About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

Μηνύματα
38
Likes
33
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Έχει φτάσει η στιγμή που η Αργεντινή πρέπει να αλλάξει σελίδα. Ο Μέσι καλώς η κακός δεν μπορεί με την εθνική. Δεν είναι έτσι οι ηγέτες. Κοντεύει να φτάσει τους Ολλανδούς στην κλίμακα λούζερ. Στα δύσκολα πρέπει να πάρει πάνω του την ομάδα και είναι πάντα απών. Να μην μιλήσω τώρα και για Σαμπάολι που βάζει μέσα τον κάθε πικραμένο που παίζει Ρίβερ και Μπόκα.... Πιστεύω πως πρέπει να δωθεί χώρος και χρόνος στον Ντιμπάλα. Έχει όλα τα φόντα να γίνει ο επόμενος ηγέτης της Αργεντινής. Τέλος, δεν μπορώ να περιγράψω πόσο μου λείπει η Σκουάντρα Ατζόυρα. Υπομονή μέχρι το 2020.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Προς το παρον η Βραζιλια απο τα συνηθισμενα φαβορι φαινεται η καλυτερη
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Βραζιλία πρώτο 30λεπτο καταιγιστικό μετά επαναπαύθηκε "τοχω το ματσάκι" αλλά δεν.. Εξάλλου δεν μπορουσε να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό.. Είναι αρχή ακόμα οψόμεθα..
Το Μεξικό μου άρεσε πολύ και ειδικά το transition game (τι λεω πάλι ρε γαμοτο) .. Πολύ απλό και γρήγορο ποδοσφαιρο με τη μία . Κρίμα έχασε την ευκαιρία να ρίξει μια 3ρα σήμερα.. Δεν πειράζει ενα και καφτερό..
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Η βραζιλια οντως επαναπαυθηκε.Ας προσεχαν...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.260
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έλα να βλέπω Χ....
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Λοιπόν θα γράψω και εγώ μια ανασκόπηση από αυτά που είδα. Σχετικά με την Αργεντινή παραθέτω το κείμενο που έγραψα εδώ πριν 17 ημέρες.

"Σχετικά με την Αργεντινή(τους υποστηρίζω με πραγματικά μεγάλη αγάπη) δεν ξέρω είναι πολύ μεγάλο ερωτηματικό. Χάνει το μουντιάλ ο Ρομέρο οπότε ο τερματοφύλακας δεν ξέρουμε αν στέκεται σε τόσο υψηλό επίπεδο πλέον. Η άμυνα γενικά ασύνδετη στα περισσότερα ματς και με πολύ μέτριους παίκτες ίσως πλην οταμέντι. Εντάξει ίσως να έχει τον καλύτερο πλέι μέικερ της ιστορίας αλλά και αυτός χρειάζεται καλούς παίκτες δίπλα του για να αναδείξει το παιχνίδι του. Βλέπεις τον Ικάρντι εκτος 23άδας για κάτι που έκανε πόσα χρόνια πριν, ο Ντιμπάλα εκτός ενδεκάδας και ένα σωρό προβληματικούς χαρακτήρες να πρέπει να σηκώσουν μια πολύ βαριά φανέλα όπου όλοι περιμένουν στη γωνία να ασκήσουν κριτική. Επίσης ο όμιλός τους. Εμείς ξέρουμε ότι οι Κροάτες και οι Ισλανδοί είναι πολύ δεμένες ομάδες με πολύ χαμηλό προφίλ. Αυτοί το ξέρουν ? Εγώ προσωπικά φοβάμαι να μην τεθεί και θέμα πρόκρισης από τον όμιλο κιόλας. Πρώτο ματς με τους Ισλανδούς. Σε περίπτωση στραβής θα κληθούν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά απέναντι στους Κροάτες που οι δύο κεντρικοί τους(Μόντριτς, Ράκιτιτς) έχουν σηκώσει τα 5 τελευταία champions league. Θα δείξει, αλλά αν με έβαζες να διαλέξω ένα από τα μεγάλα φαβορί για να φύγει πρώτο θα ψήφιζα μετά λύπης την Αργεντινή."

Οι Γάλλοι δεν ήταν αυτοί που περιμέναμε αλλά από την άλλη νομίζω και οι Αυστραλοί ήταν πάρα πολύ καλοί. Ο Μόι και ο Γιέντινακ έπαιξαν πάρα πολύ καλά ενώ ο Ράιαν συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις που έκανε με την Μπράιτον στην Αγγλία. Εγώ νομίζω ότι οι Αυστραλοί έχουν ελπίδες πρόκρισης και μπορούν να κερδίσουν τη Δανία.

Στο Περού - Δανία μου άρεσε η ομαδικότητα και η ταχύτητα του Περού ενώ ο Καρέκα είναι ένας αρκετά καλός προπονητής. Αλλά μέχρι εκεί. Θεωρώ ότι το Περού μετά από αυτή την ήττα έχει αποκλειστεί ήδη. Από τους Δανούς μου άρεσε πολύ η εμφάνιση του Σμάιχελ στο τέρμα. Τα έχω όμως λίγο με τον προπονητή τους. Έχεις έναν από τους καλύτερους εκτελεστές φάουλ στον κόσμο και μια ομάδα που έχει μέσα παίκτες όπως ο Πόουλσεν και ο Κρίστενσεν που είναι καλοί στο ψηλό παιχνίδι. Τόσα στημένα κέρδισε η Δανία και δεν είδαμε πουθενά κανένα ίχνος ότι αυτή η ομάδα έχει δουλέψει τα στημένα.

Πάμε τώρα στο Αργεντινή - Ισλανδία. Διάβασα παραπάνω ότι η Ισλανδία είναι κακή ομάδα. Η Ισλανδία είναι η κοντινότερη ομάδα στην Ελλάδα της προηγούμενης δεκαετίας. Χωρίς μεγάλα ονόματα, αλλά ένα πολύ συμπαγές σύνολο. Οι Ισλανδοί τα τελευταία χρόνια έχουν κάνει αξιοσημείωτες πορείες. Για να προκριθούν σε αυτό το ΠΚ απευθείας άφησαν δεύτερη την ομάδα της Κροατίας στον όμιλο και τρίτους και τέταρτους τους Ουκρανούς και τους Τούρκους. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι κακή ομάδα.

Στο Κροατία - Νιγηρία οι Κροάτες κάναν ακριβώς το παιχνίδι που αναμενόταν. Γενικά οι Κροάτες είναι πολύ έξυπνη ομάδα.

Σχετικά με τα χθεσινά η Σερβία ήταν σοβαρή και πιστεύω ότι μπορεί να κερδίσει την Ελβετία που παρόλο που έφερε ισοπαλία με το μεγάλο φαβορί Βραζιλία γενικά δεν μου άρεσε. Απλά οι Βραζιλιάνοι ήταν πολύ κακοί χθες βράδυ και πήραν το ματς αψήφιστα. Το Γερμανία - Μεξικό δεν το είδα για να είμαι ειλικρινής οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Στα σημερινά τώρα. Η Σουηδία γενικά δεν μου αρέσει σαν ομάδα. Προσωπικά θεωρώ ότι άλλες 50 φορές να παίξουν με τους Ιταλούς θα προκριθούν οι Ιταλοί. Τη Νότια Κορέα δεν την έχω δει καθόλου. Για αυτούς που παίζουν στοίχημα όμως εδώ θα έπαιζα μια κόντρα. Το κακό είναι ότι έχει και πολύ ισοπαλία μέσα το παιχνίδι. Στα άλλα δύο θεωρώ ότι τα φαβορί πρέπει να επικρατήσουν εύκολα ή δύσκολα.

Συνοπτικά θα τολμούσα να πω ότι πλέον το χάσμα μεταξύ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και των υπολοίπων έχει μεγαλώσει. Είναι ξεκάθαρο πλέον. Δεν μπορώ να γνωρίζω που οφείλεται αυτό αλλά η γνώμη μου είναι μάλλον στους προπονητές. Το ποδόσφαιρο στην Ευρώπη εξελίσσεται ενώ οι ομάδες της Λατινικής Αμερικής μοιάζουν χαμένες μεταξύ πολιτικής και αναχρονιστικού ποδοσφαίρου.

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μήνυμα αλλά είχα πολλές μέρες να γράψω και έγιναν πολλά παιχνίδια. Επίσης όλες οι παρατηρήσεις είναι προσωπικές και δεν έχουν σκοπό να μειώσουν κάποιο μέλος αυτής της κοινότητας. Καλό υπόλοιπο μουντιάλ να έχουμε!
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Εγω τρελαινομαι που βλεπω Μεξικο ....τρομερο στις αντεπιθεσεις!
Επισης μακαρι να δουμε κ αλλες εκπληξεις , να δουμε Μεξικο, Περου,Μαροκο,Αιγυπτο...να προχωρουν , να δουμε εκπληξεις ρε παιδι μου , οπως μεχρι τωρα ..ποια φαβορι? δεν εχει κερδισει ουτε 1 απο αυτα :p

Αργεντινη οπως ειπατε πρεπει να αλλαξει σελιδα ..εχει μεσο ορο ηλικιας 30+ κατι... δεν ειναι δυνατον !
Ιταλιααααα..αφου λειπει η Ιταλια ποιο Μουντιαλ? αλλα νταξ τι να κανουμε .. Ολλανδια δυστυχως δεν..σιγα σιγα πρεπει να ανακαμψει , απλα εφυγε μια φουρνια παιχτων που εκαναν πραγματα εκει xD

Θα υποστηρίξω Μεξικο γιατι μου αρεσε αυτο που είδα χθες και Μαροκο ετσι γιατι μου ήρθε τωρα :D

Καλημερααααα
 

Stelios

Member
Μηνύματα
85
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Μελβούρνη...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες :)
Έχει φτάσει η στιγμή που η Αργεντινή πρέπει να αλλάξει σελίδα. Ο Μέσι καλώς η κακός δεν μπορεί με την εθνική. Δεν είναι έτσι οι ηγέτες. Κοντεύει να φτάσει τους Ολλανδούς στην κλίμακα λούζερ. Στα δύσκολα πρέπει να πάρει πάνω του την ομάδα και είναι πάντα απών. Να μην μιλήσω τώρα και για Σαμπάολι που βάζει μέσα τον κάθε πικραμένο που παίζει Ρίβερ και Μπόκα.... Πιστεύω πως πρέπει να δωθεί χώρος και χρόνος στον Ντιμπάλα. Έχει όλα τα φόντα να γίνει ο επόμενος ηγέτης της Αργεντινής. Τέλος, δεν μπορώ να περιγράψω πόσο μου λείπει η Σκουάντρα Ατζόυρα. Υπομονή μέχρι το 2020.
Δε μπορεί ο Messi με την εθνική? Δε μπορεί με την εθνική που δε θα πέρναγε στο ΠΚ χωρίς αυτόν (και όχι μόνο για το πιο κρίσιμο παιχνίδι που το πήρε μόνος του με χατ τρικ) ? Δε μπορεί με την εθνική που ΜΟΝΟΣ του την έφτασε τελικό μουντιάλ το 2014 (χωρίς αυτόν ήταν εμφανές ότι δεν πέρναγε ούτε τους ομίλους) και έδινε έτοιμα γκολ σε Higuain και Palacio και τα χάνανε?
Το ποδόσφαιρο έχει αλλάξει και δε γίνεται ένας παίχτης μόνος του να παίρνεις προκρίσεις και κύπελλα, και όμως ο Messi είναι ο μόνος ικανός να το κάνει αυτό.
Μην τα γράφετε έτσι αυτά, εκτίθεστε.
Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι πρέπει να δωθεί χρόνος και χώρος σε Ντιμπάλα μήπως μπορέσει να βοηθήσει το Messi, αφού κάτι Μέσα και κάτι Ντι Μαρίες είναι για τα πανηγύρια. Και φυσικά νομίζω σε όλους μας λείπει η Ιταλία :(
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Κοιτάξτε νομίζω γενικά το ρόστερ της Αργεντινής δεν είναι τόσο καλό όσο άλλες χρονιές. Το 2014 είχε στην άμυνα τον Γκαράι στην καλύτερη του χρονιά, δίπλα του τον Ντεμικέλις που γενικά ήταν ένας παίχτης που είχε παραστάσεις, εμπειρία και "έβλεπε γήπεδο", αριστερά τον τότε ανερχόμενο Ρόχο και δεξιά τον πολύ καλό και πάντα πιστό στρατιώτη εκείνες τις χρονιές Ζαμπαλέτα. Στο τέρμα έπαιζε ο πολλά υποσχόμενος Ρομέρο και στα αμυντικά χαφ ήταν ο τότε σπουδαίος Μασεράνο και ο μέτριος Μπίλια.

Τι παίζει σήμερα στην Αργεντινή σε εκείνες τις θέσεις. Τέρμα υπάρχει ένας ντεφορμέ μεγάλος σε ηλικία τερματοφύλακας ο Καμπαγιέρο. Στην άμυνα παίζει ο ανερχόμενος(?)μεελάχιστες όμως ευρωπαϊκες παραστάσεις) Ταλιαφίκο, ο πολύ καλός φέτος Οταμέντι με παρτενέρ όμως έναν παίχτη που μάλλον δεν κάνει για τόσο υψηλό επίπεδο Ρόχο και αριστερά τον σταθερό Σάλβιο. Μπροστά τους οι ίδιοι ακριβώς παίκτες σε πολύ χειρότερη κατάσταση όμως. Οπότε το ερώτημα που υπάρχει είναι μπορεί η επιθετική λειτουργία αυτής της ομάδαςνα αντισταθμίσει όλα αυτά τα κακώς κείμενα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom