All inclusive διακοπές για οικογένειες με παιδιά

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.783
Καλημέρα! Σχεδιάζουμε τις διακοπές μας με τα 2 παιδιά μας (2,5 ετών και 4 μηνών το καλοκαίρι) και ψάχνουμε ένα αξιόλογο all inclusive στην Πελοπόννησο. Μας ενδιαφέρουν οι εμπειρίες σας με μωρό κυρίως, δηλαδή καρότσια, ρηλάξ και κουβάλημα σε ρηχή, αμμουδερή παραλία και όσο το δυνατόν πιο μεγάλη ανεμελιά σε θέματα μετακινήσεων και φαγητού (δικού μας και του 2χρονου) και ει δυνατόν καθόλου μετακινήσεις! Έχουμε δει τα βασικά της Πελοποννήσου, αλλά δεν ξέρουμε ποιο να επιλέξουμε. Επικρατέστερα το Grecotel Casa Marron (το παλιό Λακόπετρα), Grecotel Olympia Oasis, Aldemar Olympian και AKS Hinitsa. Ορμητήριό μας η Αθήνα και φυσικά μετράει και η απόσταση!

Αυτο στη Λακοπετρα εχει ΤΡΑΓΙΚΗ παραλια... τραγικη ομως.... Αντιθετα ολα τα ξενοδοχεια της Κυλληνης βρισκονται σε φανταστικο σημειο -πνιγμενα στη φυση και σε φανταστικη παραλια-.
Οι χωροι σε ολα τα Grecotel ειναι πολυ προσεγμενοι, το ιδιο και το φαγητο για τα στανταρντς all inclusive ξενοδοχειων.
Τα δωματια δεν τα εχω επισκεφθει γιατι εχω παει λογω δουλειας οποτε δεν διανυκτερευσα.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Σ ευχαριστω για την εμπειρια σου, ειναι απ τα επικρατεστερα για μας ενα των γκρεκοτελ. Για τη λακοπετρα διαβασα τα καλυτερα για την παραλια απο πολλα ατομα που πηγαν, στις αξιολογησεις τους. Τι δεν σας αρεσε; κ στις φωτο νορμαλ μ φανηκε, αμμουδια. Ηταν βρωμικα πχ;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.783
Σ ευχαριστω για την εμπειρια σου, ειναι απ τα επικρατεστερα για μας ενα των γκρεκοτελ. Για τη λακοπετρα διαβασα τα καλυτερα για την παραλια απο πολλα ατομα που πηγαν, στις αξιολογησεις τους. Τι δεν σας αρεσε; κ στις φωτο νορμαλ μ φανηκε, αμμουδια. Ηταν βρωμικα πχ;
H παραλια του ξενοδοχειου ειναι πολυ μικρη και ακριβως διπλα ειναι η ελευθερη παραλια στην οποια ερχονται απο τροχοσπιτα, τεντες μεχρι ο,τι μπορεις να φανταστεις συν τα παρκαρισμενα αυτοκινητα πανω στο κεφαλι σου σχεδον... κατα συνεπεια υπαρχει φασαρια και βρωμια.
Επισης η ιδια η παραλια δεν ειναι ουτε αμμος ουτε πετραδακι αλλα αυτο το ενδιαμεσο που μοιαζει με χωμα μαζι με φυκια και το νερο δεν ειναι και το πιο διαυγες που θα βρεις. Γενικα λασπουρια θα ελεγα. Επισης πολλες τσουχτρες.
 
Last edited:

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Λοιπόν έχω εμπειρία από τα περισσότερα ξενοδοχεία και έχουμε και λέμε.
Aldemar Olympian
Πολύ μεγάλες εγκαταστάσεις, πάρα πολύ πράσινο, ιδανικό για ποδηλαταδες τα νοικιάζεις εκει , αμέτρητες πισίνες και αν πάρετε το ai πακέτο πάρα πολύ φαΐ. Δεν θα φας γκουρμέ αλλά είναι οκ. Μια χαρά είναι για καρότσια κλπ.
Το μόνο θέμα διαβάζοντας τις ηλικίες των παιδιών σου είναι ότι συχνά έχει πολύ κύμα και δεν είναι ιδανική για κολύμπι με μικρά παιδιά
Η παραλία του είναι τεράστια και πανεμορφη και ιδανική για παιχνίδια στην άμμο.
Oasis μια φορά έχω πάει χωρίς παιδιά. Νομίζω είναι πιο ακριβό. Το θυμάμαι με πολλά σκαλιά και εχει το ίδιο θέμα με τα κύματα.
Λακοπετρα δεν έχω πάει.
Είναι η πιο οικονομική λύση και λιγότερο ποιοτική. Η παραλία όλοι όσοι έχουν πάει μου λένε ότι είναι πολύ πολύ μέτρια. Καμία σχέση με Σκαφιδια και Κυλλήνη.
Και πάμε στο hinitsa .
Το θεωρώ την καλύτερη λύση για τις ηλικίες των παιδιών σας.
Έχει μια μικρή αμμουδερή ρηχή και πολύ ζέστη θάλασσα. Είναι σε κόλπο οπότε δεν έχει ποτέ κύμα. Ειναι οκ για καροτσια.
Έχει και μια πισίνα, παιδική χαρά παιδότοπο και δουλεύει με ημιδιατροφη .
Νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα.
Το aldemar κοστίζει παραπάνω πολύ και νομίζω οτι θα το ευχαριστηθούν τα παιδιά σας σε μεγαλύτερη ηλικία.
Εκτός και αν είστε φαν της πισίνας και πάρετε δωμάτιο με μοιραζομενη πισίνα και αραζετε εκεί τις ημέρες που έχει κύμα
 
Last edited:

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
@varioAthens σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

@dik-7 , με κατατόπισες πολύ με τα σχόλιά σου. Για aldemar είχα διαβάσει πολύ αμφιλεγόμενα σχόλια, σε βαθμό που το απέρριψα, αλλά θα το κρατήσω για το μέλλον. Για oasis, μου το επιβεβαίωσες, τα πολλά σκαλιά συν το ότι όλες αυτές οι νεροτσουλήθρες είναι τέλειες για λίγο μεγαλύτερα παιδάκια απ' τα δικά μου μένει για το μέλλον, συν ότι θα ήθελα all incl. και όχι ημιδιατροφή που βρίσκω πλέον στο oasis. Ανάμεσα σε Hinitsa τώρα και Λακόπετρα, θα δούμε, κλίνουμε προς Λακόπετρα, γιατί η Hinitsa είναι μεν ωραίο, αλλά έχει πολύ μικρή παραλία και πλακώνει κόσμος και από τα δύο AKS, αυτό σκέφτομαι μόνο. Επίσης, ότι δεν μου πολυαρέσει η κατάσταση με μικρά παιδιά και δωμάτιο με μπαλκόνι, μου δίνει την αίσθηση ότι θα 'μαστε πάλι κλεισμένοι σαν σε διαμέρισμα τις ώρες που θα είμαστε στο δωμάτιο. Αντίθετα, στη Λακόπετρα έχει τεράστιες εκτάσεις γκαζόν και bungalows, που στη φάση των μικρών μας είναι ιδανική κατάσταση. Και για εμάς για να τα επιτηρούμε αλλά και για μπάλα και ποδηλατάκι/πατίνι. Επίσης, έχει πιο πολλές ανέσεις για οικογένειες από τo Hinitsa, μας δίνουν καρότσι, ρηλάξ και παρκοκρέβατο και γενικώς αν κατάλαβα καλά είναι ένα κλικ καλύτερο σε υπηρεσίες. Με τη μέτρια παραλία μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστώ, αν γλυτώσουμε και τις μέδουσες που λέει η vario, νομίζω τα υπόλοιπα τα αντέχω. Φέτος κάνουμε μερικές εκπτώσεις για λίγο πιο άνετες διακοπές και αφήνω τις ονειρεμένες παραλίες όταν τα μικρά θα 'ναι λίγο πιο συμβατά με μετακινήσεις και αμάξια (ίδωμεν πότε)!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Για το aldemar τι αμφιλεγόμενα σχόλια έχεις διαβάσεις;
Συγγνώμη αλλά δε νομίζω ότι συγκρίνεται με το lakopetra ούτε σε εγκαταστάσεις ούτε φυσικά στην παραλία.
Αν καταλήξετε εκει πάντως δες καλά τι δωμάτια έχει και αν υπάρχουν ανακαινισμένο.
Γιατί για τα παλιά έχω ακούσει ότι είναι χαλια.
Καλά να περάσετε όπου και αν πατε
 
Last edited:

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Για το αλδεμαρ κυριως πολυ μετριο φαγητο! Το λακοπετρα το 18 ειναι πληρως ανακαινισμενο, δεν υπαρχουν παλια δωματια ουτε μπανγκαλοου κ οι πισίνες εχουν επεκταθει. Αυτα διαβασα σε κριτικες κ με ενημερωσαν τηλεφωνικα για το δευτερο. Θα δειξει, ειδα παραλιες κ των 2 κ οντως δεν συγκρινονται!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται. Στο aldemar υπάρχουν πάρα πολλά εστιατόρια a la carte. Ιταλικό Ελληνικό Θαλασσινά και ένα πιο γκουρμέ.
Στο πακέτο ai μιας βδομάδας ο πελάτης δικαιούται δωρεάν δύο δείπνα σε αυτά τα εστιατόρια της επιλογής του. Το φαγητό εκεί είναι άνω του μετρίου και υπάρχουν κανονικά σερβιτόροι. Στο κεντρικό εστιατόριο έχει πάρα πολλές επιλογές αλλά δεν παύει να είναι μαζικής εστίασης οπότε γούστα είναι αυτά. Στο μεσημεριανό υπάρχει έξτρα εστιατόριο με μαγειρευτά κ.α, αλλά και σουβλάκι ή μπέργκερ και πεντανόστιμη πιτσα.
Από πέρσι επισης λειτουργει και 2ο κεντρικό εστιατοριο με αποτέλεσμα να υπάρχει αποσυμφορηση του κόσμου σε ώρες αιχμής.
Επίσης η τεράστια παραλία και οι αμέτρητες πισινες επισης βοηθουν στο να μοιραζεται ο κόσμος.

Το lakopetra βλέπω ανέβασε πολύ και τις τιμές. Ελπίζω να αξίζει η ανακαίνιση.
Και για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι και στο aldemar θέλει προσοχή στην επιλογή δωματίου καθώς υπάρχουν διάφοροι τύποι και διαφορετικής παλαιοτητας.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
@dik-7 πολύ χρήσιμη διευκρίνιση να υπάρχει, ευχαριστώ κι εγώ. Ίσως φταίει ότι το λακόπετρα είναι αποκλειστικά all inclusive, οπότε η ποιότητα είναι ίδια για όλους, δεν έχει διακυμάνσεις ανάμεσα σε όσους επιλέγουν α λα καρτ και στο μενού της ημιδιατροφής. Παίζει κι αυτό το ρόλο του. Πληρώνοντας 300ε τη βραδιά ούτε εγώ θα ήθελα να τρώω μόνο πίτσα, μπέργκερ και μαγειρευτό φαγητό όλες τις μέρες. Μην παρεξηγηθώ, δεν περιμένω κάτι φοβερά εξεζητημένο, απλώς τα σχόλια για τα υπόλοιπα ξενοδοχεία, για τα γκρεκοτελ κυρίως που επικεντρώθηκα, εκθείαζαν το φαγητό, τις προσπάθειες του σεφ και τη δημιουργικότητα. Οι εγκαταστάσεις του αλδεμάρ φαίνονται πολύ ωραίες όπως και να 'χει.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Για να μην παρερμηνευονται τα γραφόμενα μου.
Στο aldemar τα κεντρικά εστιατόρια το μεσημέρι είναι ανοικτά κσνομικα με πλήρες μενού με ωράριο 12 30 με 2 30 αν θυμάμαι καλά για όσους έχουν πακέτο ai.
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ λειτουργεί και άλλο εστιατόριο που εκτός από street food μαγειρευτά θα βρεις και ψάρι κοτόπουλο μπιφτέκια, γλυκα, παγωτα κλπ. Απλά δεν έχει την ποικιλία του κεντρικού πλην ομως εχει διευρυμενο ωραριο και εμας τους έλληνες που τρωμε πιο αργά μας εξυπηρετεί.
Σε γκρεκοτελ έχω πάει σε κάποια. Δεν ειμαι από όλα ευχαριστημένος στο θέμα φαΐ ή τουλάχιστον το ίδιο.
Προσπάθησε να συλλεξεις πληροφορίες για το συγκεκριμένο, διότι βλέπω ανέβασε πολύ τις τιμές και είναι κρίμα να βρεθείτε με δυσάρεστες εκπλήξεις.
Αν και ξαναλέω το hinitsa είναι μια χαρά επιλογή.
Η ημιδιατροφη ως ενήλικες σας καλύπτει με ένα καλό πρωινό δεδομένου ότι τι βραδινό σερβίρεται νωρίς.
Για το μωρό φαντάζομαι θα έχεις γάλα κρέμες ;
Για το μεγαλύτερο τις ημέρες που πεινάει εκτός από τοστ κλπ υπάρχει εστιατόριο με χρέωση
Συν ότι θεωρώ το ai πακέτο εξυπηρετεί καλύτερα οικογένειες με μεγαλύτερα παιδιά που θα ζητήσουν χυμούς παγωτά ποπ κορν κλπ.
Για την θάλασσα σου είπα είναι ιδανική για μικρά παιδιά. Τώρα αν είναι να πας Αύγουστο δεν ξέρω από πολυκοσμία
 
Last edited:

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Μάλλον λόγω της ανακαίνισης τις ανέβασε, αυτό κατάλαβα όσο μίλησα τηλεφωνικά μαζί τους. Το μωράκι μας θα θηλάζει, οπότε όντως δεν χρειάζομαι κτ γι αυτό σε θέματα φαγητού, ε κι ο μπόμπιράς μας πόσο πια να τρώει! Σίγουρα το φαγητό δεν είναι το καθοριστικό στα δικά μας δεδομένα, θέλουμε κυρίως θάλασσα μέσα στο συγκρότημα, γκαζόν και άπλα και σιγουριά για τον μεγάλο μας και ανέσεις στις μετακινήσεις εντός ξενοδοχείου με το μωρό μας χωρίς πολύ κουβάλημα. Και φυσικά καλές υπηρεσίες και ωραίο μπάνγκαλόου μέσα στο ξενοδοχείο. Με αυτά πάνω κάτω θα είμαστε ευχαριστημένοι και με λίγη τύχη θα χαλαρώσουμε κιόλας. Ιούλιο θα πάμε, αρχές, οπότε δεν πιστεύω να πήζει. Δηλ. εσύ προτείνεις καλύτερα αλδεμάρ από γκρεκοτέλ; Θα δω τι μπορώ να βρω εκεί με τα ίδια χρήματα, γτ δεν νομίζω να βρίσκω εξίσου ωραίο κατάλυμα
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Στο Λακόπετρα επαναλαμβάνω οτι δεν έχω πάει.

Αντικειμενικά όμως από τα ξενοδοχείο που σκέφτεσαι έχει την χειρότερη θάλασσα.

Σου ξαναλέω ότι την θάλασσα του hinitsa θεωρώ ιδανική για τον μεγάλο σας και μπορεί να βάλεις άφοβα και το μωρό. Είναι καθαρή, πολύ ρηχή, ζεστή και απάνεμη πάντοτε. Οντως είναι μικρή αλλά δε νομίζω ότι τον Ιούλιο θα γίνεται τόσο χαμός. Και του Λακόπετρα άλλωστε δεν την βλέπω τεράστια στις φωτο.

Καλα του Aldemar η παραλία και αμμουδιά είναι άπαικτες. Η θάλασσα σου είπα συχνά έχει κύμα λόγω Ιονίου. Την έχω πετύχει και με κόκκινη σημαία. Βέβαια εχει πάρα πολλές πισίνες, ενώ μπορείς να νοικιάσεις και bungalow με μοιραζόμενη πισίνα που το έχω κάνει με τα μεγαλύτερα παιδιά μου και έχουμε περάσει όλοι σούπερ.

Από εγκαταστάσεις το aldemar είναι μακράν καλύτερο. Τεράστιοι κήποι, πολλά γήπεδα και άπλετος πλακόστρωτος χώρος για βόλτες με τα πόδια ή με ποδήλατο ακόμη και δίπλα στην παραλία. Και φυσικα πολύ όμορφο ηλιοβασίλεμα. Μέχρι και μινι εμπορικό κέντρο και μαγαζί με καθημερινές εφημερίδες ελληνικές.

Το hinitsa σαφώς πιο μαζεμένο με μια μόνο πισίνα, παιδική χαρά και όχι χώρος για βόλτες εντός
Συν ότι δεν έχει bungalows που λες ότι ψάχνεις.
Το Λακόπετρα φαίνεται να έχει επεκταθεί αλλά από ότι βλέπω επίσης έχει περιορισμένους χώρους.

Από καταλύματα στο aldemar επίσης έχει πάρα πολλές επιλογές. Στον κατάλογο του manessis travel δεν τα βρίσκω πιο ακριβά, ίσα ίσα νομίζω ότι πρέπει να βγαίνει και πιο φθηνά.

Σίγουρα ξέρω ότι κάποια είναι πιο καινουργια και κάποια όχι.

Εχει επιλογή για το κεντρικό κτίριο, για bungalows με κήπο, με μοιραζόμενη ή και με ατομική πισίνα και σουίτες.

Στο φαγητό δε νομίζω να εχουν σημαντικές διαφορές.

Εν κατακλείδι αν δεν θες bungalow θα πήγαινα hinitsa. Nομίζω είναι και η πιο οικονομική λύση.

Τώρα αν θες οπωσδήποτε bungalow προσωπικά προτιμώ τα πλεονεκτήματα του aldemar.

Οι ανάγκες της δικιάς σας οικογένειας μπορεί να ειναι διαφορετικές. Καλή επιλογή

Πάντως αν πας ιδίως lakopetra αναμένουμε εντυπώσεις και σχόλια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom