Ολλανδία Μικρό ταξίδι στην Ολλανδία

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Αεροδρόμιο, επιστροφή
.....
Ξεκινήσαμε από την πλατεία Νταμ με τα καταπληκτικά κτίρια και συνεχίσαμε με τα πόδια για το σπίτι της Άννα Φρανκ. Απέξω το σπίτι αυτό είναι μία αηδία. Δεν ξέρω μέσα τι έχει. Φυσικά εμείς δεν το επισκεφτήκαμε και ας ήταν και δωρεάν (που δε νομίζω να ήταν, κάτσε να δω: 10 ευρώ, φτηνά για Ολλανδία). .....
.......
View attachment 240423
Τη λάτρεψα την ιστορία σου για το συγγραφικό της στυλ και τον εσωτερικό διάλογο που καταγράφεις!! ;)
Ήρθε στη κατάλληλη στιγμή που προετοιμάζω ένα δεκαήμερο roadtrip στην Ολλανδία για μέσα Ιουλίου και δεν έχω βγάλει ακόμα πρόγραμμα, ούτε έχω κάνει κρατήσεις!!
Οι πληροφορίες που δίνεις για τη χρήση αυτοκινητου και το παρκάρισμα του είναι πάρα πολύ χρήσιμες! Και εγώ έχω προβληματιστεί πολύ για το πως θα βρω την καλύτερη λύση με το αμάξι. Μάλλον θα κλείσω ξενοδοχείο σε προάστιο του Άμστερνταμ με δωρεάν πάρκινγκ και θα πηγαίνω στην πόλη με τα ΜΜΜ γαι 3 ημέρες.
Επειδή θα είναι δεκαήμερο το ταξίδι θα μοιράσω τις διανυκτερεύσεις σε πόλεις και μάλλον θα πεταχτώ και μέχρι τις Βρυξέλλες γιατί μάλλον είναι πολλές οι 9 διανυκτερεύσεις στην Ολλανδία.
Εχω σκοπό να επισκεφτώ όλες τις πόλεις που πήγες και μου έδωσες ήδη καλές πληροφορίες σχετικά με το πάρκινγκ!
Θα ήθελα και τη γνώμη σου για το Giethoorn. Αξίζει να κάνω τόσα πολλά χιλιόμετρα και να χάσω μισή μέρα για να δω άλλο ένα χωριό της Ολλανδιας με κανάλια ή είναι κάτι πολύ διαφορετικό;
Έλεγα να βάλω μόνο μία ημερήσια εκδρομή για τη βόρεια Ολλανδία (Volendam, Hoorn, Edam κλπ) και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στις άλλες πόλεις Χάρλεμ, Χάγη, Ντελφτ, Ρότερνταμ, Ουτρέχτη κλπ.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.326
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Τη λάτρεψα την ιστορία σου για το συγγραφικό της στυλ και τον εσωτερικό διάλογο που καταγράφεις!! ;)
Ήρθε στη κατάλληλη στιγμή που προετοιμάζω ένα δεκαήμερο roadtrip στην Ολλανδία για μέσα Ιουλίου και δεν έχω βγάλει ακόμα πρόγραμμα, ούτε έχω κάνει κρατήσεις!!
Οι πληροφορίες που δίνεις για τη χρήση αυτοκινητου και το παρκάρισμα του είναι πάρα πολύ χρήσιμες! Και εγώ έχω προβληματιστεί πολύ για το πως θα βρω την καλύτερη λύση με το αμάξι. Μάλλον θα κλείσω ξενοδοχείο σε προάστιο του Άμστερνταμ με δωρεάν πάρκινγκ και θα πηγαίνω στην πόλη με τα ΜΜΜ γαι 3 ημέρες.
Επειδή θα είναι δεκαήμερο το ταξίδι θα μοιράσω τις διανυκτερεύσεις σε πόλεις και μάλλον θα πεταχτώ και μέχρι τις Βρυξέλλες γιατί μάλλον είναι πολλές οι 9 διανυκτερεύσεις στην Ολλανδία.
Εχω σκοπό να επισκεφτώ όλες τις πόλεις που πήγες και μου έδωσες ήδη καλές πληροφορίες σχετικά με το πάρκινγκ!
Θα ήθελα και τη γνώμη σου για το Giethoorn. Αξίζει να κάνω τόσα πολλά χιλιόμετρα και να χάσω μισή μέρα για να δω άλλο ένα χωριό της Ολλανδιας με κανάλια ή είναι κάτι πολύ διαφορετικό;
Έλεγα να βάλω μόνο μία ημερήσια εκδρομή για τη βόρεια Ολλανδία (Volendam, Hoorn, Edam κλπ) και να αφιερώσω περισσότερο χρόνο στις άλλες πόλεις Χάρλεμ, Χάγη, Ντελφτ, Ρότερνταμ, Ουτρέχτη κλπ.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν ξέρεις πόση χαρά μου δίνουν τέτοιες κριτικές. Κι αυτό γιατί καμιά φορά αναρωτιέμαι αν είναι σαφής ο τρόπος που γράφω και κατανοητός. Θα μπορούσα να γράψω κάτι σαν τυπικό κείμενο αλλά επειδή εμένα δε με ευχαριστεί να διαβάζω τέτοια κείμενα το αποφεύγω.
Ας έρθω τώρα και στο ταξίδι σου. Δεν ξέρω τι είδους ταξιδιώτης είσαι αλλά εγώ τόσες μέρες στην Ολλανδία θα κουραζόμουν. Καλά λοιπόν θα κάνεις να πας και κάπου αλλού. Γιατί όχι και στην Κολωνία;
Στο Giethoorn εγώ είδα κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα μέρη που πήγαμε. Νομίζω μια μέρα τουλάχιστον στο βορρά αξίζει. Μπορείτε να φτάσετε μέχρι και το Κρόνιγκεν που έχω ακούσει ότι είναι πανέμορφο. Τόσες μέρες Ολλανδία πρέπει να περάσετε και ένα από τα μεγάλα φράγματα. Οπωσδήποτε.
Καλό ταξίδι και ευχαρίστως θα απαντήσω σε οτιδήποτε θελετε εσύ και η παρέα.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Φοβερη ιστορία !!! Τέλειεσ φωτογραφείες !!!! Δεν είχα ποτε ιδεά για το πως είναι η Ολλανδία αλλά με την ιστορία σου πήρα εικόνες και σκέψεις να την επισκευθώ και γώ. :):)
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.326
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Φοβερη ιστορία !!! Τέλειεσ φωτογραφείες !!!! Δεν είχα ποτε ιδεά για το πως είναι η Ολλανδία αλλά με την ιστορία σου πήρα εικόνες και σκέψεις να την επισκευθώ και γώ. :):)
Σε ευχαριστώ. Είναι όμορφη. Εμείς βέβαια τρέχαμε πολύ και δεν το απολαύσαμε. Απλά πήραμε πολλές εικόνες. Αυτό κάνουμε συνήθως.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.730
Likes
14.326
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Να και το βίντεο της τέταρτης μέρας με στιγμιότυπα από το Άμστερνταμ και το Ρόττερνταμ:
 

Magger

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Η λυση στο προβλημα του παρκινγκ οταν επισκεπτομαστε πoλεις στην Ολλανδια (και οχι μονο ) ειναι το P+R .Ειναι χωροι παρκινγκ συνηθως μπαινοντας στην πολη .Απο εκει αν χρησιμοποιουμε Μετρο,Τραμ ή λεωφορειο για να παμε στο κεντρο πληρωνουμε 5-8 ευρω (για το παρκινγκ και τα εισητηρια του μεσου που πέρνουμε) αναλογα με τα ατομα που ειμαστε .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom