Κύπρος Ταξίδι στην Λευκωσία έναν προορισμό παγκόσμιας μοναδικότητας

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
8η ημέρα



Προτελευταία ημέρα στο νησί και είπα να κάνω κάτι που δεν είχα κάνει καθόλου τις προηγούμενες ημέρες. Να πάρω λεωφορείο. Τις περισσότερες φορές είτε μας πήγαιναν και μας φέρνανε στο σπίτι οι φίλοι μας με αυτοκίνητα, είτε παίρναμε taxi, είτε περπατούσα. Σε όσους Κύπριους έλεγα ότι πήγαινα από το σπίτι στο κέντρο, δηλαδή μια απόσταση γύρω στα 5 χιλιόμετρα πάνε έλα, σε έδαφος εντελώς επίπεδο, τους φαινόταν πολύ παράξενο μιας και όπως προανέφερα εκεί κινούνται όλοι με αυτοκίνητα. Ούτε πολλά μηχανάκια και ποδήλατα είδα. Ακόμη και τα λεωφορεία χρησιμοποιούνται περισσότερο από τους μετανάστες. Τα δρομολόγια τους σταματάνε γύρω στις 8 το βραδύ τις καθημερινές και στις 6 τα σαββατοκύριακα! Μέσα σε αυτά δεν υπάρχει κανένας επιβάτης που να στέκεται όρθιος. Μόνο καθιστοί. Αν δεν υπάρχει ελεύθερη θέση δεν σε αφήνουν να ανέβεις στο λεωφορείο!

Το λεωφορείο λοιπόν που ανέβηκα ήταν το λ2 αρχικά και το λ1 στην συνέχεια. Είναι 2 γραμμές που χρησιμοποιούν βανάκια για να καλύψουν διαδρομές μέσα στην παλιά και στην νέα πόλη και είναι χωρίς εισιτήριο για όλους. Αισθανόμουν λίγο αμήχανα στην μία διαδρομή γιατί ήμουν ο μοναδικός επιβάτης. Ευτυχώς στην δεύτερη ανεβήκανε και 3-4 άτομα ακόμη.


Απόλαυσα και τις δύο διαδρομές και στη συνέχεια βρήκα την παρέα όπου πήγαμε για καφέ και μετά για βόλτα. Η βραδυνή μας έξοδο ήταν σε μια ξεχωριστή μπυραρία. Την pivo που ήταν και μέσα στο top10 των αξιοθέατων του tripadvisor. Αυτοί που έχουν το μαγαζί φτιάχνουν την δική τους γευστικότατη μπύρα η οποία μάλιστα είναι και σε καλή τιμή, ειδικά για τα δεδομένα της Κύπρου. Αξιοθαύμαστο το ότι μέσα στην μπυραρία δεν κάπνιζε κανένας όπως και σε όλα τα μαγαζιά που επισκέφτηκα. Ακόμη και στον δρόμο οι άνθρωποι που κάπνιζαν ήταν λίγοι.


9η ημέρα



Πήγαμε για μια τελευταία βόλτα στα κατεχόμενα. Η πόλη είναι σχετικά μικρή και στον δρόμο συναντάς συνέχεια γνωστούς αν έχεις και ντόπιους μαζί σου. Οπότε γυρίζοντας προς το σπίτι και κάνοντας λίγο κουβέντα από εδώ και λίγο από εκεί παραλίγο να μην προλάβουμε το λεωφορείο για την Πάφο αλλά ευτυχώς όλα καλά. :)

Αποχαιρετήσαμε τους φίλους και τις φίλες γεμάτοι από εκτίμηση για όλα αυτά που μας πρόσφεραν αυτές τις ημέρες. Στο αεροδρόμιο ο φίλος μου έβγαλε ένα μπουκαλάκι Ζιβανία που μας κάνανε δώρο και είναι ένα τοπικό ποτό σαν το ούζο. Άρχιζε να κατεβάζει γουλιές στο λαρύγγι του για να σβήσει την γκριζάδα του αντίο. Ένα αντίο σε έναν τόπο που μιλούσε την γλώσσα μας αλλά δεν τον είχαμε δει ποτέ.


Έναν τόπο με αγνότητα στους ανθρώπους, με έντονες τις φιλίες και τις οικογενειακές σχέσεις. Με τα ζευγάρια να παντρεύονται σε μικρή ηλικία. Με την απουσία τσακωμών, φωνών και βωμολοχιών στους δρόμους. Με σχεδόν ανύπαρκτο άγχος στην καθημερινότητα. Με κόσμο που κρατάει τις παλιές αξίες συμπεριφοράς αλλά παράλληλα δεν διακατέχεται από πνεύμα συντηρητισμού στην εμφάνιση και ψάχνεται με τις τάσεις που υπάρχουν στο εξωτερικό κάνοντας και πολύ συχνά ταξίδια σε αυτό.


Όλα αυτά χωρίς να υπάρχει η κρίση της Ελλάδας βέβαια αλλά με τους κατοίκους του να έχουν νιώσει την μείωση της αγοραστικής τους δύναμης τα τελευταία χρόνια, την αρπαγή μέρους των καταθέσεων τους και όλη η ζωή τους να επισκιάζεται υπό το πέπλο της κατοχής. Εχω κάνει ταξίδια και σε άλλες χώρες της Ευρώπης που ήταν για εμένα φροντιστήριο αλλά αυτό το ταξίδι με δίδαξε περισσότερα. Ισως γιατί διδασκόμαστε καλύτερα από ανθρώπους που μιλάνε την ίδια γλώσσα με εμάς, ίσως γιατί ήρθαμε πολύ κοντά με την τοπική κουλτούρα μέσω των φίλων που κάναμε.


Θα κλείσω παραφράζοντας κάποια λόγια που είχε πει ένας Αργεντινός ηγέτης. “Ξαναπατάω αυτή τη γή δηλώνοντας ότι δεν είμαι πια εγώ ή τουλάχιστον δεν είμαι πια αυτό που ήμουν πριν από αυτό το ταξίδι.”

Untitled-3.jpg

(Γκράφιτι σε στενό που απεικονίζει τον κόσμο της Κύπρου. Η φωτογραφία έγινε ενώνοντας πολλές φώτο μαζί)
 
Last edited:

Evmia

Member
Μηνύματα
5
Likes
13
καλησπέρα, πηγαινοέρχομαι στην Κύπρο 4 χρόνια και έχω ζήσει Λευκωσία και τώρα Λεμεσσό. Λόγω της σχέσης που διατηρώ με Κύπριο έχω γυρίσει όλη την Κύπρο και τα κατεχόμενα ακόμα και τον Ακάμα με τζιπ. Δυστυχώς έχω μονό αρνητικά να πω για αυτή τη χώρα και ιδιαίτερα για τους ανθρώπους. Ως χώρα θεωρώ ότι δεν έχει καμία ομορφιά να προσφέρει σε έναν ταξιδιώτη ειδικά αν προέρχεται από την Ελλάδα. Δεν συνάντησα ούτε ένα μέρος γραφικό και όμορφο και σίγουρα η μεγάλη απογοήτευση είναι οι θάλασσες!! Όσον αφορά στο λαό εμφανώς μας αντιπαθούν και αν τους γνωρίσετε καλύτερα μετά την πρώτη μερικώς ευγενική ή συνήθως καχύποπτη συμπεριφορά τους θα διαπιστώσετε ότι έχουν πραγματικά μεγάλο κόμπλεξ με τους Έλληνες και την Ελλάδα. Επίσης σε επαγγελματικό επίπεδο θα εκμεταλλευτούν όσα έχετε να προσφέρετε και μετά στυγνά θα σας γυρίσουν την πλάτη και θα σας συκοφαντήσου. Η απογοήτευση μου ήταν και παραμένει τεράστια και λυπάμαι πραγματικά γιατί εμείς ως Έλληνες δεν θα τους συμπεριφερόμασταν ποτέ με τέτοιο τρόπο. Επιλέξτε άλλο προορισμό!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Ως χώρα θεωρώ ότι δεν έχει καμία ομορφιά να προσφέρει σε έναν ταξιδιώτη ειδικά αν προέρχεται από την Ελλάδα.
Καμία? Από τα πολύ λίγα που είχα δει παλαιότερα, έχει ωραία πραγματάκια. Αν και τα πιο σημαντικά που έχει κατά την γνώμη μου για έναν Ελλαδίτη είναι ιστορικής αξίας!

Δεν συνάντησα ούτε ένα μέρος γραφικό και όμορφο
Δηλαδή ούτε ο Ακάμας σου άρεσε? Μία οδική διαδρομή θυμάμαι που είχα κάνει κοντά σε κάποια από τις βρετανικές βάσεις ήταν αρκετά αξιόλογη, όπως και η διαδρομή Λεμεσός-Πάφος.

Όσον αφορά στο λαό εμφανώς μας αντιπαθούν και αν τους γνωρίσετε καλύτερα μετά την πρώτη μερικώς ευγενική ή συνήθως καχύποπτη συμπεριφορά τους θα διαπιστώσετε ότι έχουν πραγματικά μεγάλο κόμπλεξ με τους Έλληνες και την Ελλάδα.
Έχω συναναστραφεί με Κύπριους και δεν διαπίστωσα τίποτα τέτοιο.

λυπάμαι πραγματικά γιατί εμείς ως Έλληνες δεν θα τους συμπεριφερόμασταν ποτέ με τέτοιο τρόπο.
Καλά σε αυτό μην παίρνεις και όρκο! :)
Είναι κρίμα πάντως επειδή είχες κάποιες άσχημες εμπειρίες, να γενικεύεις για όλο το νησί και τους κατοίκους του.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
καλησπέρα, πηγαινοέρχομαι στην Κύπρο 4 χρόνια και έχω ζήσει Λευκωσία και τώρα Λεμεσσό. Λόγω της σχέσης που διατηρώ με Κύπριο έχω γυρίσει όλη την Κύπρο και τα κατεχόμενα ακόμα και τον Ακάμα με τζιπ. Δυστυχώς έχω μονό αρνητικά να πω για αυτή τη χώρα και ιδιαίτερα για τους ανθρώπους. Ως χώρα θεωρώ ότι δεν έχει καμία ομορφιά να προσφέρει σε έναν ταξιδιώτη ειδικά αν προέρχεται από την Ελλάδα. Δεν συνάντησα ούτε ένα μέρος γραφικό και όμορφο και σίγουρα η μεγάλη απογοήτευση είναι οι θάλασσες!! Όσον αφορά στο λαό εμφανώς μας αντιπαθούν και αν τους γνωρίσετε καλύτερα μετά την πρώτη μερικώς ευγενική ή συνήθως καχύποπτη συμπεριφορά τους θα διαπιστώσετε ότι έχουν πραγματικά μεγάλο κόμπλεξ με τους Έλληνες και την Ελλάδα. Επίσης σε επαγγελματικό επίπεδο θα εκμεταλλευτούν όσα έχετε να προσφέρετε και μετά στυγνά θα σας γυρίσουν την πλάτη και θα σας συκοφαντήσου. Η απογοήτευση μου ήταν και παραμένει τεράστια και λυπάμαι πραγματικά γιατί εμείς ως Έλληνες δεν θα τους συμπεριφερόμασταν ποτέ με τέτοιο τρόπο. Επιλέξτε άλλο προορισμό!!
Δηλαδή ο σύντροφος σου είναι η εξαίρεση;;;
 

xalara

Member
Μηνύματα
216
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora-bora
Δυστυχώς έχω μονό αρνητικά να πω για αυτή τη χώρα και ιδιαίτερα για τους ανθρώπους. Ως χώρα θεωρώ ότι δεν έχει καμία ομορφιά να προσφέρει σε έναν ταξιδιώτη ειδικά αν προέρχεται από την Ελλάδα. Δεν συνάντησα ούτε ένα μέρος γραφικό και όμορφο και σίγουρα η μεγάλη απογοήτευση είναι οι θάλασσες!!
Είσαι απο την φύση σου θετικό άτομο ή σου πέφτουν βαριές οι σεφταλιες οταν πατάς στο νησι;

Η Κυπρος, οπως και καθε τόπος, εχει όμορφα και αδιάφορα (για μας) μερη. Προσωπικά με εχουν παει και σε γραφικα μέρη (ανεβα στα βουνίσια χωρια του Τρόοδους, Πλατρες κτλπ) και μια χαρα παραλιες (Ακαμας, Πρωτάρας, αγιος Ανδρέας κατεχομενα) και μέρη με ενδιαφέρον για την προσφατη ιστορία μας (φυλακισμένα μνηματα, κατεχομενα κ. α.). Δεν λεμε οτι ειναι Κουβα ή Μαλβιδες αλλα σίγουρα εχει πραγματα να προσφερει σε ενα ταξιδιώτη (ακομα και απο την Ελλάδα..)


Όσον αφορά στο λαό εμφανώς μας αντιπαθούν και αν τους γνωρίσετε καλύτερα μετά την πρώτη μερικώς ευγενική ή συνήθως καχύποπτη συμπεριφορά τους θα διαπιστώσετε ότι έχουν πραγματικά μεγάλο κόμπλεξ με τους Έλληνες και την Ελλάδα. Επίσης σε επαγγελματικό επίπεδο θα εκμεταλλευτούν όσα έχετε να προσφέρετε και μετά στυγνά θα σας γυρίσουν την πλάτη και θα σας συκοφαντήσου. Η απογοήτευση μου ήταν και παραμένει τεράστια και λυπάμαι πραγματικά γιατί εμείς ως Έλληνες δεν θα τους συμπεριφερόμασταν ποτέ με τέτοιο τρόπο. Επιλέξτε άλλο προορισμό!!
Μεγαλύτερο κόμπλεξ απο Θεσαλλονικιο για Αθηναιο; Ή απο Χανιώτη για Ηρακλειωτη; Προσωπικά στο νησί εχω γνωρίσει ολο το φασμα των νεολληνων απο το λαμογιο επιχειρηματία που περιγράφεις και το κομπλεξικό επαρχιώτη μέχρι αυτους που ειναι σουπερ φιλοξενοι και γίνονται χαλί να τους πατησεις, και αλλους που λενε Ελλάδα και δακρύζουν.

Σεβαστες όλες οι απόψεις αλλωστε απο προσωπικά βιώματα προέρχονται. Αλλά σχολια και γενικευσεις επιπέδου "Ολοι οι αντρες ειναι μ@@λακες" δεν βοηθανε την συζήτηση ουτε τον αναγνώστη του φόρουμ που ψαχνει να καταλάβει ποια μέρη αξίζει να επισκεφτεί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.616
Likes
50.263
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πήγα πρόσφατα και με εντυπωσίασε ως προορισμός, ειδικά η τουρκοκυπριακή πλευρά. Εξαιρετική συνπεριφορά, πολλά πράγματα να δεις, απρόσμενα καλό βιοτικό επίπεδο. Δεν μπορώ να πω πως είχα κάποιο παράπονο από τους Ελληνοκύπριους, η αλήθεια είναι πως και ως συμφοιτητές και ως πελάτες τους έβρισκα πιο ευγενείς, υπεύθυνους και λογικούς από τους αντίστοιχους Έλληνες.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
evmia σε ευχαριστούμε για την άποψη σου. Ο καθένας έχει δικαίωμα να του αρέσει η να μην του αρέσει ένα μέρος. Ποια είναι η γενική εικόνα των τουριστών όμως για την Κύπρο;

Το 2015 είχε βγει 5η σε τουρισμό ανά κάτοικο στην Ευρώπη.
http://ec.europa.eu/eurostat/statis...odation_establishments_per_inhabitant)_V2.png

Τουρισμό ανά κάτοικο σημαίνει πόσους τουρίστες δέχεται μια χώρα αναλογικά με τους κατοίκους της. Από το 2015 και μετά δεν ξέρω ποια είναι η θέση της σε αυτή του είδους την στατιστική αλλά μάλλον έχει ανέβει πιο ψηλά από την 5η θέση και θα το αιτιολογήσω παρακάτω.

Το 2016 παρουσίασε 20% αύξηση στον τουρισμό
http://www.kathimerini.gr/890644/ar...oi-megales--kerdismenes-ston-toyrismo-to-2016
Το 2017 14% αύξηση
http://www.philenews.com/oikonomia/...-toyristikon-afixeon-to-2017-syggrisi-me-2016
Το 2018 υπάρχει αύξηση 20% στις κρατήσεις
https://inbusinessnews.reporter.com...ook-afxisi-20-stis-kratiseis-ga-kypro-to-2018
 
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
καλησπέρα, πηγαινοέρχομαι στην Κύπρο 4 χρόνια και έχω ζήσει Λευκωσία και τώρα Λεμεσσό. Λόγω της σχέσης που διατηρώ με Κύπριο έχω γυρίσει όλη την Κύπρο και τα κατεχόμενα ακόμα και τον Ακάμα με τζιπ. Δυστυχώς έχω μονό αρνητικά να πω για αυτή τη χώρα και ιδιαίτερα για τους ανθρώπους. Ως χώρα θεωρώ ότι δεν έχει καμία ομορφιά να προσφέρει σε έναν ταξιδιώτη ειδικά αν προέρχεται από την Ελλάδα. Δεν συνάντησα ούτε ένα μέρος γραφικό και όμορφο και σίγουρα η μεγάλη απογοήτευση είναι οι θάλασσες!! Όσον αφορά στο λαό εμφανώς μας αντιπαθούν και αν τους γνωρίσετε καλύτερα μετά την πρώτη μερικώς ευγενική ή συνήθως καχύποπτη συμπεριφορά τους θα διαπιστώσετε ότι έχουν πραγματικά μεγάλο κόμπλεξ με τους Έλληνες και την Ελλάδα. Επίσης σε επαγγελματικό επίπεδο θα εκμεταλλευτούν όσα έχετε να προσφέρετε και μετά στυγνά θα σας γυρίσουν την πλάτη και θα σας συκοφαντήσου. Η απογοήτευση μου ήταν και παραμένει τεράστια και λυπάμαι πραγματικά γιατί εμείς ως Έλληνες δεν θα τους συμπεριφερόμασταν ποτέ με τέτοιο τρόπο. Επιλέξτε άλλο προορισμό!!
Καλησπέρα, ο καθε άνθρωπος μπορεί να έχει την αποψή του αλλά καλό θα ήταν να μην μιλάμε γενικά και αόριστα όταν απευθυνόμαστε σε ενα ολόκληρο νησί. "Δεν συνάντησα ούτε ένα μέρος γραφικό και όμορφο και σίγουρα η μεγάλη απογοήτευση είναι οι θάλασσες" Καλοπαναγιώτης-Κακοπετριά-Λόφου-Όμοδος-Λεύκαρα-Κάτω Δρύς μερικά απο τα πιο γραφικά χωριά της Κύπρου που μάλλον δεν έτυχε να επισκεφθείτε. Δέχομαι ότι ίσως για έναν Ελλαδίτη με τόσα νησιά και παραλίες που έχει η Ελλάδα λογικό να μην περιμένει να έρθει στη Κύπρο για να ενθουσιαστεί απο παραλίες. Αλλά όχι και απογοήτευση οι θαλασσες της Κύπρου που για φέτος το νησί ψηφίστηκε στη 2η θέση με τα πιο καθαρά νερά στην Ευρώπη μετά την Μάλτα.
"Σύμφωνα με έκθεση της Κομισιόν και του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Περιβάλλοντος για το 2017, η Κύπρος κατατάσσεται στη δεύτερη υψηλότερη θέση «Εξαιρετικής ποιότητας» ύδατα θαλάσσιας κολύμβησης κατά 97,3%"
Όπως επίσης ότι διαθέτει μερικές απο τις καλύτερες παραλίες στην Ευρώπη Fig Tree bay-konnos bay-Makronissos beach-Nissi beach-blue lagoon τις οποίες με εξαίρεση το blue lagoon , μπορείς να τις επισκεφθείς όλες μέσα σε ενα 3ήμερο αφού βρίσκονται μερικά χιλιόμετρα μακριά η μία απο την άλλη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Επιστροφή και πάλι από Κύπρο με καινούριες εμπειρίες και με καινούριο φωτογραφικό υλικό!

Λευκωσία κέντρο
IMG_20181116_155714_HDR-01.jpeg


Λευκωσία. Το πιο όμορφο ψηλό κτίριο της Ευρώπης σύμφωνα με μια ψηφοφορία
IMG_20181116_160950_HDR.jpg


Λευκωσία. Δημοτικός κήπος
IMG_20181115_123640_HDR.jpg

Λευκωσία. Αγιοι Ομολογητές(Η κάπου εκεί κοντά τέλος πάντων:) ) Το βράδυ το πάνω μέρος φωτίζεται και φαίνεται ακόμη ομορφότερο
IMG_20181119_162443_HDR-01.jpeg


Λευκωσία. Στην παλιά πόλη
IMG_20181121_134933-01.jpeg

Κατεχόμενα. Παλιά πόλη
IMG_20181115_143212_HDR-01.jpeg
Κατεχόμενα. Παλιά πόλη
IMG_20181115_165100-02.jpeg
Κατεχόμενα. Παλιά πόλη
IMG_20181117_161815_HDR-02-02.jpeg

Λευκωσία. Παλιά πόλη
IMG_20181121_184601.jpg


Κερύνεια
IMG_20181118_164153_HDR-02.jpeg

Κερύνεια
IMG_20181118_165619_HHT-01.jpeg


Γέφυρα του Κόρακα, Κάβο Γκρέκο, Αγία Νάπα

IMG_20181120_160106_HDR.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom