Κροατία Σλοβενία Ετοιμασία ταξιδιού. Κροατία- Σλοβενία (με αυτοκίνητο)

Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Καλημέρα σε όλους

Ετοιμάζομαι (18/6/2018) για το επόμενο ταξίδι μου στη Ευρώπη: Ζάγκρεμπ- Σλοβενία. Το προηγούμενο ήταν Σόφια-Βελιγράδι-Βουδαπέστη (το οποίο και αναρτήθηκε στο παρόν site) Σκέφτομαι μια πρώτη διανυκτέρευση στην Γευγελή.
1. Ξέρει κάποιος φίλος αν αξίζει τον κόπο να πάρει ποτά κανείς από Γευγελή; Μήπως είναι προτιμότερο να ψωνίσω -επιστρέφοντας- από Σκόπια;
2. Στην Κροατία θα εμίνουμε 4 μέρες Ζάγκρεμπ και έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη στις λίμνες Πλίτβιτσε, υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον στα κεντρικά της χώρας ή στα ανατολικά της; (Δαλματικές ακτές δεν θα πάμε)
3. Στη Σλοβενία θα μείνουμε Λιουμπιάνα (4 μέρες) και Μάριμπορ (1 μέρα). Έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη στις λίμνες Bled και Bohinj όπως και στα σπήλαια Ποστόϊνα. Προτείνει κάποιος φίλος κάτι που μας έχει διαφύγει;

Να είστε όλοι καλά.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Καλημέρα σε όλους

Ετοιμάζομαι (18/6/2018) για το επόμενο ταξίδι μου στη Ευρώπη: Ζάγκρεμπ- Σλοβενία. Το προηγούμενο ήταν Σόφια-Βελιγράδι-Βουδαπέστη (το οποίο και αναρτήθηκε στο παρόν site) Σκέφτομαι μια πρώτη διανυκτέρευση στην Γευγελή.
1. Ξέρει κάποιος φίλος αν αξίζει τον κόπο να πάρει ποτά κανείς από Γευγελή; Μήπως είναι προτιμότερο να ψωνίσω -επιστρέφοντας- από Σκόπια;
2. Στην Κροατία θα εμίνουμε 4 μέρες Ζάγκρεμπ και έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη στις λίμνες Πλίτβιτσε, υπάρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον στα κεντρικά της χώρας ή στα ανατολικά της; (Δαλματικές ακτές δεν θα πάμε)
3. Στη Σλοβενία θα μείνουμε Λιουμπιάνα (4 μέρες) και Μάριμπορ (1 μέρα). Έχουμε προγραμματίσει επίσκεψη στις λίμνες Bled και Bohinj όπως και στα σπήλαια Ποστόϊνα. Προτείνει κάποιος φίλος κάτι που μας έχει διαφύγει;

Να είστε όλοι καλά.

Στο πρώτο σου ερώτημα δεν γνωρίζω καθόλου μα καθόλου για να σου απαντήσω.
Όσον αφορά την Κροατία από τη στιγμή που δεν θα πας Δαλματικές, το μοναδικό που θα μπορούσα να σου προτείνω, αφού θα έχεις τόσες ημέρες διαθέσιμες στο Ζάγκρεμπ είναι μια βόλτα από το Κοιμητήριο Mirogoj έξω από το Ζάγκρεμπ. Είναι κοιμητήριο μεν... αλλά είναι πολύ όμορφο δε...

Σχετικά με τη Σλοβενία... Αφού θα φτάσεις μέχρι την Bled θα μπορούσες να πας και στο φαράγγι Gorge. Δεν έχω πάει, αλλά από διάφορα που είδα και έμαθα... θα ήθελα πολύ να έχω πάει.
Τώρα για τα σπήλαια.... Στην περσινή μου επίσκεψη στην Σλοβενία, από τα πολλά σπήλαια της χώρας, ύστερα από ψάξιμο κατέληξα να πάω στα Skocjan. Ηταν μακράν από τα πιο εντυπωσιακά αξιοθεατα που έχω δει ποτέ μου. Στο κεφάλαιο ΅Ημέρα Σλοβενίας΅στην ιστορία μου: Δέκα ταξίδια ... σε ένα!
μπορείς να πάρεις μιαν ιδέα για το γιατί...:)

Αυτά από εμένα...
Καλά να περάσεις...:)
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Νομίζω ότι έχω διαβάσει το άρθρο σου και αρκετά από τα μέρη που θα επισκεφθώ περιέχονται σε αυτό (όπως π.χ. Τα 2 μουσεία στο Ζάγκρεμπ). Το φαράγγι Gorge είναι στα υπ' όψη μου μέρη, αλλά εκείνο το οποίο με αποτρέπει είναι η πολυκοσμία η οποία διάβασα πως το ...πλημμυρίζει. Τα σπήλαια Skocjan που μου ανέφερες δεν τα ήξερα (προφανώς παρέλειψα να διαβάσω το συγκεκριμένο μέρος του άρθρου σου). Γνώριζα μόνο για τα Ποστόϊνα. Θα το ψάξω και εφ' όσον δεν είναι πολύ μακριά (χλμ) θα τα επισκεφτώ.

Να είσαι καλά.
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Στην Κροατία βγάζουμε βινιέτα ή πληρώνουμε στο δρόμο διόδια όπως και στην Ελλάδα;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Στην Κροατία βγάζουμε βινιέτα ή πληρώνουμε στο δρόμο διόδια όπως και στην Ελλάδα;

Ούτε βινιέτα αλλά ούτε και διόδια όπως στην Ελλάδα. Η Κροατία έχει διόδια όπως η Ιταλία. Δηλαδή στην αρχή του αυτοκινητόδρομου παίρνεις ένα χαρτάκι και στην έξοδό του πληρώνεις ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχεις διανύσει. Οι δρόμοι δε είναι καταπληκτικοί.
 
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Ξέρεις αν προλαβαίνουμε να δούμε Ποστόϊνα και Scocjan την ίδια μέρα; Μάλλον θα ακούσουμε τη συμβουλή σου και αν είναι ένα από δύο θα πάμε Scocjan...
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Στα σπήλαια μπαίνεις με group. Το πρώτο πρωινό group ξεκινάει στις 10:00.
Εμείς επειδή είχαμε φορτωμένη ημέρα είχαμε σκοπό να μπούμε με των 10:00. Δεν τα καταφέραμε όμως. Φτάσαμε στο γκισέ στις 10:45. Περιμέναμε λίγη ώρα να μαζευτούν τα group. Στη συνέχεια ακολουθήσαμε μέσα από ένα μονοπάτι στο δάσος τις οδηγούς μας, μέχρι που φτάσαμε στην είσοδο των σπηλαίων. Εκεί είχαμε μια ενημέρωση για τα σπήλαια και μετά χωριστήκαμε σε ομάδες. Θα έπρεπε να μπούμε σε δόσεις και σε κάποια χρονική απόσταση το ένα group από το άλλο. Μπήκε πρώτα το Σλοβένικο, μετά το Γερμανικό, μετά το Ιταλικό, μετά το δεύτερο Ιταλικό και τελευταίοι εμείς που είμαστε οι Αγγλόφωνοι (και μειονότητα:().
Όλα αυτά τα γράφω για να σου πω ότι ήθελε αρκετό χρόνο που δεν είχα υπολογίσει χώρια η πρωινή μας καθυστέρηση. Και να φανταστείς ότι το ξενοδοχείο μας ήταν 20' μακριά.
Η ξενάγηση μέσα στα σπήλαια διαρκεί περίπου μιάμισι ώρα. Από την έξοδο μέχρι πάλι να περπατήσουμε μέσα στο δάσος/φαράγγι μέχρι να πάρουμε ένα μινι-τελεφερικ για να επιστρέψουμε στο visit center κάναμε πάλι κάποιο χρόνο. Βάλε και το χάζεμα για σουβενίρ και φωτογραφίες στην έξοδο....:confused::confused:
Πολυλόγησα μεν, αλλά νομίζω ότι έχεις πλήρη εικόνα για τη διάρκεια της επίσκεψης αυτής.

Εμείς πάντως απ' ότι θυμάμαι είμαστε έτοιμοι να φύγουμε κατά τις 2:30 το μεσημέρι. Και τον ίδιο χρόνο να κάνετε, δεδομένου ότι τα Postojna είναι μόλις μισή ώρα μακριά, αν έχει εκεί group στις 3:00 ή στις 4:00 λογικά θα προλάβετε μέσα στην ίδια μέρα λοιπόν να πάτε και στα δύο σπήλαια. Για τα Postojna δεν γνωρίζω να σου πω τίποτα παρά μόνο ότι έχει μέσα διαδρομή με τρενάκι και ότι ενδέχεται να έχουν περισσότερο κόσμο από τα Skocjan γιατί τα group των πρακτορείων πάνε στα Postojna (και όχι στα Skocjan).

Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσει η ημέρα σας με τα Skocjan και αν προλαβαίνετε να πάτε στα Postojna.
Τέλος θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι εγώ πήγα αρχές Σεπτέμβριου και συνάντησα 5 group στις 11:00 το πρωί. Ελπίζω ότι ο Ιούνιος που θα πας εσύ θα είναι καλύτερα από άποψη κόσμου.

Ελπίζω να βοήθησα...:)
 
Last edited:
Μηνύματα
39
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγία
Μας βοήθησες πάρα πολύ. Σε ευχαριστούμε (και εγώ και η γυναίκα μου). Θα φροντίσουμε να φύγουμε νωρίς από Λιουμπιάνα ώστε να είμαστε κατά τις 9:30 στα γκισέ, από εκεί κι έπειτα όπως μας πάει...
Να είσαι καλά. Σου εύχομαι και νέα όμορφα ταξίδια...:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom