Ισπανία Πρώτη φορά στη Βαρκελώνη

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Είμαστε τώρα στο λεωφορείο 25 ευρώ πήγαινε έλα ... Αλλά γράφει χιρονα airport και ενώ στο κιόσκι μας είπαν ότι πρώτα πάει αεροδρόμιο και. Μετά στην πόλη . Τώρα ο οδηγός θέλει 2 ευρώ έξτρα λέει στο αεροδρόμιο της χιρονα για την διαδρομή προς την πόλη .. Έτσι είναι ??? Τι να πω
Μπορείτε να δοκιμάσετε παγωτό στο Rocambolesc (https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...eria-Girona_Province_of_Girona_Catalonia.html )
Πολλά εστιατόρια έχει μαζεμένα στην Πλατεία Ανεξαρτησίας
Για καφέ,μπύρα και ελαφρύ φαγητό είχαμε κάτσει στο Contex Libreria Cafe σε μια μικρή ήσυχη πλατεία.
Επίσης έχει ένα μικρό μουσείο σινεμά με δωρεάν είσοδο (έχουν γυριστεί επεισόδια του Game of Thrones στα σκαλιά του Καθεδρικού Ναού)
Μπορείς να περπατήσεις πάνω στα τείχη για να δεις τη θέα και γενικότερα έχει πολλά όμορφα στενά να χαθείς.
Μη ξεχάσετε να φιλήσετε το λιοντάρι http://www.nappersnackerbackpacker.com/day-29-kiss-the-butt-of-the-lion-girona-spain/
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.673
Όσοι είστε Βαρκελώνη να έχετε τον νου σας σήμερα για τυχόν διαδηλώσεις και ενδεχόμενα επεισόδια.
Μετά την απόφαση του συνταγματικού δικαστηρίου να παραπέμψει τους αποσχιστές σε δίκη.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
Το έγραψα και σαν θεμα καπου αλλά δεν το βρησκω και το κάνω επικόλληση εδώ

Καλημερα παιδιά μετα από μια διακοπή 5 ετων , λογο 2 παιδιών, ξαναξεκιναμε τα ταξιδακια μας στο εξωτερικο! Η επιλογη δεν ηταν δυσκολη μιας και οταν εμεινε η γυναικα μου εγκυος στο πρωτο ειχαμε κλεισει ταξιδι στην βαρκελώνη όπου και το ακυρώσαμε αλλα κάλιο αργά παρά ποτέ!Τωρα πάμε τον οκτώβριο 13-18
με τα δυο μας παιδια 4.5 και 2.5 χρονών .Έκανα το κλασικο ψαξιμο στο φορουμ μας και απλά ζητώ αν μπορει καποιος να μου πει αν 5 γεμάτες μέρες φτανουν να δουμε την βαρκελώνη και το θεματικό πάρκο.
και σαν σούμα αν μπορείτε να συνοψίσετε τοπ αξιοθέατα και τοπ γαστρονομικα μέρη για επίσκεψη (να χαρώ και εγω χεχε )
 

Eirini_k

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!
Πρώτη φορά γράφω στο σαιτ..θα ταξιδέψω στις 20 Αυγούστου στην Βαρκελώνη και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα..Φτάνω στην χιρονα στο costa brava στις 23:50..υπάρχει κάποιος τρόπος να φτάσω Βαρκελώνη;και επίσης,αν φτάσω Βαρκελώνη πως θα πάω στο ξενοδοχείο μου μετά;έχει μέτρο τέτοια ώρα η τα ταξί έχουν καλή τιμή;γενικά λίγη βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι!
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά!
Πρώτη φορά γράφω στο σαιτ..θα ταξιδέψω στις 20 Αυγούστου στην Βαρκελώνη και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα..Φτάνω στην χιρονα στο costa brava στις 23:50..υπάρχει κάποιος τρόπος να φτάσω Βαρκελώνη;και επίσης,αν φτάσω Βαρκελώνη πως θα πάω στο ξενοδοχείο μου μετά;έχει μέτρο τέτοια ώρα η τα ταξί έχουν καλή τιμή;γενικά λίγη βοήθεια γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι!
Αναλυτικές απαντησεις υπάρχουν στο σχετικό θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/aπο-girona-barcelona.25087/
Ρίξε μια ματιά στα πιο καινούρια μηνύματα και νομίζω θα απαντηθούν οι απορίες σου. Αν πάλι όχι ρωτά εκεί και θα σε βοηθησουμε
 

Eirini_k

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αναλυτικές απαντησεις υπάρχουν στο σχετικό θέμα https://www.travelstories.gr/community/threads/aπο-girona-barcelona.25087/
Ρίξε μια ματιά στα πιο καινούρια μηνύματα και νομίζω θα απαντηθούν οι απορίες σου. Αν πάλι όχι ρωτά εκεί και θα σε βοηθησουμε
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Last edited by a moderator:

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εγω τελικα αποφασισα να παω μια μερα στο θεματικο παρκο. αξιζει να νοικιασω αμαξι να παω μιας και θα εχω 2 παιδια και καροτσια ή να παω με το λεωφορειο ? μουφαινεται οτι εχει και προσφορα να το παρω το εισητηριο του λεωφορειου με την καρτα του παρκου. ακομα δεν καταλαβα αν το μικρο 2 ετων και κατι πρεπει να πληρωσει εισητηριο για εκει η αλλη ειναι 5
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Το έγραψα και σαν θεμα καπου αλλά δεν το βρησκω και το κάνω επικόλληση εδώ

Καλημερα παιδιά μετα από μια διακοπή 5 ετων , λογο 2 παιδιών, ξαναξεκιναμε τα ταξιδακια μας στο εξωτερικο! Η επιλογη δεν ηταν δυσκολη μιας και οταν εμεινε η γυναικα μου εγκυος στο πρωτο ειχαμε κλεισει ταξιδι στην βαρκελώνη όπου και το ακυρώσαμε αλλα κάλιο αργά παρά ποτέ!Τωρα πάμε τον οκτώβριο 13-18
με τα δυο μας παιδια 4.5 και 2.5 χρονών .Έκανα το κλασικο ψαξιμο στο φορουμ μας και απλά ζητώ αν μπορει καποιος να μου πει αν 5 γεμάτες μέρες φτανουν να δουμε την βαρκελώνη και το θεματικό πάρκο.
και σαν σούμα αν μπορείτε να συνοψίσετε τοπ αξιοθέατα και τοπ γαστρονομικα μέρη για επίσκεψη (να χαρώ και εγω χεχε )
Για το θεματικό πάρκο δε ξέρω να σου πω (αν και φαντάζομαι ότι με τα παιδιά θα σου φάει σίγουρα μια μέρα), αλλά σε 5 μέρες θα δεις σίγουρα αρκετά. Τώρα από αξιοθέατα και φαγητό είναι και θέμα γούστου και προτεραιοτήτων. Ιδιαίτερα αν έχεις και παιδιά. Ας πουμε το ενυδρείο θα ταν ωραία ιδέα, μια βόλτα στο λόφο του Μονζουικ για να απολαύσεις τη θέα ή το πάρκο Guell που βλέπεις όλη την πόλη. Στο νούμερο 1 για μένα είναι η Sagrada Familia, βόλτες στα στενά της Gracia και της Γοτθικής Συνοικίας και περπάτημα στη Μπαρτσελονέτα.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
σε ευχαριστώ πολυ.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
παιδια άλλη μια ερώτηση . Υπαρχει πραγματικα στην βαρκελώνη εστιατόριο με πολύ καλο burger?
μπας και ικανοποιήσουμε το κρυφό μου πάθος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom