Ντουμπάι Πληροφοριες για ντουμπαι!

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημέρα και από εμένα. Εγώ είχα επισκεφθεί το Ντουμπάι αρχές Σεπτεμβρίου και δεν ξέρω να σου πω ένα το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η ζέστη ή η υγρασία . Πάντως θεωρώ ότι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα , όπως και δεν είχα και εγώ. Όλα στο Ντουμπάι κινούνται γύρω από τα κλιματιστικά ( ακόμα και οι στάσεις των λεωφορείων είναι κλειστές και κλιματιζόμενες). Καλό βέβαια είναι να αποφεύγεις να περπατάς στους δρόμους τις μεσημβρινές ώρες.

σε ευχαριστώωωωω πολύ πολύ!!!! ναι νομίζω και εγώ θα το τολμήσω!!!!! ευχαριστώ!!!!
 

izev

Member
Μηνύματα
20
Likes
11
Καλησπερα.

Πηγα περσι τον Ιουλιο για επαγγελματικο ταξιδι 1 βδομαδα. Δεν ειδα παρα πολλα λογω δουλειας.

Οσον αφορα τη ζεστη και την υγρασια, μονιμως πανω απο 42-43 εως 47 αν θυμαμαι καλα (πρεπει να χω μια φωτογραφια που λεει feels like 54!) και υγρασια +80% σταθερα.

Στο δωματιο τα A/C στο 19-21 (οσο και να το ρυθμιζα δεν ανεβαινε, σκεπασμενος με παπλωματακι) και εξω ελιωνε ο κοσμος. Οταν εβγαινα εξω (για δευτερολεπτα) δεν πιστευα πως μπορει να ειναι τοσο αποπνηκτικα ζεστα, νομιζα πως καποιος κρατουσε ενα πιστολακι μαλλιων στο προσωπο μου στο φουλ ζεστο.

Ειναι μια διαφορετικη εμπειρια αλλα οχι για πολλες μερες και σιγουρα πρεπει να πας πριν τον Μαιο η μετα τον Οκτωβριο.
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Μόλις γύρισα από το εντυπωσιακό Ντουμπάι. Απίστευρη ζέστη (40-50 βαθμους) ειδικά απο τον Απρίλιο εώς τον Οκτώμβριο. Μέναμε στο Downtown Dubai. ακριβώς απέναντι από το Burj Khalifa. Σχεδόν όλοι μιλούν αγγλικά ή τουλάχιστον προσπαθούν να μιλήσουν. Εφόσον είσαι πολίτης χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης δε χρειάζεσαι βίζα. Χρειάζεσαι διαβατήριο που να μη λήγει για τουλάχιστον 6 μήνες μετά το ταξίδι, πχ. Εάν ταξιδεύεις Ιανουάριο, το διαβατήριο σου πρέπει να λήγει μετά τον Ιούλιο. Γενικά ο καθένας μπορείς να ντυθεί όπως θέλει. Το Ντουμπάι είναι η πιο ανοιχτόμυαλη πόλη του Αραβικού Κόλπου θα έλεγα. Τα ταξί πολύ φθηνά και οι οδηγοί σε πάνε εκεί που θες χωρίς "βόλτες". Φαγητό για όλες τις τσέπες. Από αραβικές πίτες στο δρόμο με 2 ευρώ έως υπερπανάκριβα εστιατόρια.
 

soniav

Member
Μηνύματα
34
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Μόλις γύρισα από το εντυπωσιακό Ντουμπάι. Απίστευρη ζέστη (40-50 βαθμους) ειδικά απο τον Απρίλιο εώς τον Οκτώμβριο. Μέναμε στο Downtown Dubai. ακριβώς απέναντι από το Burj Khalifa. Σχεδόν όλοι μιλούν αγγλικά ή τουλάχιστον προσπαθούν να μιλήσουν. Εφόσον είσαι πολίτης χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης δε χρειάζεσαι βίζα. Χρειάζεσαι διαβατήριο που να μη λήγει για τουλάχιστον 6 μήνες μετά το ταξίδι, πχ. Εάν ταξιδεύεις Ιανουάριο, το διαβατήριο σου πρέπει να λήγει μετά τον Ιούλιο. Γενικά ο καθένας μπορείς να ντυθεί όπως θέλει. Το Ντουμπάι είναι η πιο ανοιχτόμυαλη πόλη του Αραβικού Κόλπου θα έλεγα. Τα ταξί πολύ φθηνά και οι οδηγοί σε πάνε εκεί που θες χωρίς "βόλτες". Φαγητό για όλες τις τσέπες. Από αραβικές πίτες στο δρόμο με 2 ευρώ έως υπερπανάκριβα εστιατόρια.
Ευχαριστω πολυ πολύ
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
διαβαζω πιο πανω ενα μελος που λεει οτι μολις γυρισε απο ντουμπαι και γραφει για ζεστη 40-50 βαθμους. και γω ειμουν απο τις 14 απριλιου στην περιοχη και ουτε καπελο φορεσα ουτε καν ιδρωσα . επισης στο ξενοδοχειο ειχαμε κλειστο το κλιματιστικο γιατι δεν χρειαζοταν .
 
Last edited:

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
διαβαζω πιο πανω ενα μελος που λεει οτι μολις γυρισε απο ντουμπαι και γραφει για ζεστη 40-50 βαθμους. και γω ειμουν απο τις 14 απριλιου στην περιοχη και ουτε καπελο φορεσα ουτε καν ιδρωσα . επισης στο ξενοδοχειο ειχαμε κλειστο το κλιματιστικο γιατι δεν χρειαζοταν .
Το γεγονός ότι εσύ δεν ίδρωνες δε σημαίνει ότι δεν είχε 40 βαθμούς έξω. Κι εγώ στο Βερολίνο ήμουν με κοντομάνικο και ζακέτα από πάνω. Δε σημαίνει ότι έξω δεν είχε 3 βαθμούς, εγώ δεν κρύωνα.
 

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλησπέρα σας,

Θέλουμε να πάμε τέλος Οκτωβρίου Ντουμπάι για ενα 4ημερο...Σκεφτόμαστε να πάμε όχι οργανωμένο. Εχω ρίξει μια ματια για αεροπορικα ειναι αρκετα ανεβασμενες οι τιμες, βρηκα την πιο οιονομικη επιλογη με Ryanair Αθηνα -Σοφια και μετα Σοφια-Ντουμπαι με Wizz Air με αναμονη στην Σόφια 4 ωρες. Διαβασα καποια πραγματα για το Ντουμπαι αλλα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα του ξενοδοχειου και της μεταφορας.
Εχω βρει σε καλη τιμη κοντά στο dubai mall το: https://www.rovehotels.com/hotel/rove-downtown/
Κι επίσης στην περιοχή Deira το : https://www.rovehotels.com/hotel/rove-city-centre/
Κι ενα 3ο της ιδιας αλυσιδας το: https://www.rovehotels.com/hotel/rove-trade-centre/.
Πείτε μου την γνώμη σας λόγω περιοχής για να πας και στα υπόλοιπα γιατί κάποιοι προτεινουν σαν περιοχες και τια δυο κεντρικες , δωστε μου καποιες πληροφοριες...
Επίσης η Wizz Air πηγαινει στο δευτερο αεροδρομιο του Ντουμπαι , διαβασα για λεωφορειο F55 και μετα μετρο απο ibn battuta... Δώστε μου τα φώτα σας ...Και στην πολη να κανουμε city tour μονοι μας ή με γραφειο και σκεφτομαστε επιπλεον την κρουαζιερα απο οτι καταλαβα απο την Deira Creek και το σαφαρι το αλλο απογευμα...Τι αλλο μου προτεινετε;;;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...
 
Last edited:

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα σας,

Θέλουμε να πάμε τέλος Οκτωβρίου Ντουμπάι για ενα 4ημερο...Σκεφτόμαστε να πάμε όχι οργανωμένο. Εχω ρίξει μια ματια για αεροπορικα ειναι αρκετα ανεβασμενες οι τιμες, βρηκα την πιο οιονομικη επιλογη με Ryanair Αθηνα -Σοφια και μετα Σοφια-Ντουμπαι με Wizz Air με αναμονη στην Σόφια 4 ωρες. Διαβασα καποια πραγματα για το Ντουμπαι αλλα ηθελα την βοηθεια σας στο θεμα του ξενοδοχειου και της μεταφορας.
Εχω βρει σε καλη τιμη κοντά στο dubai mall το: https://www.rovehotels.com/hotel/rove-downtown/
Κι επίσης στην περιοχή Deira το : https://www.rovehotels.com/hotel/rove-city-centre/
Κι ενα 3ο της ιδιας αλυσιδας το: https://www.rovehotels.com/hotel/rove-trade-centre/.
Πείτε μου την γνώμη σας λόγω περιοχής για να πας και στα υπόλοιπα γιατί κάποιοι προτεινουν σαν περιοχες και τια δυο κεντρικες , δωστε μου καποιες πληροφοριες...
Επίσης η Wizz Air πηγαινει στο δευτερο αεροδρομιο του Ντουμπαι , διαβασα για λεωφορειο F55 και μετα μετρο απο ibn battuta... Δώστε μου τα φώτα σας ...Και στην πολη να κανουμε city tour μονοι μας ή με γραφειο και σκεφτομαστε επιπλεον την κρουαζιερα απο οτι καταλαβα απο την Deira Creek και το σαφαρι το αλλο απογευμα...Τι αλλο μου προτεινετε;;;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...
Απο το αεροδρόμιο δεν ειναι ακριβό να πάρετε ταξι. Θα σας βολεψει καλυτερα. Το μετρό στο Ντουμπάι δεν ειναι ιδιαίτερα βολικό. Μονοι σας μπορείτε να κάνετε το city tour με ενα ταξι. Οργανωμένα κοστίζει περίπου 30-35 το άτομο. Αν θέλετε να ανεβείτε στο Burj Khalifa πρεπει να αγοράσετε τα εισιτήρια νωρίτερα. Δείτε επίσης το Dubai Pass που έχει ολα όσα θέλετε να δείτε. Ισως σας συμφέρει σαν τιμή. Δεν το έχω δουλέψει δεν έχω προσωπική γνωμη. Απο τα ξενοδοχεία θα διάλεγα το 1ο. Απο Σόφια πετάει και η flydubai.
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Εγω θα σου πρότεινα από το αεροδρόμιο να πάρετε ταξί δεν είναι ακριβά τα ταξί στο Ντουμπαι .. Οσον αφορα το ξενοδοχείο θα σου πρότεινα στη Marina σαν περιοχή αλλά επειδή είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές, γύρω από το dubai mall είναι καλά... Επίσης το Safari μπορείτε να το κλείσετε απο το ξενοδοχείο , αυτο που νομίζω δεν πρέπει να χάσετε είναι μέσα στο dubai mall το aquarium το οποιο αξίζει τα λεφτά του είναι απο τα καλύτερα που εχω πάει
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ναι πολύ ωραίο το aquarium του mall αν και εμένα μου άρεσε λίγο παραπάνω εκείνο του Atlantis δίπλα στο ξενοδοχείο στο The Palm.
 

Melina_theo

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
ναι πολύ ωραίο το aquarium του mall αν και εμένα μου άρεσε λίγο παραπάνω εκείνο του Atlantis δίπλα στο ξενοδοχείο στο The Palm.
Να σου πω την αλήθεια είχα ακούσει πάρα πολλά για το συγκεκριμένο αλλά απογοητεύτηκα όταν πήγα, νομίζω πέταξα τα λεφτά μου γιατί ναι μεν είναι μεγάλο σαν ύψος αλλά μικρό σαν μεγεθος ,θεωρώ στο mall είχε πολύ περισσότερα να δεις κ να κάνεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom