ΗΠΑ Ταξίδι στις ΗΠΑ.

stefanos_st

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Check-in δεν θα ξανακάνεις.

Τα υπόλοιπα τα λέει στην σελίδα τους.

http://www.easyhotel.com/hotels/united-kingdom/london-heathrow/
Μια και θα είμαι 1 μέρα μόνο Λονδίνο και δεν νομίζω να συμφέρει να αγοράσω Oyster Card ξέρει κανείς αν η contactless Visa από την Eurobank αν δουλεύει στα λεωφορία τους ;
 

xrhstos kntss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας. Ειμαι καινουργιος στο forum. Ειμαι 20 ετων και το καλοκαιρι προκειται να ταξιδεψω στο LA και εχω αρκετες αποριες. Το ταξιδι ειναι Αθηνα-Μιλανο-Τοροντο-LA και LA-Τοροντο-Αθηνα. Αρχικα να πω οτι εχω ετοιμο διαβατηριο ESTA και eTA. Ειναι πρωτη φορα που ταξιδευω εξωτερικο και εχω αγχωθει με την ολη διδικασια. Ποια εγγραφα θα πρεπει να εχω ετοιμα επανω μου ανα πασα στιγμη και γενικα ποια η ολη διαδικασια γιατι στην προσπαθεια μου να διαβασω καποια topics μπερδευτηκα ακομη περισσοτερο.

Ευχαριστω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Γεια σας. Ειμαι καινουργιος στο forum. Ειμαι 20 ετων και το καλοκαιρι προκειται να ταξιδεψω στο LA και εχω αρκετες αποριες. Το ταξιδι ειναι Αθηνα-Μιλανο-Τοροντο-LA και LA-Τοροντο-Αθηνα. Αρχικα να πω οτι εχω ετοιμο διαβατηριο ESTA και eTA. Ειναι πρωτη φορα που ταξιδευω εξωτερικο και εχω αγχωθει με την ολη διδικασια. Ποια εγγραφα θα πρεπει να εχω ετοιμα επανω μου ανα πασα στιγμη και γενικα ποια η ολη διαδικασια γιατι στην προσπαθεια μου να διαβασω καποια topics μπερδευτηκα ακομη περισσοτερο.

Ευχαριστω!
Τα έντυπα που ήδη αναφέρεις στο ποστ σου.Τίποτα άλλο.Και δίπλωμα φυσικά αν οδηγήσεις εκεί.
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
Καλημέρα σε όλους,

Με την άδεια μας να ζυγώνει αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να πάμε ενα ταξίδι στις ΗΠΑ. Θα θέλαμε να κάνουμε ενα μεγάλο ταξίδι μιας και εχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας απο 27/07 ως 20/08

Ιδανικά θα θέλαμε να δούμε NY και oti μπορέσουμε απο west coast (LA,SF,LV,SD)

Πήραμε προσφορά απο γνωστό πρακτορείο που διοργανώνει 14 μέρες ενα τέτοιο ταξίδι με το προτεινόμενο κόστος στα 3100/άτομο, το έχει κάνει κανείς? αξίζει ή καλύτερα να το ψάξουμε μόνοι μας?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα σε όλους,

Με την άδεια μας να ζυγώνει αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να πάμε ενα ταξίδι στις ΗΠΑ. Θα θέλαμε να κάνουμε ενα μεγάλο ταξίδι μιας και εχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας απο 27/07 ως 20/08

Ιδανικά θα θέλαμε να δούμε NY και oti μπορέσουμε απο west coast (LA,SF,LV,SD)

Πήραμε προσφορά απο γνωστό πρακτορείο που διοργανώνει 14 μέρες ενα τέτοιο ταξίδι με το προτεινόμενο κόστος στα 3100/άτομο, το έχει κάνει κανείς? αξίζει ή καλύτερα να το ψάξουμε μόνοι μας?
Δεν ακούγεται και τιτανοτεράστιο το ποσό, σίγουρα μπορείτε να τα καταφέρετε και μόνοι σας φτηνότερα, ενδεχομένως με όχι τόσο πολυτελή ξενοδοχεία όσο το πρακτορείο (δεν ξέρω, φαντάζομαι), καθαρά θέμα αν θέλετε να το οργανώσετε μόνοι σας είναι. Πάντως εξωφρενική τιμή δεν είναι, δηλαδή μπακαλίστικα να πεις ότι θες για τα σεροπορικά προς ΗΠΑ 1000, άλλα 250 για τις εσωτερικές πτήσεις, σου μένουν 130€/ημέρα για τις 14 ημέρες του ταξιδιού, ε μπορείτε να τα βγάλετε πέρα με 100-140€ ξέρω γω. Eντάξει, και με το πρακτορείο να πάτε πάλι κάποια έξοδα θα έχετε (δεν ξέρω τι φαγητά συμπεριλαμβάνονται, την ποιότητά τους κλπ), αλλά τέλος πάντων τα έξοδα θα είναι σχετικά συγκρίσιμα, αν τα 3100 είναι τελική τιμή και δεν είναι το κλασικό "από 3.100" που σημαίνει κανένα πεντοχίλιαρο.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα σε όλους,

Με την άδεια μας να ζυγώνει αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να πάμε ενα ταξίδι στις ΗΠΑ. Θα θέλαμε να κάνουμε ενα μεγάλο ταξίδι μιας και εχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας απο 27/07 ως 20/08

Ιδανικά θα θέλαμε να δούμε NY και oti μπορέσουμε απο west coast (LA,SF,LV,SD)

Πήραμε προσφορά απο γνωστό πρακτορείο που διοργανώνει 14 μέρες ενα τέτοιο ταξίδι με το προτεινόμενο κόστος στα 3100/άτομο, το έχει κάνει κανείς? αξίζει ή καλύτερα να το ψάξουμε μόνοι μας?
Θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Οι 14 μέρες για ποιά πόλη είναι? Τις υπόλοιπες θα τις κανονίσετε εσείς? Θα έχετε aller/retour απο το ίδιο αεροδρόμιο? Τί περιλαμβάνει η προσφορά τους?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Καλημέρα σε όλους,

Με την άδεια μας να ζυγώνει αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να πάμε ενα ταξίδι στις ΗΠΑ. Θα θέλαμε να κάνουμε ενα μεγάλο ταξίδι μιας και εχουμε πάρει άδεια απο τις δουλειές μας απο 27/07 ως 20/08

Ιδανικά θα θέλαμε να δούμε NY και oti μπορέσουμε απο west coast (LA,SF,LV,SD)

Πήραμε προσφορά απο γνωστό πρακτορείο που διοργανώνει 14 μέρες ενα τέτοιο ταξίδι με το προτεινόμενο κόστος στα 3100/άτομο, το έχει κάνει κανείς? αξίζει ή καλύτερα να το ψάξουμε μόνοι μας?
Aν περιλαμβάνει μόνο αεροπορικά, ξενοδοχεία και μετακινήσεις με πούλμαν και καποιες ξεναγήσεις είναι πολλά.. Αν έχει πολύ κεντρικά και καλά ξενοδοχεία, απευθείας πτήσεις και κάποια γεύματα και είναι τελική τιμή τότε μου φαίνεται οκ.. Απλά με τα ίδια ίσως μπορείτε να κάτσετε περισσότερες μέρες αφού έχετε και μεγάλη άδεια.. West coast δεν εχω πάει αλλά τη Νέα Υόρκη σίγουρα μπορείτε να τη δείτε μόνοι σας..
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
οχι θα παμε 14 μιας και αυτό ειναι το πακέτο . περιλαμβάνει NY (3 μέρες) σε 4αστερο μετά las vegas 4astero και μετά los angeles/sf με μικροεκδρομές και αναχώρηση απο εκει για Ελλάδα. Οι διαμονές ειναι σε 4αστερα και περιλαμβάνουν ελληνα ξεναγό. Οι μετακινήσεις μεσα στη τιμή
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
οχι θα παμε 14 μιας και αυτό ειναι το πακέτο . περιλαμβάνει NY (3 μέρες) σε 4αστερο μετά las vegas 4astero και μετά los angeles/sf με μικροεκδρομές και αναχώρηση απο εκει για Ελλάδα. Οι διαμονές ειναι σε 4αστερα και περιλαμβάνουν ελληνα ξεναγό. Οι μετακινήσεις μεσα στη τιμή
Συγνωμη αλλά τι ακριβώς προβλέπουν να δείτε σε μόλις 3 μέρες στη Νέα Υόρκη; Μου φαίνεται γενικά πολύ λίγος χρόνος για τόσες πολλές πόλεις και περιοχές.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
οχι θα παμε 14 μιας και αυτό ειναι το πακέτο . περιλαμβάνει NY (3 μέρες) σε 4αστερο μετά las vegas 4astero και μετά los angeles/sf με μικροεκδρομές και αναχώρηση απο εκει για Ελλάδα. Οι διαμονές ειναι σε 4αστερα και περιλαμβάνουν ελληνα ξεναγό. Οι μετακινήσεις μεσα στη τιμή
Το να πατε σε ολες αυτες τις πολεις και να παρετε απλα "μυρωδια" ειναι δικο σας κριτηριο. Στη θεση σας θα εμενα ΝΥ και θα εκανα καμμια εκδρομη πχ Νιαγαρα. Θα αφηνα τη Δυτικη μερια για αλλη φορα. Μπορειτε να παρετε τιμη μονο για ΝΥ και το σιγουρο ειναι οτι μπορειτε να τα καταφερετε χωρις ξεναγο
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Εξαρτάται από το τι αρέσει στον καθένα και τι είναι μπορεί/θελει να κάνει.
Έστω οτι το μπάτζετ είναι 3500 το ατομο :
1) επιλογή κάθομαι λιγότερες μέρες άλλα με πιο λουξ διαμονή, φαγητό, μετακινήσεις κτλ
2) επιλογή πάω περισσότερες μέρες με πιο απλά >> >>> >> >>
Άλλο δίλημμα: Μόνος ή με πρακτορείο?????
Πάλι εξαρτάται:
Έχεις όρεξη να κάνεις μόνος σου το πρόγραμμα? Απολαμβάνεις την περιπέτεια, το άγχος και την αυτονομία? Έχεις χρόνο/τρόπο να το κάνεις? Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει πολύ η προετοιμασία του ταξιδιού που κρατάει από μερικές εβδομάδες μέχρι και μήνες. Όταν όμως πήγα π.χ. Αίγυπτο προτίμησα το πρακτορείο για αισθανόμουν πως δεν θέλω/ μπορώ μόνη μου να το οργανώσω. Θέλω να καταλήξω πως όλα είναι σχετικά!!!!
ΥΓ
15 μέρες roadtrip West Coast (Λ.Α Σαν Φραν, Λας Βεγκας και φοβερά Νατιοναλ παρκ) κτλ 3 άτομα ύπνο σε συμπαθητικά ξενοδοχεία και μοτέλ, φαγητό καλό, αυτοκίνητο-βενζίνη, αεροπορικό, τα πάντα όλα 2000 ευρώ το άτομο *** Φυσικά η επαρχία είναι πιο φτηνή από τις πόλεις!!
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Γεια σας γνωστοι και αγνωστοι φιλοι συνφορουμιτες.
Πλησιάζει η ώρα που θα επισκευτω κι 'γω τα ενδοξα χωματα της αμερικανικης γης.
Βασικος προορισμος η "NEW YORK" απο 19/10 ως 31/10 και θελω να κανω και μια μονοημερη εκδρομη στο "CHICAGO".
Εδω λοιπον ερχεται η πρωτη ερωτηση μου :

Τι καιρο θα εχει τοτε στο σικαγο???
Γιατι αν μιλαμε για χιονια που δε σε αφηνουν ουτε πεντε λεπτα να περπατησεις στο δρομο τοτε μαλλον θα το ξανασκεφτω. Βεβαια να μην παραληψω να πω οτι την επιλογη του Σικαγο την εκανα μονο και μονο λογω των μπουλς και του αγαλματος του "Μιχαλακι" που θελω να <<προσκυνήσω>> οποτε και σε ενα hop on hop off bus να μπω για να δω καποια αξιοθεατα δε με χαλαει καθολου γι' αυτο θελω να μαθω για τον καιρο.
Επισης το ξενοδοχειο που εκλεισα τελικα, λογω χαμηλοτερου κοστους ειναι στη chinatown και ειναι αυτο:

http://www.booking.com/Share-7jVk1l θελω την γνωμη σας για την συγκεκριμενη περιοχη.

εχω και μια δευτερη επιλογη
http://www.booking.com/Share-dLdw0K ομως μου ανεβαζει το οικονομικο κοστος αρκετα.

Να σημειωσω οτι στο ξενοδοχειο θα πηγαινω μονο για υπνο το βραδυ και οτι δεν θα κανω ιδιαίτερες νυχτερινες εξοδους για ποτο και διασκεδαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom