Καμια καλη ταξιδιωτικη σειρα ή σειρα επιβιωσης?

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Παρακολουθουσα το World Party, τους Επιζησαντες και παλιοτερα τη σειρα του Steve Irwin, καμια αλλη καλη? Που να δειχνει ειτε αγωνα επιβιωσης σε αντιξοες συνθηκες ειτε ταξιδιωτικη σε μακρινα μερη της γης. Δε με νοιαζει αν κυκλοφορει με ελληνικους υποτιτλους, αφου τα τελευταια χρονια παρακολουθω σειρες μονο στα αγγλικα χωρις υποτιτλους. Δυστυχως για οικονομικους λογους δε μπορω να βαλω συνδρομητικη προς το παρον, αλλα ξερω οτι εχεις καλες σειρουλες γενικα σ αυτο το θεμα (ποιες ειναι ομως?)

Ευχαριστω πολυ!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Michael Palin (Αround the world in 80 days, Pole to pole, Full circle κτλ)
Ewan McGregor και Charley Boorman (Long way round, Long way down)

Υ.Γ.1 Aυτός ο τύπος δούλεψε για μερικές σεζόν στο νότιο Πόλο και ταυτόχρονα έκανε αρκετά βίντεο απ' τη ζωή του εκεί, πολύ ενδιαφέρουσα και σπάνια παρουσίαση των χώρων του σταθμού Αμούνδσεν-Σκοτ.

Υ.Γ.2 Είναι ιεροσυλία να συγκρίνουμε τους WorldParty με σοβαρές ταξιδιωτικές σειρές εξωτερικού, οι άνθρωποι το μόνο που κάνουν είναι ηχορύπανση.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Michael Palin (Αround the world in 80 days, Pole to pole, Full circle κτλ)
Ewan McGregor και Charley Boorman (Long way round, Long way down)

Υ.Γ.1 Aυτός ο τύπος δούλεψε για μερικές σεζόν στο νότιο Πόλο και ταυτόχρονα έκανε αρκετά βίντεο απ' τη ζωή του εκεί, πολύ ενδιαφέρουσα και σπάνια παρουσίαση των χώρων του σταθμού Αμούνδσεν-Σκοτ.

Υ.Γ.2 Είναι ιεροσυλία να συγκρίνουμε τους WorldParty με σοβαρές ταξιδιωτικές σειρές εξωτερικού, οι άνθρωποι το μόνο που κάνουν είναι ηχορύπανση.
Nαι συμφωνω, απλως ηθελα να αναφερω τις σειρες που εχω δει. προφανως και αναγνωριζω το εντελως χυμα και εφηβικο στυλ του World Party :) Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα τσεκαρω την προταση σου!
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.997
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τα "Λιμανια του κόσμου" είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ταξιδιωτική εκπομπή που δείχνει η Ερτ3 και μας ξεναγεί σε πόλεις του κόσμου που διαθετουν λιμάνι.Δεν ξέρω δυστυχώς ωρα/μέρα μετάδοσης αλλά όποτε την έχω πετύχει την έχω παρακολουθήσει με ενδιαφέρον!Μακάρι να έβρισκα διαδικτυακά όλα τα επεισόδια!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.202
Likes
25.593
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Τα "Λιμανια του κόσμου" είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ταξιδιωτική εκπομπή που δείχνει η Ερτ3 και μας ξεναγεί σε πόλεις του κόσμου που διαθετουν λιμάνι.Δεν ξέρω δυστυχώς ωρα/μέρα μετάδοσης αλλά όποτε την έχω πετύχει την έχω παρακολουθήσει με ενδιαφέρον!Μακάρι να έβρισκα διαδικτυακά όλα τα επεισόδια!
Παρακολουθώ και εγώ αυτή την εκπομπή και είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα.
Στις 14:00 είναι η ώρα προβολής (νομίζω ότι προβάλλεται κάθε μέρα εκτός ΣΚ), και σε επανάληψη στις 6 το πρωί.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.202
Likes
25.593
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Η εκπομπή "Προορισμοί του Ονείρου" στην ΕΡΤ2 είναι επίσης πολύ αξιόλογη.
Προβάλλεται στις 14:30 επίσης καθημερινές, χωρίς να ξέρω ακριβώς ποιές μέρες, γιατί εγώ το παρακολουθώ σε επανάληψη στις 6 το πρωί.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Κι εγω τον Παλιν θα προτεινα. Αν σου αρεσει και το μοντυπαιθονικο χιουμορ,οτι καλυτερο. Πιο εξειδικευμενες οι εκπομπες του μακαριτη Μπουρντεν.
Ενδιαφερον,αν και με διαφορετικο concept,καθοτι ψιλοριαλιτι,ειναι κ το amazing race,με καμια 30 αρια σεζον ηδη.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
904
Likes
4.000
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αφού δεν έχεις πρόβλημα με τα Αγγλικά, έχεις πολλές επιλογές για online.

Κάνε αναζήτηση για τον Bear Grylls. Τα Ultimate Survival και Man VS Wild είναι καθαρές σειρές επιβίωσης, αλλά βλέπεις και εντυπωσιακά μέρη. Πιο "ήπια" είναι η Running Wild, όπου παίρνει μαζί του και κάποιον διάσημο για επιβίωση στη φύση (από ηθοποιούς και αθλητές μέχρι και τον Ομπάμα) - δεν έχει σχέση με το Celebrity Travel. Τα δείχνει στο Discovery, αλλά και τα 3 τα βρίσκεις στο internet.

Παλιά έβλεπα και το Departures στο Travel Channel, με 2 παιδιά που γύριζαν τον κόσμο (από Ισλανδία μέχρι Ανταρκτική). Και αυτή ήταν ωραία σειρά, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει online.

Για εξωτικά, ψάξε το Blue Continent με την Camilla Andersen. Είναι μια σειρά 5 επεισοδίων, με πανέμορφα τοπία, που εξερευνά τη Μελανησία και την Πολυνησία.

Φυσικά, είναι και τα all-time-classic του Lonely Planet που μπορείς να βρεις πολύ εύκολα.
 
Last edited:

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
ευχαριστω πολυ ολους!! να στε καλα!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πάντως μέσα σε όλες τις υπέροχες που έχετε παραθέσει αν θέλετε να δείτε κάτι φρέσκο σε food travel εκπομπή ρίξτε μια ματιά στη σειρά Somebody Feed Phil του Netflix.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.997
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μόλις τελείωσε επεισόδιο της σειράς "Μητροπόλεις"με θέμα το Λονδίνο,στην ερτ2.Τι ωραία εκπομπή-ντοκιμαντερ!Αλλα και στην ερτ3 εκτός από τα "Λιμανια του κόσμου " που έχω αναφέρει παραπάνω, δείχνει κ άλλες ταξιδιωτικές εκπομπές τις οποίες ανακάλυψα τις τελευταίες μερες:"Στο νησί" και "Ταξιδιωτικές αποδράσεις". Δεν τα δειχνουν ομως σε σταθερές ημερες και ωρες απο ότι έχω καταλάβει...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.457
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom