Μολδαβία Αμφισβητούμενα Εδάφη Μέρος 'Α: Υπερδνειστερία

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.090
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

"Οι λόγοι που με έκαναν να επισκεφτώ την Υπεδνειστερία ήταν μάλλον αυτοί που μπορεί να υποθέσει κανείς: ταξιδι σε μια χώρα που "δεν υπαρχει", περιπλάνηση στην "τελευταία Σοβιετία", τερατωδών διαστάσεων αγάλματα του Λένιν και ατελείωτο cult.

Και ναι, τα είχε όλα αυτά και ακόμα περισσότερα. Αλλά εγώ αυτό που θα έχω να θυμάμαι πιο έντονα είναι άλλο και είναι οι άνθρωποι. Κάτι που ομολογουμενως δεν περίμενα, οι πολίτες της πρώην ΕΣΣΔ δε φημίζονται για τη φιλοξενία τους!

Κι όμως στη "χώρα που δεν υπαρχει" οι ανθρωποι με σκλαβωσαν. Από τον κυριουλη με τα χρυσά δόντια που είχε έννοια μη φύγει η μαρσρουτκα πριν πάρω την άδεια εισόδου, μέχρι τις κυριες που μου εξηγούσαν ασταματητα τη διαδρομή για το κέντρο σε άψογα ρώσικα, τις φοιτήτριες που μου έκαναν ξενάγηση στην πόλη επειδή ήμουν μόνη, τη μαμά που διέκοψε τη βόλτα του μωρού της για να μου δώσει ένα πακέτο χανζαπλαστ επειδή καταλαβε ότι είχα χτυπήσει.

Αυτά και άλλα τόσα σε λιγότερες από δέκα ώρες! Ευχαριστώ τόσο τους ανθρώπους του Τιρασπολ κι ελπίζω κάποτε να επιστρέψω!
"

Το παραπάνω κείμενο είναι copy-paste από τη σελίδα μου στο Facebook. Πρόκειται για τις σκέψεις μου που κατέγραψα μετά τη μονοήμερη εξόρμησή μου στο Τιρασπόλ, ξαπλωμένη καθώς ήμουν στο τεράστιο κρεβάτι του δωματίου μου στο ξενοδοχείο-χρονοκάψουλα Chisinau Hotel. Από το παράθυρό μου παρακολουθούσα ένα ηλιοβασίλεμα-αποκάλυψη, σκεφτόμενη παράλληλα τα όσα είχα βιώσει τις προηγούμενες ώρες στην Υπερδνειστερία.

Κακά τα ψέματα, όταν μερικούς μήνες πριν έκλεινα τα αεροπορικά για Μολδαβία, στόχος μου δεν ήταν τόσο να δω τον τόπο που κατέχει (αδικώς κατ' εμέ) τη φήμη της πιο αδιάφορης χώρας στην Ευρώπη. Η καρδιά μου διψούσε να μπει σε ακόμα μια αγαπημένη σοβιετική μαρσρούτκα και να περάσει τα αμφισβητούμενα σύνορα της "χώρας που δεν υπάρχει". Και ναι, το έκανα, ακόμα και για μερικές ώρες.

Αντιλαμβάνομαι τις επισκέψεις στα λεγόμενα αμφισβητούμενα εδάφη ως άκρως διδακτικές εμπειρίες. Θεωρώ ότι το να βιώνει κανείς, ακόμα και για λίγο, την κανονικότητα ενός τόπου, τη νομιμότητα του οποίου ο πολύς κόσμος αμφισβητεί (με διάφορους τρόπους) αποτελεί σχολείο. Διαπιστώνεις ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα άσπρο ή μαύρο, ότι η έννοια των συνόρων δεν είναι τόσο απλοϊκή όσο οι περισσότεροι θα ήθελαν να είναι κι ότι στο τέλος-τέλος οι άνθρωποι βιώνουν την πραγματικότητά τους με τον δικό τους τρόπο, ανεξάρτητα από το τι πιστεύουν για εκείνους οι πολλοί.

Φεύγοντας από την Υπερδνειστερία είχα μαζί μου ως ενθύμιο μόνο τις φωτογραφίες μου, την κάρτα εισόδου και μερικά τοπικά χαρτονομίσματα. Τι κι αν αποχωρίστηκα βίαια τα τελευταία μαζί με το πορτοφόλι μου μερικές μέρες μετά κάπου στην Οδησσό, οι αναμνήσεις είναι εκεί και με συντροφεύουν. Ελπίζω το μοίρασμα αυτών μαζί σας να σας δώσει μια ιδέα για το πώς βιώσα εγώ τον όμορφο αυτό τόπο.

Ένα νεαρό ζευγάρι φιλιέται κάτω από μια γέφυρα στις όχθες του ποταμού Δνείστερου. Μπορεί να ζουν στη χώρα που δεν υπάρχει, βρίσκεται όμως δυνατότερο τεκμήριο ύπαρξης από αυτό της αγάπης;

 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.090
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Το 'χω, το 'χω! Θα τελειώσω και του Ιράν λέμε! :p
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
Soon! <3
Θα γράψεις για αυτό το περιστατικό?
Σε αυτή την ιστορία όχι, σκοπεύω να είναι ένα mini story για Υπερδνειστερία μόνο. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ ίσως να γράψω πέντε πράγματα στο thread πληροφοριών για Οδησσό. Γενικά πάντως η πανέμορφη και υπέροχη κατά τα άλλα Οδησσός είναι διαβόητη για τους πορτοφολάδες της, κάτι που διαπίστωσα κι εγώ στην πράξη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.090
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
Κυρία μη με μαλώνετε! Έσφαλα, το ξέρω (αν και όλα κι όλα, εμένα η Οδησσός μου άρεσε). :p
Το φρούριο δεν έπεσε με την πρώτη, εκεί είναι και περιμένει, μια wizz πτήση δρόμος!
Για να εξιλεωθώ προετοιμάζω ένα περιποιημένο Ναγκόρνο Καραμπάχ!

(το σχόλιο για τη Μανίνα με διέλυσε, πονάει η κοιλιά από τα γέλια!)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.090
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
Όχι, όχι, δεν θα συναντηθούμε δυστυχώς τότε. Θα περιμένω τα tips σας! :p
Στην Οδησσό μου άρεσε ακόμα και το αεράκι που φυσούσε. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, κάποια μέρη μας κάνουν κλικ αυτόματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.695
Likes
11.090
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θα με ενδιέφερε να γράψεις δυό κουβέντες όποτε μπορέσεις. :)
Μες στο weekend σίγουρα! :)
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
Φυσικά και το ξέρω αγαπημένη δασκάλα! :p
Και σύντομα θα γράψω τη συνέχεια! Με φωτός εννοείται! Λένιν, τανκ και ξερό ψωμί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom