Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
πολύ καλή λύση αν και άντε να βρεις άκρη βέβαια μέσα στο γιαπωνέζικο amazon -και επιπλέον να ορίσεις το κοντινό lawson. Καταγράφεται για το επόμενο ταξίδι
 

estiades

Member
Μηνύματα
39
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Norge
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route Transcanadienne
πολύ καλή λύση αν και άντε να βρεις άκρη βέβαια μέσα στο γιαπωνέζικο amazon -και επιπλέον να ορίσεις το κοντινό lawson. Καταγράφεται για το επόμενο ταξίδι
Δεν είναι τόσο δύσκολο, αφού βέβαια επιλέξεις πρώτα τα αγγλικά.
Έπειτα βάζεις τον ταχυδρομικό κώδικα του ξενοδοχείου σου και σου βγάζει όλα τα διαθέσιμα konbini στη γύρω περιοχή απ' όπου μπορείς να παραλάβεις (μάλιστα τα αποθηκεύει και για επόμενη χρήση).
Το θέμα είναι πώς θα συνεννοηθείς στο konbini (όπου πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα touchscreen, για να αναζητήσεις το δέμα σου στα γιαπωνέζικα!)
Ευκολάκι μόνο αν επιλέξεις Lawson για παραλαβή, γιατί τότε, μαζί με το confirmation email, θα σου στείλουν ένα barcode. Το εκτυπώνεις ή το σκανάρεις από το τηλέφωνο στο Lawson που επέλεξες και that's it!
Ή τουλάχιστον έτσι διατείνεται αυτός ο τύπος.
Στην πράξη θα διαπιστώσω ευκολίες και δυσκολίες σε λιγότερο από 2 μήνες (ελπίζω).
 
Last edited:

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους,
Σκεφτόμαστε και εμείς να κάνουμε ένα Ταξίδι στην Ιαπωνία και έχουμε μερικές απορίες.
Η βασική μας ερώτηση ειναι αν ειναι προτιμότερο να πάει κάνεις τον Σεπτέμβρη για να επισκεφτεί και Okinawa ή να πάει τον Νοέμβρη για να δει καλύτερα φθινοπωρινά τοπία.

Γενικά είμαστε πολύ της θάλασσας και είχαμε καταλήξει στον Σεπτέμβρη. Αλλά λίγο οι φωτογραφίες του φθινοπώρου και λίγο η αυξημένες πιθανότητες για βροχη/τυφώνες την περίοδο του Σεπτεμβρίου, μας έβαλαν σε σκέψη.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους,
Σκεφτόμαστε και εμείς να κάνουμε ένα Ταξίδι στην Ιαπωνία και έχουμε μερικές απορίες.
Η βασική μας ερώτηση ειναι αν ειναι προτιμότερο να πάει κάνεις τον Σεπτέμβρη για να επισκεφτεί και Okinawa ή να πάει τον Νοέμβρη για να δει καλύτερα φθινοπωρινά τοπία.

Γενικά είμαστε πολύ της θάλασσας και είχαμε καταλήξει στον Σεπτέμβρη. Αλλά λίγο οι φωτογραφίες του φθινοπώρου και λίγο η αυξημένες πιθανότητες για βροχη/τυφώνες την περίοδο του Σεπτεμβρίου, μας έβαλαν σε σκέψη.
Μπορώ να εκφέρω άποψη για τέλη Οκτωβρίου με τέλη Νοεμβρίου. Όπως θα χεις δει και από φωτογραφίες, τα τοπία είναι μαγικά! Κόκκινα και κίτρινα χρώματα παντού (αλλού περισσότερα αλλού λιγότερα). Από τις 34 μέρες που ήμασταν Ιαπωνία, μας έπιασε βροχή μόνο 4-5 μέρες. Ίσως και λιγότερες.
 

Masbass

Member
Μηνύματα
113
Likes
184
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Κι εγώ τέλη Οκτωβρίου σε Τόκιο και Οσάκα δεν έπεσε σταγόνα βροχή και πολύ καλές θερμοκρασίες για περπάτημα έξω χωρίς να λιώνεις αλλά ούτε και να κρυώνεις. Αν ψάξεις για autumn leaves forecast θα βρεις πολλούς πίνακες που δίνουν το κιτρίνισμα/κοκκίνισμα φύλλων ανά περιοχή της Ιαπωνίας. Του χρόνου βέβαια που υπολογίζω να ξαναπάω, αυτή τη φορά σε Hokkaido και (ξανά) Τόκιο, θα είμαι τέλος Αυγούστου για ν ανέβω Fuji (μονοπάτι κλείνει 10 Σεπτεμβριου). Θα θελα ν αποφύγω την εποχή αυτή λόγω καιρού αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Καλύτερα να το πάτε προς Οκτώβριο πάντως, γύρω στα μέσα του μήνα θα ναι μια χαρά.
 

Attachments

zergonis

Member
Μηνύματα
18
Likes
11
Κι εγώ τέλη Οκτωβρίου σε Τόκιο και Οσάκα δεν έπεσε σταγόνα βροχή και πολύ καλές θερμοκρασίες για περπάτημα έξω χωρίς να λιώνεις αλλά ούτε και να κρυώνεις. Αν ψάξεις για autumn leaves forecast θα βρεις πολλούς πίνακες που δίνουν το κιτρίνισμα/κοκκίνισμα φύλλων ανά περιοχή της Ιαπωνίας. Του χρόνου βέβαια που υπολογίζω να ξαναπάω, αυτή τη φορά σε Hokkaido και (ξανά) Τόκιο, θα είμαι τέλος Αυγούστου για ν ανέβω Fuji (μονοπάτι κλείνει 10 Σεπτεμβριου). Θα θελα ν αποφύγω την εποχή αυτή λόγω καιρού αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Καλύτερα να το πάτε προς Οκτώβριο πάντως, γύρω στα μέσα του μήνα θα ναι μια χαρά.
Ναι την έχω δει την "σεζον" του Koyo και πλεον ειμαστε κοντα στο να θυσιάσουμε την Okinawa για να πάμε την περίοδο του φθινοπώρου.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες
 

Maraki Pap

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπερα σε ολους. Θα ταξιδέψω μονη μεσα στον Ιούλιο Ιαπωνία και θελω να τη γευτώ όσο το δυνατόν περισσοτερο. Θα ήθελα καποια must-see, must-do και must-eat που να με βοηθήσουν να ζήσω το ντόπιο τροπο ζωής όσο το δυνατόν περισσοτερο στο λιγο χρονο που θα εχω. Με ενδιαφερει η φύση, η ιστορια, η παράδοση αλλα και ο σύγχρονος τρόπος ζωης. Εχω προμηθευτεί ηδη JR Rail pass και WiFi ασύρματο για όλες τις μερες και το budget δεν ειναι τοσο προβλημα αν ειναι να κανω κατι απιθανο. Θα ήθελα προτάσεις για το τι να κανω και που/τι να γευτω. Το προγραμμα εχει ως εξης:

11/07 Αφιξη αργα το βραδυ Οσακα και μια διανυκτερευση
12-13/07 Πρωινο Τρενο για Τοκυο και παραμονή για 2 φουλ μερες
14-15/07 Πρωινο ξυπνημα και τρένο για Takamatsu στο νησί Shikoku. Άφιξη μεσημερακι. Παραμονή για 1.5 μερα
16-18/07 Ξυπνημα και ταξιδι για Kyoto. Παραμονή 2.5 μερες και επιστροφη

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.966
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Θα περάσεις τελεια αυτο είναι το μονο σιγουρο!
Η Ιαπωνία ειναι μια πανεμορφη χωρα και κατ' εμε ο πιο ασφαλης προορισμος για να ταξιδεψει κανεις μονος. Οταν την ειχαμε επισκεφθει το 2010, συνταξιδευαμε με μια κοπελα απο Αυστραλία που και αυτη εκανε μονη της το γυρο της Ιαπωνιας. Απο αξιοθεατα υπαρχουν απειρα και η επιλογη των πολεων που διλαξες πολυ καλη (εκτος απο το νησι Shikoku, το οποιο δεν επισκεφθηκαμε οποτε δεν μπορω να εκφερω αποψη!)
Μπορείς να διαβασεις την ιστορια μου, για μερικες ιδεες σχετικα με το τι να επισκεφθεις σε Τοκιο-Οσακα-Κιοτο (εμεις πηγαμε και Ναρα):
https://www.travelstories.gr/community/threads/Ιαπωνία_ταξίδι-ζωής.52952/
Σου ευχομαι ειλικρινα η Ιαπωνια να σου μεινει αξεχαστη!!!
 

Maraki Pap

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Vikara ευχαριστώ πολύ ή μάλλον arigato! Πιστεύω ότι θα είναι καλά, θα πετύχω κι εγώ ένα φεστιβάλ στο Kyoto οπότε το περιμένω πώς και πώς.
 

Maraki Pap

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Υπάρχει κανείς που να έχει επισκεφτεί το νησί Shikoku? Αξίζει να πάω να το δω γιατί εχω λίγο περιορισμένο χρόνο (έχω 2 μέρες κενό μεταξύ Τόκυο και Κυότο); Τι έχει να δει κανείς; Θα μου άρεσε να δω φύση και local τρόπο ζωής.
 
Last edited by a moderator:

petris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Χαιρετώ την καλή παρέα. Καινούργιος στο forum, αν και εχω διαβάσει αρκετες ιστορίες. Η ερώτηση που θέλω να κάνω ειναι σχετικά με ενοικίαση αυτοκινήτου στην Ιαπωνία και μάλιστα μικρού camper van (εδω ενα σχετικo site http://www.japancampers.com/mid-size-budget.html ). Αν εχει κάποιος εμπειρία ή το εχει ψαξει σχετικά θα βοηθούσε. (στο τελευταιο ταξίδι που εκανα Σκωτια μετάνοιωσα που δεν νοικιασα camper και νοικιασα κανονικο ΙΧ). Το ταξίδι που προγραμματίζω ειναι για 20 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom