφορίες λοιπόν για το Μπαλί .
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Έχεις δίκαιο. Αλλά δεν πάμε για τις παραλίες. Απλά ανάμεσα στα δύο η Ταϋλάνδη υπερτερεί στις παραλίες έτσι όπως φαίνεται άλλα δεν μου έκανε το κλικ σε όλα τα άλλα. Αν είχε έστω μια παραλία καλή το Μπαλί δεν θα το σκεφτόμουν ή έστω μια εξόρμηση σε ένα νησάκι με μια πολύ ωραία παραλία. Εν τέλη καταλήξαμε στο Μπαλί. Σήμερα θα κλείσουμε το ταξίδι σε συνδυασμό με Σιγκαπούρη και Ντόχα. 6 νύχτες στο Μπαλί και λέω να τις μοιράσω .. Να μείνουμε 3 βράδια στο ουμπουντ . Από σήμερα το βράδυ θα ζητάω πληροφορίες λοιπόν για το Μπαλί .
Ε, καλά δεν είπαμε οτι δεν έχει ούτε μία παραλία. Η dreamland για παράδειγμα έχει φανταστική αμμουδιά και τιρκουάζ νέρα. Για μένα είναι η καλύτερη στο νησί. Το αρνητικό της είναι οτι είναι άγρια. Αν σου αρέσει να παίζεις με τα κύματα όμως θα το χαρείς. http://www.bali-indonesia.com/magazine/dreamland-beach-bali.htm
Επίσης υπαρχουν 2 νησάκια (Lembongan & Penida) που έχουν απιστευτό βυθό. Την έχω κάνει την εκδρομη και στην προτείνω! http://www.lembonganwatersport.com/
Θα κολυμπήσετε σε καταρράκτες, μπορείτε να κάνετε rafting....Θα περάσετε τέλεια στο υπογράφω!
Αν μπορείς να προσθέσεις καμιά μερούλα ακόμα καλα θα είναι! Δε θα το χορτάσεις, έχει παρα πολλά πραγματα να δειτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom