Ιταλία Ταξίδι στην Ιταλία με Αυτοκίνητο

esmeralda

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλημέρα η Φλωρεντία είναι απίστευτα όμορφη και για να την ευχαριστηθει ς θες τουλάχιστον 3-4 ημέρες.. όπως σου είπα και χτες πρόταση μου ειναι Κιάντι Σαν Τζιμινιάνο Σιένα το οποίο θα σας φάει μια μέρα και αφού θέλετε να φτάσετε έως Νάπολι .. Νάπολι Ακτή Αμάλφι ( Ποσιτάνο, Ατράνι κλπ) Βεζούβιος Πομπηία ... Κι επιστροφή από Μπάρι αν και αν θες επειδή έχω γυρίσει πολλή την Ιταλία μπορώ να σου στείλω μια πρόταση καλή και διαφορετική
Θα κοιτάξουμε όσα μου προτείνεις. Αν έχεις χρόνο και θέλεις μπορείς να δώσεις και τη διαφορετική εναλλακτική.
Ευχαριστώ!
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημέρα η Φλωρεντία είναι απίστευτα όμορφη και για να την ευχαριστηθει ς θες τουλάχιστον 3-4 ημέρες.. όπως σου είπα και χτες πρόταση μου ειναι Κιάντι Σαν Τζιμινιάνο Σιένα το οποίο θα σας φάει μια μέρα και αφού θέλετε να φτάσετε έως Νάπολι .. Νάπολι Ακτή Αμάλφι ( Ποσιτάνο, Ατράνι κλπ) Βεζούβιος Πομπηία ... Κι επιστροφή από Μπάρι αν και αν θες επειδή έχω γυρίσει πολλή την Ιταλία μπορώ να σου στείλω μια πρόταση καλή και διαφορετική
Καλημέρα το είδατε αυτό που σας έστειλα ?
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Sos παιδιά....βρίσκομαι στην Ιταλία και βάλαμε βενζίνη σε self service βενζινάδικο.Στο πρώτο που πήγαμε μας έβαλε μόνο 5.24ευρω και μας κράτησε στην κάρτα και αλλα 100(γράφει στην κάρτα σε εκκρεμότητα τα 100 ευρω).πήγαμε στο διπλανό και βάλαμε αλλά 58 ευρω και μας ξανακρατησε αλλά 100 στην κάρτα (σε εκκρεμότητα και αυτα)Αυτα επιστρεφονται;;;;;;;;;Επειδή από χτες που βάλαμε δεν έχουν επιστραφεί ακόμα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.813
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
λογικά αύριο που θα ανοίξει το βενζινάδικο και θα γίνει εκαθάριση των ποσών και των καρτών, θα αποδεσμευτούν τα κατοστάρικα, άντε μεθαύριο.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
λογικά αύριο που θα ανοίξει το βενζινάδικο και θα γίνει εκαθάριση των ποσών και των καρτών, θα αποδεσμευτούν τα κατοστάρικα, άντε μεθαύριο.
Δεν πιστεύω να μας τα "φανε";;;;Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά και έκατσε και σκ και αγχωθηκαμε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν πιστεύω να μας τα "φανε";;;;Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά και έκατσε και σκ και αγχωθηκαμε.
Κανονικά θα έπρεπε να έχεις επικοινωνήσει ήδη με την τράπεζά σου, αφού έχεις αμφιβολία για τη συναλλαγή που έγινε.
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Κανονικά θα έπρεπε να έχεις επικοινωνήσει ήδη με την τράπεζά σου, αφού έχεις αμφιβολία για τη συναλλαγή που έγινε.
Επικοινώνησα αλλά δεν απαντούν σε τέτοια θέματα.Αυριο πρωί μπορώ να ρωτήσω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν πιστεύω να μας τα "φανε";;;;Ρωτάω γιατί είναι η πρώτη φορά και έκατσε και σκ και αγχωθηκαμε.
μη μπαινετε σε κοπο να ψαξετε τπτ. το εχω κανει δεκαδες φορες. ειναι μια απλη προεγκριση ποσού για να προστατευθει η επιχειρηση αφου η χρεωση γινεται πριν το τελος παροχης της υπηρεσιας. δηλ δεν ξερει ποση βενζινη θα βαλεις η αν θα κανεις καποια ζημια η κλοπη μετα... (δυστυχως γινονται τετοια). μην ανησυχειτε αναλογα την τραπεζα σε λιγες μερες θα ειναι οκ, οπως ακριβως στην ενοικιαση ΙΧ. ηδη πολλα μηχανηματα αν επιλεξεις συγκεκριμενο ποσο δεν χρεωνουν εγγυηση παρα μονο αν επιλεξεις "γεμισμα".
 

eleni79

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ
μη μπαινετε σε κοπο να ψαξετε τπτ. το εχω κανει δεκαδες φορες. ειναι μια απλη προεγκριση ποσού για να προστατευθει η επιχειρηση αφου η χρεωση γινεται πριν το τελος παροχης της υπηρεσιας. δηλ δεν ξερει ποση βενζινη θα βαλεις η αν θα κανεις καποια ζημια η κλοπη μετα... (δυστυχως γινονται τετοια). μην ανησυχειτε αναλογα την τραπεζα σε λιγες μερες θα ειναι οκ, οπως ακριβως στην ενοικιαση ΙΧ. ηδη πολλα μηχανηματα αν επιλεξεις συγκεκριμενο ποσο δεν χρεωνουν εγγυηση παρα μονο αν επιλεξεις "γεμισμα".
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!
 

Deboraki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας!! χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι στην παρέα σας!!
Θα ήθελα πολυ την βοήθεια σας απ τις ταξιδιωτικές σας εμπειρίες !!
Αποφασίσαμε για γαμηλιο ταξίδι,μιας και θα είναι ίσως απτις ελάχιστες φορές στη ζωή μας που θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι (για τα δικά μας δεδομένα),να κάνουμε ένα road trip στην Ιταλία!Δεν έχουμε ξανά πάει Ιταλία,έχουμε ακούσει τα καλύτερα από όλους και θέλουμε σαν τρελοί να πάμε!
Στη διάθεσή μας έχουμε 12 μέρες. Από 30/10 έως 10/11. Θα νοικιάσουμε όχημα εκεί.θα ήθελα τη βοήθεια σας λοιπόν για το πλάνο των πόλεων που θα επισκεφθούμε.
Εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσουμε αεροπορικώς για Βενετία να κάτσουμε 2 μέρες,να πάρουμε τρένο για Μιλάνο (με μια στάση Βερόνα ισως) και απτό Μιλάνο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να αρχίσουμε να κατεβαίνουμε προς Ρώμη.
Ένα πολύ πρόχειρο πλάνο είναι Μιλάνο Πάρμα Μπολόνια Φλωρεντία Σιέννα Περούτζια Ρώμη.τωρα πόσες μέρες στο καθένα και που να διανυκτερευσουμε δεν έχω ιδέα.θελω τα φώτα σας!!επίσης θα ηθελα να μου προτείνετε αν πρέπει να βάλω η να βγάλω κάποια πόλη.συγνωμη για το μεγάλο post!περιμένω με ανυπομονησία!!
 

GeorgePapa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γειά σας

Ετοιμάζομαι για ένα γεμάτο roadtrip στην γειτονική μας χώρα.
Με άφιξη στην Βενετία όπου θα μείνουμε 2 ημέρες, θα κατηφορίσουμε για Φλωρεντία.
Εκεί θα μείνουμε σχεδόν 3 μερες, οπότε και θα ξεκινήσουμε για Τοσκάνη με ελπίδα να έχουμε εκεί 2
γεμάτες ημέρες. Έχουμε προγραμμάτισει και μια στάση στην Πίζα για τον πύργο της.
Για το τέλος αφήσαμε 1 ημέρα για την Σιένα με διανυκτέρευση, μιας και έχουμε ακούσει όμορφα λόγια γι'αυτήν την πόλη.
Επιστροφή απο Ρώμη όπου και θ'αφήσουμε το αμάξι. Συνολικά 8 μέρες, απο Παρασκευή πρωί μέχρι το επόμενο Σάββατο απόγευμα.

Είμαστε στην διαδικασία ψαξίματος για tips, επομένως οτιδήποτε ευπρόσδεκτο κυρίως για Τοσκάνη που ακόμα δεν έχουμε βρει διαμονή. Καμία φάρμα ψάχνουμε για να μπούμε για τα καλά στο κλίμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom