Eurovision

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Eurovisio-νιστες, euro-σπασικλάκια και λοιποί προσέλθετε.

Μετά από παρότρυνση της @varioAthens ανοίγω το θέμα, αν και ήδη έχουν γίνει οι δυο ημιτελικοί.
Η Ελλάδα αν και πήρε μέρος με ένα εξαιρετικό τραγούδι αποκλείστηκε. Λογικό αφού την έφαγε η σκηνή, και τηλεοπτικά το όλο στήσιμο βγήκε πολύ μέτριο και αδύναμο. Αποτυχία και πάλι λοιπόν.

Φαβορί για τον τελικό
1. Κύπρος! (με διαφορά από τα υπόλοιπα)
2. Ισραήλ
3. Γαλλία
4. Ιρλανδία!
5. Γερμανία
6. Λιθουανία!

Προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα τραγούδια της Γαλλίας, Βουλγαρίας, Γερμανίας και αρκετά ακόμα. Γενικά καλό το επίπεδο φέτος με ποικιλία σε μουσικά ακούσματα. Από όπερα μέχρι και Metal. Στοίχημα έπαιξα τη Γαλλία και την Εσθονία με καλή απόδοση.

Η Φουρέιρα για την Κύπρο έχει κλέψει τις εντυπώσεις. Είναι τρομερή σ'αυτό που κάνει. Αν ψήφιζε μόνο κοινό θα έλεγα πάει για πρώτη, όμως με τις επιτροπές αρκετά δύσκολο. Όμως ένα top 5 το έχει στάνταρ. Πιστεύω θα νικήσει η Γαλλία καθώς και οι υπεύθυνοι της γαλλικής αποστολής δήλωσαν πως είναι έτοιμοι για την πρωτιά. Πάντως δεν θεωρώ τίποτα σίγουρο. Αμφίρροπη η φετινή χρονιά και πολύ ενδιαφέρουσα. π.χ η Κύπρος, η Λιθουανία και η Ιρλανδία πριν τις πρόβες, παίζονταν στα στοιχήματα κάτω από 20η θέση, και μετά τον ημιτελικό εκτοξεύθηκαν!

Αυτά από μένα:D Και τιμής ένεκεν για την Κύπρο μας...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τώρα αν εγώ ρωτήσω ποιά είναι η Φουρέιρα, να φανταστώ οτι θα φάω άκυρο...:rolleyes-80:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.930
Βρε @giannismits τι σου αρεσει απο την εμφανιση του Ισραηλ? Που η τραγουδιστρια κανει ηχους κοτας? Ελα Παναγια μου!!
Οσο για το τραγουδι της Φουρειρα δεν ειναι το στυλ της μουσικης που μου αρεσει, επιπλεον η προφορα της ειναι απαραδεκτη και τραγικη ΩΣΤΟΣΟ ναι το παραδεχομαι, οταν βγηκε στη σκηνη "κολλησα" οση ωρα διηρκησε η εμφανιση της. Φανταζομαι το ιδιο επαθαν και οι περισσοτεροι τηλεθεατες γιατι πως αλλιως να εξηγηθουν τα σχεδον 3 εκατομυρια views που εχει συγκεντρωσει μεχρι στιγμης? Συμφωνω μαζι σου οτι οι κριτικες επιτροπες θα παιξουν καταλυτικο ρολο στο ποιος θα το σηκωσει.

Τα τραγουδια που μου αρεσουν φετος ειναι της Βουλγαριας και της Αυστριας.


 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.930
Α και κατι ακομα που ξεχασα... αυτο που μου αρεσει φετος ειναι οτι δεν υπαρχει φαβορι και δεν ξερουμε το νικητη προν καν γινει ο διαγωνισμος οπως συνεβη τοσες αλλες χρονιες!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Βρε @giannismits τι σου αρεσει απο την εμφανιση του Ισραηλ? Που η τραγουδιστρια κανει ηχους κοτας? Ελα Παναγια μου!!
Ανέφερα εγώ πουθενά ότι μου αρέσει το Ισραήλ?:D
Εγώ τα φαβορί σύμφωνα με τα γραφεία στοιχημάτων ανέφερα. Αν και studio version το Ισραήλ είναι πολύ καλύτερο από το live. Καταλαβαίνω όμως γιατί πολλοί το θεωρούν joke entry!

ναι το παραδεχομαι, οταν βγηκε στη σκηνη "κολλησα" οση ωρα διηρκησε η εμφανιση της.
Αυτό ακριβώς. Μου το είπαν πολλοί δικοί μου, που είτε δεν ακούν ποπ είτε είναι άσχετοι με τη Eurovision. Κόλλησαν!

Εδώ ένα βίντεο τι γίνεται την ώρα που τραγουδάει, και όλοι οι συνυποψήφιοι της χορεύουν και διασκεδάζουν ακόμα και η σοβαρή σοπράνο της Εσθονίας!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.471
Likes
7.930
Ανέφερα εγώ πουθενά ότι μου αρέσει το Ισραήλ?:D
Εγώ τα φαβορί σύμφωνα με τα γραφεία στοιχημάτων ανέφερα. Αν και studio version το Ισραήλ είναι πολύ καλύτερο από το live. Καταλαβαίνω όμως γιατί πολλοί το θεωρούν joke entry!

Αυτό ακριβώς. Μου το είπαν πολλοί δικοί μου, που είτε δεν ακούν ποπ είτε είναι άσχετοι με τη Eurovision. Κόλλησαν!

Εδώ ένα βίντεο τι γίνεται την ώρα που τραγουδάει, και όλοι οι συνυποψήφιοι της χορεύουν και διασκεδάζουν ακόμα και η σοβαρή σοπράνο της Εσθονίας!
Με συγχωρεις σε παρεξηγησα!!! :p

Δεν μου κανουν καθολου εντυπωση οι αντιδρασεις τους.... Εδω η θεαρα η Adele δηλωνει φανατικη θαυμαστρια της Beyonce και ξεβιδωνεται καθε φορα που βλεπει εμφανισεις της.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Απλό αλλά ικανό για τη νίκη. Η ebu θέλει πολύ να νικήσει η Γαλλία! Έχει και νόημα το τραγούδι που μιλάει για τη μικρή Mersy που γεννήθηκε πέρσι σε μια βάρκα προσφύγων μέσα στη μεσόγειο. Ο @tripakias τα είχε εξήγησει αναλυτικά σε ένα ποστ του.

Και η Ιταλία με μήνυμα κατά της τρομοκρατίας!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν επέλεγα ένα αουτσάιντερ φέτος θα ήταν το εκπληκτικό κομμάτι της Σερβίας.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν επέλεγα ένα αουτσάιντερ φέτος θα ήταν το εκπληκτικό κομμάτι της Σερβίας.
Αουτσάιντερ ήταν στον ημιτελικό και κατάφερε να περάσει στον τελικό. Μεγάλη έκπληξη. Δυστυχώς θα αρκεστεί σε μια θέση γύρω στην 20η.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.399
Αν δεν το πάρει το φεύγω θα είναι μεγάλη αδικία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.624
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom